Jump to content
Guest Nightangel

Golf Mk5 Gti Owners

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα με τα GTI!!

Εδώ και 2 μέρες είμαι και εγώ ένας πανευτυχής κάτοχος ενός GTI!! :rolleyes::D Το αυτοκίνητο είναι απίστευτο αν και έχω κάνει μόλις 100 χλμ.!!Σκοπέυω βέβαια το Σ/Κ να κάνω ένα ταξιδάκι για να το δω και σε ανοιχτό δρόμο.Καμία καλή συμβουλή για τα πρώτα χλμ και το στρώσιμο??

Μην κάνεις το ταξιδάκι... :D

Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι και σου εύχομαι να το χαρείς όσο περισσότερο γίνεται. '08 πλαίσιο έτσι; Χρωματάκι, εξοπλισμός;

Τώρα στο ερώτημα σου, το στρώσιμο δεν είναι καμιά ιεροτελεστία. Απλά μην το ζοριζεις πολύ, να ανεβαίνουν ομαλά οι στροφές, καλό ζέσταμα, καλό πάγωμα, για μένα καλύτερο στρώσιμο κάνεις μέσα στην πόλη, γιατί πέρα από το μοτέρ έχεις και ένα κιβώτιο, αναρτήσεις, φρένα, λάστιχα να στρώσεις και γενικά για κανά 1000χλμ μην του πίνεις το αίμα. Ειδικά τώρα με τις πολλές ζέστες!

Τώρα για τους υπόλοιπους, μιας και έχουμε 2 νέους κατόχους, δεν πάμε για ένα καφεδάκι αύριο να κάνουμε και την περατζάδα μας, να κάνει και κανένα χιλιόμετρο το παληκάρι; Είστε μέσα; Πάμε καμιά Κόρινθο να γουστάρουμε που θα γίνεται πανικός; Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Guest michigun

Φίλε Geopan να σαι καλά για τις ευχές και τις συμβουλές! :wacko:

Το Golfακι είναι 08' πλαίσιο, χρώμα κόκκινο και από εξοπλισμό τα κλασσικά:ηλιοροφή,υποβραχιόνιο,χειριστήρια στο τιμόνι με οθόνη plus και 4 ηχεία επιπλεόν.Ίσως έπρεπε να βάλω και τα εργοστασιακά xenon αλλά τώρα ειναι αργά!Οπως και να έχει πάντως θεωρώ(μετά από την σύντομη συμβιωσή μου με το αυτοκίνητο) πως είναι άψογο! :wacko::D

Όσο για το στρώσιμο επειδή άκουσα πολλά είπα να ζητήσω τη γνώμη ανθρώπων που έχουν προσωπική εμπειρία με το αυτοκίνητο και σίγουρα έχουν δει 5 πράγματα παραπάνω από κάποιον άλλο άσχετο με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.Αν και έτσι όπως έχουν γίνει τα αυτοκίνητα το στρώσιμο νομίζω πως δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία.

Για καφεδάκι αν και δεν μπορώ σήμερα να κανονίσουμε κάποια στιγμή για να τα πούμε και απο κόντα.Και Κόρινθο και Πάτρα και όπου να ναι!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είναι έκδοση 2008. Από 21η εβδομάδα παραγωγής και μετά, τα GOLF αλλάξανε χρονολογία και βγαίνουν '08. Λογικά και το δικό σου, 08 είναι.

Link to comment
Share on other sites

Guest michigun

Αν έχει στάνταρ mp3 στο εργοστασιακό rcd-300 ειναι μοντέλο 2008.Και για να έχεις 2 εβδομάδες που το πήρες σίγουρα ειναι 08 μοντέλο!!

Link to comment
Share on other sites

Και για όσους δεν ειδοποιήθηκαν τηλεφωνικώς. Σήμερα έχει καφεδάκι. Το ραντεβού είναι στις 7.30-8 στη Renault, στην εθνική οδό. Εμένα με κόβω άπλυτο μιας και βαριεμαι να το πλύνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει στάνταρ mp3 στο εργοστασιακό rcd-300 ειναι μοντέλο 2008.

Όχι δεν έχει! Αν και απ όσο θυμάμαι στα περισσότερα σημεία βλέπω 2ο εξάμηνο 2006. Παρεπιπτώντως το άμαξι το είχαν stock από τον Ιούνιο σίγουρα οπότε ίσως να έχει καιρό που το φέρανε.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι μόλις επέστρεψα από διακοπές. Ήμουν στην Κρήτη όπου έκανα 2058 χιλιόμετρα με μέση κατανάλωση 8,9 λίτρα. Γενικώς σε ανοιχτούς δρόμους είχα γύρω στα 7 λίτρα/100 αλλά σε ορεινούς αρκετά παραπάνω...

Ερώτηση για τους γνώστες. Πως καταλαβαίνω ότι έχει πρόβλημα η σκάστρα; Σφυράει όταν ανοίγεις; Έχω την αίσθηση ότι το αυτοκίνητο πρέπει να πηγαίνει πολύ πεσμένα... σε ανοίγματα με 3η-4η ένιωθα ότι πηγαίνει βήμα... και επειδή ακούω πολύ τη σκάστρα μήπως είναι εκεί το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι μπουκωμένο; Έχεις χαμηλή κατανάλωση, άρα δεν το πατούσες, οπότε παίζει και αυτό.

Πήγαινα γενικά φυσιολογικά, κινούμουν σε δρόμους χωρίς κίνηση οπότε δεν είχα σταμάτα-ξεκίνα. Το αμάξι δούλευε γενικώς στρωτά και σε ανοιχτούς δρόμους... δεν μου μοιάζει για μποκωμένο... χθες το βράδυ που βγήκα για λίγο Κηφισίας πέτυχα ένα 2.0 TFSI A4 που μου άνοιξε εύκολα (βλέπε κακή άσφαλτος και 4κίνηση του A4) αλλά βέβαια το μάζεψα μετά... αλλά το περίεργο ήταν που πέτυχα ένα Megane από αυτά τα μεγάλα (ίσως κανένα 2.0 T - λέω τώρα) που ήταν μπροστά μου και πεδεύτηκα λίγο μιας και χρειάστηκαν σχεδόν 3 ταχύτητες για να το μαζέψω και να το φάω στο S στο κτήμα Συγγρού όπου δεν μπήκε κάν...

Να τονίσω ότι όταν το είπα στην γυναίκα μου μου είπε και αυτή ότι το νιώθει πιο αργό! Οπότε πρέπει να είναι διαφορά σημαντική!

Πως ελέγχουν αν είναι ΟΚ η σκάστρα; Vag-com ή οπτικά;

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις μπαρομετρο που μαλλον δεν εχεις κοιτα την πιεση με vag com!Εαν δεν εχεις vag com σηκωσε το αμαξι και λυσε την για να την δεις!Ειναι 3 βιδες!Με το ματι χωρις να την λυσεις δεν φενεται!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα συνεργείο να στην κοιτάξουν ή μίλα με τον Νεοκλή να πας να το δει στο "υπόγειο" γκαράζ του. :angry:

Εγώ μόλις το πήρα από το συνεργείο και για τον θόρυβο στο ρελαντί κατά 90% ευθύνεται η τρόμπα νερού. Θα αλλαχθεί σε λίγο καιρό μαζί με τους τεντωτήρες για να είμαστε σίγουροι. Όσο για το κιβώτιο, μετά από έρευνα το άφησα ως έχει. Θα δείξει στο μέλλον. Μέχρι τώρα πάντως το αυτοκίνητο πάει μια χαρά. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνω ότι έχει πρόβλημα η σκάστρα; Σφυράει όταν ανοίγεις; Έχω την αίσθηση ότι το αυτοκίνητο πρέπει να πηγαίνει πολύ πεσμένα... σε ανοίγματα με 3η-4η ένιωθα ότι πηγαίνει βήμα... και επειδή ακούω πολύ τη σκάστρα μήπως είναι εκεί το θέμα...

Εκτός από το σφύριγμα που συμβαίνει γιατί ανοίγει πιο εύκολα το ελατήριο και χάνεται περισσότερη πίεση, μπορείς να το κατλάβεις και από την αίσθηση στο γκάζι. Στο "πάτα-άσε-πάτα" στο δεύτερο "πάτα" :D συνήθως υπάρχει ένα αισθητό κόμπιασμα μέχρι να φουσκώσει κάτι σαν την καθυστέρηση του ηλεκτρόγκαζου ή κάτι σαν lag.

Αν την λύσεις και την έχεις στο χέρι σου μπορείς να καταλάβεις αν είναι χαλσμένη πιέζωντας το ελατήριο. Αν είναι πολύ μαλακό τότε υπάρχει πρόβλημα θα πρέπει όμως να έχεις δεί και πόσο σκληρή είναι όταν είναι καινούρια για να καταλάβεις τη διαφορά.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός B)

Link to comment
Share on other sites

Λέω να έρθω κι εγώ. Αλλά θα έρθω Πολιτεία αν πάτε εκεί μιας και βολεύει περισσότερο.

Edit: Δυστυχώς δε μπόρεσα να έρθω. Αν και ήθελα πολύ να δει και το τουτού τα αδερφάκια του μαζεμένα! :D

Edited by Cool GTI
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινα γενικά φυσιολογικά, κινούμουν σε δρόμους χωρίς κίνηση οπότε δεν είχα σταμάτα-ξεκίνα. Το αμάξι δούλευε γενικώς στρωτά και σε ανοιχτούς δρόμους... δεν μου μοιάζει για μποκωμένο... χθες το βράδυ που βγήκα για λίγο Κηφισίας πέτυχα ένα 2.0 TFSI A4 που μου άνοιξε εύκολα (βλέπε κακή άσφαλτος και 4κίνηση του A4) αλλά βέβαια το μάζεψα μετά... αλλά το περίεργο ήταν που πέτυχα ένα Megane από αυτά τα μεγάλα (ίσως κανένα 2.0 T - λέω τώρα) που ήταν μπροστά μου και πεδεύτηκα λίγο μιας και χρειάστηκαν σχεδόν 3 ταχύτητες για να το μαζέψω και να το φάω στο S στο κτήμα Συγγρού όπου δεν μπήκε κάν...

Να τονίσω ότι όταν το είπα στην γυναίκα μου μου είπε και αυτή ότι το νιώθει πιο αργό! Οπότε πρέπει να είναι διαφορά σημαντική!

Πως ελέγχουν αν είναι ΟΚ η σκάστρα; Vag-com ή οπτικά;

Update

Τελικά το πήγα Παζαρόπουλο και άλλαξαν τη σκάστρα. Τώρα πάει κανονικά... πρέπει να έχανα πολύ δύναμη πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Εσύ ρε πήγες διακοπές με κατανάλωση 9 και σε απασχολεί η δύναμη που έχανες από την σκάστρα? Αφού δεν έφτασες ποτέ τόσο ψηλά...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ρε πήγες διακοπές με κατανάλωση 9 και σε απασχολεί η δύναμη που έχανες από την σκάστρα? Αφού δεν έφτασες ποτέ τόσο ψηλά...

Όταν χρειάστηκε να κάνω προσπεράσεις στην Εθνική σε ανηφόρα να δεις πως είχα πρόβλημα όμως... και είμαι και δύο εβδομάδες Αθήνα...

Πρέπει να πήγαινα όπως εσύ νομίζω! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.