Jump to content
sodimitris

Golf 5/6 1.4 Tsi - Τι Μπουζι Φοραει? [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Recommended Posts

Αγόρασα τα καινουρια μπουζι που δίνει η vw για τον κινητηρα και τα τοποθετησα με ένα φιλαρακι

Όπως πολύ σωστα ναφερθηκε παραπάνω έχουν σαφώς μικρότερο διακενο απο τα προηγουμενα -επίσης στα παλια μπουζι ειδικα στο πρωτο κυλινδρο το διακενο μετα από 13000 κμ που τα φοράω είχε ανοίξει περισσότερο-

έκανα μια δοκιμη με τα καινουρια μπουζι (συγκεκριμένα κατεγραψα μια διαδρομη για 40 λεπτα κατα την οποία πήγαινα και στα κόκκινα αλλα και σε χαμηλές στροφες) και δουλευουν άψογα -κανένα missfire-επίσης είναι πιο γλυκο το αυτοκινητο ειδικα στην εκκινηση .

με τα παλια μπουζι είχα αραια και που 1-2 Missfires κυριως σε χαμηλές στροφες αλλά τελευταια φορα που τα δοκιμασα σε ένα πάτημα (υστερα από 2 διαδοχικα πατηματα) μου πεταξε 6 missfires στον πρωτο κυλινδρο -αυτο με θορύβησε για αυτο και έβαλα τα καινουρια τα οποία εκτος απο το διακενο είναι και πιο ενισχυμένα (διπλή πλατινα ,χειλακι στο εσωτερικο μέρος στην ακιδα κλπ)

Εδώ να σας πω (το έχω ανφερει και σε άλλο τοπικ) ότι προς το παρων τουλάχιστον υπάρχουν μόνο σε αντιπροσωπείες της vw και πουθενα αλλού στο εμποριο -η τιμη τους είναι 17 ευρω το ένα και όπως έχουν αναφερει και τα παιδια παραπάνω ο κωδικός είναι :

PZFR6R8EG

03C 905 601A (VW)

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω φίλε ,τα έχεις βγαλει να δεις πως είναι ; μπορει και να μην χρειαζεται-εγώ που ειμαι υπερβολικος πάντως πάνω απο 15000 δεν τα κραταω ...

δηλαδή στην θέση σου θα είχα αλλάξει σίγουρα ,από την άλλη η vw λέει καθε 60000 κμ :o αλλά εμεις είμαστε και με πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Χμ, για να τα βγάλω πρέπει να ξεβιδώσω τους πολλαπλασιαστές, σωστά; Και μετά θέλει μπουζόκλειδο;

Θα πάω να τα αγοράσω...

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω άποψη ακόμα ,έχω κάνει μόνο 40 χλμ και αυτα γκαζωμενος όπου και η κατανάλωση ήταν κανα δυο λιτρα παρακάτω από όταν είναι συνηθως αλλά επιφυλάσσομαι ακομα να πω με σιγουρια

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ...ΕΧΩ ΕΝΑ GOLF GT 170 PS 2008mod. ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΗΤΑΝ 1ΧΡΟΝΟΝ.ΕΠΕΡΝΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΜΠΡΟΣ..ΔΛΔ ΑΡΓΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΜΠΡΟΣ ΔΟΥΕΛΕΒΕ Η ΜΙΖΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΣΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΕΡΝΕ ΕΜΠΡΟΣ..ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ VW ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΦΙΣΩ ΕΚΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ..ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ..ΠΗΓΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..ΕΓς ΟΜΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΙΚΑ..ΣΙΝΔΕΘΙΚΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΩΣΤΑΣΙΟ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ONLINE ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΑΛΑΞΟΥΝ ΚΑΠΙΕΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ..ΑΛΑΞΑΝΕ ΔΥΟ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ...ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΤΕΛΙΚΑ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΜΠΗΚΕ ΙΔΕΑ ΝΑ ΑΛΑΞΩ ΜΠΟΥΖΙΑ..ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΗΣ NGK ΣΟΥΠΕΡ ΠΛΑΤΙΝΕ...ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ..ΜΑΜΑ ΦΟΡΟΥΣΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΗΣ BOSCH..AΦΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΤΗΣ NGK,ΤΕΛΙΟΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΕΠΕΡΝΕ ΦΙΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΜΠΡΟΣ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ VW ΨΑΧΝΑΝΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

κανένα νεώτερο από κανέναν που έβαλε τα PZFR6R8EG ???

υπάρχει κανένας που δοκίμασε άλλα μπουζί γενικώς εκτός από τα μαμά?

τα δικά μου έχουν καμιά 20.000χλμ, αξίζει να τα βγάλω στο service και να κλείσω το διάκενο εάν έχουν ανοίξει?

Link to comment
Share on other sites

φίλε φοράω τα NGK PZFR6R σε 1.4 TSI 122 με φίλτρο-πρόγραμμα και σκέφτομαι αν θα βάλω τα PZFR6R8EG ή τα BKR7EIX αλλά θα ήθελα να ακούσω σχόλια από κάποιον πρώτα

Link to comment
Share on other sites

Σε περιβαλλον πολης καλο ειναι να αλαζονται ανα 30.000 Χιλ ...αλλιως τα 60.000 ειναι οκ . Εγω με 50.000 σε προσφατο οπτικο ελεγχο ηταν μια χαρα στην αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

φοράει και πρόγραμμα το δικό μου οπότε έχουν μεγαλύτερη καταπόνηση.

απλώς σκέφτομαι μήπως βάλω κάτι πιο ενισχυμένο

Link to comment
Share on other sites

φοράει και πρόγραμμα το δικό μου οπότε έχουν μεγαλύτερη καταπόνηση.

απλώς σκέφτομαι μήπως βάλω κάτι πιο ενισχυμένο

ΕΔΩ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...http://www.mister-auto.gr/el/volkswagen-golf-v-1k1-1-4-tsi-122bhp_v23162.html
Link to comment
Share on other sites

φίλε ωραίο κατάστημα αλλά:

1)αυτό έχει μόνο τα μαμά

2)τα BKR7EIX τα βρήκα 35€ την 4άδα στην πόρτα μου

3)τα PZFR6R8EG είναι διαθέσιμα μόνο από την αντιπροσωπεία και κάνουν 80€

αλλά έχει πολλά άλλα χρήσιμα εξαρτήματα

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ Δημήτρη! αλλά πάλι το σκέφτομαι γιατί είναι λεφτά, φοράς πρόγραμμα εσύ?

Link to comment
Share on other sites

φίλε δεν χρειάζεται να τα αλλάξεις σωνει και καλα επειδη η vw έβγαλε καινουρια -

εγώ τα άλλαξα γιατί έτσι και αλλιώς έχω το χουι και θέλω να τα αλλαζω πιο συχνα και επειδή είχα κάποια missfires στον 1ο κυλινδρο μετα απο απανωτα πατήματα και σποραδικα απο 1-2 στους άλλους κυλινδρους σε χαμηλές στροφες-

με τα καινουρια μπουζι δεν έχω καθολου στους 3 κυλινδρους αλλά εξακολουθω να έχω στον 1ο από 1-3 missfires σε κάποιες στροφές οπότε πάω μάλλον για πολλαπλασιαστη-

υγ έχω πρόγραμμα με τα σχετικα περιφερειακα

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έχω σποραδικά μερικά misfires σε χαμηλές στροφές, ίσως δοκιμάσω να κλείσω το διάκενο πρώτα, κάνοντας πειράματα στα παλιά μπουζί

κάνε τράμπα τον πολλαπλασιαστή με κάποιον άλλο, του κυλίνδρου 3 καλύτερα, αν μεταφερθεί το πρόβλημα φταίει αυτός

Link to comment
Share on other sites

η vw από τον Σεπτέμβριο περιπου του 11 βάζει στους κινητηρες (140,160,170) τα

NGK με κωδικό PZFR6R8EG με κωδικό vw 03C 905 601 A- τα συγκεκριμένα αντικατέστησαν πάλι τα

NGK με κωδικό PZFR6R με κωδικό vw 101 905 626

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αλλαξα και εγω μπουζι ! Εβαλα τα "καινουρια" με κοστος 18.5 ευρω το ενα ,το εκανα με κατι αλλες εργασιες σε αντιπροσωπεια της Seat οπου εισεπραξα φιλοξενια και φιλικοτητα και ας ημουν πανω απο το κεφαλι του ηλεκτρολογου.Πολυ γηινο το περιβαλλον και δεν σε κοιτουσαν σαν εξωγηινο οπως καπου αλλου ονοματα να μη λεμε ... ,επι την ευκαιρια εβαλα και νεα N75 μιας και ειχα παρει μια καινουρια ετσι για ψυχολογικους λογους ... Παντως καλο ειναι να τα αλλαζουμε ποιο νωρις απο τα 60.000 εγω τα αλλαξα στα 52.000 (σημερα) .

H Συσκευασια ειναι απο τα καινουρια μπουζι Ενω τα μπουζι που φαινονται ειναι τα παλια ....!

wp000009p.th.jpg

wp0000071.th.jpg

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

φίλε Θάνο ,εγώ απο τότε που τα έχω βάλει κάποιες φορές στο ρελαντί και κυρίως όταν είναι κρύο κάνει ένα ανεπαίσθητο στιγμιαίο τρεμουλο, κάτι που δεν το έκανε με τα παλαιότερα-

για δες εαν στο κανει και σε εσενα- φανταζομαι έχει να κάνει με το μικροτερο διακενο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε τοποθετηθεί μια ελαττωματική παρτίδα από μπουζί της NGK με αποτέλεσμα το αμάξι να κάνει ένα στιγμιαίο τρέμουλο στο ρελαντί και 1 στις 3 φορές ένα αισθητό κόψιμο καθώς επιτάχυνα. Αλλάχτηκαν στην εγγύηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν παρατηρησα καμια τετοια συμπεριφορα και γενικα οπως εκανε κανει ...και σημερα που ειχε το πρωι ειχε 14,5 βαθμους εκανε οπως παντα σταθερο ρελαντι για λιγο στις 1150 ...και μετα πτωση . Θα το δω και με ποιο ζεστο καιρο οταν τσοκαρει αερα .Δεν εχω κανενα τετοιο προβλημα μεχρι στιγμης . Το μικροτερο διακενο σιγουρα δεν προκαλει τρεμουλο ...

Ποτε τα εβαλες? Μηπως ειναι η περιπτωση σου σαν του Mist ?

Edit . Πρατηρησα παντως οτι εκκινει ποιο ευκολα και ποιο ομαλα απο οτι πριν..ενοοω κατα το μιζαρισμα. Επισης ειναι καλο να καθαριζεται και η πεταλουδα γκαζιου κατα την αλλαγη μπουζι συμβαλει στην χαμηλη καταναλωση .

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι σαν την περιπτωση του MIst καθως σε κίνηση ή επιτάχυνση δεν μου έχει κάνει το παραμικρό -

επίσης όταν το κάνει ,έχω βάλει το vag com και δεν έχει misfires ή κάτι άλλο -

ίσως να είμαι υπερβολικός ,δηλαδή για να το καταλάβεις ,πρεπει να έχει απολυτη ησυχία και πάλι δεν το αντιλαμβάνεσαι ευκολα και όπως είπα πιο πανω είναι πολυ σπάνιο-

δεν μου το έκανε αμέσως όταν τα έβαλα αλλά μετα από λίγο καιρό-

αυτό το "τρέμουλο" το στιγμιαιο το αντιλαμβάνεσαι κάτω απο τον τεμπέλη ή αν βάλεις το χερι σου αναμεσα στις θέσεις των πισω καθισματων ,δηλαδή απο κατω που περναει η εξάτμιση ....

μπορει και να μην είναι τίποτα ,θα το παρακολουθησω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.