Jump to content
Guest Nightangel

Golf Mk5 Gti Owners

Recommended Posts

Στο GTI παντως, οχι. ΜΤΜ με Revo, διαφορα 28 αλογα, στο ιδιο δυναμομετρο, την ιδια μερα, με τις ιδιες συνθηκες. Σου λεει κατι..?

Μπά, όχι ....Αλλά τα 272ps μόνο πρόγραμμα όπου και να το πεις :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΑΧΧΧΧΧ !Αθανατοι ελληνικοι δρομοι! Παντως και παγο να μην ειχε πιασει μετα απο τετοια ξηρασια πρεπει να ειχε αρκετη γλιτσα κατω.Τι να πω τουλαχιστον εσωσε τους αεροσακους .

Link to comment
Share on other sites

Μπά, όχι ....Αλλά τα 272ps μόνο πρόγραμμα όπου και να το πεις :huh::lol:<_<

E ναι, δινεις κατρι παραπανω, και στα βγαζει...Αλλα για καποιο περιεργο λογο ρε γαμωτο...Με οποιο αλλο εχει προγραμμα και εισαγωγη αν ανοιξει...το περναει απο πανω...περιεργο ε....περιεργοοοο....

Link to comment
Share on other sites

E ναι, δινεις κατρι παραπανω, και στα βγαζει...Αλλα για καποιο περιεργο λογο ρε γαμωτο...Με οποιο αλλο εχει προγραμμα και εισαγωγη αν ανοιξει...το περναει απο πανω...περιεργο ε....περιεργοοοο....

Ακόμα και έτσι να είναι δεν σε παραξενεύει γιατί τόσες μεγάλες διαφορές από ένα πρόγραμμά και μόνο...Τόσο καλούς softwareράδες έχει η REVO???

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχθες ειδα το επεισοδιο του ''τοις μετριτοις''!!!

VW club VS Opel club

Μας φαγανε οι του opel club!!

Απο εμας ποιοι ειχαν παει να παιξουν??? Εννοω ποια ειναι τα nicknames τους!!

(sorry για το off-topic)

Link to comment
Share on other sites

Aς ελπίσουμε πως όχι. Πάντως την άκουσε ψιλο γερά για 40 χλμ.

Να υποθέσω ότι το ESP ήταν στο off;;; Γιατί με 40 (αν ήταν 40) το ESP νομίζω ότι θα έκανε δουλειά.... μια ιδέα... έτσι για κάτι χεράδες που το έχουν off διαρκώς :D

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω τις φωνές.....

Που κολλαει ρε karlos στο ΜΚ5 GTI TUNING?

Ε τι να εκανα να ανοιγα καινουργιο για μια ερωτηση??

Απλως επειδη το διαβαζουν αρκετα ατομα και ''κινηται'' αρκετα!

Τελως παντων, διαγραψτε το!! sorry για το off topic again!!!

:D

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το ESP ήταν στο off;;; Γιατί με 40 (αν ήταν 40) το ESP νομίζω ότι θα έκανε δουλειά.... μια ιδέα... έτσι για κάτι χεράδες που το έχουν off διαρκώς :D

+1

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχθες ειδα το επεισοδιο του ''τοις μετριτοις''!!!

VW club VS Opel club

Μας φαγανε οι του opel club!!

Απο εμας ποιοι ειχαν παει να παιξουν??? Εννοω ποια ειναι τα nicknames τους!!

(sorry για το off-topic)

Δες εδώ :D

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το ESP ήταν στο off;;; Γιατί με 40 (αν ήταν 40) το ESP νομίζω ότι θα έκανε δουλειά.... μια ιδέα... έτσι για κάτι χεράδες που το έχουν off διαρκώς B)

Μου φαίνεται ότι κάποιοι πρέπει να ψάξουν να δουν πως λειτουργει το esp. Εκτός από την καθυστέρηση που έχει, κατά την οποία μπορούν να γίνουν πολλά, αν το όχημα ξεφύγει από την πορεία του και κινηθεί εγκάρσια, φύγει με τα 4 δηλαδή, το esp είναι άχρηστο μιας και μπλοκάρει όλους τους τροχούς επειδή δεν έχει να ακολουθήσει μια συγκεκριμένη πορεία. Το esp κάνει θαύματα σε βροχή και σε ολισθηρό οδόστρωμα, αλλά μόνο αν ένας τουλάχιστον τροχός πατάει και δίνει την τροχιά στο αυτοκίνητο. Από εκείνο τον τροχό διαβάζει και προσπαθεί, μπλοκάρωντας τους υπόλοιπους συνδιαστικά, να φέρει το αυτοκίνητο στην θεωρητική του πορεία. Έτσι γλυτώνεις από χαζο-σπινιαρίσματα, μούτρα, ψαλιδίσματα του πίσου μέρους και άλλα πολλά. Αν φύγεις με τα 4, το πιο πιθανό είναι να σε ακινητοποιήσει εκτός και αν μέχρι εκείνη τη στιγμή κάποιος τροχός σταματήσει να γλιστράει, το esp πληροφορηθεί και διορθώσει την πορεία του αυτοκινήτου. Και με τα 1500 κιλά, με 40 χιλιόμετρα είναι πολύ δύσκολο να κρατήσει και το esp και τα λάστιχα την ορμή του αυτοκινήτου. Καλό, χρυσό, άγιο, αλλά δεν μπορεί να αμφισβητήσει τους νόμους της φυσικής. ;)

Edited by Geopan
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι τα λες αυτά βασιζόμενος στο δικό σου τρακάρισμα που έγινε κάπως έτσι... Αλλά διαφωνώ σε αυτό που λες... κάθετα.. και προς θεού δε λέω ότι το ESP είναι πανάκεια και μας επιτρέπει να μπαίνουμε παντού με χίλια... αλλά προσωπικά έχω φύγει σε κατηφόρα 45 μοιρών με πάγο με ταχύτητα 5-10χλμ., πολύ μικρότερη από τα 40 βέβαια αλλά θέλω να δεις τι έκανε το ESP, το αυτοκίνητο γύρισε πλάγια και άρχισα να κατεβαίνω με τα 4.... ούτε ανάποδα, ούτε κανονικά, ούτε φρένα... κατέβαινα για ένα τοίχο... και ξαφνικά το αμάξι γύρισε μόνο του με μούτρα μπροστά... κανένας τροχός δεν είχε πρόσφυση (ήταν παγωμένη κατηφόρα.. 3-4 ποντοι πάγος... θα έβρισκα πρόσφυση αν έσκαβα τον πάγο).. και όμως το αμάξι γύρισε... το Brake Assist ήταν, το ESP ήταν... το αμάξι ήρθε κανονικά...

Αυτό που λέω είναι ότι το ESP θα έκανε κάτι... θα μετρίαζε το χτύπημα... θα το έκανε πιο ήπιο... και το λέω γιατί πρόσφατα ο κολλητός μου έφυγε με το Tsport του σε πλατεία με TRC/VSC off (δεν έφταιγε.. του είχαν ανάψει λόγο προβλήματος) και έπαθε το ίδιο.. αν τα είχε ίσως μάζευε κάτι...

Σε κάθε περίπτωση (IMHO) το ESP πάντω ON στους ελληνικούς δρόμους.. OFF μόνο σε πίστα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πλεον αυτο κανω που λεει ο liquid...Παλια το ειχα off και στον δρομο και παντου...Ομως μετα απο καποιες φορες, που ενω εστριβα γρηγορα, ειδα νερα στην εξοδο της στεροφης, η καποιο βλακα να εχει πεταχτει και να με αναγκαζει να πατησω φρενο, πλεον το εχω On στο δρομο, και εννοειται off στην πιστα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πλεον αυτο κανω που λεει ο liquid...Παλια το ειχα off και στον δρομο και παντου...Ομως μετα απο καποιες φορες, που ενω εστριβα γρηγορα, ειδα νερα στην εξοδο της στεροφης, η καποιο βλακα να εχει πεταχτει και να με αναγκαζει να πατησω φρενο, πλεον το εχω On στο δρομο, και εννοειται off στην πιστα...

+1

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι τα λες αυτά βασιζόμενος στο δικό σου τρακάρισμα που έγινε κάπως έτσι... Αλλά διαφωνώ σε αυτό που λες... κάθετα.. και προς θεού δε λέω ότι το ESP είναι πανάκεια και μας επιτρέπει να μπαίνουμε παντού με χίλια... αλλά προσωπικά έχω φύγει σε κατηφόρα 45 μοιρών με πάγο με ταχύτητα 5-10χλμ., πολύ μικρότερη από τα 40 βέβαια αλλά θέλω να δεις τι έκανε το ESP, το αυτοκίνητο γύρισε πλάγια και άρχισα να κατεβαίνω με τα 4.... ούτε ανάποδα, ούτε κανονικά, ούτε φρένα... κατέβαινα για ένα τοίχο... και ξαφνικά το αμάξι γύρισε μόνο του με μούτρα μπροστά... κανένας τροχός δεν είχε πρόσφυση (ήταν παγωμένη κατηφόρα.. 3-4 ποντοι πάγος... θα έβρισκα πρόσφυση αν έσκαβα τον πάγο).. και όμως το αμάξι γύρισε... το Brake Assist ήταν, το ESP ήταν... το αμάξι ήρθε κανονικά...

Αυτό που λέω είναι ότι το ESP θα έκανε κάτι... θα μετρίαζε το χτύπημα... θα το έκανε πιο ήπιο... και το λέω γιατί πρόσφατα ο κολλητός μου έφυγε με το Tsport του σε πλατεία με TRC/VSC off (δεν έφταιγε.. του είχαν ανάψει λόγο προβλήματος) και έπαθε το ίδιο.. αν τα είχε ίσως μάζευε κάτι...

Σε κάθε περίπτωση (IMHO) το ESP πάντω ON στους ελληνικούς δρόμους.. OFF μόνο σε πίστα...

Δεν βασίζομαι μόνο στην δική μου πείρα. Το ότι γύρισε το δικό σου αυτοκίνητο μπορεί να μην οφείλεται σε κανένα ηλεκτρονικό σύστημα αλλά στο βάρος που έχει μπροστά λόγο κινητήρα. Συμφωνώ απόλυτα στο ότι μέσα στην πόλη και γενικά στους ελληνικούς δρόμους πρέπει να είναι πάντα on. Mε έχει σώσει πολλές φορές και ειδικά σε καταστάσεις που έπαιξε ρόλο ο εξωγενής παράγοντας ( νερά σε έξοδο στροφής, ακόμα και λάδια ). Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις πως λειτουργεί το ESP σε κάθε αυτοκίνητο που οδηγείς. Ειδικά στα GTI που έχει μια πολύ καλή ρύθμιση, εκτός από την καθυστέρηση που παρουσιάζει, σε αφήνει να "παίξεις" με ασφάλεια. Αλλά το σημαντικό είναι ότι πρέπει πρώτα να μάθεις πως συμπεριφέρεται το αυτοκίνητο χωρίς αυτό, έτσι ώστε να ξέρεις πότε μπορείς να βασιστείς στο ESP και τι κινήσεις πρέπει να κάνεις για να το μαζέψεις.

Ούτε εγώ το έβγαζα συχνά, γιατί παρόλλο που είχα μάθει καλά τις αντιδράσεις του αυτοκινήτου, υπήρχε πάντα ο εξωτερικός παράγωντας, που δεν μπορείς να τον προβλέψεις. Και αυτός είναι που προκαλεί τα περισσότερα ατυχήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα....Σαν το Τσπορτ....Το καμπανάκι να είναι στο κεφάλι σου, και οχι στο αυτοκίνητο...

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.. μικρέ χερά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.