Jump to content
billy3

Κατανάλωση Βενζίνης

Recommended Posts

καλα εισαι....οσο βαραινει το ποδι καιει,οσο ποιο σιγα πας καιει λιγοτερο,τι θεμα ειναι να μαθουμε να οδηγουμε συνετα...ελα ντε.

Link to comment
Share on other sites

418535_254625917990064_1321028044_n.jpg

με 122αρι είμαι και αυτό είναι το μεγαλύτερο που κατάφερα να ρίξω. μου φαίνεται δν πάει πιο κάτω... ενώ έχω ακούσει και για 5,3 σε 110 χλμ. πάντως είναι οικονομικό ότι και να λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι ενδεικτικό γτ οποιαδήποτε ανωμαλία στο δρόμο θα αλλάξει αυτο που βλέπεις. Το πιο ενδεικτικό είναι η μέση καταναλωση και που κυκλοφορεις. Εκει μπορείς να κρίνεις την οικονομια..

Παντωσ για ταξίδι με μέση ταχύτητα τα 100 χλμ είναι πολυ καλα ..

Link to comment
Share on other sites

Golf 5 TSi 140 HP:

Αποκλειστικα οδηγηση στην πολη.

Απο γεματο μεχρι να αναψει λαμπακι ρεζερβας (48 λιτρα δλδ. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος) εβγαλα 609 χλμ.

Δηλαδη καταναλωση 7,88

Τροπος οδηγησης: min 1.500 στροφες max 3.000 στροφες με πολυ αργες επιταχυνσεις και πολυ χρηση νεκρας. (ο'τι γλυτωνεις απο βενζινη τα δινεις σε τακακια αργοτερα) ;)

Link to comment
Share on other sites

Golf 5 TSi 140 HP:

Αποκλειστικα οδηγηση στην πολη.

Απο γεματο μεχρι να αναψει λαμπακι ρεζερβας (48 λιτρα δλδ. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος) εβγαλα 609 χλμ.

Δηλαδη καταναλωση 7,88

Τροπος οδηγησης: min 1.500 στροφες max 3.000 στροφες με πολυ αργες επιταχυνσεις και πολυ χρηση νεκρας. (ο'τι γλυτωνεις απο βενζινη τα δινεις σε τακακια αργοτερα) ;)

Μία επισήμανση μόνο, στα σύγχρονα αυτοκίνητα καίει παραπάνω με την χρήση "νεκράς".

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

το ειχα ξανακουσει αυτο αλλα σημερα το παρατηρησα. κατεβαινα για τριανδρια και ειχε κινηση και πηγαινα με νεκρα, η καταναλωση εφτανε και τα 5.5 λιτρα. (τοσο εχω μεση καταναλωση). οταν εβαλα ταχυτητα η καταναλωση ηταν 0

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδή δεν θελω να ανοιγω νεο θεμα θα ξεθαψω αυτο!!

εχω μπερδευτει με αυτα που διαβαζω για τα 1,4 fsi και για τα 1,6 fsi..

ΔΕΝ με νοιαζει για την εθνικη ή την παραλιακη χωρις κινηση...ξερω οτι αυτα μπορεις να τα ριξεις....

εγω θελω να μου πεις καποιος καταναλωση για τα ανωτερω εντος πολης 1η 2α 3η με ελαφρυ ποδι και με βαρυ ποδι.εκει φευγει η βενζινη

ενδιαφερομαι να αγορασω 1 απο τα δυο και ψαχνομαι.

σας ευχαριστω εκ των προτερων..

p.s αν το 1,4 θελει 100αρα και καει 9,1 εντος πολης και ειναι και ψοφιο...το απορριπτω σαν επιλογη ΧΘΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδή δεν θελω να ανοιγω νεο θεμα θα ξεθαψω αυτο!!

εχω μπερδευτει με αυτα που διαβαζω για τα 1,4 fsi και για τα 1,6 fsi..

ΔΕΝ με νοιαζει για την εθνικη ή την παραλιακη χωρις κινηση...ξερω οτι αυτα μπορεις να τα ριξεις....

εγω θελω να μου πεις καποιος καταναλωση για τα ανωτερω εντος πολης 1η 2α 3η με ελαφρυ ποδι και με βαρυ ποδι.εκει φευγει η βενζινη

ενδιαφερομαι να αγορασω 1 απο τα δυο και ψαχνομαι.

σας ευχαριστω εκ των προτερων..

p.s αν το 1,4 θελει 100αρα και καει 9,1 εντος πολης και ειναι και ψοφιο...το απορριπτω σαν επιλογη ΧΘΕΣ!

 

1.6 fsi εργοστασιακό πλήρως...

1,2,3 με βαρύ πόδι το τριπ γράφει Ø14-16 λιτρα/100χλμ

1,2,3 με ελαφρύ πόδι το τριπ γράφει Ø9,5-11 λίτρα/100χλμ

 

(χωρίς κίνηση του στυλ σταμάτα-ξεκίνα και χρήση 95άρας)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδή δεν θελω να ανοιγω νεο θεμα θα ξεθαψω αυτο!!

εχω μπερδευτει με αυτα που διαβαζω για τα 1,4 fsi και για τα 1,6 fsi..

ΔΕΝ με νοιαζει για την εθνικη ή την παραλιακη χωρις κινηση...ξερω οτι αυτα μπορεις να τα ριξεις....

εγω θελω να μου πεις καποιος καταναλωση για τα ανωτερω εντος πολης 1η 2α 3η με ελαφρυ ποδι και με βαρυ ποδι.εκει φευγει η βενζινη

ενδιαφερομαι να αγορασω 1 απο τα δυο και ψαχνομαι.

σας ευχαριστω εκ των προτερων..

p.s αν το 1,4 θελει 100αρα και καει 9,1 εντος πολης και ειναι και ψοφιο...το απορριπτω σαν επιλογη ΧΘΕΣ!

Το 1.4 ειναι παντου ψοφιμι,εγω θα βαριομουν να το οδηγω.

Κοιτα για 1.4tsi,turbo,140hp,και δεν καιει.

Link to comment
Share on other sites

Το 1.4 ειναι παντου ψοφιμι,εγω θα βαριομουν να το οδηγω.

Κοιτα για 1.4tsi,turbo,140hp,και δεν καιει.

to tsi 140hp εντός πόλης δεν πέφτει κάτω από 8,5 με τίποτα και εάν μιλάμε για κίνηση τύπου αλεξανδρας το 12αρι το έχει άνετα

Link to comment
Share on other sites

to tsi 140hp εντός πόλης δεν πέφτει κάτω από 8,5 με τίποτα και εάν μιλάμε για κίνηση τύπου αλεξανδρας το 12αρι το έχει άνετα

Τα παραλες λιγο, τοσο δεν εχω ουτε με το δικο μου που εχει τα διπλα αλογα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα παραλες λιγο, τοσο δεν εχω ουτε με το δικο μου που εχει τα διπλα αλογα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

 

καθόλου και ιδίως αλεξανδρας πρωινά σε ώρα αιχμής φτάνοντας στο παίδων μου έδειχνε στην οθόνη μέση διαδρομής 11,5 - 12,5

σε μποτιλιαρισμένη εθνική παίζω από 8,5 με 9,5 πάντα για ώρες αιχμής

Link to comment
Share on other sites

Με tsi 140 του 2007 μέση κατανάλωση 6,2-7,0 εδώ και πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα. Κινούμαι σε περιφερειακό στην επαρχία και αρκετά κοντινά ταξιδάκια. Σε μποτιλιάρισμα σχεδόν καθόλου γιατί έχω scouter. Νομίζω αρκετά καλά για τη γριά γκόλφω

Link to comment
Share on other sites

μιλάω πάντα για εντός πόλης και ώρες αιχμής σε εθνική αναλόγως τα κέφια από 5,5 μέχρι 8lt/100km max

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα θα ηθελα να το περιορισουμε το θεμα στους κινητηρες που ανεφερα...

για μενα το ιδανικο ειναι το 122 αρι αλλα τα δινουν πολυ πιο ακριβα οποτε το εχω απορριψει..

140 αρι 170αρι για κανενα λογο..οποιος καταλαβε καταλαβε.παιρνεις 1,8 tfsi κατα τη γνωμη μου.

στο θεμα μας ..

ποσο πιο αργο ρε παιδια το 1,4 σε σχεση με αυτο που οδηγαω??εχω punto 1,2 με 80 αλογα..ναι ειναι πιο ελαφρυ αλλα οταν βγεις να προσπερασεις τα ιδια σκατα ειναι!

το θεμα μου ειναι να παρω ενα καλυτερο αυτοκινητο και ΟΧΙ γρηγοροτερο.(για την ωρα)

αλλα αν το 1,4 και εντος πολης απο 8,5 μεχρι 9,5 αναλογως τους ποδιου δεν αξιζει καθολου νομιζω..

προφανως τα μεγαλυτερα θα καινε λιγοτερο αλλα εχουν και μια διαφορα τιμης για να τα αγορασεις!

sorry αν το κουραζω λιγο αλλα η βενζινη ειναι σημαντικο θεμα για την επιλογη..

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Για να αποφύγεις τους fsi μήπως να κοίταζες για κανένα Αudi Α3 8 P 1.6 8βάλβιδο? Αρπάζει πολύ καλύτερα στις χαμηλές, αποφεύγεις την 100άρα που θέλουν οι FSi ή τον αργό 1.4 . Πάνω κάτω νομίζω ίδιες τιμές παίζουν. Ίσως λιγότερο όμορφο αλλά σίγουρα δεν το λες και άσχημο εξωτερικά, κλάσεις ανώτερο εσωτερικά,ίδιο πάτωμα, ίδια ανταλλακτικά, ίδια συνεργεία ίδια όλα .

 

Που χου

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/5593466/

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/5049247/

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/4854337/

 

Υ.Γ. Πάντως δεν θα έχεις πρόβλημα και με το 1.4 αν θες απλά ένα αμάξι να σε μετακινεί. Υπερβολές είναι αυτά.  Άλλοι κυκλοφορούν ακόμα σκαραβαίους. Σιγά!

Υπήρχε και το 1.4 με τα 80 άλογα (όχι FSi). Χωρίς να το έχω οδηγήσει έλεγαν θυμάμαι τότε ότι ήταν πιο σπιρτόζικο από το FSi για το λόγο ότι μάλλον ήταν ντιζάτο. Ψάξ'το καλά.

Edited by Grouper_8L
Link to comment
Share on other sites

εχω κοιταξει και 4 αρια αλλα νομιζω οτι σχεδιαστικα δειχνει παλιο πλεον...

παιδια ταφος ξεταφος θα εχω ενα πολυ καλο αυτοκινητο αθορυβο και ως ενα βαθμο αξιοπιστο..μακαρι να μπορουσα να παρω ενα 122αρι που θα ειναι το ιδανικο αλλα η χρηματικη διαφορα ειναι μεγαλη για τα δεδομενα μου.

πιο πολυ με αγχωνει η καταναλωση και παρα το γκαζι..θα απογοητευτω αν πηγαινω Βουλιαγμενης με 70-80 και μου καιει 9,0 - 9,5 λιτρα..θελω να κανω τη δουλεια μου με ασφαλεια και χωρο.δε θα κανω κοντρες(για την ωρα.!)

το εχω σκεφτει και το diesel αλλα δε βρηκα κατι που να αξιζει και τα περισσοτερα σε αυτα τα χρηματα ειναι εισαγωγης και κακομεταχειρισμενα.

p.s:αυτο  με τα 1,4 που εχω δει ειναι οτι αυτα με τα 90 γραφουν fsi και πισω και στο μοτερ ενω τα αλλα (1,4 απλα)δεν γραφουν τιποτα.βρηκα ενα στο car αλλα μετα απο λιγο εξαφανιστηκε-πουληθηκε!!

Link to comment
Share on other sites

εχω κοιταξει και 4 αρια αλλα νομιζω οτι σχεδιαστικα δειχνει παλιο πλεον...

παιδια ταφος ξεταφος θα εχω ενα πολυ καλο αυτοκινητο αθορυβο και ως ενα βαθμο αξιοπιστο..μακαρι να μπορουσα να παρω ενα 122αρι που θα ειναι το ιδανικο αλλα η χρηματικη διαφορα ειναι μεγαλη για τα δεδομενα μου.

πιο πολυ με αγχωνει η καταναλωση και παρα το γκαζι..θα απογοητευτω αν πηγαινω Βουλιαγμενης με 70-80 και μου καιει 9,0 - 9,5 λιτρα..θελω να κανω τη δουλεια μου με ασφαλεια και χωρο.δε θα κανω κοντρες(για την ωρα.!)

το εχω σκεφτει και το diesel αλλα δε βρηκα κατι που να αξιζει και τα περισσοτερα σε αυτα τα χρηματα ειναι εισαγωγης και κακομεταχειρισμενα.

p.s:αυτο  με τα 1,4 που εχω δει ειναι οτι αυτα με τα 90 γραφουν fsi και πισω και στο μοτερ ενω τα αλλα (1,4 απλα)δεν γραφουν τιποτα.βρηκα ενα στο car αλλα μετα απο λιγο εξαφανιστηκε-πουληθηκε!!

Φιλε μου σε καμια περιπτωση δεν θα δεις 9-9,5 λιτρα στο 1,4fsi μεσα σε πολη.Τοσο δεν και και το δευτεο αυτοκινητο που εχω στην οικογενεια ενα focus ii 1.600cc TI-VCT 115ps)που για οσους το ξερουνε ειναι ρουφηχτρα μεγαλη.

 

Ενημερωτικα το παλιο μου 5αρι 1,6 fsi με ταχυτητες 80-120 ρουφαγε περιπου 6-7 λιτρα στα 100 ΚΜ,γιατι δεν το πιεζα απλα εκανα την δουλιτσα μου με νορμαλ ρυθμους και χωριςνα κυνηγαω κανεναν στο δρομο.Το 14αρι(90 αλογα) με τον ιδιο ρυθμο ειναι οικονομικοτερο.Το εχει ο γαμπρος μου και οσες φορες καναμε μαζι ταξιδι ειτανε ορατη με το ματι η διαφορα της καταναλωσης απο την βελονα και μονο της βενζινης στα οργανα.

 

Αν το 14αρι το πηγαινεις πανω απο τα 140 χλμ εκει θα δεις οτι καει παραπανω αφου ζοριζετε(λιγα σχετικα αλογα και πολλα τα κιλα) οχι ομως οτι θα σε κανει και φτωχοτερο.

 

Γενικα το 1,4 fsi αν το βρεις με λιγα χλμ και καλη κατασταση,ειναι μια χαρα αυτοκινητο για καποιον που θελει να κανει την δουλιτσα του.Αυτα περι 100ρας βενζινα ειναι κουραφεξαλα.Απλα με την 95αρα το αμαξι θα βγαζει 3-4 αλογα λιγοτερα (απο την μανα του ειναι περιπου 93-96 αλογα) και αν το πηγαινεις ανθρωπινα χωρις να το ζοριζεις (πχ ανηφορα 5η και 80 χλμ στο κοντερ) δεν εχεις και προβλημα με πυρακια.

 

Ο γαμπρος μου και εγω ποτε δεν βαλαμε 100ρα και ποτε δεν ειχαμε κανενα προβλημα.

 

Tα tsi μην τα κοιτας και τοσο πολυ γιατι δεν εχουνε και το καλητερο ονομα στην πιατσα σε θεματα αξιοπιστιας.

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Επειδή σβήστηκε το post μου. Διαφωνώ με τα "κουραφέξαλα" περι 100άρας. Και επίσης διαφωνώ με τα τις κακές φήμες της πιάτσας.

Ευχαριστώ.

Edited by Speedy
αφαίρεση εκτός θέματος περιεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

σαφη απαντηση δεν εχω παρει απο κανεναν για το 1,4 σε αυτο που ρωτησα..

υποθετικα οτι θα καιει λιγοτερο απο το 1,6 fsi ειναι ακυρο να το συζηταμε...στην πραξη παιζουν και αλλα πραγματα ρολο..

εγω εχω δει οτι το εντος πολης (ΟΧΙ ΣΚΙΣΙΜΟ) σε μικρες ταχυτητες παιζει στα περισσοτερα αυτοκινητα ενα λιτρο πανω απο την ονομαστικη ήτοι 8,3 εργοστασιακο αρα 9,3 πραγματικο...

επισης το απλο μοτερ(υποθετο απο το golf προηγουμενης γενιας) δεν εχω ιδεα αν θα καιει λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.