Jump to content
billy3

Κατανάλωση Βενζίνης

Recommended Posts

σαφη απαντηση δεν εχω παρει απο κανεναν για το 1,4 σε αυτο που ρωτησα..

υποθετικα οτι θα καιει λιγοτερο απο το 1,6 fsi ειναι ακυρο να το συζηταμε...στην πραξη παιζουν και αλλα πραγματα ρολο..

εγω εχω δει οτι το εντος πολης (ΟΧΙ ΣΚΙΣΙΜΟ) σε μικρες ταχυτητες παιζει στα περισσοτερα αυτοκινητα ενα λιτρο πανω απο την ονομαστικη ήτοι 8,3 εργοστασιακο αρα 9,3 πραγματικο...

επισης το απλο μοτερ(υποθετο απο το golf προηγουμενης γενιας) δεν εχω ιδεα αν θα καιει λιγοτερο

το 1,4fsi σε νορμαλ συνθηκες εντος πολης και οικονομικη οδηγηση,να το υπολογιζεις καπου στα 7,5 λιτρα ανα 100 χλμ.Τωρα αν εισαι συνεχεια 1η 2αρα,μαλον θα πρεπει να δεις κατι σε ντιζελ η' σε μηχανακι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση!

παντως κοιταω και το 1,6..ειναι πιο ολοκληρωμενο αυτοκινητο αλλα εχω ακομη πολυ ψαξιμο!

μεχρι 8 λιτρα εντος πολης με οικονομικη οδηγηση(συνεχεις αλλαγες το πολυ μεχρι 2800στροφες :db: )  για μενα ειναι παρα πολυ καλα! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.τι κατανάλωση έχει περίπου το gt σε σχέση με το tsi 140 ps?

Και κατι ακόμα έχω βρει ένα μεταχειρισμένο gt και στο τιμόνι δεν γράφει gt έχει μόνο το ασημί σκέτο ειναι λογικό αυτο;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Νομίζω ότι το GT (Κινητήρας BLG - ονομαστική ιπποδύναμη 170ps) έχει μεγαλύτερα μπεκ από το 140ps (κινητήρας BMY). Την κατανάλωση που αναφέρει ο κατασκευαστής μπορείς να την βρείς μέσω google. Ως κάτοχος 140, αν θυμάμαι καλά μικτό κύκλο έδινε 7,2l/100km αλλά ανάλογα με την χρήση έχω δει ελάχιστο 4,3l/100km (είχα αυγό κάτω από το πόδι...χαχαχα) και μέγιστο 13l/100km (σκίσιμο).

 

Αν έχει σκέτο ασημί, παίζει να είναι η έκδοση gt sport (140ps)

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Νομίζω ότι το GT (Κινητήρας BLG - ονομαστική ιπποδύναμη 170ps) έχει μεγαλύτερα μπεκ από το 140ps (κινητήρας BMY). Την κατανάλωση που αναφέρει ο κατασκευαστής μπορείς να την βρείς μέσω google. Ως κάτοχος 140, αν θυμάμαι καλά μικτό κύκλο έδινε 7,2l/100km αλλά ανάλογα με την χρήση έχω δει ελάχιστο 4,3l/100km (είχα αυγό κάτω από το πόδι...χαχαχα) και μέγιστο 13l/100km (σκίσιμο).

Αν έχει σκέτο ασημί, παίζει να είναι η έκδοση gt sport (140ps)

Ελπίζω να βοήθησα!

Πίσω λέει gt και έχει κ το όργανο αυτο για πίεση λαδιού νομίζω εκεί που κανονικά έπρεπε να έχει την θερμοκρασια

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν ανοίξουμε ένα θέμα κάνουμε search.

Έγινε συγχώνευση των θεμάτων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πίσω λέει gt και έχει κ το όργανο αυτο για πίεση λαδιού νομίζω εκεί που κανονικά έπρεπε να έχει την θερμοκρασια

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό το όργανο δείχνει και καλά την υπερπλήρωση....(χαχαχα εδώ γελάμε...!!!)

 

Μην αγχώνεσαι μόνο για εφέ μπήκε (μια από τις εξυπνάδες της μαμάς...)

 

Εφόσον έχει αυτό το όργανο είναι GT - 170ps και ισχύει ότι σου έγραψα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το όργανο δείχνει και καλά την υπερπλήρωση....(χαχαχα εδώ γελάμε...!!!)

Μην αγχώνεσαι μόνο για εφέ μπήκε (μια από τις εξυπνάδες της μαμάς...)

Εφόσον έχει αυτό το όργανο είναι GT - 170ps και ισχύει ότι σου έγραψα παραπάνω

Ανάμεσα σε fsi 1.6 και gt υπάρχει μεγάλη διαφορά κατανάλωσης;ειμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το Gt θα το μετανιώσεις ..

Όχι δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κατανάλωση βενζίνης για το gt κανένας ρε παιδιά....κάποιος που το έχει όχι ότι λένε τα χαρτιά

Θα με ενδιέφερε κατανάλωση σε επαρχιακή οδό με δυο λωρίδες άνα κατεύθυνση με πολύ νορμαλ οδήγηση με 100/120 χιλιομετρα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κατανάλωση βενζίνης για το gt κανένας ρε παιδιά....κάποιος που το έχει όχι ότι λένε τα χαρτιά

Θα με ενδιέφερε κατανάλωση σε επαρχιακή οδό με δυο λωρίδες άνα κατεύθυνση με πολύ νορμαλ οδήγηση με 100/120 χιλιομετρα

Sent from my iPhone using Tapatalk

θα σου πω για το 140αρι που έχω και υπολόγιζε 0,5lt/100km παραπάνω.

εντός πόλης κάτω από 8lt/100km δεν βλέπεις ποτέ

εκτός πόλης ανάλογα πως πας 100 - 110 5,5lt/100km περίπου με 140 και cruise control ανάλογα με το φορτίο βλέπω από 6,7 - 7,5lt/100km το 7,5lt/100km το βλέπω με 4 άτομα 2 μεγάλοι 2 παιδιά και φουλ πορτμπαγκάζ.

 

οι καταναλώσεις αυτές είναι για 140αρι με 16αρα οπότε υπολόγιζε από 0,5 έως 1lt/100km παραπάνω

 

 

η μικρότερη κατανάλωση που έχω δει ήταν όταν το έστρωνα με 100km Αθήνα - Ναύπλιο μου είχε γράψει 5,1lt/100km φυσικά δεν την έχω ξαναδεί ποτέ αυτή την κατανάλωση :hmm: :hmm:

 

 

οι παραπάνω τιμές είναι στην οθόνη του αυτοκινήτου στον βενζινά είναι από 0,5 έως 2 lt/100km πάνω ανάλογα πόσο κλέβει στην υπογραφή μου μπορείς να δεις τiς καταναλώσεις μου στο fuelly

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

το 1600 μπορει και να καιει παραπανω απο το GT...

 

αλλα συνεχιζουμε στο θεμα μας........

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κατανάλωση βενζίνης για το gt κανένας ρε παιδιά....κάποιος που το έχει όχι ότι λένε τα χαρτιά

Θα με ενδιέφερε κατανάλωση σε επαρχιακή οδό με δυο λωρίδες άνα κατεύθυνση με πολύ νορμαλ οδήγηση με 100/120 χιλιομετρα

Sent from my iPhone using Tapatalk

ως κάτοχος GT με 125,000 + km 

μπορώ να σου πω ότι η κατανάλωση του αυτοκινήτου είναι περί τα 8lt/100km.
 
Η τιμή αυτή είναι μεση για περίπου 50,000 που κρατάω μετρήσεις και περιλαμβάνει εθνικό/επαρχιακό δίκτυο και κίνηση σε πόλη. 
 
Αν μιλάμε για κίνηση με 100-120 km/h θα έλεγα πως η κατανάλωση είναι περί τα 7lt/100km
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποδοση και οικονομια μαζι..μεση καταναλωση 4.6 λες και ειναι Diesel.Την επιδοση την πετυχα με προσεκτικη οδηγηση και αλλαγες ταχυτητων εως 2.500rpm.Η διαδρομη ηταν Ν.Σμυρνη-Μενιδι μεσω κηφισσου.Σε καθημερινες συνθηκες σε διαφορες διαδρομες εχω 7.5-8 καταναλωση που και παλι ειναι εξαιρετικο νουμερο για αυτοκινητο τετοιων επιδοσεων.

post-5932-0-57611600-1423168322_thumb.jp

post-5932-0-26063800-1423168395_thumb.jp

Edited by Μαρινος-TSI
Link to comment
Share on other sites

αν ειχαμε κυπελο νομιζω θα χα παρει το βραβειο ασυμφορου αυτοκινητου....θα πω και για τα δυο σεταπ

με κο4 τερμα εβλεπες πατημενο 14 λιτρα τσιτα(460ps)....αμα το πηγαινες ατουρμπιστο επεφτε 9 λιτρα ανετα ταξιδι....

μεσα στην πολη 9-10 να πηγαινε μαχ

 

τωρα  αυτη την στιγμη  αρυθμιστο..με βτ

μια αποσταση 500 χλμ πουτην εκανα με 100 ευρο βενζινα 100 ρον παντα την κανω με 200 πλεον

με 130 την ωρα ηγουμενιτσα-γιαννενα-αθηνα πες 500 χλμ γεματα ειχαμε τα 200 ευρο για να φτασουμε.4 ατομα και βαλιτσες

με 100 μαχ την ωρα επιστροφη αθηνα-ιωαννινα αυστηρα,ομως, ειχαμε 150 ευρο βενζινη 2 ατομα αδειοι

θα επανελθω οταν ρυθμισω και επειδη εχω αλλες 2 αθηνες μεσα στον μηνα  θα προσπαθησω για οικονομια να δω τι θα βγαλει...

 

εχω απορια ομως τι γινεται στο ρελαντι,σταματημενο απλα να ζεσταινειπχ....στιγμιαια βλεπεις 1.2 αντε 1.4 λιτρα με αιρκοντισιον αναμμενο αλλα στη μεση καταναλωση βλεπεις 49+λιτρα γιατι ανεβαινει στο ρελαντι η μεση? και τσεκαρω μειγμα 14 με 15 ρελαντι που ειναι νορμαλ δεν ριχνει δηλαδη αβερτα αλλα προς μεσαιο στεγνο δηλαδη

 

να πω ομως σαν μαμα με 200 αλογα χωρις τιποτα ειχα δει σε ταξιδι με 100χλμ  και 6.4 στον υπολογιστη ταξιδιου.,.

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πριν λίγες μέρες γυρίσαμε από Κασσάνδρα που πάμε κάθε χρόνο, είπα να γράψω και γω τις καταναλώσεις. Το ταξίδι έγινε με το δικό μου, edition 30 φουλ 1ο στάδιο σχεδόν 400hp, toyo proxes r888 με πιέσεις 2.6 bar (37.7 psi) παντού, γεμάτο πορτ παγκάζ με σακ βουαγιάζ και λίγες σακούλες και τσάντες στο πίσω κάθισμα, 2 άτομα, στο πήγαινε με 140 σχεδόν σε όλη τη διαδρομή γιατί βιαζόμασταν εκτός από το κομμάτι από την περιφερειακή Θεσ/κης και μετά, και κλιματισμό στους 22 βαθμούς, μέση κατανάλωση 9.2/100. Στο γύρνα ακόμα πιό γεμάτο αμάξι μιας και εκτός από τα παραπάνω είχαμε και τα 25 κιλά μέλι από το χωριό συν διάφορα από δω και κει, ίδιες πιέσεις στα λάστιχα, με 120 σχεδόν σε όλη τη διαδρομή πάλι εκτός από το κομμάτι μέχρι την Θεσ/κη και κλιματισμό στους 22, μέση 8.2/100 δηλαδή 1 λίτρο διαφορά αυτά τα 20 χλμ/ώρα.

Για τις πιέσεις των ελαστικών μην σας παραξενεύει που είναι σχετικά χαμηλές για τέτοιο φορτίο, κι ας γράφει η τάπα τα δικά της, είναι λόγω του είδους των ελαστικών που δουλεύουν καλύτερα με χαμηλότερες πιέσεις, με ότι κόστος σε κατανάλωση έχει αυτό φυσικά (αν και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τα νούμερα). Αλλά για θέματα ασφάλειας έτσι θέλουν αυτά. Πίσω στην Αθήνα για τις γρήγορες βόλτες μας είμαι ακόμη πιό κάτω, κάποτε τα δούλευα και 2 bar (29 psi) μέχρι που βρήκα τη μέση λύση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.