Jump to content
nikoskallithea

Golf 5 - Βαλβιδα Αναθυμιάσεων Καυσαερίων!

Recommended Posts

N80

n2410269.png

1. To πρόβλημα Check Engine ON

2. Vag com Scan

Address 01: Engine Labels: 03C-906-032-BLG.lbl

Part No SW: 03C 906 032 E HW: 03C 906 032

Component: MED17.5.1 G 9974

Revision: 96H07--- Serial number: VWZ7Z0G7084292

Coding: 0000072

Shop #: WSC 00105 207 13660

VCID: 1F46E122F1E7CAE4

1 Fault Found

001092 - EVAP Purge Control Valve (N80): Circuit Open

P0444 - 000 - - - MIL ON

Freeze Frame:

Fault Status: 11110000

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 1

Mileage: 44783 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 19:37:04

3. H Λύση

Διακοπή του καλωδίου που παει στην Ν80 (Το διαγνωστικό πάντως έπεσε μεσα 100% :thumbsup: )

18092011380.jpg

Κοβω και το αλλο καλώδιο και αφαιρώ και το πλαστικο περίβλημα του φις με τον κόφτη σιγα σιγα.

18092011382.jpg

18092011383.jpg

Βαζω καινούργια καλώδια μαυρο-μπλε

18092011384.jpg

Στήριξη-δέσιμο γιατι εδω ειναι το πρόβλημα κουνιόνται και κόβονται(αξιοπιστία Vw λέγετε αυτό :laugh: )

18092011386.jpg

Σιλικόνη

18092011388.jpg

Τοποθέτηση

18092011390.jpg

Reset το λαθος με το Vac Com και ΤΕΛΟΣ

...και οπως πάντα μια

beer-mug.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νικο και απευθυνομαι σε ολους...Ποιο ειναι αξιοπιστο το vag-com που εχουμε εμεις ή αυτο της αντιπροσωπειας?σε αυτους δεν το δειχνει...σε εμενα γιατι το δειχνει?επισης το εκανα delete και το ξαναεβγαλε το προβλημα!(εχω την εκδοση 805.4 για το golf v tsi 2007)

Link to comment
Share on other sites

Νικο και απευθυνομαι σε ολους...Ποιο ειναι αξιοπιστο το vag-com που εχουμε εμεις ή αυτο της αντιπροσωπειας?σε αυτους δεν το δειχνει...σε εμενα γιατι το δειχνει?επισης το εκανα delete και το ξαναεβγαλε το προβλημα!(εχω την εκδοση 805.4 για το golf v tsi 2007)

Ποιο πρόβλημα το παραπανω?

Αν μιλαμε για το παραπάνω οφείλετε σε διακοπή του καλωδιου που σημαίνει οτι μπορεί με την διαγράφει να μην εμφανιστεί αμέσως, γιατι το καλώδιο "συνδέεται και αποσυνδέετε" αλλα μετα απο καποιο διάστημα(οπως εκανε σε μενα) επανεμφανίζεται και μετα μονιμοποιείτε!!!!

Εννοείται πιο αξιοπιστο ειναι της αντιπροσωπείας, αυτοι που το χειρίζονται δεν ξερω ποσο αξιόπιστοι ειναι, ή ποσο θελουν να ειναι.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Νικο και απευθυνομαι σε ολους...Ποιο ειναι αξιοπιστο το vag-com που εχουμε εμεις ή αυτο της αντιπροσωπειας?σε αυτους δεν το δειχνει...σε εμενα γιατι το δειχνει?επισης το εκανα delete και το ξαναεβγαλε το προβλημα!(εχω την εκδοση 805.4 για το golf v tsi 2007)

Εάν σου είχε κοπεί το καλώδιο και το έφτιαξες και συνεχίζει να βγάζει σφάλμα τότε α)δεν έκανες καλή κόλληση, ή β) έχει πρόβλημα η ίδια η βαλβίδα αναθυμιάσεων!

Ποιο πρόβλημα το παραπανω?

Αν μιλαμε για το παραπάνω οφείλετε σε διακοπή του καλωδιου που σημαίνει οτι μπορεί με την διαγράφει να μην εμφανιστεί αμέσως, γιατι το καλώδιο "συνδέεται και αποσυνδέετε" αλλα μετα απο καποιο διάστημα(οπως εκανε σε μενα) επανεμφανίζεται και μετα μονιμοποιείτε!!!!

Εννοείται πιο αξιοπιστο ειναι της αντιπροσωπείας, αυτοι που το χειρίζονται δεν ξερω ποσο αξιόπιστοι ειναι, ή ποσο θελουν να ειναι.

Συμφωνώ απόλυτα, και επίσης χιλιάδες πελάτες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εάν σου είχε κοπεί το καλώδιο και το έφτιαξες και συνεχίζει να βγάζει σφάλμα τότε α)δεν έκανες καλή κόλληση, ή β) έχει πρόβλημα η ίδια η βαλβίδα αναθυμιάσεων!

Δεν εχω κανει ακομα κατι διοτι σε εμενα το βγαζει σαν προβλημα στο vag-com ενώ στην αντιπροσωπεια δεν το βγαζει.Ακόμα και το μηχάνιμα της αντιπροσωπειας θεωρειτε ποιο αξιοπιστο απο το γνησιο vag-com της Ross-Tech?και θεωρω οτι κατι τετοιο συμβαινει που ανεφερε ο νικος..

...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, δυστυχώς διαγράφηκαν οι εικόνες . Μου βγάζει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο vagcom. Έχω ένα scirocco mk3 1.4 tsi 160hp, που ακριβώς βρίσκεται αυτή η βαλβίδα ? για να δω εάν θέλω άλλαγμα βαλβίδας ή απλά αλλά σωληνάκια. μπορεί να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα όσο το κυκλοφοράω με το check engine αναμμένο ?? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, δυστυχώς διαγράφηκαν οι εικόνες . Μου βγάζει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο vagcom. Έχω ένα scirocco mk3 1.4 tsi 160hp, που ακριβώς βρίσκεται αυτή η βαλβίδα ? για να δω εάν θέλω άλλαγμα βαλβίδας ή απλά αλλά σωληνάκια. μπορεί να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα όσο το κυκλοφοράω με το check engine αναμμένο ?? Ευχαριστώ.

 

Η βαλβίδα ειναι μεσα στον άσπρο κύκλο στην πρώτη εικόνα, κολλήθηκαν νεα καλώδια και μπηκε στην θεση της, ακόμα ετσι λειτουργεί το αυτοκίνητο, στα συνεργεία δε ρωτάνε συνέχεια τι ειναι αυτο και τι ειναι αυτο χαχααα :)

post-8372-0-89280100-1450036870_thumb.jp

post-8372-0-61149000-1450036913_thumb.jp

post-8372-0-42868100-1450036984_thumb.jp

post-8372-0-57324000-1450037007_thumb.jp

Edited by nikoskallithea
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα κόπο και βάλε τις φωτογραφίες και στο αρχικό ποστ να φαίνεται πιο ολοκληρωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Η βαλβίδα ειναι μεσα στον άσπρο κύκλο στην πρώτη εικόνα, κολλήθηκαν νεα καλώδια και μπηκε στην θεση της, ακόμα ετσι λειτουργεί το αυτοκίνητο, στα συνεργεία δε ρωτάνε συνέχεια τι ειναι αυτο και τι ειναι αυτο χαχααα :)

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου   :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.