Jump to content
kostikos19

Αγορά Ενός Καινούργιου Mk6 Και Ο Προβληματισμός Μou

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες αυτού εδώ του forum.Μολις εκανα την εγγραφη μου με σκοπό να πάρω καποιες γνώμες απο εσάς τους παλιούς σχετικά με την αγορα ενος νεου vw mk6.Είμαι φοιτητης στην πατρα και σκεφτομαι να αγορασω το vw golf με 1.2 tsi 85 hp.Εμενα προσωπικα μου αρεσει η νεα γενια vw αλλα βρισκω την συγκεκριμενη εκδοση αρκετα λυτη και πιστευω πως τα 85 αλογα δεν ειναι αρκετα για καποιο ταξιδι προς αθηνα ή καλαματα.Ποια ειναι η γνωμη σας? Μηπως να παω στην εκδοση με τα 105 αλογα που ειναι κ bluemotion Technology? Ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας κ εαν ειναι σε λαθος section το ποστ ας μεταφερθει απο τους admins

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει η αγορά ενός golf με τέτοιο μοτέρ, είναι βαρύ το αυτοκίνητο και σε ταξίδια που προανέφερες θα σου καίει περισσότερο από το να είχες το TSI 122hp. Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το golf προτίμησε το τουλάχιστον με το 1.4 TSI 122hp, διαφορετικά το 1.2 TSI το βάζουν και σε άλλα μοντέλα του group vsg (audi A1, skoda Fabia, VW Polo, Seat Ibiza).

Link to comment
Share on other sites

H βασικη εκδοση του 1.4 122 αλογα εχει 17.850.Η αληθεια είναι θα ηθελα καποια εξτρα οποτε υπολογιζω γυρω στα 20.000.Τωρα μηπως συμφερει να βρω αυτην την εκδοση σε μεταχειρισμενο αυτοκινητο με το πολυ ας πουμε 25.000 km ωστε να εχει και τα εξτρα του με 18.000 η να παω στο καινουργιο?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με Mist οτι είναι λίγα τα αλογα του 1.2 για golf, (για να ανεβεις Αρτεμήσιο θα θέλει σπρώξιμο :) ) Προσωπικά θα πήγαινα σε polo 1.2 αλλιως golf 1.4

Στα λεφτά που λες σχεδον βρίσκεις και 160αρι μεταχειρισμένο αλλά το θέμα ειναι η συντήριση του μετά (βενζίνες κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ισως τελικα καταληξω σε ενα 1.4 122.Απλα επειδη το highline ξεπερναει το budget που θελω να διαθεσω για καινουργιο μπορει να κοιταξω την ιδια εκδοση σε μεταχιρισμενο με λιγα km

Link to comment
Share on other sites

τελικα κατεληξα στο vw golf 1.2 tsi 105 ps λευκο 3θυρο εκδοση generation etoimoparadato se 2 evdomades 17900...την εκανα και τεστ ντραιβ την εκδοση αυτη και την βρηκα αρκετα καλη...

Link to comment
Share on other sites

τελικα κατεληξα στο vw golf 1.2 tsi 105 ps λευκο 3θυρο εκδοση generation etoimoparadato se 2 evdomades 17900...την εκανα και τεστ ντραιβ την εκδοση αυτη και την βρηκα αρκετα καλη...

Με το καλο να σου ερθει λοιπον, αφου το αποφασισες! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν αξιζει αυτη τη στιγμη καινουργιο αυτοκινητο με τιποτα και ειδικα βασικη εκδοση golf!πολλα τα λευτα γι αυτο που παιρνεις!ειναι μια εποχη που πολλοι κανουν αμαν και πως να παρουν λευτα γιατι βλεπεις τι γινεται!μπορεις να παρεις με αυτα τα λευτα 160 αρι sciroco golf σε πολυ καλη τιμη!μη κανεις το λαθος!αυτοκινητα μεχρι 40.000κμ καινουργια ειναι!και παλι να χρειαστει κατι φθεινοτερα ερχεται!αν εχεις το μαρουλι εκμεταλευσου την αναγκη του κοσμου!δεσ και polo gti!

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/cl...s/view/1782064/ δεσ τι γινεται!μη παρεις καινοργιο και μαλιστα με 85 η 122.....

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/cl...s/view/1602782/

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/cl...s/view/1127084/ Και πιο φθηνα

εδω δες

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/1632568/

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/1753925/

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/1694121/ !!!!!!αμα το ψαξεις υπαρχουν ευκαιριες πιο πολυ απο ποτε!δεν πουλαει κανεις!παρακαλανε ολοι και οι τιμες πανε full κατω

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Για μενα αν εχεις να παρεις κανουριο ...παρτο ...το 1.2 105 Πολυ καλο ,το οδηγησα για 800 Km και θα σου πω οτι δεν μου ελειψε κατι απο το 160αρι μου... μιας και με αυτο ταξιδευω με 110-130 . Το 1.2 με 120 εχει σιγουρα 1.5-1.8 λιτρα λιγοτερα . οποτε καθε 350 χιλ κερδιζεις αλλα 100! Ενταξει στις προσπερασεις που εισαι τσιμα τσιμα ..δεν τολμας...που στην ουσια ποτε δεν πρεπει να τολμας ...

Για μεταχειρισμενο μην παρεις DSG ...χιλιαδες κοσμος και εδω και στο σιροκο κλαμπ εχει προβληματα ,αξιζει ενα 1.4 122 στα 14 χιλ .Επισης polo gti ...καμεννη ιστορια με τις πρωτες παρτιδες...καινε λαδι και ειναι προβληματικα εχει βγει και οδηγια οποτε...δεν ξερεις τι παιρνεις ...Επισης με προβληματιζει να βλεπω τοσο χαμηλες τιμες σε μερικους...και επειδη ξερω ατομα που πουλανε 6αρια με 160 στα 15 χιλ με 35.000 ...του εδιναν και καταλαβαινε χοντρα...εγω το ξερω...ο αγνωστος το ξερει ομως ? ΟΧΙ... γιαυτο προσοχη .

Link to comment
Share on other sites

Επισης polo gti ...καμεννη ιστορια με τις πρωτες παρτιδες...καινε λαδι και ειναι προβληματικα εχει βγει και οδηγια οποτε...δεν ξερεις τι παιρνεις ...

μόνο το gt? όλα τα Polo τα τελευταια 5-6 χρόνια όλες οι εκδόσεις καίνε λάδια... έλεος.

γία μένα νομίζω ότι μακράν η καλύτερη επιλογή με βάση τα χρήματα που δίνεις είναι 1.4 122 ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ... τώρα να πας να δώσεις 18.000 για 1.2 δε το βρίσκω και το πιο λογικο...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα αν εχεις να παρεις κανουριο ...παρτο ...το 1.2 105 Πολυ καλο ,το οδηγησα για 800 Km και θα σου πω οτι δεν μου ελειψε κατι απο το 160αρι μου... μιας και με αυτο ταξιδευω με 110-130 . Το 1.2 με 120 εχει σιγουρα 1.5-1.8 λιτρα λιγοτερα . οποτε καθε 350 χιλ κερδιζεις αλλα 100! Ενταξει στις προσπερασεις που εισαι τσιμα τσιμα ..δεν τολμας...που στην ουσια ποτε δεν πρεπει να τολμας ...

Για μεταχειρισμενο μην παρεις DSG ...χιλιαδες κοσμος και εδω και στο σιροκο κλαμπ εχει προβληματα ,αξιζει ενα 1.4 122 στα 14 χιλ .Επισης polo gti ...καμεννη ιστορια με τις πρωτες παρτιδες...καινε λαδι και ειναι προβληματικα εχει βγει και οδηγια οποτε...δεν ξερεις τι παιρνεις ...Επισης με προβληματιζει να βλεπω τοσο χαμηλες τιμες σε μερικους...και επειδη ξερω ατομα που πουλανε 6αρια με 160 στα 15 χιλ με 35.000 ...του εδιναν και καταλαβαινε χοντρα...εγω το ξερω...ο αγνωστος το ξερει ομως ? ΟΧΙ... γιαυτο προσοχη .

Οι προσπεράσεις όμως με το 160ρι είναι πιο εύκολη διαδικασία, περισσότερη ενεργητική ασφάλεια. Υπάρχει και αυτή η πλευρά όχι μόνο της κόντρας ή τρέλλας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Οι προσπεράσεις όμως με το 160ρι είναι πιο εύκολη διαδικασία, περισσότερη ενεργητική ασφάλεια. Υπάρχει και αυτή η πλευρά όχι μόνο της κόντρας ή τρέλλας κλπ.

ετσι ειναι...οσο περισσοτερα αλογα μια προσπεραση τρελη για καποιον ειναι ανετη για σενα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν εχω κανει ακομα αγορα γιατι ειμαι αρκετα προβληματισμενος...Οπως λεει κ ο θανος οταν βλεπεις τωρα golf tou 2010 η του 2011 1.4 122 highline με 20.000 κμ και το δινει κοντα στα 18.000 εγω προσωπικα προβληματιζομαι...Δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να ξερεις τι του εχει κανει απο τη στιγμη που δεν τον ξερεις καν...Εγω προτιμω τις ειδικες εταιριες πωλησης αυτοκινητων οπως auto marin και τα σχετικα που σου δινουν μια μεγαλυτερη σιγουρια...Αce δεν το θελω για κοντρα μονο να κανω την δουλεια μου...Μετακινηση στην πατρα ειδικα προς το πανεπιστημιο που απεχει πολυ καθως κ κανα ταξιδι προς αθηνα η καλαματα.Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν εχω κανει ακομα αγορα γιατι ειμαι αρκετα προβληματισμενος...Οπως λεει κ ο θανος οταν βλεπεις τωρα golf tou 2010 η του 2011 1.4 122 highline με 20.000 κμ και το δινει κοντα στα 18.000 εγω προσωπικα προβληματιζομαι...Δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να ξερεις τι του εχει κανει απο τη στιγμη που δεν τον ξερεις καν...Εγω προτιμω τις ειδικες εταιριες πωλησης αυτοκινητων οπως auto marin και τα σχετικα που σου δινουν μια μεγαλυτερη σιγουρια...Αce δεν το θελω για κοντρα μονο να κανω την δουλεια μου...Μετακινηση στην πατρα ειδικα προς το πανεπιστημιο που απεχει πολυ καθως κ κανα ταξιδι προς αθηνα η καλαματα.Αυτα...

Φίλε,κατα την γνωμη μου, οταν προκειται για μεταχειρισμένο αυτοκινητο είτε απο αγνωστο το παρεις,είτε απο ειδικες εταιριες πωλησης, το ρισκο ειναι ρισκο.Μεταχειρισμένο για να εισαι ησυχος μόνο απο ατομο που γνωρίζεις καλά και αυτο παλι παίζεται γιατί οπως και να το κανεις το καινουριο είναι καινουριο... :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε,κατα την γνωμη μου, οταν προκειται για μεταχειρισμένο αυτοκινητο είτε απο αγνωστο το παρεις,είτε απο ειδικες εταιριες πωλησης, το ρισκο ειναι ρισκο.Μεταχειρισμένο για να εισαι ησυχος μόνο απο ατομο που γνωρίζεις καλά και αυτο παλι παίζεται γιατί οπως και να το κανεις το καινουριο είναι καινουριο... :laugh:

Για αυτο και προτιμω να σκασω 18.000 να παρω καινουργιο οπως το θελω εγω ακριβως να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να ειναι ενα αυτοκινητο που θα μου μεινει καιρο

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο και προτιμω να σκασω 18.000 να παρω καινουργιο οπως το θελω εγω ακριβως να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να ειναι ενα αυτοκινητο που θα μου μεινει καιρο

Συμφωνώ μαζί σου!Αλλωστε οπως λες το καινουριο το παραγγελνεις οπως το θες εσυ και έχεις το κεφάλι σου ησυχο.Επιπλεον για μενα ενα αρνητικο στο να αγοραζει καποιος μεταχειρισμενο αυτοκινητο για 18000 ευρω εστω και με λιγα χιλιομετρα,μην ξεχναμε οτι χανει παααρα πολυ η μεταπωλητικη του αξια αργοτερα.Γιατι αν παει να το ξαναπουλησει μετα απο χρονια τριτο χερι αμαξι δεν το παιρνει κανεις... :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.