Jump to content
Guest mitS.O.S.

Ένδειξη "Defect Brake Servo!" ... Golf Vi Tsi

Recommended Posts

Guest mitS.O.S.

Καλησπέρα

Έχει τύχει σε κανέναν να εμφανιστεί η ένδειξη "Defect Brake Servo!" ...???

Η ακριβής μετάφραση είναι "Ελάττωμα στην υδραυλική υποβοήθηση των φρένων" ...

Link to comment
Share on other sites

οχι ,δεν το εχω ξανακουσει ,στο vag com σου εβγαλε το μηνυμα;εσυ αντιληφθηκες κατι ή απλα έκανες scan και το βρήκες;

τα φρενα σου δουλευουν κανονικα ή έχει σκληρυνει πολύ η αισθηση στο πενταλ

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Η ένδειξΗ έχει εμφανιστεί στο ταμπλό, στΗν οθόνΗ, με λευκά γράμματα και θαυμαστικό (!)... έχει εμφανιστεί 3-4 φορές πριν από καιρό και εμφανίστΗκε πάλι χτες... συγκεκριμένα εμφανίζεται μόλις ανοίγω το πρωί το διακόπτΗ πριν βάλω μπροστά τΗν μΗχανή... το διαγνωστικό στο συνεργείο δεν δείχνει απολύτως τίποτα... επίσΗς δεν παρατΗρώ κάτι περίεργο στΗν συμπεριφορά των φρένων...

από το συνεργείο μου απάντΗσαν πως από τΗν στιγμή που το διαγνωστικό δεν καταγράφει τίποτα, θα πρέπει να το αφήσω στο συνεργείο 1-2 Ημέρες για να το ελέγξει κλιμάκιο από τΗν Kosmocar...

(ρε παιδιά τα "Η" γιατί εμφανίζονται σαν κεφαλαία...??? εγώ μικρά τα γράφω...!!!)

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σύντροφοι. Μου το έχει βγάλει Και εμένα παρα πολλές φορές(όχι μόνο πρωί). το έχουν τσεΚάρει πολλές φορές Και η μόνη απάντηση που πήρα είναι ότι δεν είναι τίποτα, απλά μια στιγμιαία "λάθος ανάγνωση" στον έλεγχο της εΚΚίνησης!!

γενιΚά πάντως δεν έχει δημιουργήσει Κανένα πρόβλημα εδώ Και ενάμιση περίπου χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Αυτό που μου λες φίλε ChrisB μάλλον τΑιριάζει με κάτι που διάβΑσΑ σε ξένΑ forum σχετικά με σφάλμΑ του εγκεφάλου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου λες φίλε ChrisB μάλλον τΑιριάζει με κάτι που διάβΑσΑ σε ξένΑ forum σχετικά με σφάλμΑ του εγκεφάλου...

Πολύ πιθΑνό. Ό,τι μου είπΑν σΑς λέω!! το βγάζει συχνά πυκνά πάντως. Όλο μικρές εκπληξούλες το τουτούνι!! Πάντως θέμΑ με τΑ φρένΑ (κάποιΑ δυσλειτουργίΑ) δεν έχει εμφΑνίσει...(Αν είχε κΑι κΑινούριΑ λάστιχΑ θΑ ήτΑν βράχος!!!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μου έτυχε και μένα το ίδιο πριν μια εβδομάδα και στο δικό μου τουλάχιστον ήταν κομμένο ένα καλωδιακι από έναν αισθητήρα που διαβάζει την υποπιεση που πάει στο σερβο. Παραθέτω και φώτο να δείτε ποιο ακριβώς είναι.Ο μηχανικός μου είπε ότι συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα Scirocco και Golf 6 και το φτιάχνουν στο σέρβις αλλά σπάνια βγάζει βλάβη.Η λύση ήταν να μακρυνουμε και τα τρία καλώδια του αισθητήρα γιατί με την κίνηση του μοτέρ και όντας κοντό θα ξανακοβόταν.

post-21727-0-68780900-1328004606_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

εμενα πάντως σε εκεινο το σημειο δεν υπαρχει τέτοιος αισθητηρας-

υπαρχει όμως ένας αισθητηρας στην πολλαπλη εισαγωγης που μοιαζει πολυ με αυτον στην εικονα-

(βρισκεται πιο αριστερα και απεναντι απο αυτον που δειχνει η φωτο, στην μηχανη)

ο συγκεκριμενος που λεω είναι αισθητηρας πιεσης και μετραει με τι πίεση εισερχεται ο αερας στην μηχανη (map )

όπως γνωρίζουμε το σερβο κλεβει πιεση απο την μηχανη για να υποβοηθησει τα φρενα οποτε υπαρχει περιπτωση να είναι ο ίδιος

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Και στο δικό μου βγάζει την ένδειξη αυτή κάποιες φορές όταν πατήσω το πεντάλ του φρένου και με πατημένο φρένο βάλω σε λειτουργία τον κινητήρα.

Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα στην απόδοση των φρένων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.