Jump to content
g-e-g-o

Περιεργος Θορυβος Κατα Την Εκκίνηση-Μιζάρισμα

Recommended Posts

Εδω και δυο μερες το πρωι που φευγω για τη δουλεια με το που μιζάρω και ξεκινάει ο κινητήρας ακούγεται για 2 δευτερόλεπτα ενα περίεργο μουγκριτό-κροταλισμα . Αυτό γίνεται μόνο αν βαλω μπρος μετα απο ολοκληρο βραδυ ακινησίας δηλαδη οταν το αμαξι ειναι εντελως κρυο.

εχετε καμια ιδεα? εχει παρουσιαστει σε κανεναν?

Edited by g-e-g-o
Link to comment
Share on other sites

μου το κανει κ μενα οσο ειναι ανεβασμενες οι στροφες και ειναι τελειως κρυο..εχω ακουσει ειναι θεμα τον tsi αυτο αλλα δε καταλαβαινω απο που προερχεται

Edited by dimaras
Link to comment
Share on other sites

δεν το κανει παντα...οταν αφηνεις το αμαξι τουλαχιστον 12 ωρες ακινητο τοτε οταν βαζεις μπρος το κανει για 1-2 δευτερολεπτα καθως ανεβαινουν οι στροφες απο το μιζαρισμα. δεν ειναι το cold start ..τις 2 τελευταιες μερες το κανει...

Link to comment
Share on other sites

δεν το κανει παντα...οταν αφηνεις το αμαξι τουλαχιστον 12 ωρες ακινητο τοτε οταν βαζεις μπρος το κανει για 1-2 δευτερολεπτα καθως ανεβαινουν οι στροφες απο το μιζαρισμα. δεν ειναι το cold start ..τις 2 τελευταιες μερες το κανει...

Μαλλον βαρανε για λιγο τα ωστηρια βαλβιδων .Μου το κανει κι εμενα σπανια.Δεν ειναι λογω του cold start

Link to comment
Share on other sites

Εδω και δυο μερες το πρωι που φευγω για τη δουλεια με το που μιζάρω και ξεκινάει ο κινητήρας ακούγεται για 2 δευτερόλεπτα ενα περίεργο μουγκριτό-κροταλισμα . Αυτό γίνεται μόνο αν βαλω μπρος μετα απο ολοκληρο βραδυ ακινησίας δηλαδη οταν το αμαξι ειναι εντελως κρυο.

εχετε καμια ιδεα? εχει παρουσιαστει σε κανεναν?

δεν το κανει παντα...οταν αφηνεις το αμαξι τουλαχιστον 12 ωρες ακινητο τοτε οταν βαζεις μπρος το κανει για 1-2 δευτερολεπτα καθως ανεβαινουν οι στροφες απο το μιζαρισμα. δεν ειναι το cold start ..τις 2 τελευταιες μερες το κανει...

Και το δικό μου το κάνει. Και μάλιστα το κάνει πολύ καιρό τώρα, ίσως και από την πρώτη μέρα. Είμαι σίγουρος ότι και το δικό σου το έκανε εξ αρχής απλά δεν είχε τύχει να το ακούσεις. Αν μιλάμε για τον ίδιο ήχο, συμβαίνει ακριβώς τη στιγμή που έχει αρπάξει ο κινητήρας και είναι σα να διώχνει από μέσα του κάτι με μεγάλη πίεση. Είναι ένας έντονος μουντός - πνιχτός θόρυβος που αμέσως μετά το ξέσπασμα και κατά το τελείωμά του κάνει το κροτάλισμα που λες, που εμένα μου κάνει περισσότερο για συντονισμός.

Επί της ουσίας εμένα το κάνει κάθε φορά που έχει κρυώσει καλά ο κινητήρας, δηλαδή στο δικό μου πίνακα οργάνων να έχω μπλε λυχνία θερμοκρασίας, στο δικό σας πίνακα οργάνων η βελόνα της θερμοκρασίας να είναι τελείως πεσμένη.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα πρεπει να ρωτησετε κανενα ηλεκτρολογο. Σε παλιο golf (mk3), παρομοιος ηχος με αυτον που περιγραφετε με οδηγησε σε ηλεκτρολογο ο οποιος μου καθαρισε τη μιζα (50 ευρω κοστος)

Link to comment
Share on other sites

να καθαρισω τη μιζα σε ενα αμαξι 5 μηνων???μπααα.το προβλημα ειναι η απο τις βαλβιδες που ειπε καποιος απο πιο πανω ειναι ειναι θεμα ιμαντα.το λεω επειδη πριν ειχα γκολφ 5 φσι που μου το εκανε επισης και μ λεγανε οτι προερχεται απο καδενα

Link to comment
Share on other sites

το έκανε και σε μένα σήμερα, αλλα όχι κρύο, ήταν ζεστο το εσβησα και 10΄και μετα που μιζάρισα ακουστηκε κατι σαν κατσαρόλα. Δεν το έκανε ξανά αλλες 2 φορές που εκανα start- stop

Link to comment
Share on other sites

εμενα ρε παιδια μου εκανα θπρυβο σαν τριξιμο οταν το εχω στο D και οι στροφες ειναι κανονικες δλδ 700.οταν ανεβαζω λιγο σταματαει οταν το αφηνω και πεφτει στις 700 παλι το κανει. τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

εμενα ρε παιδια μου εκανα θπρυβο σαν τριξιμο οταν το εχω στο D και οι στροφες ειναι κανονικες δλδ 700.οταν ανεβαζω λιγο σταματαει οταν το αφηνω και πεφτει στις 700 παλι το κανει. τι μπορει να ειναι?

Μάλλον κάποιος από τους άπειρους συντονισμούς που έχει ο κινητήρας αυτός. Το δικό μου δεν έχει dsg κι επίσης συμπεριφέρεται όπως στο δικό σου.

Σήμερα λοιπόν παρατήρησα πως όταν το αυτοκίνητο είναι στο ρελαντί και το καπό είναι σηκωμένο σε περιοδικό χρόνο (κάθε περίπου 30 δευτερόλεπτα) ακούγεται ένας θόρυβος όπως κάνει το μπουκάλι του νερού όταν ανοίγεις για πρώτη φορά το καπάκι. Νομίζω πως πάλι κάποιος είχε παρατηρήσει τον ίδιο θόρυβο, αλλά μήπως το έχει προσέξει κανένας άλλος;

---------

Edit

---------

Μόλις θυμήθηκα, ήταν ο grnemo που είχε τον ίδιο θόρυβο.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

οταν ειναι στο ρελαντι ακουγεται κατι σαν καποιο πλαστικο να μην εφαρμοζει καλα και να τριζει.ανοιξα το καπο αλλα δεν ακουγεται απο τη μηχανη.ακουγεται μονο απο μεσα απο το αμαξι.απο εξω δεν ακουγεται αυτο το τριξιμο

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιος από τους άπειρους συντονισμούς που έχει ο κινητήρας αυτός. Το δικό μου δεν έχει dsg κι επίσης συμπεριφέρεται όπως στο δικό σου.

Σήμερα λοιπόν παρατήρησα πως όταν το αυτοκίνητο είναι στο ρελαντί και το καπό είναι σηκωμένο σε περιοδικό χρόνο (κάθε περίπου 30 δευτερόλεπτα) ακούγεται ένας θόρυβος όπως κάνει το μπουκάλι του νερού όταν ανοίγεις για πρώτη φορά το καπάκι. Νομίζω πως πάλι κάποιος είχε παρατηρήσει τον ίδιο θόρυβο, αλλά μήπως το έχει προσέξει κανένας άλλος;

---------

Edit

---------

Μόλις θυμήθηκα, ήταν ο grnemo που είχε τον ίδιο θόρυβο.

To κάνουν όλα τα tsi άλλα σε μικρότερο βαθμό άλλα περισσότερο .Ρώτησα το σερβις και μου είπαν για μία βαλβίδα ανακυκλοφορίας του ψυκτικού υγρού που ρυθμίζει την θερμοκασία στο μπλόκ του κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

@emanon

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Αυτό τελικά δεν είναι μοτέρ, είναι το μουσικό κουτί. Εμένα βέβαια μου αρέσει το ..."σαν ραπτομηχανή Singer" :p

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβως

Αυτό που αναφέρεις είναι τα σωληνάκια της βενζίνης που έρχονται απο πίσω και δεν είναι στηριγμένα καλά και παίζουν. Το έχουν όλα τα Golf και τα Polo τα τελευταία χρόνια. Αν σε ενοχλεί το πας σε μια αντιπροσωπεία και στα φτιάχνουν και ξεμπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειναι ακριβως.η το βγαζεις και το βαζεις στη διπλα υποδοχη οπως μ χε πει και ο μακρο και ξεμπερδευεις απο θορυβους ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, υπαρχει κανεις ενεργος πια σε αυτο το φορουμ που να κατεληξε σε τι οφειλοταν ο ηχος κατα την εκκινηση;; Παρουσιάστηκε και σε μενα προσφατα μου εκαναν καθαρισμο μιζας σημερα αλλα καμια διαφορα...

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου πολο κανει ευτο το θορυβο εδώ και κάποιο καιρό. το έκανε και παλιοτερα και λυθηκε με καθαρισμο μίζας. θα το πάω αύριο πάλι και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.