Jump to content
Geos

Μετατροπη Golf IV (4) 1.4 1.6 Σε 1.8Τ Gti - S3

Recommended Posts

δεν καταλαβαινω για πιο λογο θα πρεπει να κανω το αμαξι μου 200+ αλογα!!

δηλαδη μονο κινητηρα s3 υπαρχει να βαλω????

μια λυση μια πιο οικονομικη λυση δεν υπαρχει??

ρε παιδες , εαν ειχα τοσα θα το αγοραζα απο την αρχη!!

ευχαριστω για τις λυσεις που μου εχετε δωσει μεχρι στιγμης και περιμενω και αλλες πιο οικονομικες!!

Link to comment
Share on other sites

δεν σου είπε κανεις να κανεις με το ζόρι το αυτοκίνητο 200+ άλογα. αλλα, όπως σου είπαν και παραπάνω δεν συμφέρει και μην περιμένεις να δεις καμια τρελή διαφορα με το μοτέρ που έχεις τώρα και με λίγα χρήματα, ότι και να κανεις. αν θες απλά λίγο νεύρο όπως είπες αρχικά εσύ, εγώ σου είπα κανε ένα φπε και βάλε και το sprint booster, αν και από το τελευταίο δεν έχω εμπειρία να σου πω αν και ξέρω τι εστί ηλεκτρογκαζό και η διαφορα του με ντίζα.

αν θες μεγάλη διαφορα η άποψη μου δώσε το και πάρε άλλο. αλλα ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θες από το αμάξι. θες όντως λίγο νεύρο όπως είπες η αρκετή διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

μα το νευρο θα το πληρωσει χρυσαφι...μη το πας 220 πηγαινετο 150 180 βαλε ενα 1.8 δεν ερχεται ακριβα!!

εντάξει όμως λίγο δύσκολα ρίχνεις τόσα χρήματα που θέλει σε ένα αμάξι κάπως παλιό και απότι είπε όχι και σε πολύ καλή κατάσταση μέσα έξω. οποτε αν είναι να χαλάσεις τόσα για μοτέρ και γενικά το σύνολο του αυτοκινητου μέσα έξω το δίνεις (και περισσότερο απότι το πήρε μπορεί :D ) και παίρνει ένα gti έτοιμο...

Link to comment
Share on other sites

φιλε σπυρο,εχεις απολυτο δικιο !

το μονο που ζηταω απο το αμαξι ειναι να εχει λιγο νευρο παραπανω...

δεν γινεται με την 1,2,3 το αμαξι να ειναι αμαξι με οσα αλογα εχει πανω του και μετην 4,5 να νομιζεις οτι εισαι στο τραμ...

οσο και να το παω δεν κουνιεται η γ@μιοβελονα των στροφων!!οσο για τα χιλλιομετρα..χααχαχ..μεχρι τα 120 καλα παμε μετα λες και εχει μουλαρωσει..!

τεος παντων...τα πραγματα ειναι ως εξεις..

1. εαν και ειναι 1,6 16ν το αμαξι το νοιωθω 1,0 0ν

2. ειναι ψηλο σαν τρακτερ..(εχθες ρωτησα για bilstein μπουκαλες και ελατηρια χαμηλςματος H&R , συνολο 750ευρω)

3. ζαντες 16" ή 17"??

4. εαν επεμβω μηχανικα και βαλω το πρωτο σταδιο(σκουπα-εξατμιση) θα δω αλλαγη εστς και 20%??

5. το sprint boost μου ειπαν οτι αλλαζει θεαματικα το γκαζι στο ποδι, μιας και μετατρεπει με καποιο τροπο ο ηλεκτρικο γκαζι σε γκαζι με ντιζα

6. το αμαξι το πηρα 3,500 ευρω και με 162,200 χιλ. πανω του..

7. δεν αξιζει να δωσω τα διπλασια για να το κανω s3μιας και οικονομικα δεν αντεχω τετοια μετατροπη προς την ωρα..

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν φιλε μου zeriti.......

1. δεν ξέρω τι οδηγούσες πριν ούτε ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκεται αυτό, αλλα δεν είναι και το πιο αργό αυτοκίνητο του κόσμου το golf που έχεις. ικανοποιητικό θα το έλεγα

2. αν το προχωρήσεις το θέμα γενικά, χαμήλωσε το, βάλε μεγαλύτερη ζάντα και χαμηλότερο προφίλ ελαστικού

3. 16" θα έβαζα εγώ αλλα και ανάλογος τι θα έκανα γενικότερα

4. 20;; όχι... πολύ λες δεν γίνεται να πας έτσι απλά 125+ άλογα. 10% υπολόγιζε χοντρά χοντρά

5. δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα ψάξε στο forum έχει συζητηθεί το θέμα κάποιες φορες νομίζω. απότι θυμάμαι αυξάνει και την κατανάλωση πάντως...

6. δεν το πήρες ακριβά και δεν έχουν σχέση τα χιλιόμετρα εγώ έχω 225 κοντά με το polo. παίζει ρολο η σωστή συντήρηση και η χρήση του. εγώ το polo που το χρησιμοποιώ από τα ίδια χιλιόμετρα περίπου που έχει το δικό σου τώρα, μέχρι τότε έμοιαζε καινούργιο χωρίς προβλήματα χωρίς τίποτα. εντάξει μετά άρχισε λίγο μαρτύριο...

7. εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα μετατροπή θέλει πολλά χρήματα για μοτέρ ιστορίες και εμφάνιση μέσα έξω δεν είναι απλά τα πράγματα. θα το έδινα 5000 θα έβαζα 3-4 ακόμα και θα έπαιρνα ένα gti ;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μπορω να πω πως οσο διαβασα για την βελτιωση του golf 4 1,6 δεν διαβασα ουτε για να παρω το πτυχιο μου-ακομα το περιμενω!!

Οποτε..

ΔΕΝ αξιζει με τιποτα να φτιαξεις το golf 4 με τιποτα ομως!!

το κοστος ανεβαινει τρομακτικα!!

αγοραζω ferari με αυτα τα λεφτα!!

μονο αν εχεις να δωσεις 5000+ και το κανεις 1,8 20ν ,τοτε κατι κανεις..

αλλα καλυτερα εαν ειναι να δωσεις τοσα ,πουλας το δικο σου βαζεις και τα 5000 και αγοραζεις ενα αυθεντικα γρηγορο αμαξι..ενα gti απο κατασκευης !

αλλα το προβλημα με την βελτιωση των αυτοκινητων πλεον ειναι οτι οι τσαρλατανοι (για να μην βρισω!μαστορες,που τους ζηταει η nasa και αυτοι μενουν στο συνεργειο του μπαρμπα θωμα), σου ζητανε ενα καρο λεφτα για το τιποτα και για να μην κουραζονται σου προτεινουν αλλαγη κινητηρα!!

ποσοι κινητηρες 1,8 20ν υπαρχουν...??μηπως η vw πουλαει μονο κινητηρες??και με τους 2 σου κανει δωρο το σασι??

κατι σαν τα lego!!

τελος παντων..τα εχω παρει εν κρανιο!!

πριν απο το ομορφο golf 4 1.6 , ειχα ενα golf mk2 1.8 8v και γ@μαγε, απλα γ@μαγε!!

μπορει να ηταν παλιο αλλα ρε μαγκες με 1500 ευρω το αμαξακι ηταν 140+ και πετουσε!!

δυστιχως ομως λογω παλαιοτητας αποφασισα να το παω για αποσυρση και να παρω το 4!!

ΛΑΘΟΣ μου δεν λεω αλλα μου αρεσε πολυ το σασι του!!

θα κανω υπομονη και μιας και ειμαστε ερμαιο των τσαρλατανων καποια στιγμη θα το κανω 1,8 20ν και θα γινω και εγω θυμα τους μιας και μετα παντα κατι θα λειπει ή θα εχει μπει στραβα!!!!

σας ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας και τις πληροφοριες σας..

Y.Γ.

τελικα θα παρω ενα ποδηλατο??δεν καιει τιποτα , δεν εχει σημα καθε χρονο, σε ασκει καθημερινα, δεν παιρνει βελτιωση!!!

χαχαχχαχαχχχαχαχαχα

(το πουλαω το golf4 1.6 16v οεμ ειναι ολο αποιος ενδιαφερεται ας μου το πει!!)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε νοιωθω γιατι καποτε ημουν κι εγω στην θεση σου...

Πριν το πουλησει ο πατερας μου προλαβα το Golf mk1 με μοτερ απο gtimk3... μπορω να σου πω οτι αυτη η δυναμη σε αυτα τα κιλα με αυτη τη δυναμη

ηταν απιστευτη! Μετα δυστυχως το δωσαμε και πηραμε ενα Matiz 800cc.. Δεν ξερω αν μπορεις να νοιωσεις την θλιψη μου οταν πατουσα το γκαζι...

Απλα ειδα την θετικη του μερια.. με 30 Euro και το εσπαγα κυριολεκτικα (κοφτες και παλι κοφτες :D ) για τουλαχιστον 10-15 μερες! Προσπαθησε να δεις την θετικη του πλευρα...

Δεν γινεται να μην εχει κατι θετικο!Στο λεω φιλικα ειναι η μονη λυση!

Υ.Γ Τωρα με το mk6tsi δεν σ λεω γιατι θα σε πληγωσω!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανένας μετατροπή απλό golf v 1.4 1.6 σε gti? Εντυπώσεις προβλήματα?

εχεις βρει μοτερ??? αν κανεις κατι τετοιο βαλε το καινουριο το 2.0tsi κλτρ!

Edited by panos18
Link to comment
Share on other sites

xaxaxax μια ετοιμη μετατροπη....χαχαχαχ μην παιδευεσαι τζαμπα...ασε τους αλλους και εσυ παρτο αφου το εχει τελειωσει...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς τέτοια μετατροπή δε γίνεται ποτέ απολύτως σωστά και ολοκληρωμένα. Δεν είναι μόνο το μοτέρ, η πλεξούδα και τα φρένα αλλά και ένα σωρό μικρολεπτομέρειες που έχει ενα GTI.

Επιπλέον, από το να σου πασάρουν ενα μοτέρ από τροπέτο που δε γνωρίζεις τι κουσούρι μπορεί να 'χει, καλύτερα να πάρεις ενα μεταχειρισμένο GTI αφού αφενός θα βγάλεις περισσότερα και ασφαλέστερα συμπεράσματα από την κατάστασή του και τα km του, αφετέρου θα μπορείς να ψάξεις λίγο-πολύ και το ιστορικό στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία.

Επίσης, οι τιμές έχουν ξεφτυλιστεί τόσο πολύ που αν σου πω πόσο παίρνουν ενδεικτικά το δικό μου (MY2006 GTI DSG ΜΤΜ καραφορτωμένο με εργοστασιακό εξοπλισμό) αντιπροσωπείες και μαντράδες θα βάλεις τα γέλια.

Γι' αυτό σε συμβουλεύω να βγεις στη γύρα και δε θα το μετανιώσεις.

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

ασε που μιλας για ηλεκτρονικα που δεν παλευονται και που δεν ξερει κανενας εδω να παντρεψει σε καλωδια....ασε γιατι και τον τελαιτευο τσακαλο που ελεγα οτι ειχα γνωρισει με εχει ριξει απτα συννεφα η ηλιθιοτητα του...το λοιπον

μην το κανεις ποτε μα ποτε γιατι θα το φυσας και δεν θα κρυωνει....δεν ειναι γκολφ 1.2.3.4 αντε μετα βιας 4 γιατι δεν τα ξερουν....κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μην το απογοητευετε ετσι τον άνθρωπο. Πολλές φορές δεν είναι το λογικό που υπερτερεί αλλά και η χαρά του να ασχοληθείς με το αυτοκίνητο σου. Γιατί αν πάντα υπερτερούσε η λογική ούτε για προγράμματα θα μιλούσαμε ούτε για εισαγωγές ούτε για εξατμίσεις ούτε για αναρτησεις ούτε για τίποτα. Γιατί αν βάλω κάτω ότι έχω βάλει στο gt μου μπορεί να αγοραζα gti και αυτό ισχύει για πολλούς εδώ μέσα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μην το απογοητευετε ετσι τον άνθρωπο. Πολλές φορές δεν είναι το λογικό που υπερτερεί αλλά και η χαρά του να ασχοληθείς με το αυτοκίνητο σου. Γιατί αν πάντα υπερτερούσε η λογική ούτε για προγράμματα θα μιλούσαμε ούτε για εισαγωγές ούτε για εξατμίσεις ούτε για αναρτησεις ούτε για τίποτα. Γιατί αν βάλω κάτω ότι έχω βάλει στο gt μου μπορεί να αγοραζα gti και αυτό ισχύει για πολλούς εδώ μέσα

Μαζί σου, Στάμο. Αλλά εδώ μιλάμε για ολική μετατροπή του αυτοκινήτου. Κινητήρας, πλεξούδα, φρένα, ίσως ανάρτηση ακόμα και κιβώτιο αν είναι το 1400άρι...

Με αξιόλογα μεταχειρισμένα Gti στα 16-17000Ε ίσως και λιγότερο, η μετατροπή όχι μόνο θα είναι επίφοβη, γιατί ο μαστρο-Μήτσος όσο καλός και να είναι εργοστασιακό Gti δεν μπορεί να φτιάξει, αλλά ίσως είναι και οικονομικα ασύμφορη.

Τώρα αν ο φίλος έχει το μεράκι και την τσέπη να αναλάβει το ρίσκο, σίγουρα θα χαρεί περισσότερο τη διαδικασία της μετατροπής.

Link to comment
Share on other sites

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΤΟΝ 1,8Τ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ 4000Εuro ΜΕ ΟΛΑ ΚΟΜΠΛΕ

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ

ΑΞΙΖΕΙ??

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΤΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Φιλε μου ετσι πως πεσανε οι τιμες πουλας αυτο που εχεις και περνεις ετοιμο 18αρι και σου περισευουν κιολας...και θα ειναι και μαμα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ετσι πως πεσανε οι τιμες πουλας αυτο που εχεις και περνεις ετοιμο 18αρι και σου περισευουν κιολας...και θα ειναι και μαμα!

:p:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.