Jump to content
26ska

Περιεργος Θορυβος Polo Tsi

Recommended Posts

παιδια καλησπερα!τελευταια εχει αρχισει κ κανει το πολακι εναν πολυ περιεργο θορυβο οταν δουλευει στο ρελαντι στο πισω μερος του.σημερα το ξεψαχνισα κ βρηκα απο που προερχεται.λοιπον τον θορυβο τον εντοπισα στο πισω δεξι μερος του αμαξιουκατω απο το δεξι κομματι του πισω καθισματος.σηκωσα λοιπον το δεξι μερος του πισω καθισματος κ εχει περα απο κατω ενα μικρο κουτακι που συνδεεται με καποια καλωδια.τωρα ειναι αν ειναι απ"αυτο το κουτακι ο θορυβος η ειναι πιο μεσα κατω απ"αυτο δν ξερω!εχει κανεις ιδεα τι ειναι αυτο κουτακι κ αν πρεπει να ανησυχω?ο θορυβος ειναι σαν να συντονιζει κατι παρομοιος με το γνωστο θορυβο που ακουγοταν πισω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου που εντελει οφειλοταν σε καποια καλωδια που συντονιζαν πανω απο τον κινητηρα!αν γνωριζει καποιος ας απαντησει γιατι παρασκευη φευγω ταξιδι κ ανησυχω!παρεπιτοντως γνωριζει κανεις ποια ειναι η τελευταια εκδοση του update που παιρνανε στο πολο γιατι ειχα παει αρχες του καλοκαιριου για σερβις κ τους ειπα να μην μου περασουνε update διοτι γνωριζα οτι το αμαξι αλλαζει συμπεριφορα μετα κ χανει το νευρο του!το δικο μου ειναι ιουνιο του 10 οποτε update δν ειχε καινουργιο σιγουρα!μολις το πηρα απο το συνεργειο το αμαξι ηατανε αλλο,οποτε μου την κανανε την αναβαθμιση κ ας μου ειπαν πως δν θα μου κανουν καμια αναβαθμιση εφ"οσον δν ειχα θεμα με σβησιματα!πολο dsg ειναι το δικο μου.οποιος γνωριζει ποια ειναι η τελευταια εκδοση αναβαθμισης ας μου πει για να δω τι κανανε!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω andre!εσυ δηλαδη λες οτι εκεινο το κουτακι κατω απο το καθισμα ειναι η αντλια βενζινης?κ οπως κ να εχει δν εκανε θορυβο εδω κ ενα χρονο τωρα ξεκινησε.ταξιδευω λοιπον αφοβα η οχι?κανενας αλλος ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ aggelos28 είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα ανοίξει και θέμα My link και όντως είναι αντλία βενζίνης αλλά δεν είναι το πρόβλημα κάτω από το κάθισμα που είπες αν δεις από κάτω από το αμάξι στην δεξιά μεριά μπροστά από την ρόδα είναι ένας κύλινδρος αυτό είναι η αντλία βενζίνης. Εγώ πήγα στην αντιπροσωπία μου το άλλαξαν και σταμάτησε 40 ευρώ νομίζω είναι. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ aggelos28 είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα ανοίξει και θέμα My link και όντως είναι αντλία βενζίνης αλλά δεν είναι το πρόβλημα κάτω από το κάθισμα που είπες αν δεις από κάτω από το αμάξι στην δεξιά μεριά μπροστά από την ρόδα είναι ένας κύλινδρος αυτό είναι η αντλία βενζίνης. Εγώ πήγα στην αντιπροσωπία μου το άλλαξαν και σταμάτησε 40 ευρώ νομίζω είναι. Ελπίζω να βοήθησα.

dodo ευχαριστω πολυ φιλε μου βοηθησες παρα πολυ,να"σαι καλα!το πληρωσες το ποσο του ανταλακτικου η στο περασανε στην εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

dodo ευχαριστω πολυ φιλε μου βοηθησες παρα πολυ,να"σαι καλα!το πληρωσες το ποσο του ανταλακτικου η στο περασανε στην εγγυηση?

Δεν είναι μέσα στην εγγύηση γιατί μου είπαν ότι μπορεί να χάλασε από κακή ποιότητα βενζίνης...

Link to comment
Share on other sites

Ο "κύλινδρος" που αναφέρεις απο κάτω δεν είναι η αντλία αλλά το φίλτρο βενζίνης. Η αντλία είναι εμβαπτιζόμενη στο ρεζερβουάρ κι εκεί καταλήγουν τα καλώδια που βλέπεις κάτω απο το κάθισμα.

Link to comment
Share on other sites

Τζεκαρε το φιλτρο βενζίνης. Πολλες φορες πιανει βρωμιες με αποτελεσμα να μπουκωνει. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα η τρομπα βενζίνης (που βρισκεται στο ρεζερβουαρ κατω απο το καθισμα)να ζορίζεται στο να στηλει βενζίνη και παραγει διαφορους ήχους...

Edited by akollias
Link to comment
Share on other sites

Ο "κύλινδρος" που αναφέρεις απο κάτω δεν είναι η αντλία αλλά το φίλτρο βενζίνης. Η αντλία είναι εμβαπτιζόμενη στο ρεζερβουάρ κι εκεί καταλήγουν τα καλώδια που βλέπεις κάτω απο το κάθισμα.

Ναι φιλε εχεις δικαιο δικο μου λαθος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.Είμαι νέο μέλος στο club.Εχω ένα POLO TSI 1.2 το έχω περίπου 7 μήνες και ακουω και εγω εναν θορυβο απο μπροστα.Οθόρυβος αυτός ακούγεται όταν το αυτοκίνητο περνάει απο ανωμαλίες δρόμου (λακούβες,σαμαράκια)καθως και σε απότομα ξεκινήματα.Μόλις ακουσα για πρώτη φορα τον ήχο πηγα σε ενα εξουσιοδοτημένο συνεργειο της VW και μου είπαν οτι είναι βάση κινητήρα και πως είναι φυσιολογικός ηχος λόγω του οτι οι βάσεις είναι υδραυλικες.Μου είπαν οτι αν αλλάξω την βάση θα ξανακανει θορυβο.Οντως αυτο συνεβει.Πηγα και σε αλλες αντιπροσωπειες και μου είπαν οτι ειναι φυσιολογικος ο ηχος.Μήπς κανενας φίλος ξέρει κατι να μεβοηθήσει διοτι είναι καινουριο αμάξι....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.Είμαι νέο μέλος στο club.Εχω ένα POLO TSI 1.2 το έχω περίπου 7 μήνες και ακουω και εγω εναν θορυβο απο μπροστα.Οθόρυβος αυτός ακούγεται όταν το αυτοκίνητο περνάει απο ανωμαλίες δρόμου (λακούβες,σαμαράκια)καθως και σε απότομα ξεκινήματα.Μόλις ακουσα για πρώτη φορα τον ήχο πηγα σε ενα εξουσιοδοτημένο συνεργειο της VW και μου είπαν οτι είναι βάση κινητήρα και πως είναι φυσιολογικός ηχος λόγω του οτι οι βάσεις είναι υδραυλικες.Μου είπαν οτι αν αλλάξω την βάση θα ξανακανει θορυβο.Οντως αυτο συνεβει.Πηγα και σε αλλες αντιπροσωπειες και μου είπαν οτι ειναι φυσιολογικος ο ηχος.Μήπς κανενας φίλος ξέρει κατι να μεβοηθήσει διοτι είναι καινουριο αμάξι....

Οντως οι βασεις ειναι.Εγω τις αλλαξα και ο ηχος συνεχιζει αλλα οχι σε τοσο βαθμο οσο πριν

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν είναι μονο το δικο μου POLO έτσι?οποτε να μην ανχωνομαι λες....

Ειδικά αν έχεις το dsg τον θόρυβο αυτό το κάνει το κιβώτιο. Όλα τα dsg (Golf, Polo, Passat, κτλ.) όταν περνάνε από ανωμαλίες με μικρές ταχύτητες κάνουν σαν κουδουνίστρες και δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει με τίποτε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το dsg το επιβεβαιώνω και εγώ αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου γιατί πλέον έχω συνηθίσει και όλα τα DSG έτσι είναι. Και σε golf που μπήκα και στο Polo to GTI. Είναι o normal ο ήχος των dsg.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα συνεχίζω τη κουβέντα για τους θορύβους εδώ.

Έχω 2 θορύβους για εξέταση:

  1. Σας ακούγονται ήχοι από το ρεζερβουάρ? Όταν λέω ήχοι εννοώ τα "γλούπ γλούπ" όταν κουνιέται μέσα το καύσιμο.. (Όπως κάνει το στομάχι μας όταν έχουμε πιει πολύ νερό. :whistling: )
  2. Σε χαμηλές στροφές του κινητήρα μου ακούγεται ένα τρίξιμο.. Δεν έχω εντοπίσει από που ακριβώς.. Από κάτω από το κινητήρα, από την εξάτμιση, κάπου εκεί...
    Σαν έλασμα που ταλαντώνεται, σαν να μην βιδωμένο κάτι καλά.. Το παρατηρώ όταν ξεκινώ από στάση και ειδικά αν βοηθά το περιβάλλον με την γύρω ακουστική

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα συνεχίζω τη κουβέντα για τους θορύβους εδώ.

Έχω 2 θορύβους για εξέταση:

  1. Σας ακούγονται ήχοι από το ρεζερβουάρ? Όταν λέω ήχοι εννοώ τα "γλούπ γλούπ" όταν κουνιέται μέσα το καύσιμο.. (Όπως κάνει το στομάχι μας όταν έχουμε πιει πολύ νερό. :rolleyes: )
  2. Σε χαμηλές στροφές του κινητήρα μου ακούγεται ένα τρίξιμο.. Δεν έχω εντοπίσει από που ακριβώς.. Από κάτω από το κινητήρα, από την εξάτμιση, κάπου εκεί...
    Σαν έλασμα που ταλαντώνεται, σαν να μην βιδωμένο κάτι καλά.. Το παρατηρώ όταν ξεκινώ από στάση και ειδικά αν βοηθά το περιβάλλον με την γύρω ακουστική

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ! το 2. το εχω κιεγω! σαν να ειναι ενα τριξιμο στις πολυ πολυ χαμηλες στροφες.. αλλα δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα... νομιζω η δικη σου περιγραφη ειναι καλυτερη, εχω την εντυπωση χωρις να το εχω επιβεβαιωσει οτι γινεται οταν ειναι κρυα η μηχανη.

Αντε μετα απο σβησιμο στο ρελαντι, update (πολλακις), ξενερωμα με διαφορετικοτητα ροπης και "τιναγματος", αλλαγη συμπιεστη a/c και γρυλου (παραθυρο) ας ασχοληθουμε με ενα νεο προβλημα.. τι καλα! Περα απο την πλακα μπορει να μην ειναι προβλημα και εμεις να το "σκαλιζουμε" αλλα μου κανει εντυπωση πως το ακουσα/παρατηρησα τωρα μετα απο τοσο καιρο και επισης, πως (και γιατι) το ακουω ΜΕΤΑ απο το σερβις που εκανα μολις πριν 10 μερες.

Υ.Γ. μηπως να κανω την επεκταση εγγυησης? ξαναδιαβαζω τι εγραψα παραπανω και νομιζω οτι επιβαλλεται...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ! το 2. το εχω κιεγω! σαν να ειναι ενα τριξιμο στις πολυ πολυ χαμηλες στροφες.. αλλα δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα... νομιζω η δικη σου περιγραφη ειναι καλυτερη, εχω την εντυπωση χωρις να το εχω επιβεβαιωσει οτι γινεται οταν ειναι κρυα η μηχανη.

Αντε μετα απο σβησιμο στο ρελαντι, update (πολλακις), ξενερωμα με διαφορετικοτητα ροπης και "τιναγματος", αλλαγη συμπιεστη a/c και γρυλου (παραθυρο) ας ασχοληθουμε με ενα νεο προβλημα.. τι καλα! Περα απο την πλακα μπορει να μην ειναι προβλημα και εμεις να το "σκαλιζουμε" αλλα μου κανει εντυπωση πως το ακουσα/παρατηρησα τωρα μετα απο τοσο καιρο και επισης, πως (και γιατι) το ακουω ΜΕΤΑ απο το σερβις που εκανα μολις πριν 10 μερες.

Υ.Γ. μηπως να κανω την επεκταση εγγυησης? ξαναδιαβαζω τι εγραψα παραπανω και νομιζω οτι επιβαλλεται...

Manual έχεις ε?

Πάντως το θόρυβο τον έχω αρκετό καιρό.

Ίσως και από τα πρώτα χιλιόμετρα.

Στην αρχή και εγώ νόμιζα ότι κάνει όταν είναι κρύα η μηχανή αλλά δεν ισχύει. Το κάνει γενικότερα..

Μετά είπα θα είναι από το DSG αλλά το θέμα είναι ότι ακούω και άλλα polo μέσα στην πόλη να το κάνουν όταν ξεκινάνε από στάση..

Θα ήθελα να δω αν το κάνουν και Golf 1.2 tsi...

Μέσα στον επόμενο μήνα θα πάω για service και θα το αναφέρω αλλά δεν νομίζω να βγάλω άκρη.. Θα μου πούνε "φυσιολογικό"..

Αυτό που ρώτησα με τους θορύβους στο ρεζερβουάρ το έχει παρατηρήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Manual έχεις ε?

Πάντως το θόρυβο τον έχω αρκετό καιρό.

Ίσως και από τα πρώτα χιλιόμετρα.

Στην αρχή και εγώ νόμιζα ότι κάνει όταν είναι κρύα η μηχανή αλλά δεν ισχύει. Το κάνει γενικότερα..

Μετά είπα θα είναι από το DSG αλλά το θέμα είναι ότι ακούω και άλλα polo μέσα στην πόλη να το κάνουν όταν ξεκινάνε από στάση..

Θα ήθελα να δω αν το κάνουν και Golf 1.2 tsi...

Μέσα στον επόμενο μήνα θα πάω για service και θα το αναφέρω αλλά δεν νομίζω να βγάλω άκρη.. Θα μου πούνε "φυσιολογικό"..

Αυτό που ρώτησα με τους θορύβους στο ρεζερβουάρ το έχει παρατηρήσει κανείς?

Το δικό μου είναι χειροκίνητο και ναι κάθε φορά που πάω να ξεκινήσω ακούγεται ένα τρίξιμο όπως το περιγράφεις. Πόσο μάλλον το δικό σου που είναι και DSG κι έχει μερικούς θορύβους από μόνο του.

Όσο για το θόρυβο στο ρεζερβουάρ, όχι δεν κάνει γλουπ γλουπ, παρά μόνο αν αρχίσω να κουνάω το αυτοκίνητο αριστερά δεξιά. Βλέπεις το δικό μου έχει μπάρες οροφής και είναι εύκολο να το κουνήσω έτσι.

Παρόλα αυτά το Octavia που είχα είχε την τάση να ακούγεται το ρεζερβουάρ του μετά από κάθε γέμισμα και ειδικά αν ήταν παρκαρισμένο κάπου ήσυχα και με υψηλή εξωτερική θερμοκρασία. Ο δε θόρυβος ήταν όπως όταν αδειάζει ο νιπτήρας και τραβάει αέρα ή καλύτερα όπως ακούγονται οι μεγάλες φυσαλίδες του αέρα σε βαρέλι, ή αν θέλεις όπως κάνει το στομάχι μας όταν είναι τελείως άδειο και μας θερίζει η πείνα (κάτι που σε λίγο θα ακούμε όλο και συχνότερα έτσι όπως το πάνε οι κοπρίτες). Μακάρι να μπορούσα να περιγράψω τον ήχο καλύτερα. Μέχρι που το πούλησα και για εννέα χρόνια δεν είχε κανένα άλλο πρόβλημα. Τον ίδιο ήχο νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) ότι άκουσα και στο Roomster. Οπότε μη σκας.

Καλού κακού φρόντισε να καθαρίσεις την τρυπούλα που έχει πριν από το στόμιο του ρεζερβουάρ και που είναι για την είσοδο αέρα κατά τη διάρκεια αδειάσματος του, ξέρεις για να μην παραμορφώνεται. Όπως ακριβώς αφήνουμε τον αέρα να μπει στο πλαστικό μπουκαλάκι του νερού, όταν πίνουμε, για να μην παραμορφώνεται το μπουκαλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι χειροκίνητο και ναι κάθε φορά που πάω να ξεκινήσω ακούγεται ένα τρίξιμο όπως το περιγράφεις. Πόσο μάλλον το δικό σου που είναι και DSG κι έχει μερικούς θορύβους από μόνο του.

Όσο για το θόρυβο στο ρεζερβουάρ, όχι δεν κάνει γλουπ γλουπ, παρά μόνο αν αρχίσω να κουνάω το αυτοκίνητο αριστερά δεξιά. Βλέπεις το δικό μου έχει μπάρες οροφής και είναι εύκολο να το κουνήσω έτσι.

Παρόλα αυτά το Octavia που είχα είχε την τάση να ακούγεται το ρεζερβουάρ του μετά από κάθε γέμισμα και ειδικά αν ήταν παρκαρισμένο κάπου ήσυχα και με υψηλή εξωτερική θερμοκρασία. Ο δε θόρυβος ήταν όπως όταν αδειάζει ο νιπτήρας και τραβάει αέρα ή καλύτερα όπως ακούγονται οι μεγάλες φυσαλίδες του αέρα σε βαρέλι, ή αν θέλεις όπως κάνει το στομάχι μας όταν είναι τελείως άδειο και μας θερίζει η πείνα (κάτι που σε λίγο θα ακούμε όλο και συχνότερα έτσι όπως το πάνε οι κοπρίτες). Μακάρι να μπορούσα να περιγράψω τον ήχο καλύτερα. Μέχρι που το πούλησα και για εννέα χρόνια δεν είχε κανένα άλλο πρόβλημα. Τον ίδιο ήχο νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) ότι άκουσα και στο Roomster. Οπότε μη σκας.

Καλού κακού φρόντισε να καθαρίσεις την τρυπούλα που έχει πριν από το στόμιο του ρεζερβουάρ και που είναι για την είσοδο αέρα κατά τη διάρκεια αδειάσματος του, ξέρεις για να μην παραμορφώνεται. Όπως ακριβώς αφήνουμε τον αέρα να μπει στο πλαστικό μπουκαλάκι του νερού, όταν πίνουμε, για να μην παραμορφώνεται το μπουκαλάκι.

χαχα!

Οι περιγραφές είναι όλα τα λεφτά! :whistling:

Και μένα το θόρυβο τον κάνει όταν κουνιέται το αυτοκίνητο όχι σε πορεία στο δρόμο..

Δηλαδή σε γρήγορες κινήσεις μπροστά πίσω, σε παρκάρισμα εννοώ (μην πάει αλλού το μυαλό σας.. :goodjob:)

Σε ανέβασμα σε κάποιο εμπόδιο και τέτοια..

Δεν φοβάμαι για πρόβλημα απλά λέω μήπως έχουν ξεχάσει να βάλουν κανένα μονωτικό υλικό..

Όσο για το τρίξιμο δεν είναι από το DSG σίγουρα..

Απλά έχω την εντύπωση ότι το κάνει ο 1.2 tsi.. Δεν έχω ιδέα γιατί.. Το ψάχνω..

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα συνεχίζω τη κουβέντα για τους θορύβους εδώ.

Έχω 2 θορύβους για εξέταση:

  1. Σας ακούγονται ήχοι από το ρεζερβουάρ? Όταν λέω ήχοι εννοώ τα "γλούπ γλούπ" όταν κουνιέται μέσα το καύσιμο.. (Όπως κάνει το στομάχι μας όταν έχουμε πιει πολύ νερό. :rofl: )
  2. Σε χαμηλές στροφές του κινητήρα μου ακούγεται ένα τρίξιμο.. Δεν έχω εντοπίσει από που ακριβώς.. Από κάτω από το κινητήρα, από την εξάτμιση, κάπου εκεί...
    Σαν έλασμα που ταλαντώνεται, σαν να μην βιδωμένο κάτι καλά.. Το παρατηρώ όταν ξεκινώ από στάση και ειδικά αν βοηθά το περιβάλλον με την γύρω ακουστική

για το 2. το έχω και εγώ και είχα πάει στην αντιπροσωπία και μου είπαν όλα τα πόλο κάνουν αυτό το θόρυβο ("κροταλισμα") επειδή ο κινητήρας είναι άμεσου ψεκασμού...το έψαξα και στα ξένα site ..το ίδιο λένε... συν ότι μερικοί λέγανε ότι κάνει έτσι η downpipe.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του club...Ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει καποιος φίλος πυ έχει polo tsi 1.2 αν του κάνει κάπιο θόρυβο οταν πέρναει απο ανωμαλίες δρομου (οπως λακούβες και σάμαρακια).Σε όλες τις αντιπροσωπείες που πήγα μου είπαν οτι είναι φυσιολογικο λογω του οτι οι βασεις του κινητήρα ειναι υδραυλικές.Αλλάζοντας την βάση αριστερά απο οπου ακουγόταν ο ηχος συνεχίζει και κανει το ιδιο...Μπορεί να με βοηθήσει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του club...Ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει καποιος φίλος πυ έχει polo tsi 1.2 αν του κάνει κάπιο θόρυβο οταν πέρναει απο ανωμαλίες δρομου (οπως λακούβες και σάμαρακια).Σε όλες τις αντιπροσωπείες που πήγα μου είπαν οτι είναι φυσιολογικο λογω του οτι οι βασεις του κινητήρα ειναι υδραυλικές.Αλλάζοντας την βάση αριστερά απο οπου ακουγόταν ο ηχος συνεχίζει και κανει το ιδιο...Μπορεί να με βοηθήσει καποιος?

Εχεις dsg;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.