Jump to content
3ftw

Γνωμες Για Αλοιφες Κατα Των Γρατζουνιων

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια...εχω ενα polo και εχει γεμισει γρατζουνιες..κυκλοφορει ενας παλαβος που γρατζουναει τα αυτοκινητα που παρκερνουν στο δικο του ΔΗΜΟΣΙΟ παρκινγκ..δεν ειναι δικος του χωρος αλλα σαν παλιος ενοικος της περιοχης μαλλον νομιζει οτι εγινε δικο του και οταν παρκαρεις το αυτοκινητο σου στο γρατζουναει με κλειδι..

το δικο μου το εχει γεμισει (εν ξερω ποιος ειναι).

αρχισα απο χθες να ψαχνω στο ιντερνετ τι παιζει απο διαφορες αλοιφες που κυκλοφορουν στην αγορα...ειδα και διαφορα βιντεο στο youtube..

θα ηθελα να μου πειτε μεχρι ποσο βαθος καλυπτει η αλοιφη..?

ειναι μονο για γρατζουνιες γιατι στο ουρανο επανω σαν να εχει πεσει κατι και εχει κανει σαν ραγισματα το χρωμα και εχει ψιλοασπρισει..θα τα καλυψει αυτα..?

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...εχω ενα polo και εχει γεμισει γρατζουνιες..κυκλοφορει ενας παλαβος που γρατζουναει τα αυτοκινητα που παρκερνουν στο δικο του ΔΗΜΟΣΙΟ παρκινγκ..δεν ειναι δικος του χωρος αλλα σαν παλιος ενοικος της περιοχης μαλλον νομιζει οτι εγινε δικο του και οταν παρκαρεις το αυτοκινητο σου στο γρατζουναει με κλειδι..

το δικο μου το εχει γεμισει (εν ξερω ποιος ειναι).

αρχισα απο χθες να ψαχνω στο ιντερνετ τι παιζει απο διαφορες αλοιφες που κυκλοφορουν στην αγορα...ειδα και διαφορα βιντεο στο youtube..

θα ηθελα να μου πειτε μεχρι ποσο βαθος καλυπτει η αλοιφη..?

ειναι μονο για γρατζουνιες γιατι στο ουρανο επανω σαν να εχει πεσει κατι και εχει κανει σαν ραγισματα το χρωμα και εχει ψιλοασπρισει..θα τα καλυψει αυτα..?

ευχαριστω..

Δεν ξέρω εννοείς, ή ενώ ξέρω ?

Θα μετακομίσεις ή θα παρκάρεις αλλού ?

Γιατί και να το διορθώσεις, που πολύ φοβάμαι ότι γρατσουνιές από κλειδί δε διορθώνονται χωρίς βάψιμο το ίδιο και τα ραγίσματα στον ουρανό, ο παλαβός θα έχει καθαρό καμβά να ζωγραφίσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα ειμαι κατα των αλοιφων για γρατζουνιες.Δημιουργουν θαμπαδα που ειναι πιο ευκολα ορατη μολις κοιταξεις εκεινη την περιοχη στον ηλιο.Βεβαια καποιοι για να κρυψουν τη θαμπαδα, βαζουν γυαλιστικες αλοιφες.Εχω δει βεβαια και χειροτερες καταστασεις, αλοιφες για γρατζουνιες να δημιουργουν περισσοτερες γρατζουνιες.Προσωπικα φιλε μου για μικρογρατζουνιες στο βερνικι χρησιμοποιω απλα μια αλοιφη γυαλιστικη.Με εχει σωσει αρκετες φορες.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...εχω ενα polo και εχει γεμισει γρατζουνιες..κυκλοφορει ενας παλαβος που γρατζουναει τα αυτοκινητα που παρκερνουν στο δικο του ΔΗΜΟΣΙΟ παρκινγκ..δεν ειναι δικος του χωρος αλλα σαν παλιος ενοικος της περιοχης μαλλον νομιζει οτι εγινε δικο του και οταν παρκαρεις το αυτοκινητο σου στο γρατζουναει με κλειδι..

το δικο μου το εχει γεμισει (εν ξερω ποιος ειναι).

αρχισα απο χθες να ψαχνω στο ιντερνετ τι παιζει απο διαφορες αλοιφες που κυκλοφορουν στην αγορα...ειδα και διαφορα βιντεο στο youtube..

θα ηθελα να μου πειτε μεχρι ποσο βαθος καλυπτει η αλοιφη..?

ειναι μονο για γρατζουνιες γιατι στο ουρανο επανω σαν να εχει πεσει κατι και εχει κανει σαν ραγισματα το χρωμα και εχει ψιλοασπρισει..θα τα καλυψει αυτα..?

ευχαριστω..

Αν σου ειναι ευκολο φιλε μου ανεβασε καποιες φωτογραφιες με το προβλημα που αναφερεις οτι αντιμετωπιζης με το αυτ/το σου για να το δουμε και να σου πουμε πως μπορεις να το επιδιορθωσης!!

Παντως σιγουρα υπαρχη λυση για το οποιοδηποτε τετοιου ειδους προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

http://yfrog.com/kl9sohqj οριστε φιλε...απο την μια μερα στην αλλη...πατησε και το zoom για να το δεις καλυτερα

Αυτο που φαινεται με μια πρωτη ματια φιλε μου ειναι σαν να σου εχει ριξη καποιος κατι καυστικο επανω στον ουρανο σου και γι αυτο εχει δημιουργηθη αυτο το προβλημα.

Αν σου ειναι ευκολο και μπορεις ελα αν θελεις μια βολτα απο το καταστημα μου,πριν προβης σε οποιαδηποτε αγορα,να το δω απο κοντα και να δοκιμασουμε να δουμε αν επιδιορθωνεται.

Παντως αν σου εχει ριξη καυστικο υγρο πρεπει να εχει μεγαλο προβλημα ο τυπος..!!!

Link to comment
Share on other sites

σημερα εμαθα ποιος ειναι απο εναν γειτονα...πες μου που ειναι το μαγαζι σου γιατι ειμαι θεσσαλονικη εγω

Φιλε μου το μαγαζι μου ειναι Αθηνα οποτε ειμαστε λιγο μακρια,εκτος αν θες να ερθεις μια βολτα κατα εδω......αλλα αν θες μπορεις να πας απο το car a sec που ειναι Θεσσαλονικη και ο Γρηγορης που το εχει ειναι πολυ καλο παιδι και γνωστης και να σου πει τι μπορεις να κανεις ακομα και να κανεται και καποια δοκιμη πριν αγορασης οτιδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν κάνει χαρακιές με κλειδί σε όλες τις πόρτες κ στο ένα φτερό. Αγόρασα αλοιφή για γρατζουνιές κ έχω το χρωμα με το πινελάκι που δίνει η αντιπροσωπία για τις μικρογρατζουνιές. Σκέφτομαι να περάσω τη γρατζουνιά με το πινέλο κ μετά να βάλω την αλοιφή για να εξομαλύνω κ να σβήσω τη διαφορά. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Φοβάμαι μην κάνω καμμιά πατατιά κ το κάνω χειρότερα από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν κάνει χαρακιές με κλειδί σε όλες τις πόρτες κ στο ένα φτερό. Αγόρασα αλοιφή για γρατζουνιές κ έχω το χρωμα με το πινελάκι που δίνει η αντιπροσωπία για τις μικρογρατζουνιές. Σκέφτομαι να περάσω τη γρατζουνιά με το πινέλο κ μετά να βάλω την αλοιφή για να εξομαλύνω κ να σβήσω τη διαφορά. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Φοβάμαι μην κάνω καμμιά πατατιά κ το κάνω χειρότερα από πριν.

Απ' οτι εχω ακουσει το κιτακι της αντιπροσωπειας δεν κανει δουλεια.Για την περιπτωση σου θα συνιστουσα μονο επαγγελματια.Chipsaway ή καποια αλλη που αναλαμβανει τοπικες βαφες για γρατζουνιες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο Nasos p....δεν θα κανεις δουλεια στην περιπτωση σου,ισα ισα που μπορει να γινει και χειροτερο, και θα πρεπει να απευθυνθης σε καποιον επαγγελματια φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει σε ένα φανοποιείο στη γειτονιά μου κ μου έλεγε να βάψει ολόκληρες τις πόρτες κ το φτερό με κόστος 600+ ευρώ, κ αφού δεν έχουν άλλο βούλιαγμα κ το χρώμα μου είναι σε καλή κατάσταση δεν ήθελα να μπω σε τέτοια τραβήγματα. Οι τοπικές βαφές υπάρχει περίπτωση με τα χρόνια να ξεφτίσουν; Ελπίζω να κοστίζει εμφανώς λιγότερα από το παραπάνω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα αρχίσω να ψάχνω για μαγαζί για τοπικές βαφές.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει σε ένα φανοποιείο στη γειτονιά μου κ μου έλεγε να βάψει ολόκληρες τις πόρτες κ το φτερό με κόστος 600+ ευρώ, κ αφού δεν έχουν άλλο βούλιαγμα κ το χρώμα μου είναι σε καλή κατάσταση δεν ήθελα να μπω σε τέτοια τραβήγματα. Οι τοπικές βαφές υπάρχει περίπτωση με τα χρόνια να ξεφτίσουν; Ελπίζω να κοστίζει εμφανώς λιγότερα από το παραπάνω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα αρχίσω να ψάχνω για μαγαζί για τοπικές βαφές.

Υπαρχει περιπτωση να συμβει αυτο που λές φιλε μου αλλα μονο κατα την περιπτωση που δεν γινει σωστη προεργασια και σωστο ψησιμο του χρωματος.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει σε ένα φανοποιείο στη γειτονιά μου κ μου έλεγε να βάψει ολόκληρες τις πόρτες κ το φτερό με κόστος 600+ ευρώ, κ αφού δεν έχουν άλλο βούλιαγμα κ το χρώμα μου είναι σε καλή κατάσταση δεν ήθελα να μπω σε τέτοια τραβήγματα. Οι τοπικές βαφές υπάρχει περίπτωση με τα χρόνια να ξεφτίσουν; Ελπίζω να κοστίζει εμφανώς λιγότερα από το παραπάνω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα αρχίσω να ψάχνω για μαγαζί για τοπικές βαφές.

Αρχικά δεν έχεις να χάσεις τίποτα κάνοντας το εξής:

Βάψιμο με το χρώμα που έχεις ή θα πάρεις

Πέρασμα με το βερνίκι που επίσης δίνουν μαζί με το χρώμα

Καλό στέγνωμα. 24 ώρες πιστεύω είναι αρκετές

Ντουκοχαρτάρισμα του σημείου που έκανες το βάψιμο ώστε να έρθει πρόσωπο με την υπόλοιπη επιφάνεια. Θα πρέπει να δουλέψεις με πολύ ψιλό ντουκόχαρτο2 με 3 χιλιάδες βαθμούς. Θα πρέπει πρώτα να το μουλιάσεις σε νερό και όσο το δουλεύεις να το βρέχεις.

Μετά το ντουκόχαρτο η επιφάνεια θα είναι θολή. Θα κάνεις πέρασμα με μία γυαλιστική αλοιφή και αλοιφαδόρο και θα ξαναγυαλίσει η επιφάνεια.

Το πρόβλημα θα διορθωθεί σε ένα μεγάλο ποσοστό. Τουλάχιστον δεν θα φαίνεται όπως είναι τώρα. Αν δεν σε ικανοποιήσει προχωράς σε τοπική βαφή σε ένα μαγαζί που κάνει τέτοιες δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω δει τοπικη βαφη με πολυ καλο αποτελεσμα.Μεχρι στιγμης εδω κ δυο χρονια δεν εχει παθει τιποτα...

Autostar ανελαβε το αυτοκινητο του παιδιου σε παρακαλω :)

P.S. Για δες κ αυτο

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ! Κατατοπιστικότατα κ το βίντεο σου Nasos_p και οι οδηγίες σου Stoilas :laugh::ermm: Θα τα δοκιμάσω σε μια μικρή γρατζουνιά να δω τι ψάρια θα πιάσω, μάλλον όμως θέλει τοπική βαφή σε κάποιον ειδικό. Αυτοί που μου το κάνανε (στάνταρ θα παθανε κάτι από τις κατάρες που έριξα σε αυτούς, παιδιά, συγγενείς, σκυλιά γατιά) μ@μήθηκαν να χαράζουν όσο περνούσαν δίπλα από το αμάξι.

@Autostar έχω τη διέυθυνση κ τηλέφωνα από το site σου οπότε θα έρθω κ σε επαφή μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νasos p χαρα μου να βοηθησω οπου μπορω και οσο μπορω... :ermm:

Φιλε Gmis οποτε θες μπορεις και να ερθεις και τηλεφωνο να με παρεις και οπου μπορω να φανω χρησιμος να εισαι σιγουρος οτι θα το κανω με μεγαλη μου χαρα και θα χαρω να σε γνωρισω και απο κοντα. :laugh:

Οσο για τον τροπο που αναφερει ο stoilas καπως ετσι ειναι και ο τροπος που ακολουθουμε για να διορθωσουμε μικρες εκδορες και ως επι το πλειστων σε οχι τοσο εμφανη σημεια,για ευνοητους λογους,και ποτε σε μεγαλες εκδορες μιας και το αποτελεσμα δεν θα ειναι το αναμενομενω...γι αυτο και συστηνουμε τοπικη ή ολικη βαφη σε επαγγελματιες που ασχολουνται με αυτο το ειδος.

Αυτο δεν σημαινη οτι δεν ειναι σωστο αυτο που αναφερει ο stoilas απλα δεν συνησταται για μεγαλες εκδορες γιατι το αποτελεσμα δεν θα ειναι το αναμενομενω.! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Firstly i cleaned the car very well. I rubbed small scratches with colgate, they DISAPPEARED.

For the deeper scratches: I filled them with hard no-color nail varnice (the one that women use to harden their nails), and after filling the gap of the scratch i used colgate to rub gently. Then i waxed the whole car with a good and thick waxing ointment.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.