Jump to content
kostas_the

Vag Com

Recommended Posts

Τοσο καιρο προσπαθω να κατεβασω ενα απο τα vag com που κυκλοφορουν στο ιντερνετ και δεν μπορω να βγαλω ακρη με κανενα!!!Ας μου πει καποιος απο που να το κατεβασω και πως να το εγκαταστησω!!!Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες και πολλά για να βοηθήσουμε, τι καλώδιο εχεις? μήπως ειναι κλειδωμένο? που κολλάς?

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο μου το δωσαν με το προγραμμα 401.Το φυσωνω στο αμαξι και οταν κανω auto scan δεν μπορει να βρει τπτ.Δεν βρισκει το αμαξι.

To καλωδιο το βρισκει?

Δηλαδη ανοιγεις τον υπολογιστη βαζεις το καλωδιο στο usb πας στο

"ο υπολογιστης μου -> διαχειρηση -> διαχειρηση συσκευων -> ελεκτες usb" εκει μεσα υπαρχει το υλικο "Ross-Tech Direct USB Interface" ???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,μπορειτε να μου πειτε επειδη ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα τι ακριβως κανει το vag.com και που θα το βρω για να το περασω στον υπολογιστη μου?Ευχαριστω εκ των προτερων!Χρειαζομαι και καποια φυσα απ'οτι καταλαβα?Που μπορω να την βρω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,μπορειτε να μου πειτε επειδη ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα τι ακριβως κανει το vag.com και που θα το βρω για να το περασω στον υπολογιστη μου?Ευχαριστω εκ των προτερων!Χρειαζομαι και καποια φυσα απ'οτι καταλαβα?Που μπορω να την βρω?

Aν έψαχνες λιγο θα ελυνες τις απορίες σου, διαγνωστικό καλώδιο με πρόγραμμα για το group vag

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=3953&st=0

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=49058

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38949

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30814

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα καλώδιο κινεζακι VAG 11.11 και πέρασα μέσα στο pc δυο
προγράμματα που είχε μέσα, το VAG-COM Release 607 και το VCDS Beta 11.3.0 .



Το βάζω στο αυτοκίνητο και το βλέπει κανονικά (cross touran) αλλά τα προγράμματα
δεν με αφήνουν να κάνω κάποιες ενέργειες (όπως auto scan) και μου πετούν αυτό το μήνυμα
!!!


DSC_0172_zps09354a4b.jpg

 



Ξεκλειδώνονται αυτά τα προγράμματα και αν ναι πως?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ταμπλέτα με win 8.1 και θέλω να συνδέσω το καλώδιο που εχω 11.11.3 αλλα δεν βρίσκω τους κατάλληλους drivers για την εγκατάσταση. Στο YouTube εχω δει να τα έχουν περάσει και να δουλεύει κανονικά.το καλωδιο στο car pc με win 7 παίζει κανονικά.

ξέρετε  που μπορώ να βρω τους κατάλληλους drivers?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες ερωτήσεις για πιο προχωρημένες επιλογές στο Vagcom.

Bρίσκονται στις ρυθμίσεις του κινητήρα..
Channel 1: injected quantity

Check the injected quantity at idle, engine warm and all power consuming devices turned off.
Specification is 2.5 to 9 mg/h.
To change the amount of injected fuel perceived by the ECU, go to adaptation channel 1.
If you have driveability problems, you may want to increase it to 3-4 mg/h.
For slightly improved throttle response, you may try to decrease the value.


(Δηλαδή θα έχουμε καλύτερη απόκριση εάν το αυξήσουμε? Ποια θα είναι η επίπτωση εάν το βάλουμε 9mg/h η 2.5mg/h? Μπορεί να χαλάσει ο κινητήρας?)

Channel 2: idle speed

The stock adaptation value should be 32768 (corresponds to 903 rpm).
Increase or decrease this to change idle speed.


(Εάν το μειώσουμε λίγο μπορούμε να πετύχουμε καλύτερη κατανάλωση σε idle time? Π.χ. το 0.7~0.6lt/h όταν περιμένουμε στα φανάρια να γίνει 0.5lt/h?! η δεν γίνεται..)

Channel 3: EGR

To decrease the EGR rate, increase the number to the highest possible value (typically 33768).
This will prevent/slow down the intake manifold clogging problem and reduce smoke.
Though the MAF at idle is still within specifications (370 mg/h) do not use this adaptation on the road :-)
Again, this EGR setting is for off-road use only !!!


(Αυτό πάλι, εάν αλλαχτεί, με max η low επιλογές, ποια θα είναι η αλλαγή? Μπορούμε με αυτό να αναγκάσουμε τον κινητήρα να παίρνει περισσότερο αέρα? Δε το έχω πολυκαταλάβει..)


Α και κάτι ακόμα, αυτές οι ρυθμίσεις μπορούν να θεωρηθούν safe δλδ στα όρια του αυτοκινήτου? η μπορεί να ρυθμιστεί εκτός ορίων ο κινητήρας και να υπάρχουν προβλήματα..?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.