Jump to content
sodimitris

Golf 5/6 1.4 Tsi - Τι Μπουζι Φοραει? [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Recommended Posts

Αλλαξα προσφατα μπουζι σε golf tsi 160, με τα ngk τα οποια προτεινονται και εχουν τον νεο κωδικο που αναφερεται στην αρχη του παροντος thread. Το αυτοκινητο (μανισιο) εχει σαφως καλυτερη αποκριση κυριως χαμηλα-μεσαια και πιο αμεσο τραβηγμα, ωστοσο παρατηρησα και μια αυξηση καταναλωσης γυρω στο 10%. Ειναι φυσιολογικο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα προσφατα μπουζι σε golf tsi 160, με τα ngk τα οποια προτεινονται και εχουν τον νεο κωδικο που αναφερεται στην αρχη του παροντος thread. Το αυτοκινητο (μανισιο) εχει σαφως καλυτερη αποκριση κυριως χαμηλα-μεσαια και πιο αμεσο τραβηγμα, ωστοσο παρατηρησα και μια αυξηση καταναλωσης γυρω στο 10%. Ειναι φυσιολογικο?

Μαλλον το πατας παραπανω :)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

για 1.4 TSI ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΨΥΧΡΟΤΕΡΑ ΜΠΟΥΖΙ .δειτε πρωτα πως ειναι το μαμα μπουζι και δειτε και τα υπολοιπα και θα καταλαβετε, και επειδη δεν θα καταλαβετε ιδου μια φωτο

Aριστερά τα μαμα , δεξια Ιριδιου, ενα βαθμό ψυχρότερα

Τα NGK PZFR6R νομίζω είναι ίδια με τα μαμά το δεξί μπουζί ίσως να μην είναι NGK PZFR6R.

post-10144-0-84794600-1402591669_thumb.j

post-10144-0-35611200-1402592000_thumb.j

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Αυτα στην φωτό ειναι τα μαμα μπουζι αλλα ο πρωτος πρωτος κωδικος που ειχε βγει !

άρα τα NGK PZFR6R είναι ΟΚ για το αμάξι μας,το κατάλαβα σωστά

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

εμενα για μοτερ caxa 122 αλογα  to site τις ngk europe μου βγαζει σαν κωδικο το pzfr6r....τι γινετε ρε παιδια!? 

(5,5 χρονια και 53χ χλμ ηρθε η ωρα της αλλαγης πιστευω)

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

εμενα για μοτερ caxa 122 αλογα  to site τις ngk europe μου βγαζει σαν κωδικο το pzfr6r....τι γινετε ρε παιδια!? 

(5,5 χρονια και 53χ χλμ ηρθε η ωρα της αλλαγης πιστευω)

Μην δίνεις βάση στο site της NGK, γιατί στο δικό μου (cavd 160) βγάζει το προηγούμενο μπουζί NGK PZFR6R8EG (κωδικός VW: 03C 905 601 A)

ενώ τα τελευταία είναι τα  NGK SIZFR6B8EG (κωδικός VW: 03C 905 601 Β)

 

Λογικά αν το caxa 122 φόραγε αρχικά τα ίδια μπουζί με το cavd 160 (PZFR6R) θα έχουν αλλάξει και για το δικό σου αντίστοιχα, καλύτερα πάρε κωδικό από αντιπροσωπία

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

άρα τα NGK PZFR6R είναι ΟΚ για το αμάξι μας,το κατάλαβα σωστά

Ειναι ο πρωτος κωδικος μπουζι που ειχε βγει με 0.9 διακενο καλυτερα να βαλεις ενα απο τα παρακατω

Μετά βγηκαν τα NGK PZFR6R8EG με 0.8 διακενο και τωρα εχουν βγει τα SIZFR6B8EG

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση!φοραω τα 8αρια ngk αλλα...πολυ καλο μεχρι χτες..αρχισα να παρατηρω missfires σε cold start που ειναι λογικο λογω ψυχροτητας αλλα χτες μου εκανε κ στα ψηλα για λιγο σε ενα πατημα.δεν εχω κλεισει διακενο καθολου.μηπως αν κλεισω θα λυσει το θεμα?ξερω οτι ειναι πολυ ψυχρα αλλα η επιλογη εγινε για οσο το δυνατον μεγαλυτερη αποβολη θερμοτητας και εχουν κανει περιπου 4500χλμ.επισης μετα απ τη εντονη διαδρομη εκανα 3χλμ χαλαρο δουλεμα ειδα κ 92 βαθμους θερμοκρ λαδιου..δε θελω να σκεφτομαι οτι ξεπερασε τους 130 στα πατηματα...εξωτερικη θερμοκρασια χτες περιπου 32/33.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω 8αρια φοράω !

Ασε την θερμοκρασία λαδιού δεν εχει καμία σχέση με τα μπουζι και εγω στο χαλαρό είμαι 92+ σε 2 πατήματα απο 50-200 φτάνει 103

Κλείσε διακενο δεν ειναι απο την ψυχρότητα τα missfires

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω 8αρια φοράω !

Ασε την θερμοκρασία λαδιού δεν εχει καμία σχέση με τα μπουζι και εγω στο χαλαρό είμαι 92+ σε 2 πατήματα απο 50-200 φτάνει 103

Κλείσε διακενο δεν ειναι απο την ψυχρότητα τα missfires

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ποσο το εχεις κλεισει εσυ?κ φυσικα ποια ειναι η διαδικασια??μπακαλιστικα γινεται χτυπωντας το μπουζι η με καποιο πιο σωστο τροπο? για την θερμοκρασια το ξερω αλλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση οτι αυτη η τιμη ηταν μετα απο 3χλμ ''κρυωματος'' συν 3 λεπτα σταματημενος μεχρι να ανοιξει το λαπτοπ...

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

ποια μπουζι να παρω NGK PZFR6R8EG?. εχω golf v tsi 140hp 2008 η αυτά που φορα?

Αν διαβαζες πιο πανω αναλυεται...

τελευταία είναι τα NGK SIZFR6B8EG κωδικός VW: 03C 905 601 Β

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κλεισαμε διακενο κ ολα καλα!μονο το πρωι κανει σαν σκαραβαιος μεχρι να ζεσταθουν και να αναβουν κανονικα αλλα ολα οκ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα μπουζί έχοντας στην πλάτη τους 22,000χλμ περίπου, σε επαναλαμβανόμενα logs

είχα επιστροφές -0,8 έως -4,3 Cf.

Άλλαξα πάνω από 7-8 βενζινάδικα αλλά η διαφορά ήταν ελάχιστη, Μάλιστα με κάποιες βενζίνες είχα μέχρι -6cf.

Οπότε αλλάχτηκαν με μια νέα τετράδα και όλα τα cf μηδανίστηκαν. (από 2000-κόφτη).

Άρα αλλαγή ανά 15κ χλμ το πολύ ανά 20κ χλμ επιβάλλεται σε σχέση με τα 30κ χλμ του ΦΠΕ.

 

Τα μπουζί που φοράω είναι τα Bosch F5dp0r και δεν τα συστήνω για ΦΠΕ.

Για ΦΠΕ τα νέα εργοστασιακά με προσαρμογή του διακένου είναι ότι καλύτερο.

Επίσης άριστη επιλογή τα NGK BKR7EIX για πιο πιεσμένα ΦΠΕ,WG,W/MI κλπ και hybrid turbo με μεγάλες πιέσεις.

Edited by nikdev
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω αν αυτος ο τυπος μπουζι κανει για το vw golf 5 gt 170 hp

NGK κωδικος PZFR6R κοστιζει 11.45 απο τον http://www.maxxparts.gr/vw-golf-v-1k1-1-4-tsi-170hp/antallaktika/antallaktika-service/mpouzi/mpouzi-ngk-pzfr6r-140012.html

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω αν αυτος ο τυπος μπουζι κανει για το vw golf 5 gt 170 hp

NGK κωδικος PZFR6R κοστιζει 11.45 απο τον http://www.maxxparts.gr/vw-golf-v-1k1-1-4-tsi-170hp/antallaktika/antallaktika-service/mpouzi/mpouzi-ngk-pzfr6r-140012.html

αυτός είναι ο παλιός κωδικός μπουζί ο καινουριος είναι , εάν δεν έχει αλλάξει πάλι, ngk SIZFR6B8EG

Link to comment
Share on other sites

Ηταν 3 ποστ πιο πανω.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.