Jump to content
kostikos19

Αγορά Ενός Καινούργιου Mk6 Και Ο Προβληματισμός Μou

Recommended Posts

Τωρα μεταξυ του 1.2 105 αλογα και του 1.4 122 αλογα νομιζω οτι εννοειτε το 1.4 ειναι καλυτερο απλα ειδικα η εκδοση highline ειναι γυρω στα 20.000 και εγω θελω να δωσω το πολυ 18.000 κ οσο να το κανεις δεν ειναι ουτε λιγα ουτε πολλα 2.000 ευρω στις μερες μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξαναπάρεις αμάξι σύντομα όμως και τα 2.000 είναι πραγματικά τίποτα στις κραυγαλέες διαφορές που έχουν μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ετοιμοπαραδοτο 1.4 122 δεν υπηρχε που ειχα κοιταξει...Βεβαια περιμενω καποιες διευθετησεις θεματων εκ μερους των γονεων και μετα θα γινει η αγορα.Οποτε αναμονη προς το παρον.Παντως 1.4 122 ειναι πολυ για πρωτο αμαξι φοιτητη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε,κατα την γνωμη μου, οταν προκειται για μεταχειρισμένο αυτοκινητο είτε απο αγνωστο το παρεις,είτε απο ειδικες εταιριες πωλησης, το ρισκο ειναι ρισκο.Μεταχειρισμένο για να εισαι ησυχος μόνο απο ατομο που γνωρίζεις καλά και αυτο παλι παίζεται γιατί οπως και να το κανεις το καινουριο είναι καινουριο... :laugh:

και το καινουργιο λαχειο ειναι!!!!

εγω στο παλικαρη λεω μια χαρα επιλογη ειναι τα 105 αλογα του 1.2

εγω εχω 122αρι και σαν φοιτητής και εγω μπορώ να πω οτι είναι υπεραρκετά τα 122...ασε που εγω πλεον αν σήμερα έπαιρνα αμαξι δεν θα επαιρνα βενζινη αλλα ντιζελ και ισος να μην επερνα καν 3το φαουβε... παιδια πρέπει να κοιτάμε το πως να μετακινούμαστε οικονομικά πλέων!δεν υπαρχουν λεφτά για γκάζια....κ οταν υπάρχουν αυτα είναι πολυ λιγα!

Link to comment
Share on other sites

γιατι η εκδοση 122ps highline κανει 20 000? νομιζω οτι με το κλειδι στο χερι και υπολογισμενα τα υπολοιπα εξοδα φτανει στα 22 000 χιλιαδες. διορθωστε με αν κανω λαθος

και εγω συμφωνω με τον red tornado πως το disel ειναι η καλυτερη λυση πλεον

Link to comment
Share on other sites

γιατι η εκδοση 122ps highline κανει 20 000? νομιζω οτι με το κλειδι στο χερι και υπολογισμενα τα υπολοιπα εξοδα φτανει στα 22 000 χιλιαδες. διορθωστε με αν κανω λαθος

Οντως η εκδοση highline ειναι στις 22.000.Μιλουσα για την εκδοση generation επειδη ειχα βρει την ιδια εκδοση σε 1.2 105 αλογα ετοιμοπαραδοτο στην αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

Οντως η εκδοση highline ειναι στις 22.000.Μιλουσα για την εκδοση generation επειδη ειχα βρει την ιδια εκδοση σε 1.2 105 αλογα ετοιμοπαραδοτο στην αντιπροσωπεια.

πίεσε να σου κάνουν καλύτερη τιμή απ την στιγμή που είναι ετοιμοπαράδοτο! θα κάθετε κάποιους μήνες!! :laugh:

Link to comment
Share on other sites

πίεσε να σου κάνουν καλύτερη τιμή απ την στιγμή που είναι ετοιμοπαράδοτο! θα κάθετε κάποιους μήνες!! :laugh:

Το vw golf 1.2 105 αλογα εκδοση generation 3θυρο λευκο εκανε κανονικα 18.415 και επειδη ειναι ετοιμοπαραδοτο μου κανει δωρο τις πινακιδες του και για αυτο η τιμη του ειναι στα 17.915 με το κλειδι στο χερι.

Link to comment
Share on other sites

Το vw golf 1.2 105 αλογα εκδοση generation 3θυρο λευκο εκανε κανονικα 18.415 και επειδη ειναι ετοιμοπαραδοτο μου κανει δωρο τις πινακιδες του και για αυτο η τιμη του ειναι στα 17.915 με το κλειδι στο χερι.

πάει και παρακάτω σε αυτές τις δύσκολες μέρες που διανύουμε! δώρο συναγερμό κ λοιπά δεν σ έκανε!? αν όχι είναι τσιπης ο αντιπρόσωπος(εμένα όταν μ είπε για συναγερμό του λέω δεν θέλω ..κανε καλύτερη τιμή κ βλέπουμε :laugh:) πιστεύω οτι και 17700 μπορεί να στο δώσει

Link to comment
Share on other sites

πάει και παρακάτω σε αυτές τις δύσκολες μέρες που διανύουμε! δώρο συναγερμό κ λοιπά δεν σ έκανε!? αν όχι είναι τσιπης ο αντιπρόσωπος(εμένα όταν μ είπε για συναγερμό του λέω δεν θέλω ..κανε καλύτερη τιμή κ βλέπουμε :laugh:) πιστεύω οτι και 17700 μπορεί να στο δώσει

Η αληθεια ειναι δεν εκανα καποια διαπραγματευση στην τιμη...Παντως σε κανα μηνα που θα γινει λογικα η αγορα εαν υπαρχει η συγκεκριμενη εκδοση ακομα θα προσπαθησω να την μειωσω την τιμη να εισαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Κωστίκο,

Είμαι σε παρόμοια θέση μ' εσένα. Να στα πω με τη σειρά λοιπόν. Αν σκοπεύεις να μετακινείσαι με αυτοκίνητο στη Πάτρα και μάλιστα μένεις κέντρο και θες να πηγαίνεις πανεπιστήμιο ετοιμάσου να πληρώνεις βενζίνη, πολύ βενζίνη. Αν μπορείς και θέλεις κοίταξε να πάρεις ένα οικονομικό μηχανάκι να το έχεις για κάθε μέρα.

Στο θέμα αυτοκίνητο μην κοιτάς τα πολλά άλογα γιατί θέλουν πολύ πότισμα (έχω tsi 160hp και κάνω ταξίδια με 90 km για οικονομία πολλές φορές). Επειδή όμως το golf είναι μεγάλο και βαρύ οποιοδήποτε μοτέρ πλην των 1,4 tsi (122 ή 160) το θεωρώ λίγο.

Πολύ καλή επιλογή είναι το polo tsi με τον 1.2 και 105 άλογα, το έζησα το καλοκαίρι που ήμουν διακοπές με φίλο μου και το αυτοκίνητο είναι υπεραρκετό και δυνατό, ταξίδια, άνεση για τρεις, πράγματα, ομορφιά (ίδιο με το golf είναι) και οικονομία.

Προσωπικά μιας και "κουβεντιάζουμε" να σου πω ότι αν μπορούσα να αγόραζα ξανά αυτοκίνητο έχοντας ζήσει με το golf θα έπαιρνα κάτι οικονομικότερο. Το αυτοκίνητο για hobby είναι ακριβό πολύ πλέον, πάρε ένα για καθαρά πρακτικούς λόγους και να μπορεί να σου δώσει λίγη χαρά παραπάνω κάποιες φορές....(Polo tsi....χαχαχαχα)

Ελπίζω να βοήθησα μιας και είμαι σε αντίστοιχη κατάσταση με εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστίκο,

Είμαι σε παρόμοια θέση μ' εσένα. Να στα πω με τη σειρά λοιπόν. Αν σκοπεύεις να μετακινείσαι με αυτοκίνητο στη Πάτρα και μάλιστα μένεις κέντρο και θες να πηγαίνεις πανεπιστήμιο ετοιμάσου να πληρώνεις βενζίνη, πολύ βενζίνη. Αν μπορείς και θέλεις κοίταξε να πάρεις ένα οικονομικό μηχανάκι να το έχεις για κάθε μέρα.

Στο θέμα αυτοκίνητο μην κοιτάς τα πολλά άλογα γιατί θέλουν πολύ πότισμα (έχω tsi 160hp και κάνω ταξίδια με 90 km για οικονομία πολλές φορές). Επειδή όμως το golf είναι μεγάλο και βαρύ οποιοδήποτε μοτέρ πλην των 1,4 tsi (122 ή 160) το θεωρώ λίγο.

Πολύ καλή επιλογή είναι το polo tsi με τον 1.2 και 105 άλογα, το έζησα το καλοκαίρι που ήμουν διακοπές με φίλο μου και το αυτοκίνητο είναι υπεραρκετό και δυνατό, ταξίδια, άνεση για τρεις, πράγματα, ομορφιά (ίδιο με το golf είναι) και οικονομία.

Προσωπικά μιας και "κουβεντιάζουμε" να σου πω ότι αν μπορούσα να αγόραζα ξανά αυτοκίνητο έχοντας ζήσει με το golf θα έπαιρνα κάτι οικονομικότερο. Το αυτοκίνητο για hobby είναι ακριβό πολύ πλέον, πάρε ένα για καθαρά πρακτικούς λόγους και να μπορεί να σου δώσει λίγη χαρά παραπάνω κάποιες φορές....(Polo tsi....χαχαχαχα)

Ελπίζω να βοήθησα μιας και είμαι σε αντίστοιχη κατάσταση με εσένα.

Link to comment
Share on other sites

ον, πάρε ένα για καθαρά πρακτικούς λόγους και να μπορεί να σου δώσει λίγη χαρά παραπάνω κάποιες φορές....(Polo tsi....χαχαχαχα)

καλο μηνα φιλαρακο αλλα ξεχνας κατι σημαντικό εκει που τελειωνει το πολο αρχιζει το γκολφ σε θεμα στησιματος!τι χαρα παραπανω να δώσει!?χαχα

το θέμα δεν είναι τα αλόγα αλλα η ροπη!, μια χαρα μπορουν τα 17 κιλακια του 1,2 να κινήσουν το γκολφ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θεωρω πως ο 1.2 105 για μετακινηση στην Πατρα καθως και που και που καποια ταξιδια νομιζω αρκουν.Δεν διαφωνω πως ειναι βαρυ το αυτοκινητο αλλα συμφωνω με τον χρηστο.Εκει που τελειωνει το πολο αρχιζει το γκολφ.Απο τη στιγμη που μπορω να παρω γκολφ το προτιμω και ας ειναι και 1.2 105 αλογα στην τελικη...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να παει σε Polo τοτε παει σε ibiza που ειναι ακριβως το ιδιο αυτοκινητο και μαλιστα για μενα ποιο ομορφο και ποιο γεματο πραγματακια. και πανω απο ολα ΠΟΙΟ ΦΤΗΝΟ. Αλλιως golf ... και το 1.2 μακροπροθεσμα θα ειναι ποιο οικονομικο απο το 122-160 κατα 25% .Παντως κινειται αξιοπρεπως το 1.2 105 ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες αλλα νομιζω κατεληξα τελικα.Σε κανα μηνα που θα γινει και η αγορα θα ενημερωσω τα μελη με φωτος και εντυπωσεις :D

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο και απο μενα! μια χαρα επιλογη ειναι καλοταξιδο και οχι φιγουρα μπροστα στην σχολη ε? χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν εχω κανει ακομα αγορα γιατι ειμαι αρκετα προβληματισμενος...Οπως λεει κ ο θανος οταν βλεπεις τωρα golf tou 2010 η του 2011 1.4 122 highline με 20.000 κμ και το δινει κοντα στα 18.000 εγω προσωπικα προβληματιζομαι...Δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να ξερεις τι του εχει κανει απο τη στιγμη που δεν τον ξερεις καν...Εγω προτιμω τις ειδικες εταιριες πωλησης αυτοκινητων οπως auto marin και τα σχετικα που σου δινουν μια μεγαλυτερη σιγουρια...Αce δεν το θελω για κοντρα μονο να κανω την δουλεια μου...Μετακινηση στην πατρα ειδικα προς το πανεπιστημιο που απεχει πολυ καθως κ κανα ταξιδι προς αθηνα η καλαματα.Αυτα...

Polo 1,2 tsi θα ταίριαζε καλύτερα για την χρήση που θες. Ένας παράγοντας που επηρεάζει την κατανάλωση σημαντικά είναι το βάρος και κακά τα ψέμματα άλλο βάρος το Golf και άλλο το Polo, το οποίο ταυτόχρονα δεν σημαίνει ότι το Polo το παίρνει και ο αέρας.

Είναι και πιο ταιριαστό το μοτέρ στο αμάξωμα δηλ. Polo με 1,2 tsi και Golf με 1,4 tsi είναι ο καλύτερος συνδυασμός, σβέλτα και χωρίς μεγάλη κατανάλωση. Με ότι λιγότερο θα λείπει η σβελτάδα και με ότι περισσότερο θα αρχίσει να γίνεται επικίνδυνο, ειδικά για νέους οδηγούς, ειδικά οι εκδόσεις GTI.

Thanos katsas διαφωνώ με το Ibiza καθώς δεν συγκρίνονται σε ποιότητα με τα VW, τόσο πριν 10 χρόνια όσο και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι πραγμα ποιοτητα ? Ιδιο πλαισιο ιδιος κινητηρας ιδια φρενα ιδια περιφερειακα ,ιδια ποιοτητα κυλησης,ακομα και ιδια προβληματα !(παρτιδα τουρμπινας 1.2 με προβληματικη wastgate) ,τωρα αν μιλαμε για το σαλονι... οκ σιγουρα αλλα...μην τρελαθουμε κιολας polo ,ibiza ,fabia περνεις ουτε καν ιδιαιτερο αυτοκινητο . Εγω τα εχω οδηγησει ΟΛΑ ακομα και το Α1 .Το Ibizaki ειναι πραγματικα το ποιο διασκεδαστικο και το ποιο τιμιο στην τιμη . Ειναι για μενα εντυπωσιακα ποιοτικο για τα χρηματα που δινεις .

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

πες τους αν δεν κοβουν τιμη να σου κανουν δωρο κανενα εργοστασιακο εξτρα οπως ξενον η ηλιοροφη.

Link to comment
Share on other sites

Πανο ευχαριστω πολυ!Λιγος καιρος εμεινε...

FastRabbit εαν καταληξω στο ετοιμοπαραδοτο που υπαρχει δεν νομιζω να γινεται να ζητησω εργοστασιακο εξοπλισμο δωρο εκτος βεβαια και αν τελικα καταληξω σε παραγγελια :frantics:

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα παραγγελεια..και απο εξτρα αν δεν θες να διαθεσεις χρηματα προς το παρων παρ το απλα με την ηλιοροφη που ειναι αρκετα δυσκολο πολυπλοκο και επιπονο να την βαλεις εκ τον υστερων.κατα τα αλλα ολα τα εξτρα μπαινουν και μετα.οτι μπορεις να φανταστεις μπαινει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.