Jump to content
manbag

Εγκατάσταση Συσκευής Ελέγχου Πίεσης & Θερμοκρασίας T.P.M.S

Recommended Posts

Μπορεί να έπεσα εξω στον υπολογισμό της χωρητικότητας, αλλα για δοκίμασε να βάλεις και στο πράσινο ενα πυκνωτή και την διοδο, γιατί μονο στο κόκκινο σου "κλεβει" ταση το πράσινο καλωδιακι απο τον ιδιο πυκνωτή.

Οταν το λύσεις οριστικά πες μας τι χωρητικότητες χρησιμοποίησες για να ξέρουν και οι υπόλοιποι.

..μην παραλείψεις τα διοδακια!!!

Νικο τωρα το ειδα αυτο τρο μηνυμα σου !! :angry2:

Δεν χρειαζεται , αφου σου το ειπα πιο πανω , το εκανα και οταν εκλεινα τον διακοπτη η οθονη εμενε αναμενη , δεν εσβηνε γιατι επερνε ρευμα απο τον πυκνωτη (λογικο) .

Θα εσβηνε μετα απο καποια ωρα με την εκφορτιση του πυκνωτη αλλα αυτο δεν το θελουμε.

Οσο για το δευτερο απαντησα εχτες οποτε οκ !

ξερω πως να τα βαλω αναπτηρα απλα αν ξερει καποιος τι πρεπει να κανω επιπλεον......και ποσο κοστιζουν

παρε μονιμο + (κοκκινο) απο το ραδιο και εντολη του διακοπτη (πρασινο) απο τον αναπτηρα :angry2:

Link to comment
Share on other sites

μπορω να κανω και αυτο που εκανες στον αναπτηρα ομως....με συρμα και κολυτηρι τα εβαλες?αξιζει?φοβαμαι γενιμα ην κανω κακο στην ηλεκτρονικη πλακετα γ παρει καμια φωτια το αμαξι με ολο αυτο το ραιο εχει ασφαλεια?κοκκινο καλωδιο θα το δω απο πισω?

Link to comment
Share on other sites

Νικο τωρα το ειδα αυτο τρο μηνυμα σου !! :)

Δεν χρειαζεται , αφου σου το ειπα πιο πανω , το εκανα και οταν εκλεινα τον διακοπτη η οθονη εμενε αναμενη , δεν εσβηνε γιατι επερνε ρευμα απο τον πυκνωτη (λογικο) .

Θα εσβηνε μετα απο καποια ωρα με την εκφορτιση του πυκνωτη αλλα αυτο δεν το θελουμε.

Οσο για το δευτερο απαντησα εχτες οποτε οκ !

παρε μονιμο + (κοκκινο) απο το ραδιο και εντολη του διακοπτη (πρασινο) απο τον αναπτηρα :rolleyes:

:thumbsup: :thumbsup: Ok παει και αυτο το πετύχαμε :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

μπορω να κανω και αυτο που εκανες στον αναπτηρα ομως....με συρμα και κολυτηρι τα εβαλες?αξιζει?φοβαμαι γενιμα ην κανω κακο στην ηλεκτρονικη πλακετα γ παρει καμια φωτια το αμαξι με ολο αυτο το ραιο εχει ασφαλεια?κοκκινο καλωδιο θα το δω απο πισω?

..........χμμμ :no: νομιζω οτι δεν το "εχεις" , καλυτερα πηγαινε σε εναν ηλεκτρολογο να στο εγκαταστησει μην γινει και καμια στραβη και :twitch: .

Και εσυ θα -_- ησυχος

Link to comment
Share on other sites

..........χμμμ :no: νομιζω οτι δεν το "εχεις" , καλυτερα πηγαινε σε εναν ηλεκτρολογο να στο εγκαταστησει μην γινει και καμια στραβη και :twitch: .

Και εσυ θα -_- ησυχος

ερωτηση αν παρω απο το rcd που ειναι το κακο?δνε θα κραταει ρυθμισεις? νομιζω αν παρω απο rcd θα μαι καλυτερα και απο σενα...χωρις πυκνοτες χωρις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση αν παρω απο το rcd που ειναι το κακο?δνε θα κραταει ρυθμισεις? νομιζω αν παρω απο rcd θα μαι καλυτερα και απο σενα...χωρις πυκνοτες χωρις τιποτα

εμένα διακοπή την ωρα της εκκίνησης μου κάνει και στο RCD , δεν ξερω αν γινεται μονο σε μένα αλλά αν ειναι ετσι και στους αλλους τοτε το προβλημα θα το εχεις οποτε θα χρειαστει πυκνωτης

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup: :thumbsup: Ok παει και αυτο το πετύχαμε :goodjob:

Αααρε Νικο , το μάτιασες ρε συ :D:D:D (ευτυχώς που ξέρω να ξεματιάζω) B) B) B) ,

σήμερα το πρωί μετά από τόσες μέρες μου ξαναέκανε reset , οπότε αύριο θα μπει σίγουρα και ο άλλος πυκνωτής .

Να σου πω τώρα που βρήκαμε παπά λέω να θάψουμε όλο το χωριό .......

λέω να βάλω και στο RCD που κάνει το ίδιο , ξέρεις το κάνει και σε άλλους ή έχω το προνόμιο

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει παντού, γι' αυτό πουλάνε και έτοιμους (πανάκριβους αν και δεν ξέρω γιατί). Εμένα μόνο όταν έχω ολοκαίνουργια μπαταρία δεν το κάνει, για κανά εξάμηνο, μετά έχουμε διακοπές.

Αν κάτσει κάποιος και υπολογίσει την κατανάλωση των συσκευών και τον χρόνο διακοπής μπορεί να υπολογίσει το μέγεθος του πυκνωτή που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει παντού, γι' αυτό πουλάνε και έτοιμους (πανάκριβους αν και δεν ξέρω γιατί). Εμένα μόνο όταν έχω ολοκαίνουργια μπαταρία δεν το κάνει, για κανά εξάμηνο, μετά έχουμε διακοπές.

Αν κάτσει κάποιος και υπολογίσει την κατανάλωση των συσκευών και τον χρόνο διακοπής μπορεί να υπολογίσει το μέγεθος του πυκνωτή που χρειάζεται.

να σου πω για υπολογισμους δεν ειμαστε , θα παω σε ένα γνωστό ηλεκτρονικό που εχει και του γκρουπ και αυτος (octavia) που λογικα θα του κανει τα ιδια και πιστευω αυτος να πει , ιδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο κι άλλα reset τελικά μπήκε και ο τριτος πυκνωτης και απο τοτε (11/10/11) ολα οκ !! κανενα reset :good: :good:

http://imageshack.us/photo/my-images/694/p1714111011.jpg/

φυσικα δεν χρειαζεται να μπουν ετσι , μπορει να χρησιμοποιηθεί ενας 6800μf/25V και τελος !!

βαζουμε και ενα κουτακι να μην ειναι χυμα

http://imageshack.us/photo/my-images/17/p1722111011.jpg/

και το στερεωνουμε και καπου να μην κουνιεται και "χτυπαει"

http://imageshack.us/photo/my-images/684/p1725111011.jpg/

Edited by manbag
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση....σε περιπτωση που σκασει το λαστιχο...ο βομβητης γινεται τσιχλιτσα?η οχι?

oooooooooχι , αν ηταν ετσι ...........

αν κοιταξεις πιο προσεκτικα στην πρωτη φωτογραφια θα δεις οτι ο πομπος (οχι βομβητης) μεσα στην ζαντα ειναι πολυ μικροτερος απο το χειλος της ζαντας , οποτε και να κλαταρει το λαστιχο ο πομπος δεν καταλαβαινει τιποτα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Φίλος manbag, μια διόρθωση αν μου επιτρέπεις

υπάρχει μια περίπτωση στην οποία ο πομπός κινδυνεύει να καταστραΦεί

Όταν τρέχεις με αρκετά χιλιόμετρα, και το λάστιχο κλατάρει (δηλ. χάσει ακαριαία την πίεσή του), τότε υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες το λάστιχο να ξεζανταριστεί

στην περίπτωση αυτή ο πομπός καταστρέΦεται (σπάει σαν αγγουράκι - τον καταστρέΦει το κλαταρισμένο λάστιχο)

αν σας τύχει λοιπόν κλατάρισμα και έχετε ασύρματο TPMS, ακινητοποιείστε το όχημα άμεσα και βάλτε τη ρεζέρβα

Link to comment
Share on other sites

Φίλος manbag, μια διόρθωση αν μου επιτρέπεις

υπάρχει μια περίπτωση στην οποία ο πομπός κινδυνεύει να καταστραΦεί

Όταν τρέχεις με αρκετά χιλιόμετρα, και το λάστιχο κλατάρει (δηλ. χάσει ακαριαία την πίεσή του), τότε υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες το λάστιχο να ξεζανταριστεί

στην περίπτωση αυτή ο πομπός καταστρέΦεται (σπάει σαν αγγουράκι - τον καταστρέΦει το κλαταρισμένο λάστιχο)

αν σας τύχει λοιπόν κλατάρισμα και έχετε ασύρματο TPMS, ακινητοποιείστε το όχημα άμεσα και βάλτε τη ρεζέρβα

...να σκοτωθείς, τον πομπό θα σκέΦτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

...να σκοτωθείς, τον πομπό θα σκέΦτεσαι?

+ 1000000000000000

ο θεός να βάλει το χεράκι του να βγεις σώος και δεν σε πάρει ο :diablo:

σε αυτήν την περίπτωση που λες κουμπάρε και ας παει στα κομμάτια το TPMS

Φίλος manbag, μια διόρθωση αν μου επιτρέπεις

............................................................................................................................................................

αν σας τύχει λοιπόν κλατάρισμα και έχετε ασύρματο TPMS, ακινητοποιείστε το όχημα άμεσα και βάλτε τη ρεζέρβα

επίσης θα συμπλήρωνα οτι δεν νομίζω να υπάρξει περίπτωση όπου με κλαταρισμένο λάστιχο κάποιος δεν θα σταματήσει αμεσως για αλλαγή , ασχέτως με το αν έχει ή οχι TPMS ,

δεν συμΦωνείς και εσύ ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά συμΦωνώ κι εγώ, ως προς το σκέλος του τι πρέπει να κάνει κάποιος, αν του συμβεί κλατάρισμα

Όμως, "άλλο το τι μου γίνεσαι, κι άλλο το τι μου κάνεις", κι εξηγούμαι παρακάτω

Όπως έχω αναΦέρει, το μαγαζί μου διανυκτερεύει

δε μπορείς λοιπόν να Φανταστείς τι βλέπουν τα ματάκια μου σχεδόν κάθε βράδυ

Μήπως θέλεις να σου στείλω καμμιά 50αριά Φωτό με κομμένα εντελώς λάστιχα ?

Με ξεζανταρισμένα λάστιχα, μήπως ?

Άλλοι βαριούνται να βάλουν ρεζέρβα και τα περπατάνε κλαταρισμένα

Άλλοι δεν γνωρίζουν να βάλουν τη ρεζέρβα

Άλλοι δε γνωρίζουν αν έχουν ρεζέρβα

Άλλοι μου έχουν έρθει με τη ζάντα μόνο, αΦού το κλαταρισμένο λάστιχο τους έΦυγε στο δρόμο

Να μην αναΦέρω τα smartάκια. οι καλύτεροι πελάτες της νύχτας. 9 στα 10 έρχονται με κομμένο λάστιχο γιατί το προχωράνε.

τώρα θυμάμαι και την περίπτωση ενός σπουδαστή από τα τει χαλκίδας, με BMW σειρά 1, ο οποίος ήρθε από Ψαχνά χαλκίδας μέχρι αθήνα με κανονική ταχύτητα, ανώ είχε ειδοποίηση από το TPMS, για απώλεια πίεσης. Όταν είδε ότι απ' τη μέσα πλευρά το λάστιχο κρατιόταν μόνο σε 10 πόντους "Ψαχνό" και το υπόλοιπο είχε κοπεί, έπεσε κάτω.

Μην κρίνεται λοιπόν τις καταστάσεις, παίρνωντας σαν βάση το τι θα κανάτε εσεισ.

η πραγματικότητα δεΝ έχει καμμιά σχέση με αυτά που θα κάνατε εσεισ

στα 48 μου χρόνια έχω δει πολύ περισσότερα απ' ότι Φαντάζεσται

το παρακάτω θα το Φανταζόσασταν ?

ο κύριος με την PORSCHE οδήγησε έτσι από τα διόδια στις αΦίδνες μέχρι το μαγαζί μου στη ΜεταμόρΦωση

αν θέλετε κι άλλα, έχω

PORSCHE3.jpgPORSCHE1.jpgPORSCHE2.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο κύριος με την PORSCHE οδήγησε έτσι από τα διόδια στις αΦίδνες μέχρι το μαγαζί μου στη ΜεταμόρΦωση

αν θέλετε κι άλλα, έχω

Aν ειχα Porsche και καποια Φραγκα παραπανω ετσι θα ερχομουν και εγω στο μαγαζι, σιγα μην λέρωνα τα χερακια μου :thumbsup2: λεΦτα υπαρχουν!!!

...αλλα και σε αυτη την περιπτωση το tpms το γραΦεις κανονικα εδω κανεις ζημια κανενα χιλιαρικο το tpms θα σε πειραξει που εχει 100 ευρω.

τεσπα η συσκευη σε κανονικές συνθηκες και αν δεν χαλαση απο μονη της θα την εχεις στο αυτοκίνητο για χρονια!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑγΑπητέ manbag

Έχω μιΑ ΑπορίΑ-ερώτηση κΑι μόνο εσύ μπορείς νΑ βοηθήσεις

"Πόσο χρόνο χρειάζετΑι το TPMS, νΑ με ειδοποιήσει γιΑ ύπΑρξη μηδενικής πίεσης σε ένΑ Από τΑ πίσω λάστιχΑ ?"

Αν έχεις τη διάθεση κΑι το χρόνο, μπορείς νΑ κάνεις το πΑρΑκάτω πείρΑμΑ

ΠήγΑινε σε φιλικό σου βουλκΑνιζΑτέρ

ΞεζΑντάρησε ένΑ Από τΑ πίσω λάστιχΑ

ζΑντάρησε στη θέση Αυτή, ένΑ λάστιχο άχρηστο Από τΑ πΑλιά του μΑγΑζιού

φούσκωσέ το στην κΑνονική πίεση που βάζεις κΑι βάλτο πάλι επάνω στο Αμάξι

Περίμενε μέχρι το TPMS νΑ εντοπίσει κΑι νΑ δείξει στο display την πίεση που έβΑλες

Με το χρονόμετρο στο χέρι κάνε μιΑ κΑλή μΑχΑιριά στο λάστιχο (στο πλΑϊνό του) κΑι ξεκίνΑ Αμέσως νΑ μετράς

στΑμάτΑ τη μέτρηση, ότΑν το display δείξει "μηδέν"

Αν το κάνεις, γράψε μΑς πόσΑ secs χρειάστηκΑν

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην κάνει όλο αυτό για να μας πει την απάντηΣη !!

αλλά για να δώΣω μια πληροφορία από τα τεχνικό εγχειρήδιο των TPMS, ιΣχύει το εξής :

εαν η απώλεια αέρα είναι ξαφνική και μεγαλύτερη από 3 psi (0.2 bar) τότε αλλάζει η Συχνότητα μεταφοράς πληροφοριών από τον αιΣθητήρα και μεταδίδονται οι μετρήΣεις κάθε 15 seconds. το ίδιο Συμβαίνει και όταν η επιτάχυνΣη είναι μεγαλύτερη από 1.6 oz (5 g) και η ταχύτητα είναι > 25 km/h.

(για όποιον έχει περιέργεια να διαβάΣει όλα τα τεχνικά και λειτουργικά χαρακτηριΣτικά του TPMS, μπορώ να του Στείλω το Σχετικό τεχνικό εγχειρίδιο)

κώΣτας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δΕν θέλω πλροφορία απ' το ΕγχΕιρήδιο

θέλω πΕιραματική πραγματική μέτρηση

αν μπορΕί ας το κάνΕι

αν δΕν μπορΕί ας μην το κάνΕι, δΕν πΕιράζΕι

θα μΕίνω μΕ την απορία, τι να κάνουμΕ ?

κι αυτά πΕρί αλλαγής συχνοτήτων και μΕτάδοσης πληροφοριών Εμένα δΕ μΕ καλύπτουν

καλύπτουν μόνο τον κατασκΕυαστή του TPMS και ίσως και τον συγγραφέα του ΕγχΕιρηδίου

ΒαγγΕλησ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δΕν θέλω πλροφορία απ' το ΕγχΕιρήδιο θέλω πΕιραματική πραγματική μέτρηση αν μπορΕί ας το κάνΕι αν δΕν μπορΕί ας μην το κάνΕι, δΕν πΕιράζΕι θα μΕίνω μΕ την απορία, τι να κάνουμΕ ? κι αυτά πΕρί αλλαγής συχνοτήτων και μΕτάδοσης πληροφοριών Εμένα δΕ μΕ καλύπτουν καλύπτουν μόνο τον κατασκΕυαστή του TPMS και ίσως και τον συγγραφέα του ΕγχΕιρηδίου ΒαγγΕλησ

ρΕ Βαγγέλη ………………….. γίνονται αυτά τώρα ?

αυτό θα μου στοιχήσΕι πΕρισσότΕρο από το TPMS ......άσΕ που θα μΕ πΕράσουν για τρΕλό ! :crazy:

αν όμως γουστάρΕις μπορούμΕ να κανονίσουμΕ να το κάνουμΕ το πΕίραμα μαζί :friends: κάποια στιγμή που να μπορΕίς και Εσύ και Εγώ .

όσο για τους "στόκους" που κυκλοφορούν ΕκΕί έξω δΕν αμφιΒάλω τώρα που το σκέφτομαι ,

Βλέπω και Εγώ "σημΕία και τέρατα" όλη μέρα που Είμαι στους δρόμους .

σΕ κάθΕ πΕρίπτωση το κάθΕ σύστημα Είναι Βοηθητικό στην ασφαλέστΕρη οδήγηση και κανένα δΕν αντικαθιστά τον οδηγό.

αν ο "άλλος" δΕν σέΒΕται τον Εαυτό του, την σωματική του ακΕραιότητα και τους άλλους και οδηγΕί μΕ κλαταρισμένο λάστιχο αγνοώντας τους κινδύνους και τις ΕπιπτώσΕις μιας τέτοιας Επιπόλαιης κίνησης δΕΝ θα τον ΕυαισθητοποιήσΕι το TPMS !!!!! στόκος ήταν πριν TPMS στόκος παραμένΕι και μΕτά TPMS !!

ΜΕτά αν ο άλλος δΕν σέΒΕται το αυτοκινητάκι του και το γα__Ει οδηγώντας το μΕ κλαταρισμένο λάστιχο θα νοιαστΕί για το TPMS αφού προκαλΕί πολλαπλάσια ζημιά όπως πολύ σωστά λέΕι και ο Νίκος παραπάνω .

ΠρέπΕι να Είσαι Ευαισθητοποιημένος από πριν , να Είσαι ψαγμένος και διαΒασμένος σχΕτικά μΕ την "ασφαλή οδήγηση" και τότΕ λαμΒάνΕις μία Επιπλέον ΒοήθΕια στο "Έργο" σου από το TPMS , τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω , ούτΕ θα σΕ σώσΕι το TPMS , ούτΕ θα σου αλλάξΕι το λάστιχο ούτΕ θα σου μάθΕι να οδηγάς ...... μία Επιπλέον ΒοήθΕια Είναι αφού ο ρυθμός της καθημΕρινότητας μας Είναι τρΕλός πια και δΕν έχΕις τον χρόνο να ΕλέγχΕις τα λάστιχα κάθΕ φορά που "καΒαλάς" το αυτοκίνητο .

ΕκΕί Είναι η ΒοήθΕια του ΕργαλΕίου να σου πΕι μΕ μια ματιά ότι όλα Είναι οκ και για να μην πλατΕιάσω αναφέροντας ένα σωρό πΕριπτώσΕων που σΕ Βοηθά το συστηματάκι ο ρόλος του Είναι Βοηθητικός-συμπληρωματικός και τίποτα παραπάνω !

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα

επειδή μάλλον έχουν παρεξηγηθεί οι Κουβέντες μου, να ξεΚαθαρήσω ότι είμαι υπέρ των TPMS.

Και όχι μόνο υπέρ αυτών, αλλά υπέρ Κάθε extra εξοπλισμού ασφαλείας, που στοχεύει στο να σώσει ζωές.

αντίθετα είμαι Κατά extra εξοπλισμών, που σΚοπό έχουν να ανεβάσουν την αρχιΚή τιμή Κτήσης του οχήματος (βλ. ηλεΚτριΚοί Καθρέφτες, ηλεΚτριΚά χειρόφρενα, Κλπ.)

Ένα Κάρο μπιχλιμπίδια δηλαδή, που το μόνο που εξυπηρετούν στην ουσία είναι η βαρεμάρα του οδηγού (πχ. στο Passat έχω ηλεΚτριΚά ρυθμιζόμενους Καθρέφτες, μια φορά που τους ρύθμισα όταν το αγόρασα Και πάπαλα)

Όσο για το άλλο που αναφέρεις.

θα στο πρότεινα απ΄την αρχή να το Κάνουμε εδώ, αλλά το θεώρησα...... Κάπως.

Προφανώς Και είμαι διαθέσιμος όποτε το θελήσεις, άνευ Κόστους βέβαια

ούτως ή άλλως, θέλω να ιΚανοποιήσω την περιέργειά μου Και να εξαντλήσω εντελώς το θέμα ταχύτητα απόΚρισης αυτών των συστημάτων.

Ένας Καφές Και δυο τσιγάρα υπόθεση είναι.

το μόνο που θέλω είναι μια ειδοποίηση απ' την προηγούμενη μέρα Και τη διάσταση του λάστιχου, για να έχω διαθέσιμο ένα άχρηστο

το Κανονίζεις Και μου λες.

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα

επειδή μάλλον έχουν παρεξηγηθεί οι Κουβέντες μου, να ξεΚαθαρήσω ότι .........................................

Όχι ρε βαγγέλη , εδω δεν παρεξηγούμε ο ένας τον άλλον πιστεύω , απλά στα πλαίσια μιας δημόσιας συζήτησης Καταθέτουμε διάφορες απόψεις Και ο Καθένας Καταθέτει την γνώμη του με την οποία άλλοι συμφωνούν Και άλλοι διαφωνούν , οΚ no problem !!

αυτά που λέω στο τελευταίο μήνυμα δεν τα λέω σε σένα προσωπιΚά , τα λέω για να αΚούγονται Και να μην νομίσουν Κάποιοι ότι βάζοντας ένα τέτοιο συστηματάΚι θα σωθούν !!

Άλλωστε υπάρχουν Κάποιοι οι οποίοι Κατέχουν Κάποια επιπλέον γνώση την οποία Καταθέτουν εδώ ώστε να την μοιράζονται όλοι ,

αρΚεί αυτό να γίνεται με Καλές προθέσεις ......

Όσο για το άλλο που αναφέρεις.

............................................................................

225/45/17

Καβατζοσέ το Και Κάποια στιγμη θα σου τηλεφωνησω , γουσταρω Και εγω τετοια τεσταΚια :yes: ,

οχι τιποτα αλλο να δουμε Και τι ψαρια πιανει :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να ανεβασω και τις φωτο με τους πυκνωτες

post-14226-0-48847900-1319661368_thumb.j

post-14226-0-60835000-1319661381_thumb.j

post-14226-0-29102900-1319661395_thumb.j

στην ουσία χρειάζεται λοιπόν ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής 6800μf/25V αντι για τρεις που εβαλα εγω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.