Jump to content
geo.petin

Νέο Hyundai Veloster 1.6T Gdi 204Ηρ Vs Scirocco 1.4 160

Recommended Posts

Λοιποοοοοοοόν: οι Κορεάτες τεΛιΚά σΚέφτηΚαν, σΚέφτηΚαν Και... ξανασΚέφτηΚαν :crazy: Και είπαν να <<χτυπήσουν>> =@ ,όχι μόνο με ένα εντεΛώς νέο, μοντέρνο (έστω "ΚραυγαΛέο") coupe, που πέραν των όσων περίργων θα διαπιστώσει Κάποιος (π.χ έΛΛειψη παράδοσης, σπορ χαραΚτήρα, αμφίβοΛων "Κρατημάτων", παραδοσιαΚής "τραχύτητας" ΚορεάτιΚων Κινητήρων Κ.Λπ) Κι ενώ ειΝαι σιγουρα ΠοιοτιΚο , αΛΛά -Και για να φτάσω στο τεΛιΚό <<clue>>, αποφάσισαν επιπΛέον να Λανσάρουν Και ένα ΚαθόΛα σύγχρονο μοτέρ άμεσου ψεΚασμού με 204ηρ βασιΚής απόδοσης (τί να σΚέφτεσαι προγράμματα, αναβαθμίσεις Και τα ρέστα, όταν άποδίδεις ένα "click" πιο Κάτω[!] από Scirocco 2.0Tsi) ;;;), του έδωσαν 26,5Κg.m στις 1.750rpm Και φυσιΚά άμεσο ψεΚασμό!

Πώς το βΛέπετε την εμποριΚή του πορεία;;; Μήπως ήρθε Καιρός το Scirocco να βγάΛει Κάποια έΚδοση με τον 1.4 Twincharged πιο "Κοντά" στην απόδοση του Polo GTI (π.χ 175-180 ονομαστιΚά ηρ, "τεΛειώνοντας" την υπόθεση) Και να προθήσει την 2Λιτρη έΚδοση με ένα μοτέρ στα 215ηρ (αντί 200ηρ), ή δεν μπορεί τεΛιΚα να Κάνει τίποτα, ώστε να αποφύγει τον εσωτεριΚό αναταγωνισμό με τις πιο ισχυρές εΚδόσεις του Και θα αφησει το φτηΝο (αΛΛά μάΛΛον αρΚετά ΚαΛό) Veloster na <<αΛωνίζει>>;;;;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για σας αλλα εμενα μου την σπαει και με χαλει που το veloster εχει 2 πορτες απο την μερια του συνοδηγου και μια απο του οδηγου...

Link to comment
Share on other sites


Σιγά το αμάξι ρε φίλε!Έγινε και η χιουντάι εταιρεία τώρα...το μόνο που έχουν είναι καλύτερη αξιοπιΣτία Σε ΣχέΣη με τα vag!

Μηπως ζεις στο 1995 ? Ελεος σταματηστε ολοι να κρινετε πριν δοκιμασετε ...Η χιουνται εχει βελτιωθει τρομακτικα το ιδιο και η kia ...χρησιμοποιουν χαλυβα υψηλης αντοχης και εχουν μειωσει τραγικα τους οπισθελκουσας που χρονια ηταν η καταρα κατα την οδηγηση τους. Μην πετατε φωτοβολιδες ...και καντε κανα test drive ,και κατσε υπολογισε τα + του polo που εχεις και τα - του rio και την αναλογια τιμης και τιμιοτητας. Και μενα εχει περασει ενα Gt και τωρα ενα golf vi 160 ...αλλα αυτο που εχω δει στα κορεατικα τα τελευταια 2 χρονια με εχει καταπλιξει ...και τους δινω το χερι ... Εχουν σαφεστατα κιβωτια,και πλεον ειναι εντελως ασφαλη -φρεναρουν και στριβουν οπως ο μεσος ευρωπαικος ορος των αυτοκινητων .Το οτι δεν εοχουν ΤΟΣΟ καλα πλαστικα (γιατι και το polo πλαστικα κουτσουρα εχει και το τιμονι του ειναι χειροτερης ποιοτητας απο το παλιο 9Ν polo) το ισοροπουν με την πολυ καλη συναρμογη τους . Και καλο ειναι να κανουμε μια αυτοκριτικη ...που και που...γιαυτο κανε μια βολτα απο τα "Προβληματα" ...να κλαψουμε ολοι μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το δικό μου polo 1,2 TSI δεν έχει παρουσιάσει ποτέ το κιχ και σε αυτό πιστεύω συντελεί ότι ουσιαστικά το έχω σαν παιδί μου με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό!Τα περισσότερα από τα προβήματα που λες παρουσιάζονται σε ανθρώπους οι οποίοι δεν ξέρουν να οδηγούν τα αυτοκίνητά τους.Ποιός περιμένει να ζεσταθεί ή να κρυώσει το TSI του?Κανείς αφού έτσι τον συμβούλεψε ο παντογνώστης μάστορας,ξάδερφος,forum κ.τ.λ.Εννοείται ότι όποιος συγκρίνει ένα vw με ένα μαλα-kia είναι για κλάματα.Αν είναι δυνατόν δηλαδή.Άσε το άλλο που είπε ο φίλος για το χιουντάι.Είναι δυνατόν να οδηγάς ένα αμάξι με 2 πόρτες από την μία και μία από την άλλη?????Ε είναι άσχημο πώς να το κάνουμε.Τα χιουντάι και όλα αυτά τα οδηγάνε οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι αλβανοί.Είναι κάποια πράγματα που ποτέ δεν θα αλλάξουν.Τί να κάνουμε τώρα?

Έπειτα σκέψου και το άλλο.Είναι δυνατόν να συγκριθεί σε ποιότητα κατασκευής ένα kia με ένα vw?Ε όπως και να το κάνουμε όχι.Και μην μου πεις περί crash test και videάκια του youtube.Στην πράξη λέμε τί γίνεται. Ή τις επιδόσεις πού τις πάς?το polo εννοείται ότι δεν μπορεί να συγκριθεί με το 1.200 rio.Ας πάμε με το 1,4. 14 κιλά ροπής,183 τελική και 0-100 σε 11,5 δεύτερα.Καληνύχτα δηλαδή!!!!Προσωπικά έχω οδηγήσει πολλά αυτοκίνητα και πολύ ανώτερα του polo και είμαι και κάτοχος και άλλου αυτοκινήτου αρκετά καλύτερου από το polo.Αλλά είναι ένα αμάξι που για μένα προσωπικά στην κατηγορία του παίζει μπάλα μόνο του.Άντε και το fiesta το 1,6 με τα 120 άλογα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και το 90% των polo σβήναν στο ρελαντί.Εμένα ούτε καν αυτό δεν είχε παρουσιάσει.Έπειτα και αυτό που λες να παρουσιάσει με την wastegate έχω γνωριμία και το πάω σε πολύ καλό εξουσιοδοτημένο της vw και είμαι και από πάνω από τον μηχανικό!Άμα πας το αμάξι για το οτιδήποτε σε συνεργείο και πας για καφέ ξεκίνησε το πανυγήρι της κλεψιάς!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και το 90% των polo σβήναν στο ρελαντί.Εμένα ούτε καν αυτό δεν είχε παρουσιάσει.Έπειτα και αυτό που λες να παρουσιάσει με την wastegate έχω γνωριμία και το πάω σε πολύ καλό εξουσιοδοτημένο της vw και είμαι και από πάνω από τον μηχανικό!Άμα πας το αμάξι για το οτιδήποτε σε συνεργείο και πας για καφέ ξεκίνησε το πανυγήρι της κλεψιάς!

Και το ότι δεν σου έσβηνε στο ρελαντί σημαίνει ότι το πρόσεχες? Κανείς από αυτούς που είχαν το πρόβλημα (ΑΠΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ!!!) δεν το πρόσεχε? Δηλαδή τι, δεν το πρόσεξαν στην παραλαβή?

Γενικά είναι λαχείο και να ξέρεις ότι όσο περισσότερο το προσέχεις τόσο περισσότερα θα σου βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο,δεν έχεις άδικο αν είναι να σου κάτσει η στραβή θα σου κάτσει.Για πάρε όμως και παράδειγμα τα polo που χαλάσαν.Ο Beckman του χει αλλάξει την παναγία στις αλλαγές i/c και μαλακίες. Αν θες πιο δυνατό και στημένο αμάξι,απλά το αλλάζεις γιατί στο τέλος καταντάς από 15-16.000 ευρώ που το πήρες να περάσεις τα 20.000 και πάλι να έχεις ένα 1200!Τα πειράγματα,το κακό στρώσιμο,η μη συχνή συντήρηση και οι "μεγαλομάστορες" που πάει ο καθένας αποφέρουν αυτά τα προβλήματα.

Και το ότι δεν σου έσβηνε στο ρελαντί σημαίνει ότι το πρόσεχες? Κανείς από αυτούς που είχαν το πρόβλημα (ΑΠΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ!!!) δεν το πρόσεχε? Δηλαδή τι, δεν το πρόσεξαν στην παραλαβή? Γενικά είναι λαχείο και να ξέρεις ότι όσο περισσότερο το προσέχεις τόσο περισσότερα θα σου βγάζει.

χαχαχαχαχαχαχαχα!Θα συμφωνήσω.Εγώ έχω αρρώστια με τα αυτοκίνητα.Δεν μπορώ να δω αμάξι βρώμικο.Πχ επειδή είχα πολύ καιρό να τα πλύνω,χθες παρά που έβρεχε έκατσα και τα έπλυνα ώστε να φύγει η χοντρή βρωμιά.Άστο είμαι ψείρας,οπότε όσο ψειρίζεις κάτι τόσο σου φαίνεται ότι έχει θέμα.Το ρελαντί είναι λαχείο,η wastegate όμως εν μέρει.Είναι που είναι ελλαττωματικά,τραβάνε και τον αμάραντο ε τί περιμένεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά! Εντάξει σε VW forum είμαστε αλλά δεν είναι δα και..."σκουπίδια" τα Hyundai/KIA!!! Έλεος!!! Τίμια και ποιοτικά αυτοκίνητα, με απλά λίγο "τραχειά" μοτέρ (όπως τα φτηνά ιαπωνικά) και κάπως "στεγνή" αίσθηση. Κατα τα άλλα μια χαρά!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Μα τα βασικά που θέλεις από ένα αμάξι είναι αυτά που λες. Δηλαδή να έχεις ένα καλό μοτέρ,να σου δίνει μια ευχάριστη αίσθηση και να είναι ποιοτικό.Αλλιώς γιατί το αγοράζεις?Για τα φθηνά ανταλλακτικά?ή ότι δεν χαλάνε? οκ καλοί λόγοι και αυτοί αλλά για κάποιον που θέλει πραγματικά γκάζια από το αμάξι του δεν θα αγοράσει πότέ κάτι τέτοιο. Σε κάποια σημεία υπερβάλλω,για να είμαι ειλικρινής θεωρώ ότι οι προαναφερθείσες εταιρείες έχουν κάνει τεράστια άλματα σε όλους τους τομείς, αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν είναι συγκρίσιμα με vw,audi αλλά και άλλες εταιρείες.Δεν μιλάω μόνο για vag.

Link to comment
Share on other sites

Μα τα βασικά που θέλεις από ένα αμάξι είναι αυτά που λες. Δηλαδή να έχεις ένα καλό μοτέρ,να σου δίνει μια ευχάριστη αίσθηση και να είναι ποιοτικό.Αλλιώς γιατί το αγοράζεις?Για τα φθηνά ανταλλακτικά?ή ότι δεν χαλάνε? οκ καλοί λόγοι και αυτοί αλλά για κάποιον που θέλει πραγματικά γκάζια από το αμάξι του δεν θα αγοράσει πότέ κάτι τέτοιο. Σε κάποια σημεία υπερβάλλω,για να είμαι ειλικρινής θεωρώ ότι οι προαναφερθείσες εταιρείες έχουν κάνει τεράστια άλματα σε όλους τους τομείς, αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν είναι συγκρίσιμα με vw,audi αλλά και άλλες εταιρείες.Δεν μιλάω μόνο για vag.

Με το κριτήριο αυτό πάντως μιλάς σωστά! Δηλαδή τα ΚΙΑ/HYUNDAI από την άποψη αυτή είναι αμάξια του "συρμού", όχι με την υποτιμητική έννοια αλλά ότι προορίζονταν μέχρι τώρα να τα αγοράζουν γενικά αδιάφοροι οδηγοί, που δεν ενδιαφέρονται για "συγκινήσεις" στο δρόμο, ενώ γενικά δεν είναι "μηχανήματα οδήγησης" (για να θυμηθούμε διαφημιστικό σλόγκαν της BMW) αλλά απλά "μηχανήματα μετακίνησης", με κατά βάση συμβατικές τεχνολογίες κινητήρα (ούτε καν άμεσο ψεκασμό και με 5άρια σανζμάν) αλλά παρόλα αυτά στην κατηγορία των 1.6 ατμοσφαιρικών λίτρων είχαν και πάλι την τελευταία 4ετία πολύ καλή "ειδική απόδοση" (βλέπετε κινητήρα 126ΗΡ και τώρα τον GDI με 140!).

Bέβαια όλα αυτά μέχρι πρότινος, αφού βλέπουμε πως και γι' αυτούς ανατέλλει "νέα εποχή" με είσοδο (πολύ δυναμική) στην υπερτροφοδότηση! (βλέπε μοτέρ 204ΗΡ στα 1.6Τ)...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Εσύ δηλαδή με το Polaki το TSI νιώθεις οτι πήρες πύραβλο έτσι ;

Ρε προσγειωθείτε αλήθεια..

Edited by Mist
Link to comment
Share on other sites

Εσύ δηλαδή με το Polaki το TSI νιώθεις οτι πήρες πύραβλο έτσι ;

Ρε προσγειωθείτε αλήθεια..

Κοίτα, για να λέμε την αλήθεια τώρα, μετά τη κατάργηση εισαγωγής του Hyundai S coupe V6 2,7 170HP, για πες ΠΟΙΟ μοντέλο από τα στην Ελλάδα εισαγόμενα ΚΙΑ/Ηyundai είναι πιο γρήγορο τουλάχιστον σε επιτάχυνση από το Polo 1.2Tsi (των 120 πραγματικών ίππων) με εξαίρεση τα νέα Veloster 136/204HP!!! Το pro 'ceed;;;; το i20/i30;;; το Venga;;; Το Sorento;;; To Rio;;; Όλα τους έχουν επιτάχυνση 0-100Km/h από 9,8sec μέχρι...13+sec και μόνο το pro 'ceed 1.6 φτάνει τα 197 έναντι 191Km/m του Polo!!! Aυτό που λέγαμε για ποιοτικά μεν αμάξια και "τίμια" αλλά για λίγες απαιτήσεις!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Οχι Γιώργο δεν κατάλαβες το ύφος μου, δεν μιλάω συγκριτικά των μοντέλων ξεχωριστά με αντίπαλο το πόλο. Μιλάω για αυτή την λανθασμένη αντίληψη που έχει ο συμφορουμίτης μας.

Αυτό το υπεράνω υφάκι άσε να το έχουν άλλοι που όντως έχουν πιάσει τα @@ από τον Παπά. Και δεν μπορείς να βάζεις σε ένα τσουβάλι και να τους δείχνεις με το δάχτυλο λέγοντας τους αλβανούς ή δημόσιους υπάλληλους επειδή εεε πήραν ένα αμάξι να κάνουν την δουλεία τους και αυτό είναι είτε ή huyndai ή KIA. Γιατί πέρα από τα πολλά πολλά αυτές οι δύο εταιρίες έχουν φορέσει τα γυαλιά σε πολλούς με την απίστευτη αξιοπιστία τους.

Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν ένα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ να πάνε στην δουλειά τους, να πάνε ένα ταξίδι από εδώ εώς εκεί και δεν τους ενδιαφέρει η μάρκα-εμφάνηση-επιδόσεις-prestige. Δηλαδή αυτοί είναι αλβανοί και δημόσιοι υπάλληλοι ; Οχι αγαπητέ, απλά θέλουν ένα αυτοκίνητο να τους πηγαίνει χωρίς να τους δημιουργεί προβλήματα στην τσέπη και στα συνεργεία και δεν είναι στα interests τους τα αυτοκίνητα, όπως σε πολλούς από εμας.

Καλημέρα

Edited by Mist
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Mist,δεν νομίζω ότι πήρα πύραυλο.Ίσα ίσα το αντίθετο.Είμαι από τους πρώτους που υποστηρίζουν ότι το polo είναι ένα καλό αμάξι πόλης με περιορισμένες δυνατότητες(πχ δεν μπορείς να κάνεις τρελά μπασίματα)και αν έχεις δει άλλα posts μου διαφωνώ με όλους αυτούς που πάνε και ρίχνουν λεφτά για προγράμματα και ιστορίες.Άρα λοιπόν δεν έχω καβαλήσει το καλάμι με το αμάξι αυτό,σαφώς υπάρχουν και ανώτερα αλλά ε όχι και αηδίες σαν το rio και τέτοια παιχνιδάκια.Παρά που απ ότι είδες υποστηρίζω πως ναι έχουν ανέβει πάρα πολύ δεν τις θεωρώ συγκρίσιμες με την vw στην προκειμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

φιλε πυραβλος ειναι!δες τα αμαξια εξω και βρισκεται στο 80%και πανω σε επιδοσεις με βαση τον αριθμο το πολο εγω το λεω πυραβλο!7 στα 10 αμαξια εξω τα περναει

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αλλά εντάξει μωρέ τα άλλα είναι αξιόπιστα.Ρε παιδιά ας σοβαρευτούμε λίγο.Συγκρίνουμε το veloster με το scirocco και το polo με το rio????Όταν η vw είχε ζαντολάστιχα οι άλλοι κατασκευαστές που αναφέρονται δεν ήξεραν τί είναι τροχός.Και ας έχουν κάποια θέματα σήμερα.Ποιός ασχολείται με αυτά τα "αμάξια" που δεν τα βλέπεις ούτε καν σε περιοδικό στις πωλήσεις???Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.