Jump to content
Guest Nightangel

Golf Mk5 Gti Owners

Recommended Posts

Το προηγούμενο μου έκαψε στα 6000χλμ 1,5 κιλό. Το παρατήρησα και είδα ότι όταν κοκκίνιζε το στροφόμετρο, κατάβαζε και λίγο λαδάκι. Στο καινούριο, στα 8000χλμ που έκανα την αλλαγή, είχε κάψει 200-400γραμ.

Δεν είναι φρυτέζες, απλά το πόσο λάδι καίει εξαρτάται από το στρώσιμο και από τον τρόπο που οδηγεί κανείς. Σε άλλους δεν καίει καθόλου και σε άλλους νομίζεις ότι έχει wankel κάτω από το καπό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ροπή δεν ξέρω αν πολυισχύει. 2 αυτοκίνητα έχουν πάνω 45 κιλά και το κιβώτιο δεν κάνει κιχ.

Τα δισκάκια του R32 δεν μπορεί να είναι ίδια. Μιλάμε για τετρακίνητο και εκτός αυτού, στην Γερμανία κυκλοφορούν ήδη κάτι διπλοτούρμπινα με τεράστια ροπή που έχουν απείραχτο το κιβώτιο.

Το εντυπωσιακό είναι ότι ο φίλος στα 53000 πατινάρει το DSG του, ενώ στα υπόλοιπα 2 που εγώ ξέρω, στα ίδια χιλιόμετρα δεν έχει παρουσιάσει τίποτα. Και με περισσότερη ροπή και με track days στο ενεργητικό τους. Και το σημαντικό είναι ότι δεν μπορεί να φταίει ο χρήστης μιας και η αλλαγή γίνεται με έναν και μοναδικό τρόπο.

Το παραθέτω για να προβληματιστούμε σε σχέση με την ροπή...Δεν είναι τόσο λαλάκες στην VW για να μην το βάζουν και σε αυτοκίνητα με μεγαλύτερες ροπές....

7αρι DSG

Κάτι ανάλογο θα ισχύει και για το 6αρι. Δεν σημαίνει ότι θα παραδώσει πνεύμα με την μια αλλά αργά η γρήγορα αν ξεπεράσεις το όριο χαιρετίσματα...

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Κανα καφέ θα πάμε αύριο??

Υ.Γ Το Tuning γιατι κλειδώθηκε χωρίς καμία εξήγηση?

Eσυ γιατι λες?Για μαντεψε........ tongue.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα έρθω κι εγώ. Μάλλον κατ' ευθείαν στο St Etienne. Θα φέρω και imodium για όσους έχουν κοψίματα.

Link to comment
Share on other sites

**To erchefuril είναι κλάσεις ανώτερο...**

Για όσους νέους θέλουν να έρθουν!

Θα είμαστε για καφέ στις 9-9:30 στο καφέ Saint Etienne στον ¶γιο Στέφανο..

Ή στις 8:30 στην Renault στην Εθνική οδό...

Link to comment
Share on other sites

Πάω να πλύνω γιατί πάλι θα σκάσει ο Αλέξανδρος με το αστραφτερό κουβά του και θα ζηλέψω. :lol:

¶σε με πρόλαβε η προχτεσινή βροχή όταν έφευγα από την δουλειά και μου το έκανε dead.gifdead.gif

Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα το αυτοκίνητό σου έξω από το Beer Academy. Αυτό το OSIR στο καπώ τι το θελες πουλάκι μου?

Το ίδιο και ο Φάνης με το RS: Τόσο ωραίο αυτοκίνητο και του έβαλε για σίτα μπροστά εκείνο το κάλυμμα από τζάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει. Την επόμενη πάντως αν δεν έρθεις, θα φας ban. ΤΕΛΟΣ

Και λίγο την προσοχή σας παρακαλώ:

Θέλω να βάλω συναγερμό στο καμάρι μου, περιμετρικό και σκέφτομαι κανέναν Cliffort 3,5x. Έχει βάλει κανείς τίποτα ανάλογο; Εντυπώσεις; Καμιά τιμούλα και κατάστημα τοποθέτησης;

Edited by Geopan
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ραντεβού στις 8.30 στη Ρενώ στο ρεύμα προς Λαμία. Θα είμαστε μπροστά στην αντιπροσωπία παρκαρισμένοι. Όσοι πιστοί προσέλθετε. Προορισμός ¶γιος Στέφανος στη γνωστή καφετέρια ή στα Palmie, θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Απο του Χαρου τα δοντια γλυτωσα πριν καμια ωριτσα..Εχω πιασει αριστερη λωριδα πατητος, ena alfa romeo παει να βγει αριστερα με βλεπει κοβει αλλα ο μπροστινος του με vw golf v παρακαλω δε με βλεπει..με στριμωχνει στα αριστερα, σχεδον ακουμπαω πεζουλι και δεν εχω αλλη επιλογη απο το να κανω ελιγμο κ να πατησω γκαζι καθως ηδη ειχα μπει διπλα του..ευτυχως το gti ανταποκριθηκε..Πρωτη φορα παθαινω αυτο το πραγμα και ειναι απο τις στιγμες που πραγματικα αν δεν εχεις και το Θεο μαζι σου δε μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα..Παιδια προσεξτε, μην παρασυρεστε και αν βλεπετε αυτοκινητα αλλα καντε κρατει..Οταν ειστε μονοι σας δωστε του να καταλαβει..Εξαλλου δεν τρεχουμε για να αποδειξουμε κατι στους αλλους..Τρεχουμε για την κ..λα μας..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χθες στο τσακ την γλίτωσα όλη την δεξιά πλευρά μου...Γυναίκα στα 40-45 με το ML του άντρα της προφανώς, είναι με αλάρμ στην γλυφάδα διπλοπαρκαρισμένη...Εγώ ερχόμενος βγάζω φλας με σκοπό να περάσω αλλά εκείνη την στιγμή χωρίς καν να έχει σβήσει αλάρμ και να τσεκάρει μου βγαίνει αριστερά :unsure::D ...Ευτυχώς που δεν ερχόταν κανείς στο αντίθετο ρεύμα και πρόλαβα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Το gti μου φοράει τις μαμά 18άρες ζάντες. Ξέρει κάποιος τι αλυσίδες μπορώ να αγοράσω;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εγώ λέω να πάω να πάρω αυτές τις υφασμάτινες να τις έχω, όχι γιατί θα τις βάλω όπως και δήποτε, αλλά να υπάρχουν το πορτ μπαγκάζ για τυχόν ελέγχους. Νομίζω ότι αυτές δεν γδέρνουν και τις ζάντες εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εγώ λέω να πάω να πάρω αυτές τις υφασμάτινες να τις έχω, όχι γιατί θα τις βάλω όπως και δήποτε, αλλά να υπάρχουν το πορτ μπαγκάζ για τυχόν ελέγχους. Νομίζω ότι αυτές δεν γδέρνουν και τις ζάντες εύκολα.

πολυ καλες αλλα εάν δουλευτούν σε στεγνό δρόμο έστω και για 100 μέτρα κόβονται

Link to comment
Share on other sites

To φαντάστηκα. Πόσο έχουν πάνω κάτω αυτές; Γιατί κακά τα ψέματα πρέπει να εφοδιαστούμε ένα σετ. Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί οι μετεορολόγοι αυτή τη φορά να βγουν αληθινοί.

Link to comment
Share on other sites

To φαντάστηκα. Πόσο έχουν πάνω κάτω αυτές; Γιατί κακά τα ψέματα πρέπει να εφοδιαστούμε ένα σετ. Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί οι μετεορολόγοι αυτή τη φορά να βγουν αληθινοί.

περιπου 100¤ της mishelin

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.