Jump to content
billy3

Κατανάλωση Βενζίνης

Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους,

Είμαι κάτοχος golf vi rline 160hp dsg7. Έχω παρατηρήσει ότι το αυτοκίνητο μου δεν είναι και τόσο οικονομικό. Όταν το φουλάρω μου βγάζει στον υπολογιστή ταξιδιού plus αυτονομία 540χλμ, όπου με τις διάφορες μετακινήσεις αρχίζει και μειώνεται. Έχω την εντύπωση ότι μειώνεται αρκετά, δηλαδή δείχνει ο υπολογιστης plus μέση κατανάλωση ας πούμε 10,4λ/100χλμ. ενώ εγώ δεν το έχω πιέσει τόσο πολυ. Να φανταστείτε το sport του dsg το έχω χρησημοποιήσει 1-2 φορές το πολυ για 1 λεπτό. Είναι φυσιολογικό? Επίσης ένα ακόμα στοιχείο οτι παράλληλα με το 10,4 η μέση ταχύτητα που δείχνει είναι 26χλμ. Στην καθημερινότητα μου χρησημοποιώ το drive (όχι το σειριακό) και χωρίς a/c. Μήπως φταίνε οι 17άρες ζάντες? Μήπως πρέπει να μηδενίζω την απόσταση (distance) σε κάθε γέμισμα? Μήπως είναι κάτι άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να χασεις κανα κιλο απο το δεξι ποδι? Ασε το trip να λεει οτι θελει στο γεμισμα και κοιτα στα χιλιομετρα ποσα βγαζεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ και εμένα τόσο δείχνει πάνω κάτω! Όταν γεμίζεις μηδένιζε τον μετρητή χιλ. και βλέπε όταν τελειώνει η βενζίνη πόσα χιλιόμετρα έκανες! Εγώ μέσα στην αθηνα κάνω 450 χιλ. περίπου και δεν έχω και dsg. Μια χαρά μου φαίνεται εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το κουμπάκι έξω απο το καντράν.. πίσω απο το τιμόνι, δεξιά !

Edited by Speedy
greeklish
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα εντος αθηνας με βγαζει αυτονομια 540-550 περιπου για tsi 122ps

Ένταξή καίει και λιγότερο το δικό σου!

Όταν εννοείς τον μετρητή χλμ. εννοείς το trip ή την απόσταση(distance)?

Κατάλαβες ποιο κουμπάκι λέω....

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειναι στο κυκλο το πατας παρατεταμενα για 1-2 δευτερολεπτα και μηδενιζεται η τελευταια χιλιομετρικη ενδειξη

post-13708-0-52671700-1317649928_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω εχω ενα golf 5 tsi 122 hp και δεν εχς μεινει πολυ ευχαριστιμενος με τη καταναλωση.Δεν εχω ενδειξη για το ποσο καιει το αμαξι απλα για μια αποσταση 40 χλμ μου καιει περιπου το 1/8 της βενζινης και χωρις καν να ξεπερασω τα 100-110.Ειναι φυσιολογικο αυτο?Εσεις μενετε ευχαριστιμενοι απο τα δικα σας?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω εχω ενα golf 5 tsi 122 hp και δεν εχς μεινει πολυ ευχαριστιμενος με τη καταναλωση.Δεν εχω ενδειξη για το ποσο καιει το αμαξι απλα για μια αποσταση 40 χλμ μου καιει περιπου το 1/8 της βενζινης και χωρις καν να ξεπερασω τα 100-110.Ειναι φυσιολογικο αυτο?Εσεις μενετε ευχαριστιμενοι απο τα δικα σας?

40 χιλιομετρα σε πολη ή μεικτα?Σημασια στην οικονομικη οδηγηση εχει και πως οδηγεις(π.χ. αποτομες επιταχυνσεις μεχρι τα 100 ή αποτομα φρεναρισματa, η σχεση που εχεις στο κιβωτιο και που κανεις τις αλλαγες,αν εισαι φορτωμενος,αν εχεις α/c..)

Link to comment
Share on other sites

Σε πολη.Δεν οδηγαω ατσαλα και αλλαζω ταχυτητα στισ 3000 στροφες.ουτε εχω κλιματισμο.....γνκ μεσα στη πολη με full ντεποζιτο βγαζω γυρω στα 400-450 χλμ....καλα ειναι?εγω παντςσ δν μενω και πολυ ευχαριστημενος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όλα είναι θέμα δεξιού ποδιού. με 20 ευρώ εβγαζα 70 χιλιομετρά το πολύ και λέω δεν γίνεται αυτό το πράγμα με τέτοια κρίση. συγκεντρώθηκα διάβασα οδηγίες οικονομικής οδήγησης και εβγαλά με 20 ευρώ 155 χιλιόμετρα!!!! Μπορεί να είναι κουραστικό να οδηγείς έτσι αλλά αξίζει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν! εχουμε και λεμε

φετος ειπα να κανω κανα ρεκορ!810 χλμ έβγαλα με ενα ντεπόζιτο πριν ανάψει ρεζέρβα εκ των οποίων τα 100 σε πολη τα 400σε ταξίδι και 300 σε επαρχιακες διαδρομες...

εντός πολης με ενα 50 ευρω και μισο ρεζερβουαρ βγαζω 300-330χλμ... και ολα αυτα με μετρήσεις

να προσθέσω οτι το τριπ κομπιουτερ εχει μικρή αποκλιση! στην καταναλωση αντε να δείχνει μισο λιτρο λιγοτερο απ την πραγματική!..

επισης φοράω και 17αρια ζαντολαστιχα τα οποια ειναι "οριακα" για το 122αρι....

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εxω + εχω ενα Golf 6 tsi 122 hp DSG. Η κατανάλωση στην πόλη εκτός από την οικονομική οδήγηση εχει να κάνει και με τη διαδρομή, την κινηση, την Α.Ο. κτλ.

billy3 μια χαρα ειναι η κατανάλωση σου.

Προσωπικα καίω 10-12 l/100km στην πολη σε μικροβολτες, με κινηση, φαναρια κ.α.

ΑΝ μπω Αττική Οδό καιω μεση 9,5 l/100km

και οταν βγαινω εθνική 7,5 l/100km

Χρηση DSG: 90% D 5% S 5% M

Edited by Ringo106R
Link to comment
Share on other sites

Εφοσων όλοι εσείς αναφέρεστε στην Αθήνα και μόνο, μην γκρινιάζετε, οι ρυθμοί είναι γρήγοροι που σε αναγκάζουν να οδηγάς ατσούμπαλα, να κάνεις απότομα, να τρέχεις για να μην σε πιέζουν και και και.. Λογικό είναι να υπάρχει αυξημένη κατανάλωση. Προσωπικά δεν με νοιάζει η νοοτροπιά των οδηγών στην προτεύουσα οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα, τρέχουν χωρίς λόγο και εκεί που δεν πρέπει, τρακάρουν σε απίστευτα σημεία και πολλά άλλα φρουτέξ, οπότε μέσα στην κίνηση και στην Αθήνα γενικότερα με αρκετά αμυντική οδήγηση πετυχαίνω από 6.5-7.2 ανά 100 χιλιόμετρα, οδηγώντας πάντα δεξιά, στα φανάρια κόβω από πριν με ταχύτητα και μέχρι να φτάσω στο σταματημένο όχημα εμπρός μου, έχει ανάψει πράσινο οπότε αποφεύγω αυτό το σπαστικό σταμάτα ξεκίνα. Βέβαια κάποιες φορές είναι αναπόφευκτο αλλά τις περισσότερες φορές φρενάρω με ταχύτητα από πιο πριν.

Γενικά το σταμάτα ξεκίνα και το ξεκίνημα με ένα μικρό ανοιγματάκι που οι περισσότεροι κάνουμε σε κάθε φανάρι ρουφάνε την βενζίνα με το χοντρό το καλαμάκι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε Στην σαλονικη καθε φορα που παω σε καθε φαναρι ξεκινανε ταπα ολοι... Τι σκ@τα ολοι απο σκοπια βαζετε βενζινη??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχα αρχίσει να στραβώνω με την κατανάλωση, αφού εντός πόλης το 7 μπροστά ήταν επιτυχία. Το 6,3 που είχα χθες από Γιάννενα μέχρι Κόρινθο & 6,5 μέση κατανάλωση συνολικά από Γιάννενα μέχρι Αθήνα ήρθε και έλυσε τις όποιες απορίες... ...το αμάξι απλώς (όπως και το οποιοδήποτε αυτοκίνητο) εντός πόλης δεν μπορεί να κρατηθεί εύκολα χαμηλά σε κατανάλωση, ακόμα και με πολύ ήπια οδήγηση. Εκτός πόλης όμως δεν παίζεται και η κατανάλωση είναι απίστευτα ικανοποιητική για έναν κινητήρα τουρμπάτο και με 160ps!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχα αρχίσει να στραβώνω με την κατανάλωση, αφού εντός πόλης το 7 μπροστά ήταν επιτυχία. Το 6,3 που είχα χθες από Γιάννενα μέχρι Κόρινθο & 6,5 μέση κατανάλωση συνολικά από Γιάννενα μέχρι Αθήνα ήρθε και έλυσε τις όποιες απορίες... ...το αμάξι απλώς (όπως και το οποιοδήποτε αυτοκίνητο) εντός πόλης δεν μπορεί να κρατηθεί εύκολα χαμηλά σε κατανάλωση, ακόμα και με πολύ ήπια οδήγηση. Εκτός πόλης όμως δεν παίζεται και η κατανάλωση είναι απίστευτα ικανοποιητική για έναν κινητήρα τουρμπάτο και με 160ps!

με τι ταχύτητα κινιόσουν? φαντάζομαι όχι πάνω από 120km

Link to comment
Share on other sites

με τι ταχύτητα κινιόσουν? φαντάζομαι όχι πάνω από 120km

Προφανώς πάνω από 120km όπου ο δρόμος και οι συνθήκες το επέτρεπαν. Όποιος έχει κάνει φίλε μου το Πάτρα - Αθήνα βράδυ πρόσφατα ξέρει ότι ο δρόμος είναι λούνα παρκ από τα σήματα και με μία λωρίδα λόγω των έργων, εκεί και να θες δεν πας. Αλλά σε περιφερειακό Αγρινίου, Άρτας, στο Κόρινθος - Αθήνα και σε κάποια άλλα τμήματα της διαδρομής δεν πας το Golf με 80 ούτε με 120. Το θέμα είναι να μην είσαι κάγκουρας με το γκάζι και οι επιταχύνσεις να γίνονται ομαλά, πλην των προσπεράσεων φυσικά που πρέπει να γίνονται με συνοπτικές διαδικασίες.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Εχω και γω ενα 6αρακι R-Line με 160 ιππους και DSG7 και στο θεμα της καταναλωσης θα συμφωνησω με τον φιλο ACE2007, εντος πολης το γκολφακι ειναι ρουφηχτρα αλλα εκτος πολης ειναι απαιχτο!!! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.