Jump to content
Guest Nightangel

Golf Mk5 Gti Owners

Recommended Posts

Guest dubbeR_Stoilas

Δυστυχώς δεν θα το έχω σήμερα, θα το παλέψω για την άλλη εβδομάδα να σας ανοίξω καμιά δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνεται το τσατ λέω εγώ;;; Στις 8 στη Ρενώ... εκεί θα λυθούν όλες οι διαφορές.

Έχει meeting σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και τρεις μήνες είμαι κάτοχος ενός λευκού GTi. Θα ήθελα να μάθω, την κατανάλωση, αν την έχετε μετρήσει, που έχει.

Ρωτάω επειδή σε σύγκριση με το προηγούμενο αυτοκίνητό μου, ένα Rallye 1.6 180ps, o δείκτης της βενζίνης κατεβαίνει ορατά μετά από κάποια

διαδρομή (Νίκαια - Ηλιούπολη), και με ανησυχεί μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το αμάξι. Έχω μετρήσει σε κύκλο πόλης και ήρεμη οδήγηση

9,7 lt/100km. Έχω κάνει μέχρι σήμερα 4500km. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Welcome to the club...Καλοτάξιδο το τουτού σου...

Παραπονιέσαι για το 9,7 μέσα στην πόλη ?

Είναι πολύ βαρύ το δεξί μου τελικά... B):D :D :D

Πάντως χωρίς πλάκα μετρημένη από εμένα (όχι το trip) στην πόλη έχω γύρω στο 11,5-12 συντηρητικά...

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς κατεβαίνει ορατά??? Στα περισσότερα αυτοκίνητα πάντως ο δείκτης κατεβαίνει πιο γρήγορα απ τη μέση προς τα κάτω(1/2-->0) απ ότι απ την κορυφή προς τη μέση(1-->1/2). Πάντως το 9.7 είναι πάρα πολύ καλό και αισιόδοξο νούμερο που εγώ προσωπικά μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να το πετύχω σε κύκλο πόλης.

Και μια άλλη ερώτηση απο εμένα αυτή τη φορά. Ας μου πει κάποιος τι καρέ έχει το GTi στους τροχούς του!....κι αν ξέρει και offset πολύ ευχαρίστως να τ ακούσω κι αυτό! B)

Link to comment
Share on other sites

δεν απανταμε σε αυτους που εχουν λευκα gti...γιατι το πηρες λευκο??χαθηκαν τα μαυρα τα κοκκινα??

παρ'ολα αυτα μια χαρα ειναι η καταναλωση σου.

ποσα χιλιομετρα βγαζεις με γεματο ρεζερβουαρ?

Link to comment
Share on other sites

δεν απανταμε σε αυτους που εχουν λευκα gti...γιατι το πηρες λευκο??χαθηκαν τα μαυρα τα κοκκινα??

παρ'ολα αυτα μια χαρα ειναι η καταναλωση σου.

ποσα χιλιομετρα βγαζεις με γεματο ρεζερβουαρ?

Καλησπέρα. Δεν έχω αφήσει την βενζίνη να πέσει κάτω από το τέταρτο. Βάζω βενζίνη από συγκεκριμένο ΒΡ και χθές με τιμή λίτρου 1,259 ευρώ

έβαλα 43 έχοντας κάνει 345km. Δεν έχω την εμπειρία να πω αν είναι καλή τιμή κατανάλωσης.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σας στην απορία μου.

Και το λευκό είναι ωραίο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω 9.4 μέση κατανάλωση. Πάντως δεν εμπιστεύομαι τις μαλακίες που γράφει. Εγώ ξέρω ότι με 40¤ βγάζω 300χλμ. Με νορμάλ οδήγηση.

Ρε συ Αντώνη, είπε ο μέγας λάλακας υπουργός ότι θα επιστρέψει τα διπλώματα λόγο εκλογών. Δεν κάνεις την καλή να πας να δεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω 9.4 μέση κατανάλωση. Πάντως δεν εμπιστεύομαι τις μαλακίες που γράφει. Εγώ ξέρω ότι με 40¤ βγάζω 300χλμ. Με νορμάλ οδήγηση.

Ενδιαφέρον τρόπος μέτρησης... φαντάζομαι ότι βάζεις βενζίνη στο ίδιο βενζινάδικο με την ίδια τιμή πάντα... γιατί αλλιώς αυτό που γράφεις είναι μόνο πρακτικό και λίγο γενικό... νορμάλ οδήγηση σα να λέμε.. μέχρι κάποιοες στροφές, σε τι δρόμους; το στρώνεις ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω 9.4 μέση κατανάλωση. Πάντως δεν εμπιστεύομαι τις μαλακίες που γράφει. Εγώ ξέρω ότι με 40¤ βγάζω 300χλμ. Με νορμάλ οδήγηση.

Ρε συ Αντώνη, είπε ο μέγας λάλακας υπουργός ότι θα επιστρέψει τα διπλώματα λόγο εκλογών. Δεν κάνεις την καλή να πας να δεις;

Ρε Geo πως έχεις 9,4????

Λες 40¤ -->300χλμ. Αν υποθέσουμε οτι μια μέση και καλή τιμή για 100αρα είναι 1,15¤/λτ τότε τα 40¤ αγοράζουν περίπου 35λίτρα.

¶ρα 35 λίτρα για 300χλμ --->11,7 λίτρα στα 100χλμ και με normal οδήγηση

¶ρα και εσύ πάνω κάτω σε αυτά που είπα είσαι 11,5-12. Πάντως επειδή κρατάω Excelaki για την κατανάλωση έχω παρατηρήσει οτι πέφτει σταδιακά (εκτός καλοκαιριου που λόγω κλιματισμού τσίμπησε). Πιστεύω οτι θα σταθεροποιηθεί μετά τα 10000 χλμ..(Εγώ στα πρώτα 2000 χλμ είχα 13,5-14)

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω 11-12 στην καλύτερη περίπτωση με κίνηση σε Αθήνα και προάστεια με αρκετή Αττική/Περιφερειακή.

Για να πέσω κάτω από 10 πρέπει να πηγαίνω στην Εθνική με ταχύτητες μέχρι 120.

Σημειώνω ότι χρησιμοποιώ A/C πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Αντώνη, είπε ο μέγας λάλακας υπουργός ότι θα επιστρέψει τα διπλώματα λόγο εκλογών. Δεν κάνεις την καλή να πας να δεις;

Τώρα που μου το θύμισες....Αντώνη λαλακία έκανες....έπρεπε να σταματήσεις (μετά από κανα χιλιόμετρο tongue.giftongue.gif )

Αποκλείεται να σε έγραφε για τόσα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Αντώνη, είπε ο μέγας λάλακας υπουργός ότι θα επιστρέψει τα διπλώματα λόγο εκλογών. Δεν κάνεις την καλή να πας να δεις;

Όντως θα επιστραφούν τα διπλώματα και οι άδειες κυκλοφορίας αλλά όχι για αυτούς που οδηγούσαν μεθυσμένοι, για υπερβολική ταχύτητα και για παραβίαση κόκκινου. -_-

Link to comment
Share on other sites

Από το ίδιο πρατήριο βάζω και οι τιμές παίζουν πάντα στο 1,16-1,17¤/λ. Η κατανάλωση που μου εμφανίζει το trip είναι τόσο, 9.4. Αλλά το θέμα είναι ότι στα ξεσπάσματα, βαριές επιταχύνσεις, καίει πολύ περισσότερο από ότι ο μετρητής μπορεί να μετρήσει. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται. Δεν είναι τυχαίο ότι μετά από κάποιο καλό άνοιγμα, η αυτονομία πέφτει κατά πολύ σε αντίθεση με την μέση κατανάλωση που ανεβαίνει κατά 0.2. Και με χαλαρή οδήγηση, δεν εννοώ μέχρι 3000στρ ούτε κόφτες. Νορμάλ, ήρεμα και κάπου κάπου ανοίγματα. Υπόψιν όμως ότι το αυτοκίνητο κινείται αραιά και που και πολύ σπάνια μπλέκω σε κίνηση. Όλα τα χιλιόμετρα του είναι σε ταξίδια και Αττική οδό. Αυτά. Γενικά από την κατανάλωση του είμαι ικανοποιημένος. Όταν δεν θέλω δεν καίει και τις υπόλοιπες στιγμές, με ρουφάει ολόκληρο!

Link to comment
Share on other sites

Αν μια φορά που βάζεις βενζίνη μηδενίσεις το χλμετρητή κάτω δεξιά τότε βλέπεις την επόμενη φορά που θα βάλεις πόσα χλμ έκανες.Βλέπεις και πόσα λίτρα βάζεις και μετά απλή μεθοδο των τριων....Πάντως εμένα το trip δεν πέφτει πολύ εξω σε σχέση με τις δικές μου μετρήσεις. (γύρω στο 0.5λτ/100χλμ)

Link to comment
Share on other sites

Guest michigun

Εγώ παντως που το στρώνω ακόμα(1300χλμ) πράγμα που σημαίνει ότι δεν το ζορίζω(3500-4000) έχω μέση 9,8 και είμαι και ευχαριστημένος!! :rolleyes: Ας μην γελιόμαστε, αμα θέλαμε ένα οικονομικο αυτοκίνητο δεν θα πέρναμε το GTI.!! -_-:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.