Jump to content
manbag

Εγκατάσταση Συσκευής Ελέγχου Πίεσης & Θερμοκρασίας T.P.M.S

Recommended Posts

Οι πυκνωτές και τα διοδακια ειναι προφανές οτι το μίνιμουμ της τάσης πρεπει να είναι 12ν.

Εδω κατω κατω

http://www.alifragis.com.gr/view_cat.php?cat_id=606&page=8

Ηλεκτρολυτικός πυκνωτής 2200μf/25V Cap-73

Δίοδοι απο αυτην και κατω κάνουν όλες

Δίοδος silicon 1N 5400

http://www.alifragis.com.gr/view_cat.php?cat_id=645&page=3

Σε ενα κατάστημα ηλεκτρονικών αν τους ρωτήσεις αυτα ειναι παιχνίδια για αυτους θα στα δίνανε σε χρονο μηδέν.

Καταστήματα τωρα είναι

1 Στην Καλλιθέα, Σκρα 39

2 Ο γνωστός Κατουμας http://www.katoumas.gr/shops.htm

...και πολλα αλλα.

:startle::thumbsup::thumbsup:

Το καταλαβα οτι επεσα σε μπαζο :rolleyes: αλλα δεν ειχα χρονο για να παω σε αλλον .

(Τον ξερω τον Κατουμα και τους Βενιερη - Τριδημα - Μαρκιδη - ..... αλλα ημουν Ηρακλειο και απο εκει δεν γνωριζω πολλα , μπηκα σε αυτον που επεσε μπροστα μου ).

Anyway αυριο τα παιρνω και ποσταρω για το αποτελεσμα μολισ τα βαλω .

(ειναι και ακριβα τα ατιμα :thumbsup: , πανω που ελεγα να αλλαξω λαστιχα ρε Νικο με κατεστρεψεεεες )

Link to comment
Share on other sites

φιλε ετοιμαζομαι και εγω να το βαλω το χω και καθεται αλλα περιμενω οταν αλλαξω λαστιχα γιατι λεει οτι καλο ειναι οταν αλλαζεις λαστιχο να αλλαζεις και βαλβιδα!το λεει μεσα!

πηρα ενα αλλο καλωδιο mini usb και εχει μονο κοκκινο και μαυρο καλοδιο πειραζει?σκαιφτομαι να τα κανω tap βαλω στον αναπτηρα!δηλαδη το κοκκινο καλοδιο στο κοκκινο του αναπτηρα και το μαυρο στο μαυρο και να τα βγαλω στο τασακι μιας και στον αεραγωγο εχω το μπαρομετρο.καλα τα λεω?δεν θα χω προβλημα?απλα οταν μιζαρω γινεται reset και στισ ρυθμισεις?ποση ωρα κανει να επανελθει?

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε τελικά;

Το πανάκριβα ήταν ειρωνικό να φανταστώ...

εσυ τι λες B):startle: :startle: :lol:

φιλε ετοιμαζομαι και εγω να το βαλω το χω και καθεται αλλα περιμενω οταν αλλαξω λαστιχα γιατι λεει οτι καλο ειναι οταν αλλαζεις λαστιχο να αλλαζεις και βαλβιδα!το λεει μεσα!

πηρα ενα αλλο καλωδιο mini usb και εχει μονο κοκκινο και μαυρο καλοδιο πειραζει?σκαιφτομαι να τα κανω tap βαλω στον αναπτηρα!δηλαδη το κοκκινο καλοδιο στο κοκκινο του αναπτηρα και το μαυρο στο μαυρο και να τα βγαλω στο τασακι μιας και στον αεραγωγο εχω το μπαρομετρο.καλα τα λεω?δεν θα χω προβλημα?απλα οταν μιζαρω γινεται reset και στισ ρυθμισεις?ποση ωρα κανει να επανελθει?

;):startle: :startle: ........

Δεν κάνει το άλλο καλώδιο που πήρες , θέλει το δικό του γιατί αλλού στην πλακέτα μέσα (το έχω ανοίξει και το έχω δει) θέλει το ρεύμα (κόκκινο) και αλλού θέλει την εντολή απο τον διακόπτη για το display (πράσινο), γιατί δεν χρησιμοποιείς το δικό του ?

Αν πάρεις από τον αναπτήρα πρέπει να δώσεις ρεύμα και στην επαφή του κόκκινου και στην επαφή του πράσινου του TPMS , αλλιώς αν δώσεις μόνο στο κόκκινο όπως λες τότε δεν θα ανάβει το display .

Αν τώρα συνδέσεις στον αναπτήρα το κόκκινο θα κάνει reset κάθε φορά που το σβήνεις αλλά οχι στις ρυθμίσεις , μόνο στην επικοινωνία με τις βαλβίδες .

Η επικοινωνία επανακτάται ξανά αλλά αργεί και αν η πορεία είναι μικρή πολλές φορές δεν προλαβαίνει να ολοκληρωθεί ,

άσε είναι σπαστικό σου λέω :growl:

Πόσο κόστισς το κιτάκι του Tmps

Το πηρα απο ebay 97€+μεταφορικα=103€ (αν θυμαμαι καλά)

Link to comment
Share on other sites

Οι πυκνωτές και τα διοδακια ..........................................

...και πολλα αλλα.

Νίκο B):growl::thumbsup: ,

αλλά τελικά το κυκλωματάκι χρειάζεται μόνο στο κόκκινο που είναι η μόνιμη τάση και όχι στο πράσινο που είναι η εντολή από τον διακόπτη γιατί αν μπει και εκεί τότε δεν σβήνει το display όταν κλείνει ο διακόπτης .

Επίσης με τον 2200mf στο κόκκινο τον πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει , για να το λύσω αφού μου περίσσευε ο άλλος πυκνωτής τον έβαλα παράλληλα να αυξήσω την χωρητικότητα και το πρόβλημα λύθηκε .

Στην διάρκεια του σαββατοκύριακου όμως μου έκανε reset και πάλι κάνα δύο φορές (στις δέκα φορές που το λειτούργησα). Σήμερα που το δούλεψα καμιά δεκαπενταριά φορές όλα οκ , αλλά για σιγουριά πήγα και πήρα άλλο ένα πυκνωτάκι να το βάλω και αυτό παράλληλα για επιπλέον αύξηση της χωρητικότητας οπότε και θα λυθεί for ever !!!

:startle: :startle: :thumbsu: :thumbsu: ;):startle: :startle: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο B):growl::thumbsup: ,

αλλά τελικά το κυκλωματάκι χρειάζεται μόνο στο κόκκινο που είναι η μόνιμη τάση και όχι στο πράσινο που είναι η εντολή από τον διακόπτη γιατί αν μπει και εκεί τότε δεν σβήνει το display όταν κλείνει ο διακόπτης .

Επίσης με τον 2200mf στο κόκκινο τον πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει , για να το λύσω αφού μου περίσσευε ο άλλος πυκνωτής τον έβαλα παράλληλα να αυξήσω την χωρητικότητα και το πρόβλημα λύθηκε .

Στην διάρκεια του σαββατοκύριακου όμως μου έκανε reset και πάλι κάνα δύο φορές (στις δέκα φορές που το λειτούργησα). Σήμερα που το δούλεψα καμιά δεκαπενταριά φορές όλα οκ , αλλά για σιγουριά πήγα και πήρα άλλο ένα πυκνωτάκι να το βάλω και αυτό παράλληλα για επιπλέον αύξηση της χωρητικότητας οπότε και θα λυθεί for ever !!!

:startle: :startle: :thumbsu: :thumbsu: ;):startle: :startle: :lol:

Μπορεί να έπεσα εξω στον υπολογισμό της χωρητικότητας, αλλα για δοκίμασε να βάλεις και στο πράσινο ενα πυκνωτή και την διοδο, γιατί μονο στο κόκκινο σου "κλεβει" ταση το πράσινο καλωδιακι απο τον ιδιο πυκνωτή.

Οταν το λύσεις οριστικά πες μας τι χωρητικότητες χρησιμοποίησες για να ξέρουν και οι υπόλοιποι.

..μην παραλείψεις τα διοδακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιος τελικά θέλει απλώς να το συνδέσει θέλει ρεύμα στο κόκκινο και στο πράσινο του TPMS και σώμα στο μαύρο .

Απο εμπειρία όμως προτείνω πρώτα δοκιμή για λίγο καιρό με το βύσμα του στον αναπτήρα

( για τον φίλο Playmaker )

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιος τελικά θέλει απλώς να το συνδέσει θέλει ρεύμα στο κόκκινο και στο πράσινο του TPMS και σώμα στο μαύρο .

Απο εμπειρία όμως προτείνω πρώτα δοκιμή για λίγο καιρό με το βύσμα του στον αναπτήρα

( για τον φίλο Playmaker )

+1000

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιος τελικά θέλει απλώς να το συνδέσει θέλει ρεύμα στο κόκκινο και στο πράσινο του TPMS και σώμα στο μαύρο .

Απο εμπειρία όμως προτείνω πρώτα δοκιμή για λίγο καιρό με το βύσμα του στον αναπτήρα

( για τον φίλο Playmaker )

αυτο θα κανω.δηλαδη το κοκκινο και το πρασινο τα εννωνω και τα βαζω στο κοκκινο του αναπτηρα?η τα βαζω στο κοκκινο του αναπτηρα 1 1.........

και το μαυρο στο μαυρο του αναπτηρα?

ποσο χρονο κανει να επανελθει? 1 λεπτο?

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα κανω.δηλαδη το κοκκινο και το πρασινο τα εννωνω και τα βαζω στο κοκκινο του αναπτηρα?η τα βαζω στο κοκκινο του αναπτηρα 1 1.........

και το μαυρο στο μαυρο του αναπτηρα?

ποσο χρονο κανει να επανελθει? 1 λεπτο?

Φίλε μου είναι τόσο απλό , πρόσεξε :

κόκκινο + πράσινο TPMS = κόκκινο αναπτήρα

μαύρο TPMS = μαύρο αναπτήρα

λευκό TPMS = --------------

όσο για τον χρόνο επικοινωνίας ποικίλει , ο πρώτος πομπός μπορεί να ανιχνευτεί μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο και σταδιακά να μπαίνουν και οι άλλοι .

Η διαδικασία μπορεί να κρατήσει μέχρι και τον τελευταίο όμως απο 15' έως και μισή ώρα ή και περισσότερο , πράγμα το οποίο δεν κατάφερα να εξηγήσω .

Anyway τώρα το θέμα λύθηκε και ησύχασα και το συστηματάκι είναι σουπερ :fear:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι τόσο απλό , πρόσεξε :

κόκκινο + πράσινο TPMS = κόκκινο αναπτήρα

μαύρο TPMS = μαύρο αναπτήρα

λευκό TPMS = --------------

όσο για τον χρόνο επικοινωνίας ποικίλει , ο πρώτος πομπός μπορεί να ανιχνευτεί μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο και σταδιακά να μπαίνουν και οι άλλοι .

Η διαδικασία μπορεί να κρατήσει μέχρι και τον τελευταίο όμως απο 15' έως και μισή ώρα ή και περισσότερο , πράγμα το οποίο δεν κατάφερα να εξηγήσω .

Anyway τώρα το θέμα λύθηκε και ησύχασα και το συστηματάκι είναι σουπερ :fear:

Οι πομποί για λογους οικονομίας της μπαταριας τους δεν εκπέμπουν συνεχως (δεν υπαρχει και λόγος).

Μπορει να εκπέμπουν καθε 15' ή ακομα και 30', πρεπει να δειτε τα specifications της συσκευης.

Ο λογος που η μονάδα απαιτεί μονιμη ταση ακομα και οταν το αυτοκίνητο ειναι "σβηστο" ειναι για να ΚΡΑΤΑΕΙ στην μνήμη της τις προηγούμενες ενδείξεις που ειχα εκπεμφθεί απο τους πομπους.

Link to comment
Share on other sites

Οι πομποί για λογους οικονομίας της μπαταριας τους δεν εκπέμπουν συνεχως (δεν υπαρχει και λόγος).

Μπορει να εκπέμπουν καθε 15' ή ακομα και 30', πρεπει να δειτε τα specifications της συσκευης.

..................................

Νίκο δεν εκπέμπουν κάθε 30΄ , έχει τύχει φορά που φουσκώνω το λάστιχο και εντός 1-2 λεπτών δίνει ένδειξη μέσα , οπότε και συμπληρώνω αν χρειάζεται.

Άλλωστε αν έδινε τόσο αργά σήμα θα ήταν κουκουρουκου από θέμα λειτουργικότητας αφού σε ένα ταξίδι σε 30΄ μπορείς να διανύσεις από 50-80Km , καταλαβαίνεις τι εννοώ .

...........................

Ο λογος που η μονάδα απαιτεί μόνιμη ταση ακομα και οταν το αυτοκίνητο ειναι "σβηστο" ειναι για να ΚΡΑΤΑΕΙ στην μνήμη της τις προηγούμενες ενδείξεις που ειχα εκπεμφθεί απο τους πομπους.

και οχι μόνο θα έλεγα ,

το πιο σημαντικό είναι ότι την ώρα που ξεκινάς το αυτοκίνητο είναι τεραστίας σημασίας να έχεις εικόνα των τροχών , δεν είναι λίγες οι φορές που τα λάστιχα χάνουν την πίεση την ώρα που το αυτοκίνητο είναι σταματημένο .( μην σου πω ότι είναι και οι περισσότερες)

Φαντάσου σε λάστιχο με προφίλ 45αρι και βάρος 1,5-2 τόνων τι θα γίνει αν κάνεις πορεία με κλαταρισμένο λάστιχο ....... παπαλα το λαστιχακι , και το άτιμο κοστίζει όσο η 4αδα στο παλιό μου !!

Τι να το κάνω λοιπών όταν πάω να ξεκινήσω και δεν έχω εικόνα παρά μόνο αφού έχω διανύσει αρκετά χιλιόμετρα ???

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν εκπέμπουν κάθε 30΄ , έχει τύχει φορά που φουσκώνω το λάστιχο και εντός 1-2 λεπτών δίνει ένδειξη μέσα , οπότε και συμπληρώνω αν χρειάζεται.

Άλλωστε αν έδινε τόσο αργά σήμα θα ήταν κουκουρουκου από θέμα λειτουργικότητας αφού σε ένα ταξίδι σε 30΄ μπορείς να διανύσεις από 50-80Km , καταλαβαίνεις τι εννοώ .

Πρεπει να δεις τις προδιαγραφές τις συσκευής, μπορει να εκπεμπουν μονο οταν αντιληφθούν απώλεια ή αύξηση της πιεσης ή να εχουν συνδυασμό κριτηρίων.

Το μονο σίγουρο ειναι οτι δεν εκπέμπουν μόνιμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω μια διαπίστωση

Στο μαγαζί, τα πιο αξιόπιστα και με την καλύτερη ακρίβεια TPMS, που έχω δει είναι τα εργοστασιακά των μοτοσυκλετών BMW.

Γυρνάς το διακόπτη και δείχνουν ΑΜΕΣΑ την πίεση

Φουσκώνεις το λάστιχο και η ένδειξη στο display του οργάνου, ακολουθεί την αυξομείωση της πίεσης ακαριαία

Link to comment
Share on other sites

..............

Το μονο σίγουρο ειναι οτι δεν εκπέμπουν μόνιμα.

Εννοείτε......αλλιώς οι μπαταριές όχι 7 χρόνια που λένε αυτοί ( 5 στην πραγματικότητα) ούτε 6 μήνες ...

Να καταθέσω μια διαπίστωση

Στο μαγαζί, τα πιο αξιόπιστα και με την καλύτερη ακρίβεια TPMS, που έχω δει είναι τα εργοστασιακά των μοτοσυκλετών BMW.

Γυρνάς το διακόπτη και δείχνουν ΑΜΕΣΑ την πίεση

Φουσκώνεις το λάστιχο και η ένδειξη στο display του οργάνου, ακολουθεί την αυξομείωση της πίεσης ακαριαία

....εεεεεεεεεεε τι είπες τώρα , BMW είναι αυτή !!

Πάντως για κινεζάκι καλό είναι και αυτό , να φανταστείς ώσπου να μέτρησης το δεύτερο λάστιχο σου έχει δείξει το πρώτο , οπότε και κάνεις τις απαραίτητες διορθώσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν πεσει αρκετα η πιεση στο δειχνουν αμεσως ειναι αρκετο εξυπνο το συστημα..++++ εχουν και θερμοκρασια που δεν εχει καμια bmw και ναι ειναι ακριβης σχετικα η θερμοκρασια η πιεση 100%,το χουν τσεκαρει με μανομετρο

το λευκο τι?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

......................

το λευκο τι?

Το "μαμα" καλώδιο έχει μέσα και άσπρο το οποίο το αφήνεις στον αέρα (το κοβεις)

Αν μπορείς ανέβασε μία το sampling rate και τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά του να δούμε.

οκ , θα ψαξω να βρω το κουτι και θα τα ανεβασω

Παρεπιπτώντος με τους δυο πυκνωτες μια χαρα εως τώρα , κανενα reset

Link to comment
Share on other sites

Το "μαμα" καλώδιο έχει μέσα και άσπρο το οποίο το αφήνεις στον αέρα (το κοβεις)

οκ , θα ψαξω να βρω το κουτι και θα τα ανεβασω

Παρεπιπτώντος με τους δυο πυκνωτες μια χαρα εως τώρα , κανενα reset

Bingo :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Bingo :thumbsup:

:roadrage::thumbsu:

να σου πω , τον τριτο τον εχω οποτε θα τον βάλω να ειμαι σιγουρος :shifty:

Στην ουσία χρειάζεται λοιπόν ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής 6800μf/25V

Edited by manbag
Link to comment
Share on other sites

αν παω σε ενα ηλεκτρολογο και του πω θελω να παιρνει συνεχως ρευμα απο αναπτηρα το κανει?ποσο θα μου παρει?

Μετα απο αυτο το DIY θα πας σε ηλεκτρολόγο? angry.gifangry.gifangry.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αυτο το DIY θα πας σε ηλεκτρολόγο? angry.gifangry.gifangry.gif

ξερω πως να τα βαλω αναπτηρα απλα αν ξερει καποιος τι πρεπει να κανω επιπλεον......και ποσο κοστιζουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.