Jump to content
Guest Nightangel

Golf Mk5 Gti Owners

Recommended Posts

Το μαύρο θέλει φροντίδα. Αν έχει κανείς όρεξη να το πλένει μόνος του, σωστά και να μην χαλάει το χρώμα, είναι απίστευτο. Μερικές φορές καταντάει κουραστικό, αλλά μετά σε ανταμείβει. Έχει και αυτήν την μπλε πέρλα και στο ήλιο είναι φανταστικό.

GolfRS, δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά ότι κερδίζει λόγο αεροδυναμικής, το χάνει λόγο βάρους.

Γιατι είναι το μαυρο χρώμα πιο βαρύ....ΑΧΑΧΑΧΑ.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο θέλει φροντίδα. Αν έχει κανείς όρεξη να το πλένει μόνος του, σωστά και να μην χαλάει το χρώμα, είναι απίστευτο. Μερικές φορές καταντάει κουραστικό, αλλά μετά σε ανταμείβει. Έχει και αυτήν την μπλε πέρλα και στο ήλιο είναι φανταστικό.

GolfRS, δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά ότι κερδίζει λόγο αεροδυναμικής, το χάνει λόγο βάρους.

Oσο γιαυτο ειμαι πολυ σίγουρος..........

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες επιστημονικές μελέτες έδειξαν ότι τα μαύρα αμάξια είναι τελικά τα γρηγορότερα, και ο λόγος είναι ότι λόγο του μαύρου χρώματος που αυξάνει την επιφανειακή θερμοκρασία του αμαξώματος, δημιουργείται ένα στρώμα θερμότερου (και συνεπώς αραιότερου) αέρα γύρω απο το αμάξι, που ελαττώνει τις τριβές, και κατα συνέπεια την αντίσταση του αέρα κατα την επιτάχυση.... :D:lol:

Τί χρώμα είπαμε θα πάρεις;;; :lol:

Τελευταίες επιστημονικές μελέτες έδειξαν οτι τα μαυρα αυτοκίνητα μπορεί να σηκώσουν μέχρι και 70C στο εσωτερικό τους παρκαρισμενα (20C παραπάνω απ΄ότι ένα ασπρο), πράγμα που επιβαρύνει πολύ την αντοχή των πλαστικών. Επίσης ακόμα και αν θα ξεχάσουμε οτι θα φτύσεις αίμα μέχρι το AC να κατεβάσει θερμοκρασία, λόγω χρώματος το AC αποροφά περισότερη ισχύ από το μοτέρ για να ψύξει. Είσαι σίγουρος οτι αυτή η ισχύς είναι μικρότερη από αυτή που κερδίζεται αεροδυναμικά (αν κερδίζεται); :D

Τί χρώμα είπαμε πήρες;;; :D

Πέρα από την πλάκα, το μαύρο στην χώρα της σκόνης χρειάζεται ίσως κάθε πρωϊ (που δεν βρέχει) ένα καλό ... φτερό. Αν το αφήνεις έξω (όπως στην περιπτωση μου, χώρος προστατευόμενος αλλά ανοικτός), κάποιες μέρες χρειάζεται και το βράδυ, διότι σκόνη + βραδυνή υγρασία = λάσπη!

Αυτό χρειάζεται και στο κόκκινο, αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Από εμφάνιση τώρα. Θα μου επιτρέψετε να χρησιμοποιήσω λίγη ... επιστήμη. Η ίριδα του ματιού ανοιγοκλείνει ανάλογα με το "μεσο" φωτισμό που πέφτει στοι μάτι. Όταν λοιπόν δεν βλέπεις ένα αυτοκίνητο από πολύ κοντά, οι λεπτομέρειες των έντονα μαύρων και άσπρων αντικειμένων "χάνονται".

Μάλιστα στο GTI το μαύρο χρώμα σε συνδυασμό με τις μαύρες γρίλιες του γίνεται μία μαυρη "μπάλα". Στο άσπρο υπάρχει τουλάχιστον αυτή η αντίθεση. Να μην αναφέρουμε πως φαίνεται το μαύρο το βράδυ. Απλά δεν φαίνεται!

Ένα άλλο μείον είναι οτι το μαυρο χρώμα ... αδυνατίζει (ρώτα όποια γυναίκα θέλεις, το ξέρει πολύ καλά). Το Golf είναι μάλλον μικρό αυτοκίνητο, και φαίνεται μικρότερο. προσωπικά εμένα δεν μου αρέσει. Το είχε ένας γείτονας (για λίγο μέχρι να πάρει ασημί ... Carrera!), και βλέποντας το σχεδόν κάθε μέρα το είχα (ασυναίσθητα) απορίψει ως επιλογή μοντέλου.

Ξαναμπήκε στα υπ΄όψιν όταν το είδα σε άσπρο, και κυρίως σε κόκκινο.

Το κόκκινο έχει το εξαιρετικό προσόν να σπανίζει ως χρώμα στην φύση, και έχει κάτι που ελκύει. Ίσως ακριβώς το οτι είναι σπάνιο. Ποιός δεν απολαμβάνει ένα κόκκινο ηλιοβασίλεμα;

Από την άλλη το ασημί είναι μία ιδανική μέση λύση. Φωτεινό, δεν ψήνεται από τον ήλιο, και αντέχει σκόνη. Επίσης όπως όλα τα μεταλικά ανοιχτά χρώματα, κάνει ωραίες αντανακλάσεις από τα ψήγματα αλουμινίου που περιέχει. Είναι δε και (ως προς την μεταπώληση) ουδέτερο. Μπορεί κανείς να μην τρελαίνεται, αλλά κανείς δεν το αντιπαθεί. Θα αγοραζε π.χ. άρωστος Παναθηναϊκός κόκκινο αυτοκίνητο; χλωμό ακόμα και αν έπαιρνε Ferrari.

Τέλος πάντων Νο 1 έχω κόκκινο, και Νο 2 ασημί (από πρακτικότητα). Ίσως και να ξαναδώ το λευκό. Μαύρο ποτέ, είπα το γιατί! Το μόνο που περιμένω είναι να δω κόκκινο 5πορτο (για 5πορτο πάω), γιατί υπάρχει κάποια διαφορά στην εμφάνιση από τα 3πορτα. Το ασημί που είδα σε 5πορτο ήταν πολύ ωραίο!

Για τις 18άρες ζάντες δεν με πείθετε! Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανολόγος και ξέρω πολύ καλά οτι υπάρχει διαφορά! Αν για την δική σας μέση δεν υπάρχει πρόβλημα, υπάρχει για την δικιά μου (διότι έχει πρόβλημα από ... μόνη της). Όταν δε οδήγησα το GTI του φίλου στους δρόμους που θα περνάω κάθε μέρα για να βγώ σε λεωφόρο, ή αίσθηση ήταν οριακή. Λίγο παραπάνω δεν θα το άντεχα.

Ένας λόγος που απέριψα το Leon FR ήταν το ότι είναι "κούτσουρο", και τα 5χιλ€ που είναι φθηνότερο, μειώνεται από την (υποχρεωτική για μένα) αλλάγη ελλατηρίων αμορτισέρ προς το μαλακότερο. Βέβαια δεν είναι μόνο αυτό, είναι και το "φτηνό" εσωτερικό του, τα "τριγωνάκια" μπροστά που κόβουν ορατότητα, και το ότι στο Seat Forum, οι άνθρωποι συνέχεια μιλάνε για spray σιλικόνης και άλλα τέτοια προσπαθώντας να μειώσουν τα τριξίματα.

Από την άλλη το Α3 που είναι σαφώς ποιοτικότρο εσωτερικά, κάνει +5χιλ ακόμα, χωρίς να έχει λιγότερες βλάβες. ¶σε δε που είναι και λίγο soft σε ανάρτηση (και το σπορ, είναι σαν το GT), τα καθίσματα είναι πιο κυριλέ ("ζητάει" Recaro), για να βάλεις car PC "πετάς" το ακριβό ηχοσύστημα που έχει, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα είναι μια πολύ προσωπική ιστορία, αλλά τουλάχιστον πήγαινε σε άσπρο ή κόκκινο, άσε αυτό το ασημί...πέρασε η μόδα του...

Και τώρα πάμε στα δύσκολα...Αν παίρνεις Golf για να μην ακούς καθόλου τριξίματα τότε πάρε Α3... :D

Αν θα έρθεις σε ένα meeting θα ακούσεις να λέμε για το τρίξιμο στον αεραγωγό, στην εταζέρα, στην ζώνη ασφαλείας, στο ξεκίνημα από το clima κ.α

Βέβαια εγώ είμαι και ψείρας...άλλοι δεν ακούν τίποτα. Εξάλλου η λύση είναι απλή --->δυναμώνεις το RCD (όχι το μαμά που είναι γτπ βέβαια) :D

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες επιστημονικές μελέτες έδειξαν ότι τα μαύρα αμάξια είναι τελικά τα γρηγορότερα, και ο λόγος είναι ότι λόγο του μαύρου χρώματος που αυξάνει την επιφανειακή θερμοκρασία του αμαξώματος, δημιουργείται ένα στρώμα θερμότερου (και συνεπώς αραιότερου) αέρα γύρω απο το αμάξι, που ελαττώνει τις τριβές, και κατα συνέπεια την αντίσταση του αέρα κατα την επιτάχυση.... :cry::D

Τί χρώμα είπαμε θα πάρεις;;; ;)

Για να αυξηθεί η επιφανειακή θερμοκρασία του αμαξώματος και να δημιουργηθεί αυτό το στρώμα που μας περιγράφουν οι μελέτες τους πρέπει να είναι υπο το φώς του ήλιου όμως, (το μαύρο χρώμα συνεπάγεται περισσότερη θερμοκρασία επειδή απορροφά περισσότερη απο την ακτινοβολία του ήλιου), σωστά??? Και ερωτώ λοιπόν κύριοι πόσες φορές έχετε κάνει ανοίγματα μεσημεριάτικα που συνήθως έχει και κίνηση στην πόλη που ζούμε οι περισσότεροι????? Εγώ πάντως ότι άνοιγμα κάνω το κάνω βράδυ που δέν έχει κίνηση, οπότε μήπως δέν επιρρεάζει και τόσο?? ;)

Τέλοσπάντων ας μήν βγώ άλλο off topic και χαλάω το θέμα, το χρώμα είναι προσωπική υπόθεση, διάλεξε ότι χρώμα σου αρέσει εσένα φίλε μας ( αρκεί να είναι κόκκινο :lol: :lol: :lol: ) και εύχομαι όλα να σου πάνε όπως τα ονειρεύεσαι!!!!! ;)

Edited by phantom
Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα είναι μια πολύ προσωπική ιστορία, αλλά τουλάχιστον πήγαινε σε άσπρο ή κόκκινο, άσε αυτό το ασημί...πέρασε η μόδα του...

Ναι συμφωνώ και εγώ, αλλά αυτό το "πέρασε η μόδα του", έχει σημασία πως το βλέπουν οι άλλοι σήμερα. Και επειδή οι μόδες δεν κρατάνε πολύ, μετά παό 5 χρόνια που θα το πουλήσω ποιος ξέρει τι θα είναι στην μόδα.

Και τώρα πάμε στα δύσκολα...Αν παίρνεις Golf για να μην ακούς καθόλου τριξίματα τότε πάρε Α3... :D

Αν θα έρθεις σε ένα meeting θα ακούσεις να λέμε για το τρίξιμο στον αεραγωγό, στην εταζέρα, στην ζώνη ασφαλείας, στο ξεκίνημα από το clima κ.α

Βέβαια εγώ είμαι και ψείρας...άλλοι δεν ακούν τίποτα. Εξάλλου η λύση είναι απλή --->δυναμώνεις το RCD (όχι το μαμά που είναι γτπ βέβαια) :cry:

Ναι ξέρω, αν δε θέλω τριξίματα να πάρω Α3 ή ... BMW! Και ξέρω και τη λύση της μουσικής.

Αλλά παναθεμάτο κάνει +5χιλ€. Και δεν είναι οτι πληρώνεις μόνο την ποιότητα στο να μην τρίζει (γιατι τα μηχανικά είναι ίδια). Είναι οτι πληρώνεις την δυνατότητα να διαλέγεις π.χ. 20 διαφορετικά υφάσματα / δέρματα για τα καθίσματα! ¶κου 20 διαφορετικά!

Και θέλει και Recaro για να κρατιέσαι στις στροφές (~2χιλ€). και το τιμόνι είναι "άχρουν, άοσμον, και άγευστον". Και "πετάς" ένα ηχοσύστημα αξίας 850€. Και τώρα δεν πουλιέται καθόλου. Όλοι παίρνουν το 1.8TFSI λένε οι dealers. Οι "τρελαμένοι" το Quatro και οι πολύ τρελαμένοι το (πολύ ακριβότερο) S3. Όταν το πουλήσω θα είναι "μειονεκτικό".

Θα ... δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα πάμε στα δύσκολα...Αν παίρνεις Golf για να μην ακούς καθόλου τριξίματα τότε πάρε Α3... :excl:

Αν θα έρθεις σε ένα meeting θα ακούσεις να λέμε για το τρίξιμο στον αεραγωγό, στην εταζέρα, στην ζώνη ασφαλείας, στο ξεκίνημα από το clima κ.α

Βέβαια εγώ είμαι και ψείρας...άλλοι δεν ακούν τίποτα. Εξάλλου η λύση είναι απλή --->δυναμώνεις το RCD (όχι το μαμά που είναι γτπ βέβαια) :whistling:

πάντως 2 φίλοι μου , ο ένας με Α3 και ο άλλος με S3 προγούμενης γενιάς μοντέλο , έιχανε τριξίματα και μάλιστα πολλά! ειδικά ο πρώτος επειδή το είχε πάει 3 φορές και δεν βρίσκανε τίποτα

αναγκάστηκε να τους πει να αλλάξουνε όλο τον μπροστινό αεραγωγό μαζι με όλα τα πλαστικά και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο επειδή ήτανε εγγύηση , και τους το απαίτησε αν και του λέγανε πως δεν θα αλλάξει κατι

μετά εξαφανίστικε ο θόρυβος.

επίσης καινούργιο Α3 1.6 FSI 3 ετών ακούγεται τρίξιμο έντονο πίσω δεξιά κολωνα απο το πίσω κάθισμα , έχουνε βγάλει την ταπετσαρία τα πλαστικά αλλάξανε τα κλιπς (ετσι του είχανε πει τουλάχιστον)

μετά από λίγες μέρες πάλι τα ίδια!

δεν είμαστε μόνο εμείς οι τυχεροί τελικά...!!!

Link to comment
Share on other sites

πάντως 2 φίλοι μου , ο ένας με Α3 και ο άλλος με S3 προγούμενης γενιάς μοντέλο , έιχανε τριξίματα και μάλιστα πολλά! ειδικά ο πρώτος επειδή το είχε πάει 3 φορές και δεν βρίσκανε τίποτα

αναγκάστηκε να τους πει να αλλάξουνε όλο τον μπροστινό αεραγωγό μαζι με όλα τα πλαστικά και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο επειδή ήτανε εγγύηση , και τους το απαίτησε αν και του λέγανε πως δεν θα αλλάξει κατι

μετά εξαφανίστικε ο θόρυβος.

επίσης καινούργιο Α3 1.6 FSI 3 ετών ακούγεται τρίξιμο έντονο πίσω δεξιά κολωνα απο το πίσω κάθισμα , έχουνε βγάλει την ταπετσαρία τα πλαστικά αλλάξανε τα κλιπς (ετσι του είχανε πει τουλάχιστον)

μετά από λίγες μέρες πάλι τα ίδια!

δεν είμαστε μόνο εμείς οι τυχεροί τελικά...!!!

Έτσι είναι, σε όλα μπορεί να γίνει κάτι. Αλλά πρώτον είναι λιγότερα περιστατικά, και δεύτερον όπως λες το αλλάξανε και σταμάτησε ο θόρυβος, στο άλλο απλά δεν το βρήκανε ακόμα. Επίσης στο forum της Audi που είδα, ελάχιστα είναι τέτοια παράπονα.

Στο Golf (απ' ότι κατάλαβα) υπάρχουν ορισμένα σημεία προβληματικά που ότι και να αλλάξεις αυτά θα ... επειμένουν. Πάλι απ' ότι κατάλαβα με κάποια τσοχάκια κλπ συμμαζεύεις την κατάσταση.

Μπείτε στο forum της SEAT να δείτε τι γίνεται ...

Τελικά θα πρέπει να συμφωνήσουμε οτι ότι πληρώνεις παίρνεις.

Πάντως εμένα μάλλον δεν θα με χαλάσουν κάποια ... τσοχάκια, και τα επιπλέον 5χιλ€ για το A3 μου φαίνονται πολλά, μόνο και μόνο για λίγο πιό όμορφο εσωτερικό, καλύτερο στέρεο (που δεν με νοιάζει), χωρίς τριγμούς, αλλά χωρίς αλουμινένια ψαλίδια, με λιγότερο bucket καθίσματα, και "αδιάφορο" τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς ποιο είναι το part number , για το φίλτρο λαδιού στο ΕΤΚΑ ?

πάει σετ με την φλάτζα που έχει?

επίσης άναψε "rear right break light defective" και πλέον το μισό δεξί μέρος δεν ανάβει , τι λάμπα είναι αυτή?

ακόμα καλύτερα αν γνωρίζει κανείς απο κωδικό ΕΤΚΑ .

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς ποιο είναι το part number , για το φίλτρο λαδιού στο ΕΤΚΑ ?

πάει σετ με την φλάτζα που έχει?

επίσης άναψε "rear right break light defective" και πλέον το μισό δεξί μέρος δεν ανάβει , τι λάμπα είναι αυτή?

ακόμα καλύτερα αν γνωρίζει κανείς απο κωδικό ΕΤΚΑ .

ευχαριστώ

Φίλτρο (με φλάντζα) 06D 115 562, 16€ (χοντρική)

Λάμπες 21W N 017 732 2 (κανονική στο εσωτερικό) και N 017 732 2 (long life 2 τεμ. στο εξωτερικό κομμάτι)

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο (με φλάντζα) 06D 115 562, 16¤ (χοντρική)

Λάμπες 21W N 017 732 2 (κανονική στο εσωτερικό) και N 017 732 2 (long life 2 τεμ. στο εξωτερικό κομμάτι)

σε ευχαριστώ , έκανα format και δεν βρίσκω το ΕΤΚΑ να το ξαναπεράσω ;)

(ποια έκδοση είναι η τελευταία τώρα?)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ , έκανα format και δεν βρίσκω το ΕΤΚΑ να το ξαναπεράσω ;)

(ποια έκδοση είναι η τελευταία τώρα?)

Εγώ έχω 7.0 για το ΕΤΚΑ και για VW update 681

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

έχω ένα μικρό πρόβλημα! :D

έχω ένα golf gti με dsg και πατινάρει!

γνωρίζεται αν βγάζει η sachs ή κάποια άλλη εταιρεία κάποιο σετ (καλύτερο από το μαμά) για dsg και που μπορώ να το αγοράσω?

Edited by horsepower
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

έχω ένα μικρό πρόβλημα! :lol:

έχω ένα golf gti με dsg και πατινάρει!

γνωρίζεται αν βγάζει η sachs ή κάποια άλλη εταιρεία κάποιο σετ (καλύτερο από το μαμά) για dsg και που μπορώ να το αγοράσω?

Πως κατάλαβες ότι πατινάρει; Πόσα χλμ έχεις, Είναι μαμά το εργαλείο ή έχει πρόγραμμα; Συγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά για να καταλάβουμε τι γίνεται.

Όσο για aftermarket δισκους του DSG ξέχνα το!

Link to comment
Share on other sites

Πως κατάλαβες ότι πατινάρει; Πόσα χλμ έχεις, Είναι μαμά το εργαλείο ή έχει πρόγραμμα; Συγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά για να καταλάβουμε τι γίνεται.

Όσο για aftermarket δισκους του DSG ξέχνα το!

ΝΑΙ ΕΙΧΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΣΑΟΥΣΗ ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ ΜΑΠΑ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΒΓΑΖΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΦΑΛΑΜΑΤΑ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ REVO STAGE 2.ΜΕΧΡΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ REVO ΤΟ ΖΟΡΙΣΑΜΕ ΛΙΓΟ ΣΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΞΕ Ο ΔΙΣΚΟΣ.

ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΑΣΜΑΝ.ΠΑΤΑΣ ΓΚΑΖΙ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΧΛΜ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΟ 3500 - 5500 ΣΤΡΟΦΕΣ.

ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΕΙΣ!

ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ REVO ΟΤΙ ΠΑΤΙΝΑΡΕΙ.

ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 53000 ΧΛΜ.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τους εργοστασιακούς δίσκους, υπάρχουν και διάφορα κιτ ενίσχυσης του, όπως μέρη από το R32. Βέβαια το κόστος ανεβαίνει κατά πολύ. Μπορείς να κάνεις ένα search στο Google και θα βρεις ότι ψάχνεις.

Εντύπωση μου κάνει πάντως το γεγονός ένα τέτοιο κιβώτιο να πατινάρει.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΕΙΧΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΣΑΟΥΣΗ ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ ΜΑΠΑ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΒΓΑΖΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΦΑΛΑΜΑΤΑ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ REVO STAGE 2.ΜΕΧΡΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ REVO ΤΟ ΖΟΡΙΣΑΜΕ ΛΙΓΟ ΣΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΞΕ Ο ΔΙΣΚΟΣ.

ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΑΣΜΑΝ.ΠΑΤΑΣ ΓΚΑΖΙ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΧΛΜ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΟ 3500 - 5500 ΣΤΡΟΦΕΣ.

ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΕΙΣ!

ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ REVO ΟΤΙ ΠΑΤΙΝΑΡΕΙ.

ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 53000 ΧΛΜ.

Κατάλαβα. Το DSG αντέχει μέγιστη ροπή 375Nm. προφανώς κάποιο πρόγραμμα από τα παραπάνω το ξεπέρασε και έγινε η ζημιά.

για τον Geopan: Το R32 έχει λιγότερη ροπή από τα φτιαγμένα, 320Nm. Δεν έχει κάποιο ενισχυμένο δίσκο, ο ίδιος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ροπή δεν ξέρω αν πολυισχύει. 2 αυτοκίνητα έχουν πάνω 45 κιλά και το κιβώτιο δεν κάνει κιχ.

Τα δισκάκια του R32 δεν μπορεί να είναι ίδια. Μιλάμε για τετρακίνητο και εκτός αυτού, στην Γερμανία κυκλοφορούν ήδη κάτι διπλοτούρμπινα με τεράστια ροπή που έχουν απείραχτο το κιβώτιο.

Το εντυπωσιακό είναι ότι ο φίλος στα 53000 πατινάρει το DSG του, ενώ στα υπόλοιπα 2 που εγώ ξέρω, στα ίδια χιλιόμετρα δεν έχει παρουσιάσει τίποτα. Και με περισσότερη ροπή και με track days στο ενεργητικό τους. Και το σημαντικό είναι ότι δεν μπορεί να φταίει ο χρήστης μιας και η αλλαγή γίνεται με έναν και μοναδικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εγγύηση πήγαινε να στο αλλάξουν. Αν δεν έχεις εγγύηση γλύψε, παρακάλα, λάδωσε, απείλησε, σκότωσε αν χρειαστεί.

(Μετά πούλα το και πάρε ενα GTI με χειροκίνητο)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ροπή δεν ξέρω αν πολυισχύει. 2 αυτοκίνητα έχουν πάνω 45 κιλά και το κιβώτιο δεν κάνει κιχ.

Τα δισκάκια του R32 δεν μπορεί να είναι ίδια. Μιλάμε για τετρακίνητο και εκτός αυτού, στην Γερμανία κυκλοφορούν ήδη κάτι διπλοτούρμπινα με τεράστια ροπή που έχουν απείραχτο το κιβώτιο.

Το εντυπωσιακό είναι ότι ο φίλος στα 53000 πατινάρει το DSG του, ενώ στα υπόλοιπα 2 που εγώ ξέρω, στα ίδια χιλιόμετρα δεν έχει παρουσιάσει τίποτα. Και με περισσότερη ροπή και με track days στο ενεργητικό τους. Και το σημαντικό είναι ότι δεν μπορεί να φταίει ο χρήστης μιας και η αλλαγή γίνεται με έναν και μοναδικό τρόπο.

Ισχύει, είναι επίσημο όριο από την VAG, και δεν είναι άλλο για το R32, το οτι είναι τετρακίνητο δεν έχει καμία σχέση ως προς την επιβάρυνση των δίσκων. Βεβαίως για να λένε επισήμως 375Nm, σημαίνει οτι αντέχει κάτι παραπάνω, δεν θα έδιναν ποτέ ακριβώς το πραγματικό όριο, αλλά όλα τα πράγματα έχουν και ανοχές. Π.χ. η ανοχή μπορεί να είναι από 390 έως 450 από κομμάτι σε κομμάτι, και ο φίλος να έπεσε στο χαμηλό, ενώ αυτός που ξέρεις εσύ στο ψηλό. Επίσης ο δίσκος δεν χαλάει "με την μία", χρειάζονται αρκετές φορές επιβάρυνσης για να αρχίσει να πατινάρει.

Πάντως για εγγύηση το βλέπω χλωμό, ο δίσκος θεωρείται αναλώσιμο, και τα χιλιόμετρα δεν είναι λίγα.

Όσο για το να πάρει χειροκίνητο, αν έχεις κάνει 53χιλ χλμ. με αυτό, δύσκολα επιστρέφεις στα "ματσούκια", εγώ πάω για να πάρω νέο αυτοκίνητο και έχω απορίψει οτιδήποτε δεν έχει DSG! Το κιβώτιο είναι θεϊκό!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ DSG έχω, αλλά έχω θέσει και όριο στη βελτίωση!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θελω να σας κανω μια ερωτηση. Σε φιλου το GTI golf5 μεσα σε 8000χλμ του έκαψε 2 λιτρα λαδι ειναι φυσιολογικό?

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου καίει τόσο σε 10.000km. Είναι λίγο φριτέζες τελικά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θελω να σας κανω μια ερωτηση. Σε φιλου το GTI golf5 μεσα σε 8000χλμ του έκαψε 2 λιτρα λαδι ειναι φυσιολογικό?

σας ευχαριστω

Και εμενα μου ειχε καψει 1 λιτρο + στα 7500. Τωρα στα 9500+ πρεπει να εχει καψει αλλο τοσο....

Ειναι αρκετα φριτεζες τα TFSi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.