Jump to content
vassilisg

Μόνιμη Απενεργοποίηση Esp Σε Passat (B6) 4Motion

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι κάτοχος ενός 2010 VW Passat 4Motion (2.0FSI) και θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να απενεργοποιήσω μόνιμα το ESP χωρίς να χάσω το ABS και χωρίς να βλέπω λαμπάκια στο καντράν.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά,

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είμαι κάτοχος ενός 2010 VW Passat 4Motion (2.0FSI) και θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να απενεργοποιήσω μόνιμα το ESP χωρίς να χάσω το ABS και χωρίς να βλέπω λαμπάκια στο καντράν.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά,

Βασίλης

Οι αισθητηρες του ESP, δινουν πληροφοριες και για την τετρακινηση 4motion, οποτε μια τετοια κινηση οριστικης απενεργοποιησης, ισως ειχε περισσοτερες συνεπειες.

Δεν νομιζω παντως να γινεται. Αν θες ριξε μια ματια στην σελιδα της Ross Tech για τυχον δυνατοτητα μεσω Vag Com, http://www.ross-tech.com/

Link to comment
Share on other sites

Οι αισθητηρες του ESP, δινουν πληροφοριες και για την τετρακινηση 4motion, οποτε μια τετοια κινηση οριστικης απενεργοποιησης, ισως ειχε περισσοτερες συνεπειες.

Δεν νομιζω παντως να γινεται. Αν θες ριξε μια ματια στην σελιδα της Ross Tech για τυχον δυνατοτητα μεσω Vag Com, http://www.ross-tech.com/

Δεν το γνώριζα αυτό που λες για την τετρακίνηση. Παρόλα αυτά, όταν απενεργοποιώ το πρώτο στάδιο του ESP (ASR 'η TCS) από το κουμπάκι της κονσόλας η τετρακίνηση δουλεύει πάρα πολύ σωστά! Εγώ αυτό θέλω να πετύχω. Να αφαιρέσω μόνιμα αυτό το 'πρόστυχο' το ASR (ή TCS). Ας μην απενεργοποιήσω όλο το ESP.

Γνωρίζει μήπως κάτι σχετικά με την παρακάτω πληροφορία που βρήκα σε ένα αλλοδαπό vw forum? Δεν αφορά ακριβώς το Passat αλλά άλλο μοντέλο της VW.

"Disabling ESP on R32 MK60 via VCDS coding

The ESP bit in the ECU controller 03 (ABS) is:

Soft

Code

ESP Bit

V

Original: 23049 = 101101000001001 ABS/ESP/EDL

-2048 = 100000000000 (ESP Bit)

New: 21001 = 101001000001001 ABS/EDL (no more ESP)

To perform it:

VCDS -> Coding -> 07 Login 40168

Coding 11 -> Enter 21001 in place of 23049 and "Do it" button

Tested it on my wet lawn, the ABS works great and the ESP does not interfere when on the power!

No more apex out acceleration issues. Priceless!"

Φιλικά,

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.