Jump to content
Geos

Μετατροπη Golf IV (4) 1.4 1.6 Σε 1.8Τ Gti - S3

Recommended Posts

ρωτησες τελικα ποιο κινητηρα θα σου βαλλουν σε αυτο το συνεργειο?ποιο σασμαν?

Link to comment
Share on other sites

ρωτησες τελικα ποιο κινητηρα θα σου βαλλουν σε αυτο το συνεργειο?ποιο σασμαν?

όχι δεν ρώτησα ακόμη αλλά θα το κάνω όταν θα είμαι έτοιμος απο θέμα χρημάτων για τη μετατροπή...
Link to comment
Share on other sites

για ρωτα εαν η τιμη αυτη ισχυει με το 180ρι μοτερ....και το 6 σασμαν..αν ναι παρτο ....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με τα πράγματα που θα χρειαστώ έτσι ώστε το golfaki μου να γίνει gti εργοστασιακό. Παρακαλώ για την όσο το δυνατόν λεπτομερέστερη καταγραφή. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

AUQ ηλεκτρογκαζος 180αρης, 6αρι σασμαν Κ03S, ποιο νευρικο χαμηλα ποιο ξεκουραστο εθνικη λογω σασμαν, τερματιζει εκει που φτανει και ο AUM.

Τι θες να πεις με το ΄΄τερματιζει εκει που φτανει και ο AUM΄΄ ?

Επισεις τι τελικη εχει ο auq??17αρες ζαντες?

Link to comment
Share on other sites

ειναι ιδια μοτερ, αν πχ εχεις εναν AUM ο οποιος βγαζει απο το εργοστασιο 150 αλογα, και εναν AUQ ο οποιος βγαζει 180, με φουλ περηφερειακα και με την ιδια τουρμπινα την K03S που φορανε και οι δυο, με την μονη διαφορα οτι στον AUQ το actuator της wastegate αν θυμαμαι καλα 1-2 ποντους μεγαλυτερο, πανω απο 240 αλογα δεν βγαζουν.

ο auq μανησιος με 17αρες πιστευω θα βγαζει καμια 230-240, αφου τα 150αρια βγαζουν 220, και με λιγο ζορι 230κμ

ενας φιλος μου εκανε μετατροπη και εχει τον αuq με 6αρι σασμαν αλλα το κοντερ του μετραει 220,ειναι απο το 14αρι και το εχει πατησει εως 180 στο κοντερ κ με gps 205 .δν πηγαινε αλλο,ισως εως 210.γιατι?υπαρχει περιπτωςη να φταιει το κοντερ καπου κ να κοβει χλμ απο το αυτοκινητο?μαμα ειναι οχι τιποτα παραπανω στην μετατροπη.και οπως παρατιρησαμε κ εγω κ αυτος η 6 δν βγαζει χιλιομετρα πολλα.δηλαδη οτι βγαζει μεχρι την 5η κυριος. Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα gps σου δειχνουν 10κμ κατω, στην ουσια το κοντερ δειχνει 10κμ πανω, οποιος εχει υπολογιστη ταξιδιου εαν το μηδενησει την ωρα που πηγαινει με σταθερη ταχυτητα, ο υπολογιστης παλι δειχνει μεση ταχυτητα 10κμ κατω.

Οσο για τον φιλο σου, πρεπει να κανει κωδηκοποιησει το κοντερ του ωστε να δειχνει σωστα, ή να αλαξει κοντερ με αυτο με τα 260κμ, αλλα και παλι θα χρειαστει κωδηκοποιηση το ιμμομπιλαιζερ με τον εγγεφαλο, μιας και αυτο ειναι ενσωματομενο μεσα στο κοντερ.

οσον αφορα την 5η και την 6η που σου ανεφερα?
Link to comment
Share on other sites

Επεισης εγω υποψιαζομαι μοιπως δεν εχουν αλλαξει την τρομπα τις βενζινης.γτ δεν ειμαι και πολυ ευχαριςτημενος απο την τελικη .πως μπορω να ελεξω εαν εχω την σωστη?και ποια ειναι η σωστη για τον συγκεκριμένο κινητήρα??

Επεισης εμενα το διαγνωστικο μου δεν διαβαζει ολα τα control module.. :(

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia!! 

exo ena golf iv 1.4 kai thelo na tou kanw metatroph se 1.8 20vt. exo vrei loipon ena audi 1.8t quattro (oloklhro autokinhto) kai thelo na to agoraso thelo na me voi8hsete ean kanei to moter kai ta parelkomena tou xwris omws na koumposo panw thn tetrakinhsh... Euxaristw.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα θα πρεπει να σκεφτεις αν σε συμφερει οικονομικα αφου με πολυ λιγοτερα λεφτα βρισκεις gti.παραδειγματικα σου λεω πως θα φτασεις σιγουρα τα 5-6000 οποτε;;;;

Απο εκει και περα ομως εαν το αποφασησεις να ξεκινησεις μονο εφοσον εχεις τα παντα.το μοτερ που λες μπαινει μια χαρα.

Οσο για την τετρακινηση εγω ταπωσα το σασμαν και ειναι μια χαρα.εζω ακουσει ομως και για αλλον τροπο που δεν ξερω.το ταπωμα ομως ειναι ο ευκολοτερος και ο οικονομικοτερος.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

katarxi euxaristw polu gia ths plhrofories file mou.. xwris metatropes se plexoudes kai kai tetoia etsi??? dn 8a plhroso pio pola ston hlektrologo ap tn mhxaniko etsi??? oso gia to tapoma to exw akousei kai afto alla exw akousei oti xaneis kai dynamh pezei kati tetoio????

Link to comment
Share on other sites

Μην διανοηθεις να κανεις τπτ αν δεν αλλαξεις και την πλεξουδα.θα εχεις μεγαλα προβληματα.

Μοτερ σασμαν πλεξουδα εγκεφαλος πρεπει να μπουνε οποσδηποτε....

Κοιτα εγω δεν μπορω να εχω κριτηριο αν εχει χασει απο το ταπωμα ιπποδυναμη και δεν το εχω ξανα ακουσει κιολας.

Εμενα μια χαρα ειναι....

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πας σε μετατροπη απο golf? Ο audi κινητηρας αμα δεν ειναι BAM οτι και να κανεις θα ειναι ιδιο με μετατροπη απο golf απλα θα ταλαιπωρηθεις με την πλεξουδα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, έχω ένα golf 1.6 16V και σκέφτομαι να κάνω μια μετατροπή σε 1.8T. Βασικά ψάχνω να αγοράσω ένα μανήσιο gti και να πουλήσω το δικό μου αλλά ακόμα δεν κατάφερα τίποτα από τα δύο. Θα ήθελα την άποψή σας από εσάς που ήδη το έχετε επιχειρήσει καθώς και γνώμες για συνεργεία. (φίλος μου με σύστησε στον Porfiri). Σας ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. (Πιθανώς να υπάρχει ίδιο θέμα, αλλά δεν το βρήκα,για αυτό ζητώ συγγνώμη από τον Admin)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, έχω ένα golf 1.6 16V και σκέφτομαι να κάνω μια μετατροπή σε 1.8T. Βασικά ψάχνω να αγοράσω ένα μανήσιο gti και να πουλήσω το δικό μου αλλά ακόμα δεν κατάφερα τίποτα από τα δύο. Θα ήθελα την άποψή σας από εσάς που ήδη το έχετε επιχειρήσει καθώς και γνώμες για συνεργεία. (φίλος μου με σύστησε στον Porfiri). Σας ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. (Πιθανώς να υπάρχει ίδιο θέμα, αλλά δεν το βρήκα,για αυτό ζητώ συγγνώμη από τον Admin)

 

Προσωπικα θα σου προτεινα να ψαξεις να βρεις ενα GTI μτχ,να δωσεις το δικο σου και να ξενοιασεις.

Εχουν πεσει παρα πολυ οι τιμες τους και θα γλυτωσεις πολυ μεγαλο μπλεξιμο και τρεξιμο για να το κανεις να δουλεψει σωστα.

Σιγουρα υπαρχουν μαστορες που ξερουν τη δουλεια τους,αλλα οπως και να το κανεις ειναι μετατροπη και εχει μπλεξιμο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, έχω ένα golf 1.6 16V και σκέφτομαι να κάνω μια μετατροπή σε 1.8T. Βασικά ψάχνω να αγοράσω ένα μανήσιο gti και να πουλήσω το δικό μου αλλά ακόμα δεν κατάφερα τίποτα από τα δύο. Θα ήθελα την άποψή σας από εσάς που ήδη το έχετε επιχειρήσει καθώς και γνώμες για συνεργεία. (φίλος μου με σύστησε στον Porfiri). Σας ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. (Πιθανώς να υπάρχει ίδιο θέμα, αλλά δεν το βρήκα,για αυτό ζητώ συγγνώμη από τον Admin)

 

 

Προσωπικα θα σου προτεινα να ψαξεις να βρεις ενα GTI μτχ,να δωσεις το δικο σου και να ξενοιασεις.

Εχουν πεσει παρα πολυ οι τιμες τους και θα γλυτωσεις πολυ μεγαλο μπλεξιμο και τρεξιμο για να το κανεις να δουλεψει σωστα.

Σιγουρα υπαρχουν μαστορες που ξερουν τη δουλεια τους,αλλα οπως και να το κανεις ειναι μετατροπη και εχει μπλεξιμο.

 

 

Θα συμφωνήσω σ' αυτά που σου λέει ο Κωνσταντίνος παραπάνω. Υπάρχουν αρκετά στην αγορά αλλά όπως κάθε μεταχειρισμένο θέλει πολυ καλό ψάξιμο πριν την αγορά του.

 

ps: Ένωσα και τα υπόλοιπα σχετικά θέματα ώστε να είναι όλες οι πληροφορίες-απόψεις μαζεμένες. 11 σελιδούλες μαζεύτηκαν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε Geos δεν ξέρω τι σου έχουν πει μέχρι στιγμής αλλά η αλήθεια είναι φίλε πως άμα γουστάρεις πραγματικά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο που έχεις τότε το κάνεις μετατροπή και το κρατάς μια ζωή, αλλιώς δωστο και πάρε ένα άλλο έτοιμο! τώρα όσον αφορά την μετατροπή εγώ πουλάω αυτήν την στιγμή κομπλέ μετατροπή από GOLF 4 με κωδικό κινητήρα AGU με 1300ευρώ, που πιο φτηνό δεν έχει πουθενά και είναι όλα και δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα απολύτως..... άμα ξέρεις τίποτα από μηχανικά το περνάς και ο ίδιος! http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?app=classifieds&module=core&do=view_item&item_id=1926 όσον αφορά την τετρακίνηση κουμπώνεις τα πάντα από το 4MOTION k είσαι κομπλέ, γιατί όλα είναι εργοστασιακά



Παιδιά καλημέρα, έχω ένα golf 1.6 16V και σκέφτομαι να κάνω μια μετατροπή σε 1.8T. Βασικά ψάχνω να αγοράσω ένα μανήσιο gti και να πουλήσω το δικό μου αλλά ακόμα δεν κατάφερα τίποτα από τα δύο. Θα ήθελα την άποψή σας από εσάς που ήδη το έχετε επιχειρήσει καθώς και γνώμες για συνεργεία. (φίλος μου με σύστησε στον Porfiri). Σας ευχαριστώ.

Υ.Γ. (Πιθανώς να υπάρχει ίδιο θέμα, αλλά δεν το βρήκα,για αυτό ζητώ συγγνώμη από τον Admin)

Κομπλε μετατροπή απο VW GOLF IV 1.8T AGU http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?app=classifieds&module=core&do=view_item&item_id=1926 Edited by Speedy
greeklish
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα σου προτεινα να ψαξεις να βρεις ενα GTI μτχ,να δωσεις το δικο σου και να ξενοιασεις.

Εχουν πεσει παρα πολυ οι τιμες τους και θα γλυτωσεις πολυ μεγαλο μπλεξιμο και τρεξιμο για να το κανεις να δουλεψει σωστα.

Σιγουρα υπαρχουν μαστορες που ξερουν τη δουλεια τους,αλλα οπως και να το κανεις ειναι μετατροπη και εχει μπλεξιμο.

 

Συμφωνώ και για αυτό όπως αναφέρω προσπαθώ να πουλήσω το δικό μου και να πάρω ένα γνήσιο GTI, αλλά δεν μπορώ να το πουλήσω..και άρχισα να σκέφτομαι την μετατροπή....

Link to comment
Share on other sites

η πιο σωστη λυση ειναι αυτη που σου λενε και πιο πανω.

απο εκει και περα εαν οπως λες δεν μπορεις να πουλησεις το δικο σου η εστω να το ανταλλαξεις εγω θεωρω πως σωστα σκεφτεσαι.

προσωπικα εχω κλεισει 1 χρονο μετα απο μετατροπη.αυτο που θα σου πω ειναι πως αν λειτουργησεις σωστα και με εναν καλο μαστορα δεν εχεις να ζηλεψεις τπτ απο ενα γνησιο gti.

απλα να εχεις στο μυαλο σου πως ειναι μια ψυχοφθορα διαδικασια και σιγουρα πιο ακριβη σε κοστος απ οτι η αγορα ενος ετοιμου.

εσυ αποφασιζεις....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και για αυτό όπως αναφέρω προσπαθώ να πουλήσω το δικό μου και να πάρω ένα γνήσιο GTI, αλλά δεν μπορώ να το πουλήσω..και άρχισα να σκέφτομαι την μετατροπή....

 

Αν δεις οτι δεν πουλιεται με τιποτα τοτε οδευεις προς μετατροπη αλλα αν δεν το βιαζεσαι τοτε σιγουρα θα βρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.