Jump to content
COSTAS_

Αποκατάσταση Φαναριών Golf 5

Recommended Posts

Αποφάσισα να αγοράσω ένα ζεύγος από μπροστινά φανάρια για το GOLFάκι και μετά από μια μικρή έρευνα στο ebay αλλά και στην ελληνική αγορά, για ένα ζεύγος φαναριών, είτε μεταχειρισμένων είτε καινούριων, αποφάσισα τελικά για μια ακόμα φορά, να γεμίσω λίγο τον ελεύθερο χρόνο μου με μία ακόμα πρόκληση.

Μεταχειρισμένα λοιπόν, σε πολύ χαμηλή τιμή και ότι θέλει ας προκύψει.

Η αγορά «τυφλή» αφού παρά το γεγονός ότι υπήρξε πολύ καλή επικοινωνία με τον πωλητή, δεν είχα καν ούτε μια φωτογραφία από τα φανάρια που αγόρασα. Τα φανάρια ήρθαν σε λίγες ημέρες στα χέρια μου και ήταν σε κακή κατάσταση, όπως ήδη με είχε ενημερώσει εκ των προτέρων ο πωλητής τους. Παρόλα αυτά, ήμουν προετοιμασμένος για να ασχοληθώ με μια νέα ανακατασκευή που δεν είχα ξανακάνει ποτέ.

dsc5874p.jpg

Παρά το γεγονός ότι η φωτογραφία δεν φανερώνει την κατάστασή τους, ας δούμε τι προβλήματα έχουμε να αντιμετωπίσουμε.

Προβλήματα :

-Κόλες από ξηλωμένα φρυδάκια: Η κόλα είναι τόσο σκληρή που ίσως πρόκειται για μπαμπριζόκολα και μάλιστα ξεραμένη από τον ήλιο. Είναι και στα δύο φανάρια και μάλιστα σε αρκετή ποσότητα.

-Χαρακιές: πρόκειται για βαθιές και πάρα πολλές χαρακιές που όχι απλά είναι ορατές αλλά και αισθητές στην αφή.

dsc5852g.jpg

dsc5848h.jpg

Αποκατάσταση

Αφαίρεση κόλας

Εργαλεία : Θερμοπίστολο & σπάτουλα – ξυράφι

Θερμαίνουμε με το αεροπίστολο την κόλα ώστε να μαλακώσει.

dsc5867r.jpg

Στην συνέχεια με την σπάτουλα, βγαίνει σχετικά εύκολα η κόλα.

dsc5868m.jpg

Η διαδικασία είναι απλή αλλά αφήνει πίσω νέες χαρακιές που θα φύγουν στο επόμενο στάδιο.

Κρύσταλλο – χαρακιές & τρίψιμο

Εργαλεία :

3Μ Headlight lens restoration system

Μια λεκάνη με νερό & βαποριζατέρ

Στεγνά πανιά

Γυλόχαρατα νερού Νο 800, Νο 1000, Νο 2000, Νο 3000

gtsport.jpg

Εαν η επιφάνεια έχει χαρακιές, είναι θολή, πολυμερισμένη από τις ακτίνες UV και ταλαιπωρημένη είναι απαραίτητο το τρίψιμο του πλαστικού κρυστάλλου. Πλένουμε καλά τα φανάρια και τα σκουπίζουμε ώστε να καθαρίσουν από σκόνες & βρομιές.

Γεμίζουμε μέχρι την μέση μια λεκάνη νερό ή εαν τα φανάρια είναι επί του αυτοκινήτου χρησιμοποιούμε το βαποριζατέρ ώστε στην όλη διαδικασία να είναι συνεχώς υγρά. Μουσκεύουμε το κρύσταλλο και ξεκινάμε το τρίψιμο με το Νο 800 και μαζί ρίχνουμε νερό. 3-4 καλά τριψίματα είναι αρκετά. Πλένουμε με καθαρό νερό και συνεχίζουμε την ίδια εργασία με τα Νο 1000 & Νο 2000 και πάντα τα γυαλόχαρτα πρέπει να είναι βρεγμένα και να ρίχνουμε μαζί και νερό με το βαποριζατέρ στο κρύσταλλο. Τελευταίο τρίψιμο γίνεται με το Νο 3000. Σε κάθε αλλαγή, πλένουμε με καθαρό νερό την επιφάνεια και παρατηρούμε το αποτέλεσμα ώστε όλες οι χαρακιές σταδιακά να αφαιρεθούν τελείως.

Η παραπάνω διαδικασία μπορεί να γίνει και εναλλακτικά με ένα δράπανο και τα δισκάκια του kit που ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα.

dsc5875.jpg

Μετά το τρίψιμο, πλένουμε με καθαρό νερό και σκουπίζουμε με καθαρό πανί. Η επιφάνεια πλέον μοιάζει με πάγο !!

dsc5877.jpg

Κρύσταλλο – γυάλισμα

Αφού έχουμε αφήσει τα φανάρια να στεγνώσουν για λίγο, βάζουμε στο δράπανο το δισκάκι με το σφουγγάρι. Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αλοιφαδόρος. Απλώνουμε την ειδική κρέμα και ξεκινάμε το γυάλισμα.

Η επιφάνεια μετά από ένα πέρασμα καθαρίζει αμέσως και η γαλακτώδης εικόνα γίνεται διαυγής. Καθαρίζουμε με στεγνό πανί.

dsc58901f.jpg

Εαν η επιφάνεια μετά το πρώτο πέρασμα της αλοιφής έχει αρχνωειδή αντανάκλαση σημαίνει ότι το γυάλισμα δεν έχει ολοκληρωθεί και επαναλαμβάνουμε με ένα γυάλισμα ακόμα ξανά με την ίδια αλοιφή μέχρι η διαύγεια να είναι άριστη.

dsc5883v.jpg

Σκουπίζουμε καλά τα φανάρια και το αποτέλεσμα είναι πλέον εντυπωσιακό !!

dsc5886t.jpg

Τα βάζουμε 2-3 μέτρα μακριά, παίρνουμε μια μπύρα στο χέρι,

τα βλέπουμε , τα ξαναβλέπουμε , τα καμαρώνουμε

και μετά πάμε σε έναν καθρέπτη και αναφωνούμε :

φτού σου λεβέντη μου, τι άντρακλας χρυσοχέρης είμαι εγώ ;;; και πάλι φτού σου αγοοόρι μου, κολώνα του σπιτιού ...

Κώστας

ΥΓ. Ευχριστώ θερμά τον φίλο νίκο (nikoskallithea) για την συμμετοχή και την βοήθεια που μου έδωσε.

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να αγοράσω ένα ζεύγος από μπροστινά φανάρια για το GOLFάκι και μετά από μια μικρή έρευνα στο ebay αλλά και στην ελληνική αγορά, για ένα ζεύγος φαναριών, είτε μεταχειρισμένων είτε καινούριων, αποφάσισα τελικά για μια ακόμα φορά, να γεμίσω λίγο τον ελεύθερο χρόνο μου με μία ακόμα πρόκληση.

Μεταχειρισμένα λοιπόν, σε πολύ χαμηλή τιμή και ότι θέλει ας προκύψει.

Η αγορά «τυφλή» αφού παρά το γεγονός ότι υπήρξε πολύ καλή επικοινωνία με τον πωλητή, δεν είχα καν ούτε μια φωτογραφία από τα φανάρια που αγόρασα. Τα φανάρια ήρθαν σε λίγες ημέρες στα χέρια μου και ήταν σε κακή κατάσταση, όπως ήδη με είχε ενημερώσει εκ των προτέρων ο πωλητής τους. Παρόλα αυτά, ήμουν προετοιμασμένος για να ασχοληθώ με μια νέα ανακατασκευή που δεν είχα ξανακάνει ποτέ.

dsc5874p.jpg

Παρά το γεγονός ότι η φωτογραφία δεν φανερώνει την κατάστασή τους, ας δούμε τι προβλήματα έχουμε να αντιμετωπίσουμε.

Προβλήματα :

-Κόλες από ξηλωμένα φρυδάκια: Η κόλα είναι τόσο σκληρή που ίσως πρόκειται για μπαμπριζόκολα και μάλιστα ξεραμένη από τον ήλιο. Είναι και στα δύο φανάρια και μάλιστα σε αρκετή ποσότητα.

-Χαρακιές: πρόκειται για βαθιές και πάρα πολλές χαρακιές που όχι απλά είναι ορατές αλλά και αισθητές στην αφή.

dsc5852g.jpg

dsc5848h.jpg

Αποκατάσταση

Αφαίρεση κόλας

Εργαλεία : Θερμοπίστολο & σπάτουλα – ξυράφι

Θερμαίνουμε με το αεροπίστολο την κόλα ώστε να μαλακώσει.

dsc5867r.jpg

Στην συνέχεια με την σπάτουλα, βγαίνει σχετικά εύκολα η κόλα.

dsc5868m.jpg

Η διαδικασία είναι απλή αλλά αφήνει πίσω νέες χαρακιές που θα φύγουν στο επόμενο στάδιο.

Κρύσταλλο – χαρακιές & τρίψιμο

Εργαλεία :

3Μ Headlight lens restoration system

Μια λεκάνη με νερό & βαποριζατέρ

Στεγνά πανιά

Γυλόχαρατα νερού Νο 800, Νο 1000, Νο 2000, Νο 3000

gtsport.jpg

Εαν η επιφάνεια έχει χαρακιές, είναι θολή, πολυμερισμένη από τις ακτίνες UV και ταλαιπωρημένη είναι απαραίτητο το τρίψιμο του πλαστικού κρυστάλλου. Πλένουμε καλά τα φανάρια και τα σκουπίζουμε ώστε να καθαρίσουν από σκόνες & βρομιές.

Γεμίζουμε μέχρι την μέση μια λεκάνη νερό ή εαν τα φανάρια είναι επί του αυτοκινήτου χρησιμοποιούμε το βαποριζατέρ ώστε στην όλη διαδικασία να είναι συνεχώς υγρά. Μουσκεύουμε το κρύσταλλο και ξεκινάμε το τρίψιμο με το Νο 800 και μαζί ρίχνουμε νερό. 3-4 καλά τριψίματα είναι αρκετά. Πλένουμε με καθαρό νερό και συνεχίζουμε την ίδια εργασία με τα Νο 1000 & Νο 2000 και πάντα τα γυαλόχαρτα πρέπει να είναι βρεγμένα και να ρίχνουμε μαζί και νερό με το βαποριζατέρ στο κρύσταλλο. Τελευταίο τρίψιμο γίνεται με το Νο 3000. Σε κάθε αλλαγή, πλένουμε με καθαρό νερό την επιφάνεια και παρατηρούμε το αποτέλεσμα ώστε όλες οι χαρακιές σταδιακά να αφαιρεθούν τελείως.

Η παραπάνω διαδικασία μπορεί να γίνει και εναλλακτικά με ένα δράπανο και τα δισκάκια του kit που ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα.

dsc5875.jpg

Μετά το τρίψιμο, πλένουμε με καθαρό νερό και σκουπίζουμε με καθαρό πανί. Η επιφάνεια πλέον μοιάζει με πάγο !!

dsc5877.jpg

Κρύσταλλο – γυάλισμα

Αφού έχουμε αφήσει τα φανάρια να στεγνώσουν για λίγο, βάζουμε στο δράπανο το δισκάκι με το σφουγγάρι. Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αλοιφαδόρος. Απλώνουμε την ειδική κρέμα και ξεκινάμε το γυάλισμα.

Η επιφάνεια μετά από ένα πέρασμα καθαρίζει αμέσως και η γαλακτώδης εικόνα γίνεται διαυγής. Καθαρίζουμε με στεγνό πανί.

dsc58901f.jpg

Εαν η επιφάνεια μετά το πρώτο πέρασμα της αλοιφής έχει αρχνωειδή αντανάκλαση σημαίνει ότι το γυάλισμα δεν έχει ολοκληρωθεί και επαναλαμβάνουμε με ένα γυάλισμα ακόμα ξανά με την ίδια αλοιφή μέχρι η διαύγεια να είναι άριστη.

dsc5883v.jpg

Σκουπίζουμε καλά τα φανάρια και το αποτέλεσμα είναι πλέον εντυπωσιακό !!

dsc5886t.jpg

Τα βάζουμε 2-3 μέτρα μακριά, παίρνουμε μια μπύρα στο χέρι,

τα βλέπουμε , τα ξαναβλέπουμε , τα καμαρώνουμε

και μετά πάμε σε έναν καθρέπτη και αναφωνούμε :

φτού σου λεβέντη μου, τι άντρακλας χρυσοχέρης είμαι εγώ ;;; και πάλι φτού σου αγοοόρι μου, κολώνα του σπιτιού ...

Κώστας

ΥΓ. Ευχριστώ θερμά τον φίλο νίκο (nikoskallithea) για την συμμετοχή και την βοήθεια που μου έδωσε.

Υποκλίνομαι κύριε Κώστα!!!Για ακόμη μια φορά έγραψες!!!!

Πες μας όμως και τι ετοιμάζεις με τα φανάρια αυτά??

Link to comment
Share on other sites

ειχα προτεινει στον Κωστα να αλλαξει κρυσταλλα..δεν πιστευα ποτε οτι αυτα τα φαναρια θα ξαναγινουν σαν καινουρια!φοβερο αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Υποκλίνομαι κύριε Κώστα!!!Για ακόμη μια φορά έγραψες!!!!

Πες μας όμως και τι ετοιμάζεις με τα φανάρια αυτά??

Γιώργο,

Με τα φανάρια, ολοκήρωσα την μετατροπή του μπροστινού μέρους από τον απλό προφυλακτήρα σε GT Sport.

dsc60189tonemapped1.jpg

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

φτού σου λεβέντη μου, τι άντρακλας χρυσοχέρης είμαι εγώ ;;; και πάλι φτού σου αγοοόρι μου, κολώνα του σπιτιού ...

Κώστας

Ποποοοοοοο πολύ φτύσιμο έπεσε, αμάν βρε αγοοοοοοοόρι μου

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο,

Με τα φανάρια, ολοκήρωσα την μετατροπή του μπροστινού μέρους από τον απλό προφυλακτήρα σε GT Sport.

dsc60189tonemapped1.jpg

Κώστας

Μάλιστα.......Κώστα.

Τέλειο φινίρισμα και γυάλισμα.Συγχαρητήρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτοι για αλλη μια φορα (μην αδικησω κ τον Νικο που σ'"εφτυνε" για το αποτελεσμα!! Χαχα) Αλλο ενα εξαισιο How To, συγχαρητηρια παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.......Κώστα.

Τέλειο φινίρισμα και γυάλισμα.Συγχαρητήρια!!!!

Μούφα γυάλισμα. Μέσα στην βρόμα ήταν το αμάξι αλλά φαίνεται έτσι γιατί η φωτογραφία είναι HDR (High Dynamic Range).

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Του πάνε τελικά πολύ τα μαύρα, αρχηγέ. Πρώτα τα footwell, μετά το τιμόνι, μετά οι βαλβίδες Ν???, μετά... όλο σε έξοδα με βάζεις...

Link to comment
Share on other sites

Του πάνε τελικά πολύ τα μαύρα, αρχηγέ. Πρώτα τα footwell, μετά το τιμόνι, μετά οι βαλβίδες Ν???, μετά... όλο σε έξοδα με βάζεις...

Γιάννη,

Εσύ έχεις στο Jetta αυτό που κανένας μας δεν μπορεί να βάλει (DSG).

Τα μαύρα φανάρια πράγματι του ταιριάζουν

golf31k.jpg

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

Εσύ έχεις στο Jetta αυτό που κανένας μας δεν μπορεί να βάλει (DSG).

Κωστή, είσαι ικανός να κάνεις και αυτή την τράμπα, μάνιουαλ σε dsg και αντίστροφα. Περιμένω το how to...

Link to comment
Share on other sites

Κωστή, είσαι ικανός να κάνεις και αυτή την τράμπα, μάνιουαλ σε dsg και αντίστροφα. Περιμένω το how to...

Ηow to για dsg? αντε αν το δουμε και αυτο μετα παμε για αρχιμηχανικοί στο wolfsburg!!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, Με τα φανάρια, ολοκήρωσα την μετατροπή του μπροστινού μέρους από τον απλό προφυλακτήρα σε GT Sport. dsc60189tonemapped1.jpg Κώστας

αψογα να τα χαιρεσαι το κιτ της 3μ τι περιλαμβανει και ποσο το αγορασες

Link to comment
Share on other sites

Καλό αποτέλεσμα αλλά μπορείς να πετύχεις το ίδιο με πολύ λιγότερα χρήματα.

Τα ντουκόχαρτα τα βρίσκεις και στο εμπόριο προς 40-50 λεπτά το καθένα ενώ μια γυαλιστική μπορείς να την βρεις με κάτω από 10€

Link to comment
Share on other sites

αψογα να τα χαιρεσαι το κιτ της 3μ τι περιλαμβανει και ποσο το αγορασες

18 ευρώ από το ebay

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

18 ευρώ από το ebay

Κώστας

πόσες χρήσεις κάνεις με ένα τέτοιο. ;ξέρεις κάποιο λινκ για αυτο

Edited by konto
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Paul είναι. Εμένα με βόλεψαν πολύ τα ντουκόχαρτα, αλλά και το kit την ίδια δουλειά κάνει.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

εγω γελασα με την ατακα φτου σου αγοριμου και κτλ κολονα του σπιτιου .χαχαχαχαχαχ απιστευτος..θεικος τολμο να πω.....χαχαχ ευγε ευγε!!!!αντε και με χενον

Link to comment
Share on other sites

Αααα.. και που να δεις τί έκανε ο ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ ο σωστός σήμερα για την γυναικούλα του :

Της έφτιαξα έναν καλόγηρο για το σπίτι ... μούρλια

dsc6364u.jpg

Κόστος 15 ευρώ

.. και φυσικά να μην σου πω τι ακολούθησε στον καθρέπτη μου :

φτού σου, φτού σου, φτού σου, φτού σου, φτού σου ... αγορίνα μου εσύ :db:

Να και η συνταγή της επιτυχίας :

Σωλήνες PVC, ένα κομμάτι ύφασμα, λίγο σόκορο ασημί και αυτοκόλητο "καθρέπτης".

standp.jpg

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.