Jump to content
adreass

Adreass-Scirocco 1,4 160 Hp Overload Tuned

Recommended Posts

Ωραίος ο ήχος της σκάστρας! Να το χαίρεσαι!!! Μια ερώτηση και από εμένα. Ο ήχος κάνει ένα ελαφρύ "φλουτάρισμα" το οποίο βγαίνει από πιο σκληρό ελατήριο στην σκάστρα, όμως έχω την εντύπωση ότι αυτό γενικά δεν κάνει καλό καθώς μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην τουρμπίνα ( κάπου το έχω διαβάσει στο φόρουμ αλλά δεν είμαι σίγουρος που....) Αν κάνω λάθος κάποιος να με διορθώσει!!! :pardon:

Το "φλουταρισμα" ειναι αυτο που λεγεται στα Αγγλικα "surging" και δεν ειναι καλο, αλλα σημαινει οτι η τουρμπινα δουλευει εξω απο την κανονικη περιοχη λειτουργιας της.

Καλο ειναι να το αναφερεις στον προγραμματιστη σου...

Edited by vg1912
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο ήχος της σκάστρας! Να το χαίρεσαι!!! Μια ερώτηση και από εμένα. Ο ήχος κάνει ένα ελαφρύ "φλουτάρισμα" το οποίο βγαίνει από πιο σκληρό ελατήριο στην σκάστρα, όμως έχω την εντύπωση ότι αυτό γενικά δεν κάνει καλό καθώς μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην τουρμπίνα ( κάπου το έχω διαβάσει στο φόρουμ αλλά δεν είμαι σίγουρος που....) Αν κάνω λάθος κάποιος να με διορθώσει!!! :pardon:

λοιπόν το φλουταρισμα ή turbo flutter ή compressor surge ¨η turbo dose or dosing είναι όταν για κάποιο λόγο αντί να εκτονωθεί ο αέρα απο την βαλβιδα πχ λόγω καθυστερησης επιστρεφει προς τα πισω στην τουρμπινα χτυπώντας την

το βιντεακι παρακατω δείχνει πως ειναι το flutter και μετα πως πρεπει να είναι ο σωστός θόρυβος

με την σκαστρα της forge λοιπον όπως ειπα και παραπανω δεν έχω φλουτάρισμα αλλά τον γνωστό ηχο της εκτόνωσης

Το "φλουταρισμα" ειναι αυτο που λεγεται στα Αγγλικα "surging" και δεν ειναι καλο, αλλα σημαινει οτι η τουρμπινα δουλευει εξω απο την κανονικη περιοχη λειτουργιας της.

Καλο ειναι να το αναφερεις στον προγραμματιστη σου...

αυτό φίλε στο οποιο αναφερεσαι έιναι το surge line δηλαδή ασταθη λειτουργία της πίεσης το οποίο δεν το θέλουμε

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

οχι εγω..εχω πολυ καλο προγραμματιστη κ ο,τι πεφτει στα χερια του πεταει.....καπου εκει ειμαι εγω 240+- ......ηταν να περασω dyno αλλα αναβληθηκε για την επομενη βδομαδα..το μπλε που ειδες ειναι πολυ πιο πανω.. :acute:

Link to comment
Share on other sites

ακου τι προτεινω.θα σου δωσω το τηλεφωνο της αντιπροσωπειας,παρε δευτερα πρωι και ζητα τον παναγιωτη τον λατση.πεστου οτι εχεις μιλησει με τον φιλο του τον ανδρεα παπανδριανο.του εχω αναφερει την περιπτωση σου.ο κυριλλος δεν ειναι εκει ολη μερα.θα σε διαφωτισει ο παναγιωτης κ αν ειναι την συγκεκριμενη στιγμη ο κυριλλος,σου δινει κ τον ιδιο στο τηλ

2610 525615,

2610 525635

http://www.vwlatsis.gr/

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες ωρες μετα απο αλλαγη wastegate μαμα σε wg forge περασα δυναμομετρο..383661_196163977146179_100002577338414_351194_51640864_n.jpg

Το έκανες κι εσύ τελικά "υβριδικό" το Rοcco σου φίλε Αντρέα;;; Γιατί σχεδόν 280ΗΡ βλέπω στο γράφημα...

Link to comment
Share on other sites

και ροπη τρελή ,αν θες δωσε καμια πληροφορία για το υβριδικο ,είναι απο s3?

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

οπότε τι πιέσεις δουλεύεις τώρα; πρέπει Over να εισαι 1,8+ και στις 6000 να έχεις 1,5...

Link to comment
Share on other sites

Απλά το δυναμόμετρο που πάει τελευταία ο Κύριλλος είναι λίιιιιγο πιο αισιόδοξο από αυτό του Μαραβέλια που ήδη χάνει 25 άλογα σε σχέση με του Αγγελίδη... ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.