Jump to content
sodimitris

Golf 5/6 1.4 Tsi - Τι Μπουζι Φοραει? [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Recommended Posts

Εχω ψιλομπερδευτει με μαρκες/γνησια/διακενο μικροτερο. Σε μαμα Golf V Gt  ποια ειναι τα πιο καινουργια βελτιωμενα μπουζι που πρεπει να βαλω και να μην μου βαλει οτι να ναι ο καθε μαστρο Μητσος.?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ψιλομπερδευτει με μαρκες/γνησια/διακενο μικροτερο. Σε μαμα Golf V Gt  ποια ειναι τα πιο καινουργια βελτιωμενα μπουζι που πρεπει να βαλω και να μην μου βαλει οτι να ναι ο καθε μαστρο Μητσος.?!

 

Ο νέος κωδικός είναι 03C905601A, ο παλιός ήταν 101905626.

 

Έχουν 0.8mm διάκενο, αλλά με 0.7mm δουλεύει καλύτερα γενικά ο twincharger. Απλά θέλει προσοχή όταν τα κλείνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο νέος κωδικός είναι 03C905601A, ο παλιός ήταν 101905626.

 

Έχουν 0.8mm διάκενο, αλλά με 0.7mm δουλεύει καλύτερα γενικά ο twincharger. Απλά θέλει προσοχή όταν τα κλείνεις.

 

Τα 03C905601A έχουν ήδη αντικατασταθεί από τα 03C905601B τα οποία είναι πλατινας ιριδίου και δεν πειράζεις το διάκενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν αντικατασταθεί, υπάρχουν και οι δύο κωδικοί ταυτόχρονα, τα Β τα δίνει για το Polo GTI και έχουν και αυτά 0.8 διάκενο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.εγω αντιμετωπισα ενα προβλημα με το αυτοκινητο μου το τελευταιο διαστημα με missfires ειδικα στον 3 κυλινδρο.πηγα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι οι διακοπες αυτες οφειλονται η απο καπνισμενες βαλβιδες η απο πολλαπλασιαστη η αλλη αιτια που δεν εχει καταχωρηθει στο εγκεφαλο ακομα αφου δεν ειχε αναψει λαμπακι στο καντραν.μου ειπαν αστο και αν αναψει λαμπακι θα δουμε τη θα κανουμε.το αμαξι ξεχασα να πω απο τισ 1800-3200 μου εκανε κομπιασματα ειδικα με 3η και 4η ταχητητα.πηγα και πηρα τον αφρο τησ amsoil και τον εριξα στην πεταλουδα με κινητηρα σε κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας και μετα απο 20 λεπτα βγηκα βολτα.το τη καπνο πεταξε το αμαξι δεν λεγεται θα το θυμαται ολη η λαμια σταματησε η κινηση πισω μου.το αμαξι εγινε ποιο νεβρικο ανασανε αλλα τα missfires δεν εξαφανιστηκαν.πηγα στην αντιπροσωπεια και πηρα μπουζι με κωδικο 03C905601B που ειναι ιριδιου με διακενο 0.80 για κανενα λογο δεν τα ρυθμιζουμε ουτε τα ελεγχουμε γιατι μπορει να σπασουμε την μυτη(παντος η ngk προτεινει τα pfzr6r platinum me diakeno 0.90 παντως ειναι καλυτερα να τα κανουμε 0.80 αυτα οχι τα ιριδιου).εχθες καθησα να τα αλλαξω.αυτο που ειδα εγω ειναι οτι στους πολλαπλασιαστες οι επαφες εσωτερικα εκει που κουμπωνει το μπουζι ο χαλκος ειχε μαυρισει και ειχε βρωμια.πηρα μπατονετες  σπρει για καρμπυρατερ και ενα μικρο κατσαβιδι και καθαρισα εσωτερικα τις επαφες μουσκευωντας τισ μπατονετες και με το κατσαβιδακι εξηνα ελαφρα χωρις να κανω γραντζουνιες στο χαλκο μεχρι να γινει ο χαλκος σαν τον χρυσο.τα φυσηξα με αερα και τα αφησα να στεγνωσουν καλα (δεν εριξα σπρει μεσα μονο με την μπατονετα).αποτελεσμα το αμαξι σταματησε να κανει κομπιασματα το ρελαντι ανεβηκε και το αμαξι δεν ετρεμε.παντως με τα ngk pfzr6r εχω την εντυπωση οτι το αμαξι ηταν πιο νεβρικο και πιο αμεσο απο οτι με αυτα του ιριδιου.παντω οι πολλαπλασιαστες θελουν καθαρισμα μην σας λενε φταινε αυτοι,η καιγονται η λειτουργουνε

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2014 at 2:37 ΜΜ, oden said:

γεια σας.εγω αντιμετωπισα ενα προβλημα με το αυτοκινητο μου το τελευταιο διαστημα με missfires ειδικα στον 3 κυλινδρο.πηγα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι οι διακοπες αυτες οφειλονται η απο καπνισμενες βαλβιδες η απο πολλαπλασιαστη η αλλη αιτια που δεν εχει καταχωρηθει στο εγκεφαλο ακομα αφου δεν ειχε αναψει λαμπακι στο καντραν.μου ειπαν αστο και αν αναψει λαμπακι θα δουμε τη θα κανουμε.το αμαξι ξεχασα να πω απο τισ 1800-3200 μου εκανε κομπιασματα ειδικα με 3η και 4η ταχητητα.πηγα και πηρα τον αφρο τησ amsoil και τον εριξα στην πεταλουδα με κινητηρα σε κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας και μετα απο 20 λεπτα βγηκα βολτα.το τη καπνο πεταξε το αμαξι δεν λεγεται θα το θυμαται ολη η λαμια σταματησε η κινηση πισω μου.το αμαξι εγινε ποιο νεβρικο ανασανε αλλα τα missfires δεν εξαφανιστηκαν.πηγα στην αντιπροσωπεια και πηρα μπουζι με κωδικο 03C905601B που ειναι ιριδιου με διακενο 0.80 για κανενα λογο δεν τα ρυθμιζουμε ουτε τα ελεγχουμε γιατι μπορει να σπασουμε την μυτη(παντος η ngk προτεινει τα pfzr6r platinum me diakeno 0.90 παντως ειναι καλυτερα να τα κανουμε 0.80 αυτα οχι τα ιριδιου).εχθες καθησα να τα αλλαξω.αυτο που ειδα εγω ειναι οτι στους πολλαπλασιαστες οι επαφες εσωτερικα εκει που κουμπωνει το μπουζι ο χαλκος ειχε μαυρισει και ειχε βρωμια.πηρα μπατονετες  σπρει για καρμπυρατερ και ενα μικρο κατσαβιδι και καθαρισα εσωτερικα τις επαφες μουσκευωντας τισ μπατονετες και με το κατσαβιδακι εξηνα ελαφρα χωρις να κανω γραντζουνιες στο χαλκο μεχρι να γινει ο χαλκος σαν τον χρυσο.τα φυσηξα με αερα και τα αφησα να στεγνωσουν καλα (δεν εριξα σπρει μεσα μονο με την μπατονετα).αποτελεσμα το αμαξι σταματησε να κανει κομπιασματα το ρελαντι ανεβηκε και το αμαξι δεν ετρεμε.παντως με τα ngk pfzr6r εχω την εντυπωση οτι το αμαξι ηταν πιο νεβρικο και πιο αμεσο απο οτι με αυτα του ιριδιου.παντω οι πολλαπλασιαστες θελουν καθαρισμα μην σας λενε φταινε αυτοι,η καιγονται η λειτουργουνε

Στους πολλαπλασιαστές λιώνει η μόνωση ανάμεσα στα πηνία εσωτερικά και βραχυκυκλώνουν.

Οπότε αλλάζεις τον καμμένο.

 

Τα μπουζί για 1,4 Tsi bmy/blg/cavd κλπ έχουν γραφτεί τόσες φορές, ας τα μαζεψουμε ξανά:

 

Αρχικά ήταν αυτά ΝGK PZFR6R με διάκενο 0,9

 

Στη συνέχεια η VWag έβγαλε αυτά PZFR6R8EG με διάκενο 0,8

Σωστά λοιπόν κατεβάζουμε το διάκενο από 0,9->0,8 στα PZFR6R.

 

Info:

Όπως και οι προκάτοχοί του, το μπουζί PZFR6R8EG είναι αποκλειστικά σχεδιασμένο για την Volkswagen/ Audi. Διαθέτει ακίδα από πλατίνα συγκολλημένη με λέιζερ στο κεντρικό ηλεκτρόδιο, όπως επίσης βελόνα από πλατίνα στο ηλεκτρόδιο της γείωσης, καθιστώντας έτσι το μπουζί αυτό, πραγματικά ανθεκτικό στη διάβρωση. Σε συνδυασμό με το μικρότερο διάκενο των μόλις 8 mm, ο σχεδιασμός του εξασφαλίζει μεγα- λύτερη αξιοπιστία ανάφλεξης. Επιπλέον, το εξαιρετικά λεπτό κεντρικό ηλεκτρόδιο επιτρέπει στο μίγμα αέρος-καυσίμου να έρθει πιο κοντά στο σπινθήρα και να γίνει έτσι η βέλτιστη διανομή του μείγματος στο θάλαμο καύσης. Για να διασφαλιστεί περαιτέρω η ιδανική διάχυση της θερμότητας από το θάλαμο καύσης, ο συγκεκριμένος σπινθηριστής εντός του ηλεκτροδίου γείωσης διαθέτει πυρήνα από χαλκό.''

img0478mm.jpg

Πλεον στο ΕΤΚΑ εμφανιζεται ο κωδικος 03C905601B που άλλαξε τον 03C905601A που αντικαθιστα τον προηγουμενο κωδικο 101 905 626.

Τα μπουζί μπορεί κανείς εύκολα να τα προμηθευτεί σε μια Audi-VW αντιπροσωπεία.

 

Εναλλακτικά δοκιμασμένα αρκετά υπάρχουν τα:

NGK BKR7EIX

BOSCH F5DP0R

τα οποία καλό είναι να μπαίνουν σε Stage 2 (bt) ή απαιτητικούς ιδιοκτήτες ΦΠΕ.

 

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+100000 nicdev ευχαριστω για τις πληροφοριες :thumbsup2:

παντως η ngk για τους blg/bmy δινει το pfzr6r και οχι τα νεα ιριδιου της vw.εχω την εντυπωση οτι ο κινητηρας δουλευε καλυτερα ειδικα στις υψηλες στροφες με τα παλια τα μπουζι

 

http://www.ngk.de/nc/en/product-finder/produktfinder/PKW/ZK_BENZINER/VW%20VOLKSWAGEN/GOLF%25205/PZFR6R/18365/

Edited by oden
Link to comment
Share on other sites

Από περιέργια, κάποιος που δουλεύει γνήσιο ΕΤΚΑ ας πατήσει τον κωδικό 03C905601B για να μας πει για τι μοντέλα το δίνει.

 

nikdev, εσύ βάζεις το πλαίσιό σου και σου βγάζει αυτά ως μπουζί για το αυτοκίνητό σου ή απλά σου είπαν ότι κάνουν για το δικό σου;

Link to comment
Share on other sites

+100000 nicdev ευχαριστω για τις πληροφοριες :thumbsup2:

παντως η ngk για τους blg/bmy δινει το pfzr6r και οχι τα νεα ιριδιου της vw.εχω την εντυπωση οτι ο κινητηρας δουλευε καλυτερα ειδικα στις υψηλες στροφες με τα παλια τα μπουζι

 

http://www.ngk.de/nc/en/product-finder/produktfinder/PKW/ZK_BENZINER/VW%20VOLKSWAGEN/GOLF%25205/PZFR6R/18365/

Η Ngk δινει εμποριου τον παλιο κωδικο γιατι  τα  νεα  μπουζι τα  εχει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ η VW για εμπορικους  προφανως λογους. Οταν χτυπησε  τον αριθμο πλαισιου μου (ΒΜΥ)στην αντιπροσωπια εβγαλε   τον κωδικο  03C905601B-SIZFR6B8EG.Εγω δεν καταλαβα  διαφορα  στα ψηλα  μια  χαρα  πηγαινει!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δοκιμασμένη λύση είναι τα 03C905601Α με διάκενο ρυθμισμένο στα 0.7mm (από τα 0.8, με προσεκτικό κλείσιμο). Έχω διαβάσει πολλές φορές σε forum εξωτερικού ότι "γλυκαίνει" η λειτουργία του μοτέρ.

 

Αν προσέξετε στο site της NGK, για CAVD, αυτό που αναφέρει είναι PZFR6R8EG με 0.7mm διάκενο: http://www.ngk.de/nc/en/product-finder/produktfinder/PKW/ZK_BENZINER/VW%20VOLKSWAGEN/GOLF%25206/PZFR6R8EG/18405/

Link to comment
Share on other sites

τα 03C905601A τα εχω και εγω κλειστα στο 0.69 διακενο και ειναι πιο γλυκο το μοτερ!
Τα PZFR6R8EG ειναι με 0.8 διακενο
Το 8 στο τελος του κωδικου δειχνει το διακενο και το 6 τον βαθμο ψυχροτητας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα 160άρια επιβάλλονται (δηλαδή γι αυτά απ όσο ξέρω έχει γίνει η αλλαγή).

Για τα 122 ακόμη δίνουν τα PZFR6R αλλά αυτό μπορεί να συμβαίνει λόγω του ότι δεν υπάρχουν οι ίδιες απαιτήσεις. Προσωπικά τα έβαλα στο δικό μου και δουλεύουν καλά μέχρι στιγμής. (έχω και πρόγραμμα και υγραέριο όμως).

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Βάλε τα και θα μείνεις σίγουρα πιο πολύ ικανοποιημένος από τα BKR7EIX.

Με μαμά τούρμπο και fmic Γιάννη τι διαφορές είδες; (αν και είμαστε off topic)

Edited by thanassis
Link to comment
Share on other sites

εχει λιγο lag λογω των σωληνων αλλα παει πολυ καλα το αμαξι...με μικροτερου μεγεθους σωνηνες μπορει να ηταν ακομα καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

τα 03C905601A τα εχω και εγω κλειστα στο 0.69 διακενο και ειναι πιο γλυκο το μοτερ!

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. 8)

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς τα τελευταία εργοστασιακά (αυτά που τελειώνουν σε Β) χωρίς να πειράξει το διάκενό τους; Εντυπώσεις;

Επίσης η NGK για το μπουζί που δίνει ως αντιστοιχία του νέου εργοστασιακου, αναφέρει διάκενο 0,7.

Έχει μετρήσει κανείς το διάκενο σ ένα εργοστασιακό (-Β);

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς τα τελευταία εργοστασιακά (αυτά που τελειώνουν σε Β) χωρίς να πειράξει το διάκενό τους; Εντυπώσεις;

Επίσης η NGK για το μπουζί που δίνει ως αντιστοιχία του νέου εργοστασιακου, αναφέρει διάκενο 0,7.

Έχει μετρήσει κανείς το διάκενο σ ένα εργοστασιακό (-Β);

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα εχω βαλει σε φπε αμαξι και ηταν αριστα σε αποδοση.

Δεν ειχε missfires αλλα επειδη αργοτερα θα ανοιγαν λιγο τα εκλεισαν στο 0,7. Και παλι ηταν απροβληματιστα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως  εγω που ειχα  κανει το λαθος  και εβαλα  παλια  τα  F5dpor BOSCH  ειχα  τρελλα  πυρακια  και γενικα   κακη λειτουργια του κινητηρα.Οταν δε  τα εβγαλα  μετα απο 5000 χλμ  η εικονα  τους  ειταν απλα  τραγικη.Στην αντιπροσωπεια μου  ειπαν οτι απλα  δεν καθονται στην ΣΩΣΤΗ θεση  .Νομιζω και σε  αλλο topic υπαρχουν photos απο το ιδιο προβλημα.

  Τα NGK BKR7E ειναι το ιδιο κοντα με τα F5DPOR?

Link to comment
Share on other sites

 

On 8/4/2014 at 3:05 ΠΜ, jim75 said:

Παντως εγω που ειχα κανει το λαθος και εβαλα παλια τα F5dpor BOSCH ειχα τρελλα πυρακια και γενικα κακη λειτουργια του κινητηρα.Οταν δε τα εβγαλα μετα απο 5000 χλμ η εικονα τους ειταν απλα τραγικη.Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι απλα δεν καθονται στην ΣΩΣΤΗ θεση .Νομιζω και σε αλλο topic υπαρχουν photos απο το ιδιο προβλημα.

Τα NGK BKR7E ειναι το ιδιο κοντα με τα F5DPOR?

Αυτο που λες για τη θεση ειναι σωστο.

Παρολαυτα ειναι απο τα πιο δυνατα μπουζι (πανακριβα) και πετυχαινουν σχεδον παντα ψηλα τις περισσοτερες μοιρες αβανς μαζι με λιγοτερα missfires ψηλα.

Συνιστωνται ιδιαιτερα οταν υπαρχει bt Και υψηλη πιεση κοντα στον κοφτη.

Η ιδιομορφια του σπειρωματος στον 1.4 δυστυχως (μεσα και γω) μας κανει να χρησιμοποιουμε μπουζι αλλου τυπου. Προσωπικα ομως μονο λογο setup. Φπε και με τα ngk της vw ηταν μια χαρα.

Για φπε προτεινομενα ειναι τα b ngk της vw και αν ειναι τεζα setup κλεισιμο με προσοχη και φιλλερ στο 0.7

Για πανω απο 250αλογα, υβριδικη-bt setups bosch f5dpor και ngk br7eix log και βλεπεις τι καθεται καλυτερα.

Γενικα υπαρχει και μια μικρη διαφοροποιηση στη λειτουργια και δεκτικοτητα αναλογως του μοτερ, ιδιαιτεροτητες προγραμματος κλπ.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.