Jump to content
playmaker

Επιλογη Εξατμισης Golf Iv 1.6

Recommended Posts

Εγώ προσωπικά επέλεξα την λύση της custom εξάτμισης και δεν το μετάνιωσα.

Μπορείς να κάνεις αυτό ακριβώς που θέλεις βρίσκοντας ένα καλό μάστορα που μπορεί να σου φτιάξει αυτό που θα του ζητήσεις.

Έφτιαξα full 70άρα με 200άρι καταλύτη HJS, 2 τελικά και ένα μεγάλο μεσαίο για τη μείωση του θορύβου. Το αποτέλεσμα ηχητικά ήταν αυτό ακριβώς που ήθελα. Σε θέμα απόδοσης θα δείξει από βδομάδα και όταν στρωθεί το αμάξι μετά από αλλαγή εμβόλων και επαναπρογραμματισμό.

13092011383.jpg

13092011376.jpg

13092011370.jpg

13092011371.jpg

13092011374.jpg

Edited by Stoilas
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια stoila!ολο το συνολο γενικα!για οικογενειακο νομιζω ειναι το καλυτερο μαζι με τα volvo που σε station ειναι πιο ωραια και απο sedan :D

Link to comment
Share on other sites

Απο θορυβο ειναι ωραιο. Σχετικα ησυχο οπως μ'αρεσει ΑΛΛΑ (υπαρχει και το αλλα) απο τις φωτογραφιες ειμαι απογοητευμενος...

Μας εχεις μαθει σε καλλιτεχνικεςς φωτο :pic: ...τι απλιλα ειναι αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ωραία γυαλίζουν αυτές οι χειροποίητες εξατμίσεις, ωραίες και καλοφτιαγμένες φαίνονται, με την μακροζωία τους όμως τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο το υλικό που θα χρησιμοποιήσει και οι κολλήσεις να είναι ανθεκτικές και να έχουν γίνει προσεκτικά, οι βάσεις

στήριξης και το spiral (απαραίτητο) να στηρίζουν σωστά και όπου πρέπει ώστε να αποφεύγονται κουνήμητα και κραδασμοί

και να απορροφούνται.

Δυστυχώς οι επώνυμες λόγο:

α. Δυσκολίας να βρείς άμεσα το κομμάτι που θες (πχ. μόνο DP) στην Ελληνική αγορά και άρνηση από εμπόρους στο εξωτερικό να στείλουν Ελλάδα(παραπομπή σε εξουσιοδοτημένους εντός)

β. Προβληματικών αντιπροσώπων, αντιπροσώπων που κλείνουν η ακόμη και μη ύπαρξης αντιπροσώπων

γ. Υψηλής τιμής που αξίζει τις περισσότερες φορές, πλην όμως μερικές είναι υπερβολικά υψηλές

δ. Στην μη ύπαρξη δυνατότητας από μερικούς να αγοράσουν μέσω internet

ε. Την μη ύπαρξη εξάτμισης για συγκεκριμένο τύπο αυτοκινήτου ή συγκεκριμένης διατομής και φυσιολογίας (Φ , decat, χωρίς καζάνια Κλπ)

κάνουν πολλούς ιδιοκτήτες να καταφεύγουν σε custom με ότι αυτό συνεπάγεται.

Στο αν αντέχουν παίζει ρόλο τη χρήση κάνεις, πχ αν είσαι συνέχεια σε χώμα παρκαρισμένος έχει υγρασία και επηρεάζει κλπ κλπ

Αν γίνει κάλή δουλειά για τα 8-10 χρόνια που έχεις το αμάξι δεν έχεις πρόβλημα.

Γενικά σε αξιοπιστία θα έβαζα:

α. Εργοστασιακή

β. Επώνυμη aftermarket

γ. Custom

όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Off Topic:

Stoιla στον Μαυροειδάκο πήγες ?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Η εξάτμιση δεν είναι μόνο οπτικά καλή. Είναι βράχος ακλόνητος και τολμώ να πω πιο γερή σε κολλήσεις και βάσεις από πολλές επώνυμες. Φυσικά αυτό θα το δείξει ο χρόνος.

Όταν πήγα κάποια στιγμή γιατί μετά από σκίσιμο έβρισκε το μεσαίο λίγο από κάτω και περνούσε ο κραδασμός στην καμπίνα, και ενώ ήταν ζεστή η μηχανή, κρεμάστηκαν μονόζυγο 2 άτομα για να κατέβει ελάχιστα και με το ζόρι. Όταν λέμε κρεμάστηκαν, μιλάμε για ταλαντώσεις έντονες ώστε να πάρει λίγο. Σύνολο κιλών πάνω από 160! Είχα χεστεί μη σπάσει πουθενά αλλά απλά δεν ένιωσε τίποτα...

Η εξάτμιση είναι φτιαγμένη στην Exhaust Center (Γιάννης Κούμπας)

Link to comment
Share on other sites

Η εξάτμιση δεν είναι μόνο οπτικά καλή. Είναι βράχος ακλόνητος και τολμώ να πω πιο γερή σε κολλήσεις και βάσεις από πολλές επώνυμες. Φυσικά αυτό θα το δείξει ο χρόνος.

Όταν πήγα κάποια στιγμή γιατί μετά από σκίσιμο έβρισκε το μεσαίο λίγο από κάτω και περνούσε ο κραδασμός στην καμπίνα, και ενώ ήταν ζεστή η μηχανή, κρεμάστηκαν μονόζυγο 2 άτομα για να κατέβει ελάχιστα και με το ζόρι. Όταν λέμε κρεμάστηκαν, μιλάμε για ταλαντώσεις έντονες ώστε να πάρει λίγο. Σύνολο κιλών πάνω από 160! Είχα χεστεί μη σπάσει πουθενά αλλά απλά δεν ένιωσε τίποτα...

Η εξάτμιση είναι φτιαγμένη στην Exhaust Center (Γιάννης Κούμπας)

:aggressive: Να τη χαίρεσαι

Link to comment
Share on other sites

Η εξάτμιση δεν είναι μόνο οπτικά καλή. Είναι βράχος ακλόνητος και τολμώ να πω πιο γερή σε κολλήσεις και βάσεις από πολλές επώνυμες. Φυσικά αυτό θα το δείξει ο χρόνος.

Όταν πήγα κάποια στιγμή γιατί μετά από σκίσιμο έβρισκε το μεσαίο λίγο από κάτω και περνούσε ο κραδασμός στην καμπίνα, και ενώ ήταν ζεστή η μηχανή, κρεμάστηκαν μονόζυγο 2 άτομα για να κατέβει ελάχιστα και με το ζόρι. Όταν λέμε κρεμάστηκαν, μιλάμε για ταλαντώσεις έντονες ώστε να πάρει λίγο. Σύνολο κιλών πάνω από 160! Είχα χεστεί μη σπάσει πουθενά αλλά απλά δεν ένιωσε τίποτα...

Η εξάτμιση είναι φτιαγμένη στην Exhaust Center (Γιάννης Κούμπας)

φαινεται αρκετα καλη σου εκανε πολλεσ κολησεισ ομωσ αυτο το συζητησατε?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχει όσες χρειάζεται για να στρίψει κάθε φορά εκεί που πρέπει.

Είναι 70άρα η εξάτμιση και δεν ξέρω αν υπάρχει κουρμπαδόρος για τέτοια διάμετρο αλλά έτσι κι αλλιώς το προτιμώ γιατί στις γωνίες του κουρμπαδόρο η σωλήνα πάντα στενεύει ενώ έτσι πετυχαίνεις σταθερή διατομή παντού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Mikegt το παρατήρησα και εγώ, πολλές κολλήσεις, σαν κατασκευή φαίνεται όντως καλή. Εύχομαι να σου βγει μια χαρά πάντως και να την χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικη ,φαίνεται πολυ καλη δουλεια - :thumbsup:

ευχαριστήμενος απο άποδοση και ηχο ?

στο 00:29 μου φαινεται ότι κάνει σχετικα μεγάλη κουρμπα σαν ορθη γωνία εκει ο σωλήνας εκτός εαν φαινεται έτσι απο το κινητο -

και παλι με γεια

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικη ,φαίνεται πολυ καλη δουλεια - :thumbsup:

ευχαριστήμενος απο άποδοση και ηχο ?

στο 00:29 μου φαινεται ότι κάνει σχετικα μεγάλη κουρμπα σαν ορθη γωνία εκει ο σωλήνας εκτός εαν φαινεται έτσι απο το κινητο -

και παλι με γεια

ευχαριστω εχω κανει 20.000 χιλ.με την εξατμιση εδω και 1χρονο απο ηχο αθορυβη αποδοση φοβερη γυρω στα 15 αλογα ειδα στο δυναμομετρο ισωσ να ειναι το κινητο φιλε dimiv
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω για το τελικο της εξατμισης.θα το αλλαξω μετα τα χριστουγεννα.μπορω να αγορασω μονο τελικο π.χ. μιλτεκ? και ποσο θα κοστησει? πηγα σε καλο εξατμισα και ρωτησα για χειροποιητο τελικο και μου ειπε 350 ευρω. (GT 170 PS). Α και επισης αν κανω απο καταλυτη και πισω 63,5 μαζι με μεσαιο ποσο κερδος παραπανω θα εχω σε σχεση με μονο τελικο?Αναμενω απαντησεις,ευχαριστω!!!

Edited by johnis gt
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση?μπορω να βρω καταλυτη αγωνιστικο ή ημιαγωνιστικο οχι κινεζικο απο ebay?δηλαδη με λιγοτερο απο 750-800 κατοσταρικα που ζητανε οι τρελοι?οποιος μπορει ας με διαφωτισει παρακαλωωω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση?μπορω να βρω καταλυτη αγωνιστικο ή ημιαγωνιστικο οχι κινεζικο απο ebay?δηλαδη με λιγοτερο απο 750-800 κατοσταρικα που ζητανε οι τρελοι?οποιος μπορει ας με διαφωτισει παρακαλωωω

o 200αρισ hjs εχει γυρω στα 400euro μια χαρα θα εισαι με αυτον
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω για το τελικο της εξατμισης.θα το αλλαξω μετα τα χριστουγεννα.μπορω να αγορασω μονο τελικο π.χ. μιλτεκ? και ποσο θα κοστησει? πηγα σε καλο εξατμισα και ρωτησα για χειροποιητο τελικο και μου ειπε 350 ευρω. (GT 170 PS). Α και επισης αν κανω απο καταλυτη και πισω 63,5 μαζι με μεσαιο ποσο κερδος παραπανω θα εχω σε σχεση με μονο τελικο?Αναμενω απαντησεις,ευχαριστω!!!

μονο τελικο δεν αξιζει.Απο downpipe μεχρι πισω με 200αρι hjs γυρω στα 15 αλογα δεσ το βιντεο που εχω ανεβασει ποιο πανω
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο , σαν να διάβασα οτι θέλεις να ακούσεις Miltek. Οταν εισαι Κοζάνη έλα να σε κανω μια βόλτα να την ακούσεις. Θα ακούσεις βέβαια σε golf 5 και όχι σε Golf 6. Δεν ξέρω βέβαια πως θα ακουγόταν η Miltek με πρόγραμμα καθώς δεν εχω βάλεει ακόμη. Αλλα μπορώ να πώ πως ο ήχος της μου άρεσε πάρα πολύ και δεν έχω θέμα σε ήσυχο ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο , σαν να διάβασα οτι θέλεις να ακούσεις Miltek. Οταν εισαι Κοζάνη έλα να σε κανω μια βόλτα να την ακούσεις. Θα ακούσεις βέβαια σε golf 5 και όχι σε Golf 6. Δεν ξέρω βέβαια πως θα ακουγόταν η Miltek με πρόγραμμα καθώς δεν εχω βάλεει ακόμη. Αλλα μπορώ να πώ πως ο ήχος της μου άρεσε πάρα πολύ και δεν έχω θέμα σε ήσυχο ταξίδι.

Έχεις πμ.

Link to comment
Share on other sites

ωρα για τον στελιο να ερωτευτει και να καταλαβει τι παει να πει εξατμιση :D

αρκει να ειναι non resonated γιατι η αλλη ακουγεται πιο λιγο και απο μαμα

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.