Jump to content
26ska

Περιεργος Θορυβος Polo Tsi

Recommended Posts

Παιδιά χαλαρώστε! Ο θόρυβος που κάνουν τα 1.2 tsi στις χαμηλές στροφές είναι από το σπιραλ της εξάτμισης. Εγώ έχω το Touran 1.2 και από την πρώτη στιγμή το έκανε και ευτυχώς δεν ακούγεται καθόλου με κλειστά παράθυρα. Το κάνει μέχρι τις 1.500 σαλ περίπου στην εκκίνηση και κυρίως όταν είναι κρύο. Μετά ακούγεται πάλι στις αλλαγές ταχυτήτων με χαμηλή ταχύτητα πορείας αλλά όχι τόσο έντονα. Στην αρχή μου έσπαγε τα νεύρα αλλά τώρα το' χω συνηθίσει. Σε εξατμισά που το πήγα και το άκουσε μου' πε οτι είναι μάπα το σπιραλ το οποίο , αν το δείτε, είναι μέσα σε πλέγμα και γι' αυτό κουδουνίζει σαν ξεχαρβαλωμένη βίδα - ελατήριο ή ό,τι άλλο θέλετε. Μου πρότεινε να μου το αλλάξει με άλλο το οποίο είναι χωρίς μεταλλικό πλέγμα. Δεν το' κανα όμως γιατί εμπιστεύομαι τη "μαμά" κι ας κάνει θόρυβο. Ο δε τεχνικός της επίσημης αντιπροσωπείας που το πήγα μου' πε οτι έτσι τα φτιάχνουν τα σπιραλ για να' ναι χαλαρά και να αντέχουν τα ξεσπάσματα του turbo και να μη σπάνε...'Ενας πιο ειδικός σε εξατμίσεις , ας μας πει για την ορθότητα ή όχι του τελευταίου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του club...Ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει καποιος φίλος πυ έχει polo tsi 1.2 αν του κάνει κάπιο θόρυβο οταν πέρναει απο ανωμαλίες δρομου (οπως λακούβες και σάμαρακια).Σε όλες τις αντιπροσωπείες που πήγα μου είπαν οτι είναι φυσιολογικο λογω του οτι οι βασεις του κινητήρα ειναι υδραυλικές.Αλλάζοντας την βάση αριστερά απο οπου ακουγόταν ο ηχος συνεχίζει και κανει το ιδιο...Μπορεί να με βοηθήσει καποιος?

Καλησπέρα, αυτό που λείπει από το μήνυμά σου είναι μια ευφάνταση περιγραφή του θορύβου που σε απασχολεί. Αν τώρα ο θόρυβος ή οι θόρυβοι που ακούς όταν περνάς από ανωμαλίες είναι "μουγκοί" ή "βουβοί" ή "πνιγμένοι" και γενικώτερα υπόκωφοι, σαν δηλαδή να ακουμπούν μεταξύ τους δυο κομάτια πλαστικού ή ένα πλαστικό με ένα μεταλικό δηλαδή κάτι σαν "γντουπ" ή "χλουπ", τότε ναι τους έχω κι εγώ αυτούς τους θορύβους στις ανωμαλίες. Βέβαια το δικό μου είναι Skoda αλλά έχουμε το ίδιο μοτέρ και δεν έχω dsg.

Αν ο θόρυβος που ακούς είναι μεταλικός και υψίσυχνος, σα να χοροπηδάν κέρματα πάνω σε μια λαμαρίνα τότε και εκείνοι υπάρχουν και πιθανόν να οφείλονται στο σπειράλ που αναφέρει ο bluemotion11. Αν μη τι άλλο είναι μια αληθοφανής αιτιολόγηση του θορύβου.

Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν μας περιγράφεις το θόρυβο κι αυτό μας δυσκολεύει ακόμη περισσότερο να προσδιορίσουμε το τι, πως, γιατί κι από που μπορεί να ακουγεται κάποιος θόρυβοε.

Link to comment
Share on other sites

Οθορυβος ακουγεται απο την αριστερη μερια του κινητηρα και οντως κανει σαν ¨γκλουπ¨.Απλα ολοι μου έλεγαν στις αντιπροσωπείες που πηγα οτι ειναι φυσιολογικός ο θόρυβος και προέρχεται απο τις βάσεις του κινητήρα....

Link to comment
Share on other sites

Οθορυβος ακουγεται απο την αριστερη μερια του κινητηρα και οντως κανει σαν ¨γκλουπ¨.Απλα ολοι μου έλεγαν στις αντιπροσωπείες που πηγα οτι ειναι φυσιολογικός ο θόρυβος και προέρχεται απο τις βάσεις του κινητήρα....

Μάλλον ακούμε το ίδιο θόρυβο αφού κι εμένα ακούγεται έτσι, απλά εμένα ακούγεται μάλλον από τα δεξιά. Από τη στιγμή που άλλαξες βάση και εξακολουθεί να το κάνει, τότε μάλλον δεν είναι βάση, Μπορεί να είναι το πιάτελο του αμορτισερ ή το top mount του του αμορτισερ. Στο δικό μου εκεί ποντάρω. Άλλωστε έχει αρκετά πλαστικά τμήματα η ανάρτηση. Σκέψου ότι το προστατευτικό του αμορτισέρ είναι πλαστικό κι έχει τζόγο.

Στο συνεργείο που πήγα δεν μπόρεσαν να πουν με ακρίβεια από που είνα ο θόρυβιοςι. Εξάλλου δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγάλει κάποιο θόρυβο το ρημάδι εφόσον δε κυκλοφορεί και στις πίστες a la Monaco που είναι οι Ελληνικοί δρόμοι. Τουλάχιστον εγώ μετά από 10 χρόνια και τρία διαφορετικά Skoda έχω αρχίσει να μη δίνω και πολύ σημασία ή αν θέλεις να έχω περισσότερη ψυχραιμία. Ιδιαίτερα αν είμαι εντός εγγύησης.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαλαρώστε! Ο θόρυβος που κάνουν τα 1.2 tsi στις χαμηλές στροφές είναι από το σπιραλ της εξάτμισης. Εγώ έχω το Touran 1.2 και από την πρώτη στιγμή το έκανε και ευτυχώς δεν ακούγεται καθόλου με κλειστά παράθυρα. Το κάνει μέχρι τις 1.500 σαλ περίπου στην εκκίνηση και κυρίως όταν είναι κρύο. Μετά ακούγεται πάλι στις αλλαγές ταχυτήτων με χαμηλή ταχύτητα πορείας αλλά όχι τόσο έντονα. Στην αρχή μου έσπαγε τα νεύρα αλλά τώρα το' χω συνηθίσει. Σε εξατμισά που το πήγα και το άκουσε μου' πε οτι είναι μάπα το σπιραλ το οποίο , αν το δείτε, είναι μέσα σε πλέγμα και γι' αυτό κουδουνίζει σαν ξεχαρβαλωμένη βίδα - ελατήριο ή ό,τι άλλο θέλετε. Μου πρότεινε να μου το αλλάξει με άλλο το οποίο είναι χωρίς μεταλλικό πλέγμα. Δεν το' κανα όμως γιατί εμπιστεύομαι τη "μαμά" κι ας κάνει θόρυβο. Ο δε τεχνικός της επίσημης αντιπροσωπείας που το πήγα μου' πε οτι έτσι τα φτιάχνουν τα σπιραλ για να' ναι χαλαρά και να αντέχουν τα ξεσπάσματα του turbo και να μη σπάνε...'Ενας πιο ειδικός σε εξατμίσεις , ας μας πει για την ορθότητα ή όχι του τελευταίου...

Κάπου εκεί πήγαινε και μένα το μυαλό μου, γι αυτό είχα αναφέρει την εξάτμιση..

Απλά είναι λίγο σπαστικό όταν έχεις ανοιχτά τα παράθυρα :angry2:

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

παιδια του αδελφου μου το πολο εκανε ενα θορυβο στο ρελαντι κ τελικα μετα απο 5 ωρες βρηκαμε οτι ηταν η αντλια που χτυπουσε πανω στον θολο κ εκανε αυτον τον θορυβο σαν να χτυπαει πυρακια.. το πιασαμε με δεματικο κ ολα οκ!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια του αδελφου μου το πολο εκανε ενα θορυβο στο ρελαντι κ τελικα μετα απο 5 ωρες βρηκαμε οτι ηταν η αντλια που χτυπουσε πανω στον θολο κ εκανε αυτον τον θορυβο σαν να χτυπαει πυρακια.. το πιασαμε με δεματικο κ ολα οκ!!!

.ο θόρυβος ακουγόταν να έρχεται πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού? αν ναι είναι γνωστό θέμα στα Polo. αλλά αφού το βρήκατε όλα καλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορά τον θόρυβο που έρχεται πίΣω από το ντουλαπάκι του Συνοδηγού και η αιτια είναι τα Σωληνάκια βενζίνης εΣτειλα e-mail Στην εταιρια (Στο εργοΣτάΣιο) και περιμένω απάντηΣη..... 8) οτι μου Στείλουν θα το αναρτήΣω εδω....αναμονη λοιπόν.... :lazy:

Edited by Chris29
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.