Jump to content
sodimitris

Αλαγη Αντιλιας Νερου Για Tsi Κινητηρες!

Recommended Posts

03c121004d.jpg

Uploaded with ImageShack.us

απαραιτητα!!!!!

19488375.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ξεκιναμε.........

66070719.jpg

Uploaded with ImageShack.us

πλαστικο θολου...

43390731.jpg

Uploaded with ImageShack.us

χαρτι και στυλο.....

60452480.jpg

Uploaded with ImageShack.us

λουρι δυναμο-τρομπας νερου...

59613458.jpg

Uploaded with ImageShack.us

λουρι εξω...

34063190.jpg

Uploaded with ImageShack.us

πλαστικο intercooler.....

40383489.jpg

Uploaded with ImageShack.us

τεντοτηρας λουριου compressor....

12213838.jpg

Uploaded with ImageShack.us

τροχαλια τρομπας....

60960738.jpg

Uploaded with ImageShack.us

θεση τρομπας στον κινητηρα...

44167956.jpg

Uploaded with ImageShack.us

τρομπα εξω...

48813619.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟ G12Plus

02112011201.jpg

Uploaded with ImageShack.us

υστερα απο αρκετο ψαξιμο η αντιπροσοπια μου ζητησε 440 ευρω για ολεα (αντλια,εργασια,αντιψυκτικο)

εεπειδη και εμενα με εχει ταραξει η οικονομικη κριση εψαχνα τον πιο φτηνο τροπο...

για καλη μου τυχη εμενα βρικα ενα sirocco του 9/10 μοντελο με 4.000χλμ απο φιλο και αγορασα την τρομπα στα 120 ευρω.και το αντιψυκτηκο αλλα 20 ευρω(G12) και πηγα καλα........για ολα τα φιλαρακια λοιπον εδω με αγαπη,να πω πως αν το κατεχει καπιος και εχει αρκετηηηηη πολυυυ υπομονη τα καταφερνει κ τα 100 ευρω εργασιας τα γλιτωνει...να πω οτι ι δυσκολια που αντιπετωπισα ειναι οτι δενε χει και πολυ χορο να κινηθεις με τα εργαλεια ανετα...αυτος ειναι λοιπον ο τροπος αλλαγης και αντιστροφα η τοποθετηση...με αγαπη δημητρης!!!!!!!!!!

Edited by dimitris s.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα σου πήρε μέχρι την ολοκλήρωση της δουλειάς ?

Για το λύσιμο χρησιμοποίησες πουθενά σπρέι αντισκουριακό ή όλες λύθηκαν κανονικά μόνο με κλειδιά ?

Μετά την συμπλήρωση του αντιψυκτικού χρειάστηκε να κάνεις εξαέρωση και αν ναι πως ?

Edited by manbag
Link to comment
Share on other sites

ειναι σετ...η παλια ξαναμπενει....

Πόση ώρα σου πήρε μέχρι την ολοκλήρωση της δουλειάς ?

Για το λύσιμο χρησιμοποίησες πουθενά σπρέι αντισκουριακό ή όλες λύθηκαν κανονικά μόνο με κλειδιά ?

Μετά την συμπλήρωση του αντιψυκτικού χρειάστηκε να κάνεις εξαέρωση και αν ναι πως ?

μου πειρε περιπου 2 ωρες,δεν χρειαστικε πουθενα σπρει,οχι εξαερωση απλα Γεμισε το παΓουρακι και ασε στο ρελαντι το αμαξι μεχρι να ανεβασει κανονικη θερμοκρασια και α ανοιξει ο θερμοστατης και να τραβηξει νερα και μετα συμπληρωνεις και ετοιμος!
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Δημήτρη,

Δίνεις ένα καλό παράΔειγμα για τι μπορεί να κάνει κάποιος μόνος του, ακόμα και στα Δύσκολα που κατά κανόνα αφορούν οργανωμένο συνεργείο. η αλλαγή που περιγράφεις είναι λίγο συνοπτική και εμένα μου Δημιουργεί ερωτήματα για τις λεπτομέριες. Διάβασα και το εγχειρίΔιο επισκευής της VW και μου βγήκαν πολλές απορίες. για παράΔειγμα, Δεν κράτησες σημάΔια στις τροχαλίες πριν βγάλεις τον ιμάντα? Δεν είναι απαραίτητα ειΔικά εργαλεία? πχ. πως μπορείς να σφίξεις σωστά χωρίς Δυναμόμετρο ? το manual της VW Δίνει σειρά από μετρήσεις και Δυνάμεις που πρέπει να γίνουν και πάντα συστήνει και αλλαγή ιμάντα, κόλα στις βίΔες, μέτρηση πίεσης στο κύκλωμα νερού κλπ. ολα αυτά πως τα Διαχειρίστηκες ?

και πάλι μπράβο σου

κώστας

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και γω κάτι σ΄αυτά που ανέφερε ο κώστας.την όλη εργασία την έκανες σε ράμπα-ανυψωτήρα ή απλά σήκωσες το αυτοκίνητο με γρύλλο?ρωτάω γιατί το σημείο επισκευής είναι δύσκολο σε πρόσβαση.κατά τα άλλα πολύ καλή η προσπάθειά σου.συγχαρητήρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Δημήτρη,

Δίνεις ένα καλό παράΔειγμα για τι μπορεί να κάνει κάποιος μόνος του, ακόμα και στα Δύσκολα που κατά κανόνα αφορούν οργανωμένο συνεργείο. η αλλαγή που περιγράφεις είναι λίγο συνοπτική και εμένα μου Δημιουργεί ερωτήματα για τις λεπτομέριες. Διάβασα και το εγχειρίΔιο επισκευής της VW και μου βγήκαν πολλές απορίες. για παράΔειγμα, Δεν κράτησες σημάΔια στις τροχαλίες πριν βγάλεις τον ιμάντα? Δεν είναι απαραίτητα ειΔικά εργαλεία? πχ. πως μπορείς να σφίξεις σωστά χωρίς Δυναμόμετρο ? το manual της VW Δίνει σειρά από μετρήσεις και Δυνάμεις που πρέπει να γίνουν και πάντα συστήνει και αλλαγή ιμάντα, κόλα στις βίΔες, μέτρηση πίεσης στο κύκλωμα νερού κλπ. ολα αυτά πως τα Διαχειρίστηκες ?

και πάλι μπράβο σου

κώστας

σημαΔια κραταμε μονο στον ημαντα χρονισμου,σε αυτον οχι και το αμαξι μασ να πο οτι εχει καΔενα.

εργαλεια ειναι απλα αστερασκια κ ενα κλειΔι 16 κ ενα τορκς.

ΔυναμοκλιΔο νομιζω ενοις...αν ναι αυτο ειναι απαρετητο μονο για σφηξημο βιΔες σε στροφαλο,καπακια μπιελες..

κολα μια απλη μπλε με 2 ευρο αν κ νομιζω Δεν ειναι απαραιτητη και οσο για τα βιβλια της αντιποσωπεις ειναι και αυτα ενα μεσω ετσι οσθε να Διχνουν Δυσκολα τα παντα και να μας πηγενουν προς τα συνεργεια τους..

Να συμπληρώσω και γω κάτι σ΄αυτά που ανέφερε ο κώστας.την όλη εργασία την έκανες σε ράμπα-ανυψωτήρα ή απλά σήκωσες το αυτοκίνητο με γρύλλο?ρωτάω γιατί το σημείο επισκευής είναι δύσκολο σε πρόσβαση.κατά τα άλλα πολύ καλή η προσπάθειά σου.συγχαρητήρια!!!

με γρυλο φιλαρακι!!ακομη ποναει ο λεμος μου που κοιτουσα ολο πανω!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για τον κόπο σου να το κάνεις "How to". Οι φωτογραφίες όμως δεν φαίνονται, και δεν δουλεύουν τα links τους.

Μήπως θα ήταν εύκολο να τις ξαναανεβάσεις με κάποιο τρόπο και για εμάς που δεν προλάβαμε το αρχικό post?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα να μην μπορεί κανείς να το αξιοποιήσει το how to, λογω φωτογραφιών που δεν φαίνονται ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.