Jump to content
Dukas

Προβλημα Στην Κλειδαρια Του Συνοδηγου

Recommended Posts

Καλησπερα,

Οπως λεει και ο τιτλος του θεματος αντιμετοπιζω προβλημα με την κλειδαρια του συνοδηγου. Δεν ξερω για πιο λογο αλλα οταν ανοιγω την πορτα του συνοδηγου δεν μου δειχνει στο καντραν οτι ειναι ανοιχτη (που συνεπαγεται οτι δεν δουλευουν τα λαμπακια τις πλαφονιερας, οταν ξεκλειδωνω το αμαξι και ανοιγω την πορτα του συνοδηγου μονο, κλειδωνει μετα απο λιγο μονο του....). Το περιεργο στην υποθεση ειναι πως οταν παω να κλεισω την πορτα και δεν κλεισει καλα απο τον κραδασμο που γινετε δουλευει κανονικα. Δοκιμασα να βαλω καποιο σπρευ καθαριστικο στην κλειδαρια αλλα χωρις αποτελεσμα.

Εχει καποιος αλλος αντιστοιχο προβλημα σε golf iv?Αν γνωριζει καποιο απο τα μελοι πως 8α μπορουσε να φτιαξει ή αν δεν φτιαχνει ποσο κοστιζει η αντικατασταση της?

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα και το έχω αφήσει έτσι εδώ και χρόνια (εμένα δεν κλειδώνει μόνο του). Όταν όμως κλείδωνε μόνο του (ναι το έχω περάσει και αυτό και έχω κλειδώσει και τα κλειδιά μέσα λόγω αυτού), έφταιγε η πλακέτα που βρίσκεται στην πόρτα του οδηγού. Πρέπει να το πας σε κάποιον ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων που να γνωρίζει παρόμοια προβλήματα και να σου πει αν φταίει και σε σένα η πλακέτα που βρίσκεται στην πόρτα του οδηγού (το λέω γιατί από εκεί είναι το control module για το κεντρικό κλείδωμα) ή αν φταίει κάποια πλακέτα που βρίσκεται στην πόρτα του συνοδηγού (το λέω γιατί δε γνωρίζω αν υπάρχει και εκεί παρόμοια πλακέτα).

Από εκεί και πέρα το πρόβλημα οφείλεται σε σκασμένες επαφές της ηλεκτρονικής πλακέτας. Μπορεί να διορθωθεί και η ήδη υπάρχουσα πλακέτα με κολλητήρι. Το πρόβλημα το παρουσίαζαν όλα τα golf και bora μέχρι το 2002 μετά το διόρθωσαν. Για καινούργια πλακέτα είναι πολλά τα λεφτά. Μία μεταχειρισμένη κοστίζει γύρω στα 40 με 50 ευρώ. Αν πιάνουν τα χέρια σου και διαθέσεις 3-4 ώρες την αλλάζεις μόνος. Θέλει λύσιμο όλη η πόρτα και το σιδερένιο εσωτερικό πάνελ της, λύσιμο ο γρύλος του παραθύρου και στήριξη του τελευταίου με ταινίας για να μην πέσει (ή το βγάζεις και αυτό) και έτσι αποκτάς πρόσβαση στην πλακέτα. Στην Αττική όπου και να πήγα μου ζητούσαν εργατικά από 80 μέχρι και 150 ευρώ και τελικά την άλλαξα με 20 ευρώ σε ηλεκτρολόγο της επαρχίας. Τέλος κάτι σημαντικό που πρέπει να προσέξεις αν αγοράσεις μεταχειρισμένη πλακέτα.

Η πλακέτα αυτή έρχεται μαζί με το συρματόσκοινο που ενώνεται με το εσωτερικό νικελένιο χερούλι που ανοίγεις την πόρτα, οπότε αν πάρεις μεταχειρισμένη από skoda ή seat ναι μεν θα δουλέψουν όλα σωστά, αλλά θα θέλει μια μικρή πατέντα στον τρόπο με τον οποίο πιάνει το συρματόσκοινο με τον γάντζο του, το χερούλι της πόρτας. Οπότε καλύτερα προσπάθησε να είναι από golf ή bora. Αν θελήσεις how to με φωτογραφίες αναλυτικά όλης της διαδικασίας ή ψάξε στο google και στο vwvortex.com ή να ψάξω στα bookmarks μου κάπου θα το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικη περιπτωση κλειδαριας vw απο οτι καταλαβα :D . Απο τις photo δεν φαινεται κατι το δυσκολο, θα κανω μια προσπαθεια και θα ποσταρω αποτελεσματα.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

Υποψην μπορει να μην φταινε οι κολησεις τις πλακετας, μπορει να φταει ο διακοπτης, ο οποιος παταει πανω στο δΥχαλο της πορτας το οποιο ειναι επενδεδΥμενο με πλαστικο το οποιο φθιρετε στο σημειο ποΥ παταει ο διακοπτης με αποτελεσμα ο διακοπτης να ειναι στον αερα, σαν πρωτη φαση βγαλε την κλειδαρια και ριξε μια ματια στον διακοπτη και το πλαστικο σε εκεινο το σημειο πιεζοντας τον με ενα κατσαβιδι να δεις αν δοΥλεΥει καλα, αλλιως μετα πας στην πλακετα οπως ειπαν παραπανω

εμενα στο οδηγοΥ το ειχε παθει και στα 2 γκολφ ποΥ ειχα και ηταν ο διακοπτης, τωρα εχει κανα χρονο ++ ποΥ δεν δοΥλεΥει και εμενα τοΥ σΥνοδηγοΥ οταν ανοιγει η πορτα αλλα δεν εΥκαιρεσα να το κοιταξω...

αΥτο ποΥ λες μπορει να γινει χωρις να λΥσω την πορτα? αν κολλαει ο μηχανησμος της κλειδαριας πως μορω να το φτιαξω? Με σπρεΥ γρασσο κανω δοΥλεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Φίλε Dukas έχω ένα Golf Gti toy '05, πριν μιάμιση βδομάδα δεν μου Κλείδωνε η πόρτα του συνοδηγού. Άλλου είδους πρόβλημα απ'ότι Φαντάζομαι απ'το διΚό σου, μιας Και σε σένα μπλέΚονται Και ηλεΚτρονιΚά στη μέση. αΦού το πήγα πρώτα σε ayto marine Και Κάτι άλλα Και μου έλεγαν Κάτι τρελά, θέλει αλλαγή η Κλειδαριά Και Κάτι τέτοια με Κόστος 200 ευρώ Και βάλε, το πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Bosch, με παιδιά τζιμάνια μέσα, έλυσαν την πόρτα έβγαλαν την Κλειδαριά Και την σένιαραν στο άψε σβήσε. ούτε άλλαγμα Κλειδαριά ούτε τίποτα. Και το πιό βασιΚό? Πρώτα άνοιξαν την πόρτα να σιγουρευτούν ότι θέλει αλλαγή η Κλειδαριά χωρίς εργατιΚά! αν θες σου δίνω τηλέΦωνα Και διεύθυνση. γλύτωσα τουλάχιστον 170 ευρώ Φίλε...

Ό,τι θές στείλε π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Φίλε Dukas έχω ένα Golf Gti toy '05, πριν μιάμιση βδομάδα δεν μου Κλείδωνε η πόρτα του συνοδηγού. Άλλου είδους πρόβλημα απ'ότι Φαντάζομαι απ'το διΚό σου, μιας Και σε σένα μπλέΚονται Και ηλεΚτρονιΚά στη μέση. αΦού το πήγα πρώτα σε ayto marine Και Κάτι άλλα Και μου έλεγαν Κάτι τρελά, θέλει αλλαγή η Κλειδαριά Και Κάτι τέτοια με Κόστος 200 ευρώ Και βάλε, το πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Bosch, με παιδιά τζιμάνια μέσα, έλυσαν την πόρτα έβγαλαν την Κλειδαριά Και την σένιαραν στο άψε σβήσε. ούτε άλλαγμα Κλειδαριά ούτε τίποτα. Και το πιό βασιΚό? Πρώτα άνοιξαν την πόρτα να σιγουρευτούν ότι θέλει αλλαγή η Κλειδαριά χωρίς εργατιΚά! αν θες σου δίνω τηλέΦωνα Και διεύθυνση. γλύτωσα τουλάχιστον 170 ευρώ Φίλε...

Ό,τι θές στείλε π.μ.

Ευχαριστω φιλε μου για το ενδιαφερον αλλα υπαρχει ενα προβλημα, ειμαι απο Κρητη και εσυ απο οτι βλεπω μιλας για Αθηνα. Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον :db:

Link to comment
Share on other sites

ειχα κ εγω τετιο προβλιμα κ ειναι μια επαφι που ξεκολαει ---- δηλ αμα ποιανουν τα χερια σου μπορεις να την ανοιξεις κ να την κολισεις γτ κατα την γνωμη μου δεν αξηζει για ενα κολιμα να αλλαξεις ολοκληρη την κληδαρια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.