Jump to content
xpanop

Ζαντολάστιχα Polo Gti 2010

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Έχω τις κλάσσικές ζάντες "μαμά" του polo gti αλλά έχω χαλαστεί άσχημα με τα κοπανήματα στις λακούβες.Τραντάζεται όλο το αμάξωμα. Προτείνει κάποιος αλλαγή ελαστικών με μεγαλύτερο προφίλ και παράλληλα μικρότερη ζάντα για να έχει διαφορά στην απορρόφηση κραδασμών;Μήπως και οι αναρτήσεις παίζουν ρόλο;

Edited by xpanop
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρωτα η αναρτηση παιζει ρολο ...ποσο σκληροτητα εχει! παντως ενα προφιλ μεγαλυτερο θα ηταν κ καλυτερα αν θες να σταματησει ο θορυβος κ το τρανταγμα! Οχι εντελως αλλα θα τα περιορισεις.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός..Έκανα τυπωγραφικό λάθος. Είναι πολύ δυσάρεστο το συναισθημα του κοπανήματος..Όταν έρθει ο καιρός να αλλάξω λάστιχα θα σκεφτώ για εναλλακτικές λύσεις.

Διόρθωση : τυπογραφικό

Link to comment
Share on other sites

νομίζω έχει έρθει η ώρα να αλλάξω και εγώ ελαστικά. έχω κάνει 26000χλμ και με τις χθεσινές βροχές είδα οτι τα μαμίσια dunlop είναι επικίνδυνα πλέον. σκέφτομαι να ανεβάσω προφίλ και να πάω στα 215/45/17 μήπως και μαλακώσει λίγο η αίσθηση του. έχει κανείς καμία πρόταση όσον αφορά μοντέλο/τύπο ελαστικού? νομίζω οτι προσανατολίζομαι προς continental sport contact 5? εδώ σε 2-3 που ρώτησα μου είπαν για τιμές περι τα 600 ευρώ η τετράδα οπότε θα παίξει σίγουρα internetική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έβαλα 215/45R17 yokohama neovo....Πααααρα πολύ ευχαριστημένος... ;) Κόστος 650 ευρώ..Πολύ ακριβό αλλά ό,τι πληρώνεις παίρνεις

τελικά έβαλα 215/45/17 continental sport contact 5.

το αμάξι μαλάκωσε και επιτέλους είναι υποφερτή η κατάσταση στους κολόδρομους που έχουμε. νομίζω οτι έχει ελαφρώς αυξημένη κατανάλωση και είναι ελαφρώς πιο αργό αλλα δεν με πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αλλαξα τα λαστιχα του αυτοκινητου απο 215/40/17 σε 205/45/178,μετα απο συμβουλη του φιλου Βαγγελη (koumparos).εβαλα τα KUMHO KU39 και η ανεση του αυτοκινητου εχει βελτειωθει δραματικα,δεν κοπαναει καθολου.Βαγγελη ευχαριστω.Επισης οποιος θελει να κανει οποιαδηποτε αλλαγη διαστασης στα λαστιχα του καλυτερα να συμβουλευεται καποιον επαγγελματια πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αλλαξα τα λαστιχα του αυτοκινητου απο 215/40/17 σε 205/45/178,μετα απο συμβουλη του φιλου Βαγγελη (koumparos).εβαλα τα KUMHO KU39 και η ανεση του αυτοκινητου εχει βελτειωθει δραματικα,δεν κοπαναει καθολου.Βαγγελη ευχαριστω.Επισης οποιος θελει να κανει οποιαδηποτε αλλαγη διαστασης στα λαστιχα του καλυτερα να συμβουλευεται καποιον επαγγελματια πρωτα.

Μίλησα και γω με το Βαγγέλη και μου πρότεινε τα παραπάνω λάστιχα για αλλαγη..παιδια δεν υποφερεται η μαμα διασταση...κοπαναει παρα πολυ και καθε μπαμ και λαστιχο...μεχρι στιγμης 2 λαστιχα σε ενα χρονο...

Θα τα αλλάξω σίγουρα και γω...η καλυτερα διάσταση για να ειμαστε οσο πιο κοντα γίνεται σε ανοχές με τα μαμά είναι όντως η 205/45/17 και ΟΧΙ η 215/45/17 διοτι αυξάνεται πολύ η διάμετρος του τροχού...

Edited by g-e-g-o
Link to comment
Share on other sites

απο καταναλωση ακομα δεν εχω στοιχεια γιατι το αυτοκινητο εχει 1000χλμ.το πηρα πριν 10 μερες.Παντως λαδια καιει!.

Σήμερα έβαλα ένα από τα λάστιχά σου φίλε Σάββα! Μου πέταξε ένα καρούμπαλο μπροστά και δεξιά και απευθύνθηκα στον Βαγγέλη (Koumparos). Το λάστιχο ξεκίνησε από Αθήνα με το κτελ και μετά από 450 χιλιόμετρα είναι πλέον Ηγουμενίτσα και φορεμένο στο αγρίμι μου... Έφτασε σε κατάσταση καινούριου αφού δεν έχει πάνω του ούτε 1000 χιλιόμετρα , κάτι που μου το επιβεβαίωσε και ο λαστιχάς εδώ... Ευχαριστώ πολύ και το φίλο Κουμπάρο για την καλή τιμή. Προτείνω όσοι έχετε ακόμα μαμά Dunlop και έχουν ακόμα "ζουμί" να προμηθευθείτε ένα για καλό και για κακό γιατί εμένα μου πέταξε καρούμπαλο για το τίποτα! Επίσης ένα μόνο του κάνει πάνω από 170 €. (τόσα μου είπαν εδώ) .Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να μένουν ακόμα δύο στο Βαγγέλη!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα ένα από τα λάστιχά σου φίλε Σάββα! Μου πέταξε ένα καρούμπαλο μπροστά και δεξιά και απευθύνθηκα στον Βαγγέλη (Koumparos). Το λάστιχο ξεκίνησε από Αθήνα με το κτελ και μετά από 450 χιλιόμετρα είναι πλέον Ηγουμενίτσα και φορεμένο στο αγρίμι μου... Έφτασε σε κατάσταση καινούριου αφού δεν έχει πάνω του ούτε 1000 χιλιόμετρα , κάτι που μου το επιβεβαίωσε και ο λαστιχάς εδώ... Ευχαριστώ πολύ και το φίλο Κουμπάρο για την καλή τιμή. Προτείνω όσοι έχετε ακόμα μαμά Dunlop και έχουν ακόμα "ζουμί" να προμηθευθείτε ένα για καλό και για κακό γιατί εμένα μου πέταξε καρούμπαλο για το τίποτα! Επίσης ένα μόνο του κάνει πάνω από 170 €. (τόσα μου είπαν εδώ) .Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να μένουν ακόμα δύο στο Βαγγέλη!

Λάστιχα τέλος Γιώργο :pardon:

Μάλλον έπεσε περονόσπορος στα POLO GTI :crazy:

Thank's :give_rose:

ΥΓ. Η εμπειρία μου μου λέει ότι η επιλογή από την VW της συγκεκριμένης

διάστασης λάστιχου + ανάρτηση + βάρος αυτοκινήτου

ήταν παταγώδης αποτυχία και βραχνάς για τους κατόχους

Link to comment
Share on other sites

Λάστιχα τέλος Γιώργο :pardon:

Μάλλον έπεσε περονόσπορος στα POLO GTI :crazy:

Thank's :give_rose:

ΥΓ. Η εμπειρία μου μου λέει ότι η επιλογή από την VW της συγκεκριμένης

διάστασης λάστιχου + ανάρτηση + βάρος αυτοκινήτου

ήταν παταγώδης αποτυχία και βραχνάς για τους κατόχους

ΑΚΡΙΒΩΣ...τρεμει η καρδια μου καθε φορα που βγαινω βολτα μην πεσω σε καμια λακουβιτσα...την εχω παθει ηδη 2 φορες. Οπως ειπα και με το Βαγγελη πριν καιρό, εγω προσωπικά στην αλλαγη θα βαλω διασταση 205 45 17 για να ειμαι εντος ανοχων..βεβαια το πιο καλο θα ταν 215 45 17 αλλα ο φίλος Βαγγέλης μου το απαγόρευσε...και εχει δικιο..η διαμετρος αλλαζει παρα πολυ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα ειναι και χαμηλωμενο το αμαξι και την ακουει πολυ ασχημα :hmm: παω σα μεθυσμενος στο δρομο για να αποφευγω λακουβες.μπορει σε εμφανιση με το 40αρι προφιλ να ειναι κουκλα το αμαξι αλλα η ελλαδα δεν ειναι για τετοια

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα ειναι και χαμηλωμενο το αμαξι και την ακουει πολυ ασχημα :hmm: παω σα μεθυσμενος στο δρομο για να αποφευγω λακουβες.μπορει σε εμφανιση με το 40αρι προφιλ να ειναι κουκλα το αμαξι αλλα η ελλαδα δεν ειναι για τετοια

Ακριβως οπως τα λες, συνονοματε! Μες στη σκεψη μου εισαι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.