Jump to content
De_Mits

Γδαρσιμο Mπροστινης Πορτας

Recommended Posts

Καλησπερα.. Ειμαι κατοχος ενος μαυρου 2πορτου golf 6 tsI.. Προσπαθω να το προσεχω οσο το δυνατον μπορω. Χθες το βραδυ πηγα να ξεπαρκαρω το αυτοκινητο και ο συνοδηγός ανοιξε παραπανω την πορτα απ οσο επρεπε και ακούμπησε σε μια μπαρα πεζοδρομιου ,απο αυτες τις ψηλές. Και εχει κανει καθετα 3ς γρατζουνιτσες οχι μεγαλες αλλα φαινεται οσο να ναι.. Δεν ξερω τι να κανω απο χθες, εχω τρελαθει. Σαν πιο έμπειροι μπορειτε να με βοηθησετε? Δεν θελω να το παω σε φανοποιο γιατι πριν ενα μηνα το πηγα για 1 γρατζουνια που ειχε ολη ολη οταν το πηρα. Μια αλοιφη κατι?Τι εχετε να μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. Ειμαι κατοχος ενος μαυρου 2πορτου golf 6 tsI.. Προσπαθω να το προσεχω οσο το δυνατον μπορω. Χθες το βραδυ πηγα να ξεπαρκαρω το αυτοκινητο και ο συνοδηγός ανοιξε παραπανω την πορτα απ οσο επρεπε και ακούμπησε σε μια μπαρα πεζοδρομιου ,απο αυτες τις ψηλές. Και εχει κανει καθετα 3ς γρατζουνιτσες οχι μεγαλες αλλα φαινεται οσο να ναι.. Δεν ξερω τι να κανω απο χθες, εχω τρελαθει. Σαν πιο έμπειροι μπορειτε να με βοηθησετε? Δεν θελω να το παω σε φανοποιο γιατι πριν ενα μηνα το πηγα για 1 γρατζουνια που ειχε ολη ολη οταν το πηρα. Μια αλοιφη κατι?Τι εχετε να μου προτεινετε?

θα πρεπει πρωτα να ποστάρεις μία φωτο με την γρατζουνια για να δουμε τι μπορει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εαν στη γρατζουνιά σκαλώνει το νύχι τότε κατά 99% θες φανοποιό. Αν όμως είναι εντελώς επιφανειακή με μία μεσαία αλοιφή πιστεύω λύνεται το πρόβλημά σου. Όχι όμως με το χέρι, θα χρειαστείς αλοιφαδόρο. Οπότε αν δεν έχεις πρέπει και πάλι να πας σε κάποιον που έχει ή να δανιστείς από κάποιο γνωστό σου.

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνω με αυτα που σου προτεινουν τα παιδια παραπανω μιας και με μια πρωτη ματια φαινεται να λυνεται το προβλημα σου με αλοιφες...

Αν εισαι Αθηνα φιλε μου περνα μια μερα απο το μαγαζι μου να το κανουμε.!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το λευκό χρώμα που φαίνεται στις φωτογραφίες υποθέτω είναι από το κολονάκι....με μια μεσαία γυαλιστική αλοιφή πιθανολογώ ότι μπορεί να φύγει το ξένο χρώμα και κάποιες απο τι γρατσουνιές.Οι βαθύτερες θα παραμείνουν αλλά λογικά δεν θα είναι εύκολα ορατές.Καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα επαγγελματια που διαθέτει τα υλικά και την γνώση για να αξιολογήσει την ζημιά και με ποιό τρόπο μπορεί να αντιμετωπιστεί για ένα τουλάχιστον ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Καλύτερα να μην ''μπλέξεις'' μόνος στην διορθωσή της αφού δεν διαθέτεις ούτε τα υλικά ούτε και την γνώση. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να μην το κανεις μονος σου γιατι μπορει νακανεις ζημια.Βρες κανεναν γνωστο σου ή καποιον απο εδω μεσα αν ειστε κοντα, που εχει ξαναεπιχειρησει κατι τετοιο να στο κανει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη σειρά μου ποντάρω στο ότι η λευκή διακεκομμένη γραμμή, είναι το υπόστρωμα, κάτω από το χρώμα του αυτοκινήτου το οποίο και αφαιρέθηκε από την επαφή.

Ας βγω στραβός και άτυχος προς όφελος της τσέπης του "παθόντα"

Link to comment
Share on other sites

Η διακεκομμενη γραμμη τι αλλο μπορει να ηταν? αν καταλαβα καλα λες τις καθετες διακεκομμενες γραμμες.

Την κάθετη διακεκομμένη λευκή γραμμή λέω η οποία είναι και το πρόβλημα.

Όπως το βλέπω μου φαίνεται ότι έχει φύγει το χρώμα του αυτοκινήτου. Αν όντως συμβαίνει αυτό καμιά αλοιφή δεν πρόκειται να κάνει το παραμικρό. Απορώ όμως γιατί είπες ότι δε σκαλώνει στο νύχι.

Τι άλλο μπορεί να είναι σου απάντησαν. Το χρώμα από το κολονάκι (ξένο σώμα) το οποίο θα αφαιρούσες με πηλό και αλοιφές.

Εμένα δε μου μοιάζει για τέτοιο. Από τις φωτογραφίες δύσκολο να βγει πόρισμα. Μόνο εσύ μπορείς να καταλάβεις τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις.. γιατι οντος απ τις φωτογραφιες δεν μπορεις να καταλαβεις ακριβως τι συμβαινει.

Το νυχι δεν σκαλωνει καταρχας. Ειναι σε 4 σημεια καθετα, οριζοντιες γρατζουνιτσες.Δεν εχει φυγει απο καπου το χρωμα.Αυτο το ασπρο που φαινεται ειναι μαζεμενες γρατζουνιες δεν εχει αφησει το αντικειμενο που ακουμπισε στην πορτα το χρωμα του.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις.. γιατι οντος απ τις φωτογραφιες δεν μπορεις να καταλαβεις ακριβως τι συμβαινει.

Το νυχι δεν σκαλωνει καταρχας. Ειναι σε 4 σημεια καθετα, οριζοντιες γρατζουνιτσες.Δεν εχει φυγει απο καπου το χρωμα.Αυτο το ασπρο που φαινεται ειναι μαζεμενες γρατζουνιες δεν εχει αφησει το αντικειμενο που ακουμπισε στην πορτα το χρωμα του.

Άρα, έχει φύγει από κάπου χρώμα, αυτό του αυτοκινήτου (μαύρο) γι' αυτό και φαίνεται άσπρο. Για να φαίνεται άσπρο ή έχει μείνει το χρώμα από το αντικείμενο που χτύπησες ή έφυγε το χρώμα του αυτοκινήτου στο σημείο που χτύπησες.

Αν αυτό θεωρείς κι εσύ βλέποντάς το από κοντά, τότε αλοιφή δε θα δώσει λύση.

Ημίμετρα σε περίπτωση που έχει φύγει το χρώμα του αυτοκινήτου είναι χρώμα (με συγκεκριμένο κωδικό) είτε σε μορφή σπρέι είτε σε πινελάκι. Σε κάποιες περιπτώσεις το διορθωμένο με αυτό τον τρόπο φαίνεται χειρότερα, ειδικά σε ένα σημείο όπως αυτό που χτύπησες εσύ (σχετικά ψηλά και μεγάλη επιφάνεια).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε @Passater , δεν εχει ασπρίλα ,,, ειναι σαν να εχεις παρει ενα κοπιδι και του εχεις τραβιξει απαλα μικρες γρατζουνιτσες.. Φαινεται οτι εχει ασπριλα απο την φωτογραφια.. αλλα ειναι μικρες γρατζουνιτσες !!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε @Passater , δεν εχει ασπρίλα ,,, ειναι σαν να εχεις παρει ενα κοπιδι και του εχεις τραβιξει απαλα μικρες γρατζουνιτσες.. Φαινεται οτι εχει ασπριλα απο την φωτογραφια.. αλλα ειναι μικρες γρατζουνιτσες !!

Με αυτό που βλέπω από εδώ δεν μπορώ να πω κάτι με μεγάλες πιθανότητες να ισχύει. Μακάρι να διορθωθεί με το μικρότερο δυνατό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ακριβως το ίδιο πρόβλημα από πόρτα διπλανού στο γκαράζ, έχω για τις μικρογρατζουνιές 2 αλοιφούλες. λεφτά δεν υπάρχουν για φανοποιεία, οπότε το έκανα μόνος μου. αν είναι επιφανειακές εξαφανίζονται αμέσως.

η μία της michellin http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=144080225&LastAdd=144080225&t=%C4%C9%CF%D1%C8%D9%D4%C9%CA%CF%20%C3%D1%C1%D4%C6%CF%D5%CD%C9%D9%CD%20MICHELIN%20100%20ML

και η άλλη sonax από το πράκτικερ 6 ευρώ περίπου.

μικρές κυκλικές κινήσεις με πανάκι μικροινών (και αυτό από πράκτικερ)

Link to comment
Share on other sites

@vathom Πρωτα βαζω την michellin και μετα την sonax?

H sonax που εχεις, τι αλοιφη ειναι? Ψιλή ή χοντρή ? Μπορεις να μου δωσεις ενα link με την αλοιφη για να ξερω ακριβως ποια θα παρω??

Edited by De_Mits
Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου δεν μπαίνουν μαζί. κάνουν την ίδια δουλειά δεν μπαίνουν συνδυαστικά. Θεωρώ πως της michellin ειναι ελαφρως καλύτερη. οι συμβουλές μου είναι με κάθε επιφύλαξη, εγώ πάντως είδα αποτέλεσμα σε ψιλή γρατζουνια (επιφανειακή) και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. η αλοιφή που σου δείχνω παρακατω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αυτή που σου λέω αλλά δεν τη βρήκα στο σαιτ του πρακτικερ. η συσκευασία είναι η ίδια σε άσπρο χρώμα. στο μαγαζί υπήρχε 100% μέχρι την πέμπτη που πήγα και είνια γύρω στα 5-6 ευρώ. ελπίζω να βοήθησα!

http://www.praktiker.gr/Product/krema-gyalistiki-sonax-gia-xromia-kai-alouminia-14238?catNavId=149

μόλις είδα και τη νέα της 3m. δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά γενικά η μάρκα είναι κορυφαία. ανεβαίνεις βεβαίως σε τιμή.

http://www.praktiker.gr/Product/aloifi-afairesis-gratzounion-3m-15023?catNavId=149

Link to comment
Share on other sites

Ναι την Super Resign Polish. Ειναι ενα All in one προιον το οποιο γυαλίζει και λειτουργεί και σαν κερί (υποτίθεται, εγώ βάζω και κερί μετά.) Δεν είναι όμως για να βγάζεις γρατζουνιές που έχουν εισχωρήσει στο χρώμα αλλά πιο πολύ για την κάλυψη αράχνης , επειδή δε περιέχουν λειαντικά στοιχεία αλλά fillers που γεμίζουν. Για ένα ψευτογυάλισμα με το χέρι καλές είναι και οι δυο (οι ίδιες ειναι μονο που η deep shine ειναι για σκουροχρωμα, αλλα απο οτι εχουν δειξει τεστ δεν εχουν διαφορa).Το θέμα είναι όπως σου είπα ότι δε βγάζουν βαθειές γρατζουνιές. Αν θες μπες στο cardetailing.gr είναι ένα forum που είμαι μέλος και κάνουν καλή δουλειά. Εκεί θα βρεις απάντηση σε ότι θες από πιο έμπειρους στο θέμα περιποίησης/επιδιόρθωσης χρώματος :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.