Jump to content
MaGiCPaiN

Υποψήφιος Αγοραστής

Recommended Posts

Υποψήφιος Αγοραστής

Καταρχήν καλημέρα σε όλους σας. Είμαι κάτοχος από το 2003 ενός Peugeot 106 Gti και έχω μπει στην διαδικασία έρευνα αγοράς αυτοκινήτου. Διαβάζοντας τις ενότητες του Golf μπορώ να πω έμεινα με ανοιχτό το στόμα με την τεράστια βάση δεδομένων που υπάρχει για το αυτοκίνητο.

Και εδώ ξεκινάει η ιστορία μου η αλλιώς οι ερωτήσεις μου :thumbsup:

1 Σεπτεμβρίου επισκέπτομαι τοπικό κατάστημα όπου και δείχνω το ενδιαφέρον μου για το Golf Vi Tsi 160ps και μου λέει για τις εκδόσεις και επικεντρώθηκα στο Highline και στο R-Line.Έπειτα από συζητήσεις έλεγα να πάρω το Highline με κάποια extra καλούδια.

3 Σεπτεμβρίου δέχομαι τηλεφώνημα για να τσεκάρουν το αυτοκίνητο μου και να ενημερωθώ ότι έχει σταματήσει η παράγωγη από το εργοστάσιο του Highline κατά παραγγελία υπάρχουν μόνο standard κομμάτια. Και έτσι θα έπρεπε πάλι να πάρω το R-Line με αυτά που ήθελα.

Μήπως μου λένε βλακείες και πρέπει να ρωτήσω και σε άλλον αντιπρόσωπο VW ? (Εξάλλου ήταν να με πάρει τηλέφωνο να με πει τιμή για το δικό μου αυτοκίνητο και ακόμα παίρνει….)

Στο R-Line φοράνε την ζάντα Mallory 7,5J x 17 . Εγώ του ζήτησα την ίδια σε 18 και ήταν κατευθείαν αρνητικός ενώ στον κατάλογο γράφει το εξής << Εναλλακτικά, διατίθενται οι ζάντες Malory σε διάσταση 18.>>

Επίσης λέω να αντικαταστήσω το RCD 310 με το RCD 510 αξίζει λέτε ?

Επέκταση εγγύησης σίγουρα αξίζει κάποιος στο φόρουμ ανέφερα ότι από Σεπτέμβριο πάει 10 χρόνια σε περίπτωση που τα σέρβις του γίνονται στην αντιπροσωπεία. Ισχύει ?

Τα σέρβις του είναι κάθε 15000km ή χρόνο ? Τέλη Κυκλοφορίας ?

Ότι άλλη απορία με βγει θα με δείτε εδώ πάλι :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε magicpain,

όντως η παραγωγή του highline έχει σταματήσει. Βγαίνει σε generation και σε rline, αυτό όμως που με προβληματίζει είναι ότι την 01/09 σου μίλησαν για τις συγκεκριμένες εκδόσεις. Το highline έχει σταματήσει από τον μάρτιο νομίζω. Όντως σαν εξτρα εξοπλισμός σου παρέχει τις 18αρες, εγω προσωπικά δεν τις επέλεξα. Επέλεξα όμως το rcd 510 που είναι πολύ πιο όμορφο, 6 cd changer και 300w. Ξέρω για επέκταση εγγύησης + 2 χρόνια, για 10 δεν έχω ακούσει. Επίσης, ξέρω ότι για το 1 σέρβις είναι 15.000χλμ. ή με την συμπλήρωση 1 χρόνου. Το rline είναι πολύ καλή επιλογή πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ετσι ειναι ΕΚΤΟΣ απο ενα πραγμα.. Αυτος πρεπει να εχει στοκ R-line με 17ρια..

Κανα 2 τιπς τωρα.. Μην βαλεις Rcd-510 βαλε το απλουστερο(και αν ειναι δυνατον μν βαλεις τπτ) και βαλε ενα aftermarket με τα ιδια λεφτα που θα εδινες αλλα αρκετα καλυτερο..

Οσον αφορα την επεκταση ειμαι ΕΝΤΕΛΩΣ κατα. Εδω στα 2 χρονια σου κανουν ναζια με την κανονικη εγγυηση.

Το σερβις "κανονικα" με τα 5-30 Longlife ειναι ανα 30.000χλμ ή 2 χρονια αλλα υπαρχει η φημη οτι πρεπει ανα 15.000χλμ (ασχετα που οι περισσοτεροι τα αλλαζουμε ανα 10.000)

Τελη κυκλοφοριας αμα μαθεις πες και εμενα :thumbsup:

Το μονο πραγμα που εχω μετανιωσει που δεν εβαλα σαν εξτρα ειναι η ΦΩΤΑΡΕΣ και τα Hillhold.. Οοοοοοολα τα αλλα :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα όμως το rcd 510 που είναι πολύ πιο όμορφο, 6 cd changer και 300w.

Για να "βγάζει" 300Watts πρέπει να πάρεις την έκδοση Dynaudio που σίγουρα κάνει πολλά λεφτά (700€ νομίζω)! Αλλιώς το RCD510 θα σου κοστίσει 250€ παραπάνω (τουλάχιστον τόσο έκανε στο scirocco).

Οι 18αρες σίγουρα είναι πολύ πιο ωραίες από τις 17αρες!

Καλό θα είναι να ρωτήσεις και σε άλλες αντιπροσωπείες να δεις τι παίζει απο προσφορές!

Edit: επέκταση να πάρεις, σε μένα την έχει ξεπληρώσει τουλάχιστον 4 φορές η VW. Μόνο αλλαγή τουρμπίνας που μου έκαναν έφτανε (στα 30.000χλμ)!!!

Μπορείς να αγοράσεις aftermarket κινέζικη πηγή που θα έχει επάνω τα "πάντα όλα". GPS, Bluetooth, DVD, TV κλπ κλπ.

Edited by redchampion
Link to comment
Share on other sites

το μονο που θα κοιταξεις να βαλεις σιγουρα ειναι η ηλιοροφη που δεν μπαινει αργοτερα αν θελησεις.ολα τα αλλα τα αλλαζεις και μπαινουν.αν σου φτανουν τα λεφτα ηλιοροφη και ξενον κατα τα αλλα to rline τα εχει ολα και ειναι εμφανισιακα απεχτο!εννοειτε οτι θα παρεις την rline και οχι την highline που εχει σταματησει να παραγετε.

Link to comment
Share on other sites

Το σερβις "κανονικα" με τα 5-30 Longlife ειναι ανα 30.000χλμ ή 2 χρονια αλλα υπαρχει η φημη οτι πρεπει ανα 15.000χλμ (ασχετα που οι περισσοτεροι τα αλλαζουμε ανα 10.000)

κατι ξερω που δεν το εχω παει για το 2ρο σερβις!:tongue: διαβάστε το βιβλιαράκι παίδες!

Πρωσοπικα τα ηχεια που εχει το "απλο" ηχοσιστιμα ειναι αρκουντος ποιοτικα και δυνατα! βεβαια δεν εχει σαμπγουφερ αλλα δεν ειναι τπτ αυτο! το μονο μειον ειναι το απλο ραδιο το οποιο περνει mp3 αλλα οχι usb καθος και εχει μπλε φωτισμο οπου θυμιζει το παρελθον του vag-group..οποτε συμφωνω με aftermarket πηγη!

+1 ηλιοροφη

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το βιβλιαράκι είχε μέσα και 2 αυτοκόλητα που τα κόλαγες ανάλογα αν λόγω πολλών χιλιομέτρων κάνεις

κάθε 15000 σερβις ή αν λόγω λίγων χιλιομέτρων κάνεις κάθε χρόνο (και όχι κάθε 2 χρόνια αλλά θα το ξανακοιτάξω

για να είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό που γράφω...).

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από Rallye πήγα σε Golf VI 160 Highline...

Όντως σε Highline, ό,τι βρεις σε stock. Αλλιώς R-Line.

-Σχετικά με την 18αρα όντως υπάρχει σαν option. Αν είναι να την βάλεις κάντο κατά την παραγγελία και όχι αργότερα (κούκος-αηδόνι)

-Σχετικά με το RDC510 εγώ το έβαλα με 207 ευρώ αλλά μάλλον η κινέζικη λύση είναι καλύτερη σε σχέση με το τι προσφέρει

-Εγώ έβαλα τα Bi-Xenon και ίσως είναι ότι καλύτερο έβαλα από extra.

-Επέκταση εγγύησης εγώ θα έκανα (αν και δεν έχω διαβάσει τους όρους του συμβολαίου). Δεν είναι τραγικό το ποσό...

-Το λιπαντικό service είναι κάθε χρόνο ή 15000χλμ. Οτι έρθει πρώτο από τα δύο.

Κι εγώ όπως και τα υπόλοιπα παιδιά πιστεύω εδώ μέσα είμαστε στη διάθεσή σου για επιπλέον πληροφορίες.

Πάρε όσες περισσότερες προσφορές μπορείς καθώς παίζει πείνα στις αντιπροσωπείες. Κάτι θα κερδίσεις.

Με το καλό η αγορά λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Θα απευθυνθώ προσωπικά στον καθένα σας και γενικά.

Οντως ετσι ειναι ΕΚΤΟΣ απο ενα πραγμα.. Αυτος πρεπει να εχει στοκ R-line με 17ρια..

Τελη κυκλοφοριας αμα μαθεις πες και εμενα :tongue:

Το μονο πραγμα που εχω μετανιωσει που δεν εβαλα σαν εξτρα ειναι η ΦΩΤΑΡΕΣ και τα Hillhold.. Οοοοοοολα τα αλλα :whistling:

1)Το θέμα είναι ότι εγώ το θέλω με 18' και όχι ότι θέλει αυτός ... :whistling:

2) ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ 1/11/2010

ΤΕΛΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ CO2

0-100 γρ./χλμ. 0 ευρώ

101-120 γρ./χλμ. 0,9 ευρώ

121-140 γρ./χλμ 1,1 ευρώ

141-160 γρ./χλμ. 1,7 ευρώ

161-180 γρ./χλμ. 2,25 ευρώ

181-200 γρ./χλμ. 2.55 ευρώ

201-250 γρ./χλμ. 2,8 ευρώ

Άνω των 250 γρ./χλμ. 3,4 ευρώ

Οπότε 1,7 * 145 = 246,5 :notfair:

Το σύστημα Bi-Xenon με φανάρια εμπρός-πίσω είναι στα σχέδια μου κατά την παραγγελία. :sword:

Οι 18αρες σίγουρα είναι πολύ πιο ωραίες από τις 17αρες! :thumbsu:

Καλό θα είναι να ρωτήσεις και σε άλλες αντιπροσωπείες να δεις τι παίζει απο προσφορές!

επέκταση να πάρεις, σε μένα την έχει ξεπληρώσει τουλάχιστον 4 φορές η VW. Μόνο αλλαγή τουρμπίνας που μου έκαναν έφτανε (στα 30.000χλμ)!!!

18' Τα σπάνε απλά

Είδη περιμένω να με δώσει τιμή για το αυτοκίνητο μου και αν δεν με καλύψει θα κοιτάξω σίγουρα και αλλού

Η επέκταση είναι κάπου στα 380€ οπότε δεν το σκέφτομαι καθόλου εννοείται και θα το επιλέξω και αυτό.

το μονο που θα κοιταξεις να βαλεις σιγουρα ειναι η ηλιοροφη που δεν μπαινει αργοτερα αν θελησεις.ολα τα αλλα τα αλλαζεις και μπαινουν.αν σου φτανουν τα λεφτα ηλιοροφη και ξενον κατα τα αλλα to rline τα εχει ολα και ειναι εμφανισιακα απεχτο!εννοειτε οτι θα παρεις την rline και οχι την highline που εχει σταματησει να παραγετε.

Δυστυχώς δεν με ελκυει η ηλιοροφή οπότε το αφήνω εκτός :p

Κι εγώ από Rallye πήγα σε Golf VI 160 Highline...

Όντως σε Highline, ό,τι βρεις σε stock. Αλλιώς R-Line.

-Σχετικά με την 18αρα όντως υπάρχει σαν option. Αν είναι να την βάλεις κάντο κατά την παραγγελία και όχι αργότερα (κούκος-αηδόνι)

-Σχετικά με το RDC510 εγώ το έβαλα με 207 ευρώ αλλά μάλλον η κινέζικη λύση είναι καλύτερη σε σχέση με το τι προσφέρει

-Εγώ έβαλα τα Bi-Xenon και ίσως είναι ότι καλύτερο έβαλα από extra.

-Επέκταση εγγύησης εγώ θα έκανα (αν και δεν έχω διαβάσει τους όρους του συμβολαίου). Δεν είναι τραγικό το ποσό...

-Το λιπαντικό service είναι κάθε χρόνο ή 15000χλμ. Οτι έρθει πρώτο από τα δύο.

Κι εγώ όπως και τα υπόλοιπα παιδιά πιστεύω εδώ μέσα είμαστε στη διάθεσή σου για επιπλέον πληροφορίες.

Πάρε όσες περισσότερες προσφορές μπορείς καθώς παίζει πείνα στις αντιπροσωπείες. Κάτι θα κερδίσεις.

Με το καλό η αγορά λοιπόν...

Δασκάλα το Rallye :roadrage:

Bi-Xenon :tongue:

Υ.Γ Υπάρχει κανένα PDF αρχείο το manual μήπως διαθέσιμο στα ελληνικά ?

Edited by MaGiCPaiN
Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά σήμερα γκρεμίστηκαν τα όνειρα μου από Γάλλος να γίνω Γερμανός και αυτό διότι πληροφορήθηκα από την KOSMOCAR A.E ότι επειδή το 106 μου είναι 1600 κυβικά δεν υπάρχει ενδιαφέρον και δεν τους συμφέρει να το αγοράσουν. Όμως με κάνουν έκπτωση 1000€ άμα βρω και το δώσω και αποφασίσω και πάρω VW τελικά… Τα σχόλια δικά σας. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

μηπως πλεον συμφεροτερη αγορα τωρα που απελευθερωθηκε το πετρελαιο αθηνα θεσσαλονικη ειναι αυτοκινητο dizel?

Link to comment
Share on other sites

1)Το θέμα είναι ότι εγώ το θέλω με 18' και όχι ότι θέλει αυτός ... :p

2) ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ 1/11/2010

ΤΕΛΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ CO2

0-100 γρ./χλμ. 0 ευρώ

101-120 γρ./χλμ. 0,9 ευρώ

121-140 γρ./χλμ 1,1 ευρώ

141-160 γρ./χλμ. 1,7 ευρώ

161-180 γρ./χλμ. 2,25 ευρώ

181-200 γρ./χλμ. 2.55 ευρώ

201-250 γρ./χλμ. 2,8 ευρώ

Άνω των 250 γρ./χλμ. 3,4 ευρώ

Οπότε 1,7 * 145 = 246,5 :notfair:

Τα τέλη είναι 218ευρώ.

Αν βάλεις ηλιοροφη θα την αγαπήσεις μετά . Πριν βάλεις 18΄΄ ζάντες ρώτα να δεις πόσο έχουν τα λάστιχα … Εγώ πάντως με τις μαμισιες τις 17΄΄ mallory είμαι ευχαριστημένος..

Link to comment
Share on other sites

Πριν βάλεις 18΄΄ ζάντες ρώτα να δεις πόσο έχουν τα λάστιχα … Εγώ πάντως με τις μαμισιες τις 17΄΄ mallory είμαι ευχαριστημένος..

Όπως λες θα τις αγαπήσεις και αυτές

Edited by MaGiCPaiN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.