Jump to content
thanarg

Καθυστέρηση Στην Εκκίνηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!!Θέλω τα φώτα σας!!Έχω το 1,6 fsi με 91,000 χλμ!!Παρατήρησα τον τελευταίο καιρό ότι όταν πάω να το βάλω μπρός, καθυστερεί να πάρει!!Κανονικά όταν γύριζα τη μίζα, σε ένα δευτερόλεπτο έπαιρνε!!Τώρα κρατάω το κλειδί λίγο παραπάνω!!Αφου πάρει,δεν έχει κανένα πρόβλημα!!Αν το σβήσω και το ξαναβάλω παίρνει κατευθείαν!!Το έβαλα στον εγκέφαλο αλλά δεν μου έβγαλε κανένα σφάλμα.Ξέρεις κανείς να μου πει τι στην ευχή έχει???? Επίσης να σημειώσω οτι τα τρία τελευταία του γεμίσματα είναι με 100αρα και οτι η μπαταρία του είναι μια χαρά!! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!Θέλω τα φώτα σας!!Έχω το 1,6 fsi με 91,000 χλμ!!Παρατήρησα τον τελευταίο καιρό ότι όταν πάω να το βάλω μπρός, καθυστερεί να πάρει!!Κανονικά όταν γύριζα τη μίζα, σε ένα δευτερόλεπτο έπαιρνε!!Τώρα κρατάω το κλειδί λίγο παραπάνω!!Αφου πάρει,δεν έχει κανένα πρόβλημα!!Αν το σβήσω και το ξαναβάλω παίρνει κατευθείαν!!Το έβαλα στον εγκέφαλο αλλά δεν μου έβγαλε κανένα σφάλμα.Ξέρεις κανείς να μου πει τι στην ευχή έχει???? Επίσης να σημειώσω οτι τα τρία τελευταία του γεμίσματα είναι με 100αρα και οτι η μπαταρία του είναι μια χαρά!! Ευχαριστώ

Εγώ θα έλεγχα την μπαταρία πρώτα.

Και μόλις είδα ότι αναφέρεις ότι την έλεγξες. Συνέχεια στα ηλεκτρολογικά.

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!Θέλω τα φώτα σας!!Έχω το 1,6 fsi με 91,000 χλμ!!Παρατήρησα τον τελευταίο καιρό ότι όταν πάω να το βάλω μπρός, καθυστερεί να πάρει!!Κανονικά όταν γύριζα τη μίζα, σε ένα δευτερόλεπτο έπαιρνε!!Τώρα κρατάω το κλειδί λίγο παραπάνω!!Αφου πάρει,δεν έχει κανένα πρόβλημα!!Αν το σβήσω και το ξαναβάλω παίρνει κατευθείαν!!Το έβαλα στον εγκέφαλο αλλά δεν μου έβγαλε κανένα σφάλμα.Ξέρεις κανείς να μου πει τι στην ευχή έχει???? Επίσης να σημειώσω οτι τα τρία τελευταία του γεμίσματα είναι με 100αρα και οτι η μπαταρία του είναι μια χαρά!! Ευχαριστώ

Να σε ρωτησω, ιμαντα δυναμου εχεις αλλαξει στα χιλιομετρα που εισαι; Κατα τα αλλα δεν ειναι τιποτα, αν εισαι σωστος με τα service του και κυριως των μπουζι.... Με την ζεστη και την εκθεση στον ηλιο παρατηρειται κι απο αλλους αυτο το πραγμα.. Σε παλαιοτερο θεμα υπηρξε παρομοιο "προβλημα".

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι ξέρω φίλε μου, δεν έχω αλλάξει κάτι τέτοιο...Τα σερβις του τα έχει όλα στην ώρα του και με το παραπάνω!Τα μπουζί τα άλλαξα πριν 7000 χλμ.Αυτός ο ίμαντας δυναμού παίζει ρόλο??ξέρεις πόσο κοστίζει??

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι ξέρω φίλε μου, δεν έχω αλλάξει κάτι τέτοιο...Τα σερβις του τα έχει όλα στην ώρα του και με το παραπάνω!Τα μπουζί τα άλλαξα πριν 7000 χλμ.Αυτός ο ίμαντας δυναμού παίζει ρόλο??ξέρεις πόσο κοστίζει??

Τον κυριοτερο. :hug::whistling:

Μεσο ορο κανενα 80αρι.. Και αλλαγη καθε 90. 000 χλμ!!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά ρε φιλαράκι!Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου.Θα το ρωτήσω και σε κανενα μάστορα και θα δω τι θα κάνω.Προς το παρον αφου δεν είναι κάτι σοβαρό,δε θα το πειραξω.Πλήσωσα την ασφάλεια και τωρα δεν υπάρχει σάλιο!!Μακάρι να είναι αυτό πάντως και να μην είναι κάτι πιο σοβαρό-ακριβό!

Edited by thanarg
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έτυχε χτες και άλλαξα μπαταρία στο δικό μου (tsi 140αρι) που είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά θα έλεγα να τσεκάρεις αν έχεις τη δυνατότητα με μια καινούρια μπαταρία! Σε μένα παίρνει με τη μια πια εκεί που έκανε αρκετή ώρα μέχρι να σκάσει τον τελευταίο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έτυχε χτες και άλλαξα μπαταρία στο δικό μου (tsi 140αρι) που είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά θα έλεγα να τσεκάρεις αν έχεις τη δυνατότητα με μια καινούρια μπαταρία! Σε μένα παίρνει με τη μια πια εκεί που έκανε αρκετή ώρα μέχρι να σκάσει τον τελευταίο καιρό...

Η περιγραφή του προβλήματος φωνάζει για μπαταρία, αλλά ο φίλος λέει ότι αυτή είναι μια χαρά !!

Εγώ πάντως και σωστά νούμερα να έβγαζε η μπαταρία, πάλι θα δοκίμαζα μια άλλη. Ειδικά αν είναι 44Ah όπως στα περισσότερα FSi.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω με άλλη μπαταρια για να μου φύγει η αμφιβολία.Η μπαταρία είναι πάνω στο αμάξι τρία χρόνια και είναι 60Α.Λέτε να φταίει η μπαταρία??Εγώ πάντως την είχα φορτίσει σε ένα φίλο και γι'αυτό είπα οτι είναι σε καλή κατάσταση.Αν και απο ότι ξέρω η μπαταρία 'πέφτει' το χειμώνα με το κρύο.Λέτε χάλασε καλοκαιριάτικα??Τι να πω..Άβυσσος η ψυχή των σημερινών αυτοκινήτων.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω με άλλη μπαταρια για να μου φύγει η αμφιβολία.Η μπαταρία είναι πάνω στο αμάξι τρία χρόνια και είναι 60Α.Λέτε να φταίει η μπαταρία??Εγώ πάντως την είχα φορτίσει σε ένα φίλο και γι'αυτό είπα οτι είναι σε καλή κατάσταση.Αν και απο ότι ξέρω η μπαταρία 'πέφτει' το χειμώνα με το κρύο.Λέτε χάλασε καλοκαιριάτικα??Τι να πω..Άβυσσος η ψυχή των σημερινών αυτοκινήτων.

Τρία χρόνια είναι καλό διάστημα για αλλαγή μπαταρίας.

Και να είχε μετρηθεί σωστά θα μπορούσε να μη δούλευε σωστά. Πόσο μάλλον όταν απλώς έχει φορτιστεί. Η μπαταρία δεν πέφτει μόνο χειμώνα και ανασταίνεται το καλοκαίρι. Πέφτει με τα χρόνια και τη χρήση ή μη χρήση.

Το ρεύμα στα σημερινά αυτοκίνητα είναι από τα σημαντικότερα πράγματα. Μια αλλαγή μπαταρίας, ακόμα κι όταν βγάζει καλές μετρήσεις, έχει δώσει λύσεις σε πάρα πολλά και ενίοτε ακριβά προβλήματα.

Σιγουρέψου ότι αυτή που θα δοκιμάσεις είναι σε καλή κατάσταση.

Με μια δοκιμή, πριν πληρώσεις για οτιδήποτε άλλο, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Τρία χρόνια είναι καλό διάστημα για αλλαγή μπαταρίας.

Και να είχε μετρηθεί σωστά θα μπορούσε να μη δούλευε σωστά. Πόσο μάλλον όταν απλώς έχει φορτιστεί. Η μπαταρία δεν πέφτει μόνο χειμώνα και ανασταίνεται το καλοκαίρι. Πέφτει με τα χρόνια και τη χρήση ή μη χρήση.

Το ρεύμα στα σημερινά αυτοκίνητα είναι από τα σημαντικότερα πράγματα. Μια αλλαγή μπαταρίας, ακόμα κι όταν βγάζει καλές μετρήσεις, έχει δώσει λύσεις σε πάρα πολλά και ενίοτε ακριβά προβλήματα.

Σιγουρέψου ότι αυτή που θα δοκιμάσεις είναι σε καλή κατάσταση.

Με μια δοκιμή, πριν πληρώσεις για οτιδήποτε άλλο, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

+1000! Η δικιά μου ήταν πάνω 4+ χρόνια αλλά το αυτοκίνητο δεν έπαιρνε γρήγορα το τελευταίο 6μηνο. Οντως αν μπορεί να δοκιμάσει είναι το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να γυρίσεις το κλειδί μέχρι την εκκίνηση 2-3 φορές (μέχει εκεί που ανάβουν τα λαμπάκια στο ταμπλό) και μετά γύρνα την μίζα να δεις αν παίρνει πιο εύκολα. Λέω εγώ τώρα ως άσχετος, γιατί νομίζω οτί όταν γυρνάς το κλειδί στην εκκίνηση τότε η αντλία βενζίνης δουλεύει στιγμιαία για να φέρει βενζίνη.

Link to comment
Share on other sites

τελικά παιδιά σήμερα λύθηκε το πρόβλημα.....άλλαξα βαλδίδα ψυχρής εκκίνησης,καθάρισα την πεταλούδα,έβαλα και μια καινούρια μπαταρία και είναι έτοιμο!!!!τελικά απ'ότι κατάλαβα ήταν λίγο απ'όλα!!ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό!! :db:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κόστισε η βαλβίδα ψυχρής, πού βρίσκεται περίπου στο μοτέρ και πόσο εύκολα αλλάζει; Γιατί κι εμένα κάνει κάτι περίεργα ενίοτε.... (Στη ζέστη αν ήταν ώρα κάτω απ'τον ήλιο, δυσκολεύεται ΠΟΛΥ να πάρει μπρος, ενώ σε πολύ κρύο δεν ανεβάζει ψηλές στροφές στην αρχή με αποτέλεσμα να σβήνει σε 3-4 δεύτερα).

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκι κοστίζει γύρω στα 35 ευρώ.....προσοχή στις μαιμού.καλό είναι να την αγοράσεις γνήσια απο την αντιπροσωπία.η βαλβίδα είναι στο δεξί μέρος του κινητήρα (όπως τον βλέπεις) κάτω απο το φίλτρο αέρος.αλλάζει πολύ εύκολα αν έχεις μια τσιμπίδα να την τραβίξεις.αν την αλλάξεις μόνος σου ίσως να σου βγάλει σφάλμα κινητήρα μετα και θα χρειαστεί εγκέφαλο να σβηστεί!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μήπως έχεις κωδικό ανταλλακτικού;; Έψαξα στο ιντερνετ και η βαλβίδα ψυχρής φαίνεται να υπάρχει μόνο για παλιά αυτοκίνητα (πχ. Golf 1η - 3η γενιά). Αν κάποιο τιμολόγιο ή συσκευασία ή το συνεργείο μπορεί να σου δώσει τον κωδικό, θα με υποχρέωνες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου δεν το έχω και η απόδειξη που μου έδωσε το συνεργειο δεν το γράφει...αλλά και να το είχα δεν ξέρω αν θα σου ταίριαζε γιατι πρέπει να ξέρεις τον αριθμό του κινητήρα...O δικος μου κινητήρας είναι ο BAG αλλά υπάρχουν και άλλοι τύποι όπως οι BLN, BKG και πάρα πολλοί άλλοι. Οπότε η καλύτερη λύση είναι να έχεις την άδεια κυκλοφορίας στα χέρια σου και να πάρεις τηλέφωνο σε μαγαζί με ανταλλακτικά ή στη VW

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγώ αυτόν τον αισθητήρα έβαλα και σου τον στέλνω στο λινκ....αλλά με κάθε επιφύλαξη αν ταιριάζει στο δικό σου.Ελπίζω να σε βοήθησα! 8)

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Audi-VW-Coolant-Temperature-Sensor-Water-Temp-Gauge-OEM-Clip-O-Ring-ECU-ECT-/150664317360?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item23144b09b0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.