Jump to content
thepeterp

Ερώτηση Μετά Από Τρακάρισμα

Recommended Posts

Γειά σας φίλοι μου! Όπως θα καταλάβατε κι από τον τίτλο δυστυχώς στραπατσαρίστηκε το πολάκι μου... έπεσε πάνω του μια όταν ήμουν παρκαρισμένος... :mad::sad::thumbsd: Τουλάχιστον μου έκανε δήλωση... υπομονή...

Με χτύπησε πίσω δεξιά στο φτερό, στραπατσάρησε τον προφυλακτήρα και το φανάρι και κόλλησε το αμάξι στον τοίχο αριστερά οπότε μου στραπατσάρησε και τις δύο αριστερές πόρτες και βρήκε και λίγο η πίσω αριστερή ρόδα στο πεζοδρόμιο.... ουφ ουφ τα λέω και κλαίω.... ελπίσω να μην έχει πάρει και η αριστερή μεσσαία κολώνα... Τέλος πάντων ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις:

1) Το πίσω φτερό αλλάζει με κάποιο τρόπο ή απλά θα μου το επαναφέρουν; Παρατήρησα ότι είναι κολλημένο στο υπόλοιπο σασσί.

2) Όταν το αμάξι πάει με 40 km/h και πάνω ακούγεται ένα βουητό απόκάποιον πίσω τροχό (δεξιά ή αριστερά δεν μπορώ να προσδιορίσω) που όσο πιο γρήγορα πάω τόσο πιο έντονα ακούγεται... (δεν πάω πάνω από 60-70 km/h γι' αυτό το λόγο). Μήπως έχει στραβώσεις κανένας άξονας ή το ρουλεμάν του τροχού ή κι ο ίδιος ο τροχός;

Να και μερικές φωτό:

28102011193.jpg

28102011194.jpg

28102011195.jpg

28102011197.jpg

:sorry: :sorry: Ευχαριστώ για την ανάγνωση

Link to comment
Share on other sites

φιλε εφοσον σου κανει δηλωση. πηγαινε σε καμια αντιπροσωπεια και αλλαξε μεχρι και την τελευταια βιδα.. αμα στο τελος δεν σου κανει τοτε να συζητησουμε τι πρεπει να κανεις και τι να κοιταξεις..(οσο για το βουητο στα opel οταν κανουν αυτο το βουιτο μετα απο καποια χλμ ειναι τα ραουλα στις ροδες. δεν ειναι κατι ανησυχητικο.. απλα θελουν αλλαγη.. )

Link to comment
Share on other sites

Guest bassakos

ο θορυβος ειναι ρουλεμαν τροχου, δεν ειναι τιποτα φοβερο, απλα το αλλαζεις μαζι με ολα τα αλλα

. κριμα το πολακι , αντε με το καλο να το φτιαξεις

Link to comment
Share on other sites

Guest bassakos

παιδια σε ολα σχεδον τα αμαξια το πισω φτερο ειναι "κολλημενο" με το υπολοιπο αμαξωμα , απλα εργοστασιακα

υπαρχουν συγκεκριμενα σημεια οπου εχει κολλησει το φτερο κατα την διαρκεια της συναρμολογισης του αυτοκινητου (ποντες)

και οταν ερθει η κακια στιγμη, ξε-πονταρουν το χτυπημενο , βαζουν το new , το ξανα-πονταρουν , τριψιμο-βαψιμο , ετοιμο

Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος προερχεται μαλλον απο το ρουλεμαν. Προσοχη στην αλλαγη ΟΛΩΝ των φθαρμενων εξαρτηματων γιατι σε παρομοια περιπτωση (σε golf ) δεν εγινε αντικατασταση καποιων παρελκομενων του ρουλεμαν και αυτο προκαλεσε τη φθορα και του καινουργιου ρουλεμαν ( και φτου κ απ'την αρχη συνεργειο κ με δικα μου εξοδα αυτη τη φορα). Κανε την επισκευη σε καλο εξουσιοδοτημενο συνεργειο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.