Jump to content
sodimitris

Golf 5/6 1.4 Tsi - Τι Μπουζι Φοραει? [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.εγω το golf gt και αλαξα πριν ένα χρόνο μπουζί στην αντιπροσωπεία και με βάλανε αυτά 03C905601B και από τότε το αμάξι τρέμει όταν είναι κρύο και αναβοσβήνει το check.λετε να φταίει αυτό;μου βάλανε τα σωστά μπουζί;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν , gnikosr said:

Καλημέρα παιδιά.εγω το golf gt και αλαξα πριν ένα χρόνο μπουζί στην αντιπροσωπεία και με βάλανε αυτά 03C905601B και από τότε το αμάξι τρέμει όταν είναι κρύο και αναβοσβήνει το check.λετε να φταίει αυτό;μου βάλανε τα σωστά μπουζί;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Logαρέ το για missfires στο cold start. Μέχρι ορισμένο όριο είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποσα χιλ αλλαγη μπουζι για mk6 160 ? Αλλαξα στα 54.000 και ειχα βαλει τα "καινουρια" που ειχαν βγει τοτε (3 χρονια)... τωρα ειμαι στα 89.000

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , thanos.k said:

Καθε ποσα χιλ αλλαγη μπουζι για mk6 160 ? Αλλαξα στα 54.000 και ειχα βαλει τα "καινουρια" που ειχαν βγει τοτε (3 χρονια)... τωρα ειμαι στα 89.000

Σύμφωνα με το manual 60.000χλμ ή κάθε 4 χρόνια, όποιο έρθει πρώτο.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω διαβάσει όλο το νήμα σε συνδυασμό με αυτό αλλά κάπου χάνομαι. Την προηγούμενη φορά που άλλαξα μπουζί έβαλα τα NGK PZFR6R, πριν 37.000 χλμ. και αρκετά χρόνια (5 τουλάχιστον).

 

Τελικά, σήμερα, για μαμά BMY (1.4 TSI 140 hp - Golf Mk5), η εργοστασιακή οδηγία είναι να τοποθετούνται μπουζί με κωδικό 03C905601A - σε NGK κωδ. PZFR6R8EG;

Ή τα με κωδικό VW: 03C 905 601 Β (NGK SIZFR6B8EG);

 

Ευχαριστώ!

Edited by pavlosap
Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με το ETKA το 03C 905 601B

 

101 905 626 -> NGK PZFR6R ηλεκ/διο πλατινας - διακενο 0.9mm

 

03C 905 601A  -> NGK PZFR6R8EG ηλεκ/διο πλατινας - διακενο 0.8mm

 

Dropped on 01/10/2012, please use as replacement

03C 905 601B  -> NGK SIZFR6B8EG ηλεκ/διο ιριδιου - διακενο 0.8mm

 

*Για το δικο μου Mk6 MY2010 CAXA/122 το ΕΤΚΑ επιμενει στο 101 905 626 δλδ διακενο 0.9mm

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλύτερα ανά 45 Χιλ χιλιόμετρα να αλλάζονται τα μπουζί? Οι περισσότεροι σε συνεργεία έτσι μου έχουν πει. 

Link to comment
Share on other sites

30.000


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμένα στα 45κ μου έχουν πει. Την πρώτη φορά τα άλλαξα στα 60κ και είχαν όντως φάει τα ψωμιά τους παρότι δεν καταλάβαινα κάτι στην οδήγηση. Και τα 5 χρόνια που άφησα τα τωρινά (των 37κ χλμ) είναι πολλά, δυστυχώς το αμέλησα. Δεν θα επαναληφθεί!

Edited by pavlosap
Link to comment
Share on other sites

Γτ λέτε ανά 30 Χιλ? Δεν είναι βελτιωμένο το αμαξι για να θέλει κτ τέτοιο. Στην ουσία λέτε άνα μεγάλο σέρβις αλλαγή? Υπάρχουν κάποια στοιχεία και πιστεύετε ανά 30? 

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος είναι μικρό ρε παιδιά...(αν σκεφτείς πόσο σημαντικό ρόλο έχουν στην λειτουργία του κινητήρα, κ πόσο μεγάλη ζημιά κάνει μια αστοχια τους....)
Μην περιμένετε να γίνουν χάλια τα μπουζι για να τα αλλάξετε... ειδικά αν έχετε προγραμματισμένο αυτοκίνητο θεωρώ ότι κάθε δεύτερο service η αλλάγη είναι must...
Άποψη μου βέβαια....

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2018 at 11:16 ΠΜ, Leon Force said:

Το κόστος είναι μικρό ρε παιδιά...(αν σκεφτείς πόσο σημαντικό ρόλο έχουν στην λειτουργία του κινητήρα, κ πόσο μεγάλη ζημιά κάνει μια αστοχια τους....)
Μην περιμένετε να γίνουν χάλια τα μπουζι για να τα αλλάξετε... ειδικά αν έχετε προγραμματισμένο αυτοκίνητο θεωρώ ότι κάθε δεύτερο service η αλλάγη είναι must...
Άποψη μου βέβαια....

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ε τότε να αλλάζουμε και σκαστρα παράδειγμα σε κάθε σέρβις γτ δεν είναι απαγόρευτικη η τιμή της και παίζει ρόλο στην απόδοση του αμάξιου.. 

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε να αλλάζουμε και σκαστρα παράδειγμα σε κάθε σέρβις γτ δεν είναι απαγόρευτικη η τιμή της και παίζει ρόλο στην απόδοση του αμάξιου.. 
Αυτό καταλαβαίνεις φίλε μου? Τι να σου πω τοτε. Αν θεωρείς ότι αν χαλάσει η σκαστρα κάνει την ίδια ζημιά με το να χαλάσει ένα μπουζι οκ. Ο καθένας συντηρεί όπως θέλει το αυτοκίνητο του. Εγώ απλά κατέθεσα την προσωπική μου γνώμη. Εσύ μπορείς να αλλάζεις τα μπουζι κάθε 60.000 χιλιόμετρα. Κι αν έχεις πρόγραμμα στο αυτοκινητο οπως τονισα παραπανω, και βρεις καμία αγκιδα μέσα στον Κύλινδρο να πας να λες μετά ότι είχες κακό προγραμματιστή.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , Leon Force said:

Αυτό καταλαβαίνεις φίλε μου? Τι να σου πω τοτε. Αν θεωρείς ότι αν χαλάσει η σκαστρα κάνει την ίδια ζημιά με το να χαλάσει ένα μπουζι οκ. Ο καθένας συντηρεί όπως θέλει το αυτοκίνητο του. Εγώ απλά κατέθεσα την προσωπική μου γνώμη. Εσύ μπορείς να αλλάζεις τα μπουζι κάθε 60.000 χιλιόμετρα. Κι αν έχεις πρόγραμμα στο αυτοκινητο οπως τονισα παραπανω, και βρεις καμία αγκιδα μέσα στον Κύλινδρο να πας να λες μετά ότι είχες κακό προγραμματιστή.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Νταξει καλό είναι να υπάρχει μια κάπως καλύτερη φροντίδα για το αμάξι μας αλλά όχι υπερβολές. Εγώ ρωτάω γτ τόσο γρήγορα. Φαίνεται κάπως ότι θέλουν αλλαγή και το λες? Η οδηγία της Vw είναι στα 60 Χιλ. Οι μηχανικοί έξω λένε 45 για πιο καλά, αντε να το δεχτώ. Και εδώ μέσα το πήγατε άνα μεγάλο σέρβις σε μαμά αμάξια. Δλδ ανά 30, δλδ τι να πω.. (Το είπα πιο πάνω για μαμα αμάξι) 

Link to comment
Share on other sites

Νταξει καλό είναι να υπάρχει μια κάπως καλύτερη φροντίδα για το αμάξι μας αλλά όχι υπερβολές. Εγώ ρωτάω γτ τόσο γρήγορα. Φαίνεται κάπως ότι θέλουν αλλαγή και το λες? Η οδηγία της Vw είναι στα 60 Χιλ. Οι μηχανικοί έξω λένε 45 για πιο καλά, αντε να το δεχτώ. Και εδώ μέσα το πήγατε άνα μεγάλο σέρβις σε μαμά αμάξια. Δλδ ανά 30, δλδ τι να πω.. (Το είπα πιο πάνω για μαμα αμάξι) 
Φιλε μου για μαμα αμαξι εγω προσωπικα θα τα αλλαζα καθε 30Κ. Τωρα που ειμαι με ΦΠΕ αλλαξω καθε 2 αλλαγες λαδιων. Δλδ καθε 15Κ. Γιατί κάθε 7.5Κ αλλάζω λάδια. Γι αυτό σου λέω ο καθένας κάνει την δική του συντήρηση.αν αναλογιστεις ότι ο μ.ο. χιλιομέτρων που διανυει ενα αμαξι είναι 15Κ τον χρόνο τότε θεωρώ τα 2 χρόνια υπεραρκετά για να αλλάζεις τα μπουζι σου...


Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , Leon Force said:

Γι αυτό σου λέω ο καθένας κάνει την δική του συντήρηση.αν αναλογιστεις ότι ο μ.ο. χιλιομέτρων που διανυει ενα αμαξι είναι 15Κ τον χρόνο τότε θεωρώ τα 2 χρόνια υπεραρκετά για να αλλάζεις τα μπουζι σου...


Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Νταξει το θεωρώ προσωπικά υπερβολη πάντως για μαμα αμάξια. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σε καλή εβδομαδα :hi:

 

μια ερώτηση γιατι μπερδεύτηκα, το 1400 tsi με τα 122hp φοράει τα ιδια μπουζί με το tsi με τα 160???

 

εγώ εχω το 1400αρι με τα 122hp   

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites


Μαμα Ηρεμη οδηγηση 60/4χρ
Μαμα με σκισιμο 30/2χρ
Φπε 30/1χρ
Υβριδιο-bt 15/1χρ

Δικο μου ssp :)



Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2018 at 1:55 ΜΜ, OMINUS said:

Καλημέρα σε όλους σε καλή εβδομαδα :hi:

 

μια ερώτηση γιατι μπερδεύτηκα, το 1400 tsi με τα 122hp φοράει τα ιδια μπουζί με το tsi με τα 160???

 

εγώ εχω το 1400αρι με τα 122hp   

Στο τελευταίο service πέρισυ μου έβαλαν τα NGK PZFR6R8EG (CAXA 122hp).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2018 at 6:00 ΜΜ, Candlemass said:

Στο τελευταίο service πέρισυ μου έβαλαν τα NGK PZFR6R8EG (CAXA 122hp).

 

Να ρωτήσω αυτά τα NGK με τον κωδικό που λες, είναι με 2 ακίδες η με μία????

 

Γιατί το googlαρο στο Ίντερνετ και μου βγάζει και με 2 ακίδες.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , pavlosap said:

Μια ακίδα έχουν..τα έχω μπροστά μου

 

οκ σε ευχαριστώ για την πληροφορία. αυτά εδώ ειναι σωστά?? 

 

http://www.siriocenter.gr/Proionta/Proion/57129/SIZFR6R8EG#.WoBs2ujFKM8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.