Jump to content
the_winner

Βοήθεια Για Αγορά Dsg

Recommended Posts

Καλησπέρα ,εεε Καλημέρα στο VWClub

Γιαννης 20 χρονών εδώ και μια βδομάδα πολεμάω(με τον εαυτό μου) να αγοράσω ενα scirocco (ποιο θα ειναι δεν ξερω για αυτο ανοιγω το θεμα)

Ολα αρχισαν πριν ενα μην που αποφασισα να αγοράσω αυτοκίνητο φυσικά τι αλλο? VW μιας και η γρια μας η Golfo(IV) εχει περάσει τα πανδυνα (130.000 χμ) και δεν εχει πάθει τιποτα...Οσο για την επιλογή? Scirocco ο ερωτάς μου

Πιο αναλυτικά το θελω 1.4 160αρι DSG με Sport & Style πακετο το κλείνω και παω αντιπροσωπεια για παραγγελια με ενημερώνει ο πωλητης οτι υπάρχουν κάποια ηδη προς παραγγελια και αν παρω ενα απο αυτα γλυτωνω -1000 ευρω αποσυρσης δωρο και ειναι ακριβως οπως το θελω ΑΛΛΑ με την διαφορα οτι εχει ΚΑΦΕ ταπετσαρια στα καθισματα και ενω του εχω δωσει προκαταβολη του ειπα να μην ολοκληρωσει την παραγγελεια για να αποφασισω αν το θελω με καφε ...

Εν το μεταξυ εχω γραφτει στο sciroccoclub και διαβαζω πολυ ωραια θεματακια ωσπου πεφτω πανω στα θεματα με προβλημα στο DSG και παθένω ΦΡΙΚΗ λεω αυτο μας λείπει τωρα ...αρχιζω και ρωταω τα παιδια στο club τι παιζει άλλοι λενε τα καλύτερα αλλοι λενε μικροπροβληματακια αλλα φοβερο αλλοι μετανιωσαν την ωρα και την στιγμή που το αγορασαν .

Οι μερες περνάνε (σχεδον 4 μερες) την παραγγελια δεν την εχω προχωρήσει γιατι δεν εχω αποφασίσει αν θα το παρω με DSG ή οχι ... ολο και πιο πολλά προβληματα βρισκω για το εν λογο σασμαν σε youtube και google και ολα με το ιδια συπτοματα μεταλικος θορυβος και σκορτσαρισμα ...

Αποφασισα σημερα και εκανα test drive ενα polo gti dsg7 το οποιο ειχε 6000 χιλιομετρα στο ενεργητικό του ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑΡΑ ΜΟΥ με το σασμαν

φοβερο και θορυβος ανεπαισθητος ...

Εκανα και μερικα τηλεφωνα σε φιλους που εχουν DSG7 και ολοι τα καλυτερα ,διαβασα και στο sciroccoclub παιδια που λενε τα καλυτερα αλλα και παιδια με 200+ αλογα που το σασμαν δεν εχει κανει κιχ ...

Τους εγραψα σημερα την εμπειρια μου με το test drive και μου λενε οτι αργοτερα μπορει να βγαλει προβλημα γιατι ειχε λιγα .χμ Και φτου απο την αρχη δεν ξερω τι να κανω ....

Για αυτο ανοιξα και εδω το θεμα για να ακουσω και αλλες αποψεις .... Γενικά ειμαι ανθρωπος αναποφάσιστος , αυτο που ηθελα απο την αρχη ηταν DSG λογο οτι ειναι πιο ευκολο,πιο ανετο,πιο γρηγορο,πιο οικονομικο αλλα δεν θελω να φτασω σε σημειο καθε 20.000 χιλιομετρα να αλλαζω πολυδισκο ή ολοκληρο σασμαν .

Τα ερωτηματα μου ειναι:

Βγάζει σε ολους προβλημα?

Ειναι οντως προβλημα ?

Μηπως αυτος ο μικρουλης θουρβος που ακουσα σημερα τον ακουνε και οι αλλοι αλλα τους ενοχλει πολύ?

Ή οντως κανει ετσι σαν κατσαρολα : http://www.youtube.com/watch?v=r5F0H8JWu38

Παιδια τα φωτα σας γιατι στο τελος θα σκασω!!!!

ΑΑΑ αν δεν το παρω σε DSG θα το παρω σε 122 manual..

Ευχαριστω εκ των προτερων

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω τo polo gti εγω με το το κιβωτιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος και εδω ακι 2500 χλμ που εχω προγραμμα και παιζω στα 230 αλογα.. δεν εχει παθει τπτ.. το μεταλλικο θορυβο το εχω και εγω. και με εκνευριζει αφανταστα. αλλα οτι 8α πεσεις σε κινηση η οταν 8α τρεχεις γρηγορα η σε κοντρα θα δεις ποσο βολικο ειναι το κιβωτιο και θα ξεχνας οτι κανει αυτους τους θορυβους. οσο αμα θα βγαλει καποιο προβλημα μονο αμα πεσεις σε περιπτωση.. και για να μην ανησυχεις τοσο κανε μια επεκτση στην εγγυηση και για 4 χρονια οτι και να παθει θα εισαι καλυμενος.. !!!! η γνωμη μου ειναι πως αμα σε παιρνει οικονομικα παρτο με dsg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.