Jump to content
xtrmntr

Λιπαντικά Για Golf Gti Mk6

Recommended Posts

Αν το παρόν νήμα χρειάζεται να συγχωνευθεί με κάποιο άλλο και δημιουργεί πρόβλημα ζητώ συγνώμη.

Να παραθέσω τον προβληματισμό μου.

Στο βιβλίο του gti Mk6 (06/09) αναγράφει ως προδιαγραφή λαδιού VW 502.00 ενώ την VW 504.00 την προορίζει για αυτοκίνητα με long life service.

Προβληματίστηκα αρχικά από το γεγονός ότι πριν τα καθορισμένα σέρβις που έχω κάνει (15,000 κ 30,000 χλμ) και τις 2 φορές μου άναψε λαμπάκι στάθμης λαδιού οπότε χρειάστηκε να συμπληρώσω περί τα 500 ml. Στην τοπική αντιπροσωπεία ανέφεραν ότι ειναι προειδοποιητική ''γενικά'' η ένδειξη και δε χρειάζεται ν' ανησυχώ.

Τρίτη φορά χρειάστηκε να συμπληρώσω τον περασμένο ούλιο κι ενώ είχα 38,000 χλμ - πιο νωρίς αυτή τη φορά.

Στο βιβλίο του κατασκευαστή αναφέρει ότι ειδικά κάτω από κάποιες συνθήκες μπορεί να δικαιολογηθεί κατανάλωση λαδιού μέχρι 0.5 l/1000 km. Αυτό είναι και το πιο αξιόπιστο που μπορώ να κρατήσω από την ιστορία μέχρι τώρα μιας και γράφεται στο βιβλίο.

Εκ των υστέρων (κακώς) διαπίστωσα από τα τιμολόγια της αντιπροσωπείας ότι στα 2 service χρησιμοποιήθηκαν λιπαντικά Castrol SLX Prof. Power. LL III 5W30 1Liter VW 504/7 00.

Για την επόμενη αλλαγή λαδιών (45,000 χλμ ή ημερολογιακά τον Δεκέμβρη) αναρωτιέμαι: Να συνεχίσω με την λανθασμένη(?) προδιαγραφή 504 και να πάρω ένα πιο ΄΄διάσημο΄΄ λάδι 5w 30 (π.χ. castrol edge ή Mobil 1 ESP Formula 1) ή να προτιμήσω αυτή που αποτυπώνεται και στο βιβλίο (πράγμα σωστότερο) και να διαλέξω το αντίστοιχο μοντέλο 5w 40 ή άλλο (π.χ. Edge ή άλλο) ;

Τις βασικές διαφορές γενικά μεταξύ 5w 30 και 5w 40 τις έχω υπόψη μου. Καμιά πρόταση επί του θέματος; Η VW 504 υπερκαλύπτει την VW 502 ή δεν έχει σχέση;

Σημειώνω ότι το αυτοκίνητο έχει τώρα 41,700 χλμ και η επέκταση της εγγύησης που είχα διαλέξει ισχύει μέχρι τον Ιούνιο του 2013.

Άσχετο: Φίλος με gti Mk5 χρησιμοποιεί εδώ και καιρό λιπαντικό της Roloil 5w 30 αλλά κάνει τις αλλαγές στα 10,000 χλμ. Μήπως αυτή τελικά είναι η λύση;

Edited by xtrmntr
Link to comment
Share on other sites

οσο καλυτερη προδιαγραφη τοσο το καλυτερο!καθε μεγαλυτερη προδιαγραφει υπερκαλυπτει τις αλλες!λενε τουλαχιστον 502!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!οχι 502.

castrol edge 5-30,mobil esp 5-30,redline 5-30 οποιο και να βαλεις καλο ειναι τα αλλα ειναι για να συζηταμε!εινι κορυφη τα λαδια.

αλλαγη το αργοτερο σε ενα χρονο η 15.000Km>πολλοι τα λλαζουν σε 10.000. για ''ασφαλεια'.

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η 504 υπερκαλύπτει την 502. Η 502 είναι για διαστήματα 15.000 χλμ ή έτος, ενώ η 504 (full synthetic 5W30) είναι για διαστήματα ΕΩΣ 30.000 χλμ ή διετία. Τι σημαίνει έως; Ότι πας για σέρβις ΟΤΑΝ σου ανάψει λαμπάκι για σέρβις στο καντράν, το οποίο θα ανάψει το πολύ σε 30Κ ή διετία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η 504 υπερκαλύπτει την 502. Η 502 είναι για διαστήματα 15.000 χλμ ή έτος, ενώ η 504 (full synthetic 5W30) είναι για διαστήματα ΕΩΣ 30.000 χλμ ή διετία. Τι σημαίνει έως; Ότι πας για σέρβις ΟΤΑΝ σου ανάψει λαμπάκι για σέρβις στο καντράν, το οποίο θα ανάψει το πολύ σε 30Κ ή διετία.

ok εντάξει, δεν έχω σκοπό να παρατείνω τα service μου τόσο πάντως :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι εδώ μέσα τα ίδια κάνουμε, βάζουμε λάδια 504 και τα αλλάζουμε στο χρόνο, κάποιοι δε, τα αλλάζουν στα 10 ή 7,5 χιλ. χλμ!! Κακό δεν κάνει, εκτός από την τσέπη μας.

Link to comment
Share on other sites

Να με συμπαθατε για την ανασκαφη (δεν ειμαι αρχαιολογος :p) αλλα ειπα να μην ανοιξω καινουργιο θεμα.

Τι λαδακια βαζουμε τελικα γιατι καπου το εχασα?

Προδιαγραφες 504 'η 507?

Εχω σκοπο να τα αλλαζω καθε 7500 περιπου.

Link to comment
Share on other sites

O φιλος παραπανω τα λεει πολυ ξεκαθαρα αν εσυ θα αλλαζεις στις 7,5χιλ η 502 σε καλυπει

 

Γιαννη, εν ολιγοις κανω (ζημια) χειροτερα αν παρω πχ της castrol τα fst 5w30 και τα αλλαξω στα 7500?

Αυτο επειδη ειναι longlife (αν δεν κανω λαθος) ??

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε ειτε castrol βαλεις ειτε mobil ειναι το ιδιο 

ετα παμε σε εστερικα λαδια που τα αλλαζεις πολυ πιο γρηγορα οπως 300v κτλ

εχοντας δει ανοιγμενουν κινητηρες αλλα και αρκετα χημικα αποτελεσματα θα σου πω οτι τα castrol και τα mobil ειναι οτι πρεπει για το αμαξι σου οποια βρισκεις φθηνοτερα βαλτα και απλα μην αλλαζεις συνεχεια.τωρα πολυ απο εδω κολανε σε ενα νουμερο η προσπαθουν να πησουν και τον εαυτο τους οτι βαζουν καλυτερα λαδια και οτι πιασανε το joker

και στο λεει ατομα π βαζει και τα 2 στα αμαξια του  1 στο 1 και 1 στο αλλο

ασε που τα mobil εχουν λιγοτερα προσθετα γιατι απευθυνονται και στα φιλτρα των diesel τα esp ακρη δεν βρισκεις απλα να ξερεις ειναι ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε ειτε castrol βαλεις ειτε mobil ειναι το ιδιο 

ετα παμε σε εστερικα λαδια που τα αλλαζεις πολυ πιο γρηγορα οπως 300v κτλ

εχοντας δει ανοιγμενουν κινητηρες αλλα και αρκετα χημικα αποτελεσματα θα σου πω οτι τα castrol και τα mobil ειναι οτι πρεπει για το αμαξι σου οποια βρισκεις φθηνοτερα βαλτα και απλα μην αλλαζεις συνεχεια.τωρα πολυ απο εδω κολανε σε ενα νουμερο η προσπαθουν να πησουν και τον εαυτο τους οτι βαζουν καλυτερα λαδια και οτι πιασανε το joker

και στο λεει ατομα π βαζει και τα 2 στα αμαξια του  1 στο 1 και 1 στο αλλο

ασε που τα mobil εχουν λιγοτερα προσθετα γιατι απευθυνονται και στα φιλτρα των diesel τα esp ακρη δεν βρισκεις απλα να ξερεις ειναι ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΑ

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την τοποθετηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή ! Οσο για τα λαδια ...ψυρθζουμε τ μαϊμού !μακαρι ν χούμε λευτα να κάνουμε απλα έστω και αυτα π λέει π κατασκευαστής στο μέλλον .... Οι διάφορες ειναι πολυ μικρές μεταξύ τους ...τσάμπα το κεφάλακι μας σπάμε

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.