Jump to content
alfie86

Golf Gti Vs Renault Clio Rs

Recommended Posts

ειναι 1.8.και νομιζω δει το 1.4tsi 160 παει καλυτερα

το 1.4 παει καλυτερα?αφου το σεατ ουσιαστικα εχει μοτερ α3 και πατωμα audi..

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο,για μενα δες πρωτα αν θα πας σε καινουριο η μεταχειρισμενο αλλα και ποσα λευτα εχεις σκοπο να δωσεις.προσωπικα πιστευω παρε κατι που γουσταρεις τρελα μην λες μετα αχ αν ειχα λιγα λεφτα παραπανω θα επαιρνα εκεινο...

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση off topic?να μου πειτε την γνωμη σας?για το seat leon 1.8 160 τι λετε?αξιζει τα λεφτα του ή να μν ασχοληθω?

Αν σε ενδιαφέρει το tuning και παράλληλα αντέχεις τα παραπάνω ασφάλιστρα/βενζίνη και το εσωτερικό του leon (που είναι κατώτερο απο vw) μια χαρά επιλογή είναι! Βγαίνει και dsg αν θυμάμαι καλά...

Το leon δεν βγαίνει 14.160 προφανως για να πουλάει golf! Σαν 1.4 βγαίνει μονο με τον "μικρό" μονοτουρμπο tsi με 125 hp

Link to comment
Share on other sites

κοιταχτε με ενδιαφερει η δυναμη και το tuning..δλδ ενα α3 1.8 θα ηταν για μενα οτι πρεπει...μ αρεσει επισης και η καλη ποιοτητα μεσα...

Link to comment
Share on other sites

κοιταχτε με ενδιαφερει η δυναμη και το tuning..δλδ ενα α3 1.8 θα ηταν για μενα οτι πρεπει...μ αρεσει επισης και η καλη ποιοτητα μεσα...

a3 1.8 quattro είναι ίσως η καλύτερη λύση για Ελλάδα που οι δρόμοι έχουν αρνητικό συντελεστή τριβής :laugh: :laugh: :laugh: (δεν το βγάζει ομως stronic, μονο manual)

Και τα 36000 ομως που βγαίνει με κάποια εξτρα (sline, οροφή, xenon) δεν είναι λίγα! Το προσθιοκίνητο είναι φθηνότερο αλλά οχι φθηνο γενικώς...

Link to comment
Share on other sites

a3 1.8 quattro είναι ίσως η καλύτερη λύση για Ελλάδα που οι δρόμοι έχουν αρνητικό συντελεστή τριβής :laugh: :laugh: :laugh: (δεν το βγάζει ομως stronic, μονο manual)

Και τα 36000 ομως που βγαίνει με κάποια εξτρα (sline, οροφή, xenon) δεν είναι λίγα! Το προσθιοκίνητο είναι φθηνότερο αλλά οχι φθηνο γενικώς...

εμμ μιλαμε για μεταχειρισμενο και οχι 4χ4...χεχε

Link to comment
Share on other sites

εμμ μιλαμε για μεταχειρισμενο και οχι 4χ4...χεχε

Μεταχειρισμένα προσθιοκίνητα υπάρχουν οντως, ομως παρά την εποχή ψιλο κρατάνε τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Agapitoi filoi san proin katoxos tou Renault clio rs 197 montelo tou 2007 kai nin katoxos Golf Vi 160 ps DSG r-line exo na po ta exsis:

1) einai to kalutero emprostokinito ATMOSFAIRIKO ( to tonizo) olon ton epoxon mazi me to type-r

2) den xalaei to moter pote to poylisa me 90000 xiliometra kai den ekane kix

3) ta service einai tzampa eno ta antallaktika panakriva

4) esoteriko xalia

5) odigisi apo allo planiti den sygkrinete kanena mamisio Golf

6) frena apo allo planiti ta golf stamatane 4-5 metra pio meta

7) gkazia kai repriz xalia mayra

8) katanalosi statheri 11 litra monima entos kai ektos

9) metapolisi skata 8000. Euro to poylisa

10) taxidi den pas me tipota apisteftos thorivos

11) panakrivo 28000 to eixa plirosi

Perasa 4 yperoxa xronia me auto to amaxi kai den to metaniono katholou alla einai gia pista mono i gia anabaseis.

Ematha na odigo kai na strivo.

Edited by Patroklos
Link to comment
Share on other sites

Agapitoi filoi san proin katoxos tou Renault clio rs 197 montelo tou 2007 kai nin katoxos Golf Vi 160 ps DSG r-line exo na po ta exsis:

1) einai to kalutero emprostokinito ATMOSFAIRIKO ( to tonizo) olon ton epoxon mazi me to type-r

2) den xalaei to moter pote to poylisa me 90000 xiliometra kai den ekane kix

3) ta service einai tzampa eno ta antallaktika panakriva

4) esoteriko xalia

5) odigisi apo allo planiti den sygkrinete kanena mamisio Golf

6) frena apo allo planiti ta golf stamatane 4-5 metra pio meta

7) gkazia kai repriz xalia mayra

8) katanalosi statheri 11 litra monima entos kai ektos

9) metapolisi skata 8000. Euro to poylisa

10) taxidi den pas me tipota apisteftos thorivos

11) panakrivo 28000 to eixa plirosi

Perasa 4 yperoxa xronia me auto to amaxi kai den to metaniono katholou alla einai gia pista mono i gia anabaseis.

Ematha na odigo kai na strivo.

To ιδανικό θα ήταν να μπορούσες να κρατήσεις και το cliο για γρήγορες βόλτες αλλά δεν μπορούμε να τα χουμε ολα σ'αυτη τη ζωη.....ίσως στην επόμενη :lolu: :lolu:

Link to comment
Share on other sites

αρα το clio ειναι μια παιχνιδομηχανη και οχι ενα αμαξι για να κανεις δουλειες,βολτες,ταξιδια αλλα και να εχεις το γκαζι οποτε το χρειαστεις..

Link to comment
Share on other sites

αρα το clio ειναι μια παιχνιδομηχανη και οχι ενα αμαξι για να κανεις δουλειες,βολτες,ταξιδια αλλα και να εχεις το γκαζι οποτε το χρειαστεις..

Ακριβως ετσι!!

Παρε το Polo GTI θα σου μεινουν και 8-9000 ευρω στην τσεπη και θα το πουλησεις χτες.

Edited by Patroklos
Link to comment
Share on other sites

αρα το clio ειναι μια παιχνιδομηχανη και οχι ενα αμαξι για να κανεις δουλειες,βολτες,ταξιδια αλλα και να εχεις το γκαζι οποτε το χρειαστεις..

Aκριβώς! Αν θες γαλλικό με τέτοοια χαρακτηριστικά πας σε megane rs ή αλλιώς σε 207 rc που επίσης πάει και στρίβει μια χαρά αλλά σαν εσωτερικό και γενικά εμφάνιση μου φαίνεται χειρότερο εμφανισιακά...

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε παιδια σας παρακαλω που ασχολουμαστε με τα reno και ειδικα με τα πεζο του κουβαδες....

Ok, οταν βγεις απο τον δικό σου κουβά και μπεις σε κανένα σοβαρό γάλλο έλα να μας πεις μετα

Μεχρι τοτε παίξε με το golf σου and give us a break...

Link to comment
Share on other sites

Ok, οταν βγεις απο τον δικό σου κουβά και μπεις σε κανένα σοβαρό γάλλο έλα να μας πεις μετα

Μεχρι τοτε παίξε με το golf σου and give us a break...

τα γαλακια στο δρομο αλαζουν δρομο!θα μπορουσα να παρω οποιο γαλο θελω αλλα τους εδωσα πορτα :D εσυ γιατι πηρες golf?εισαι εδω μονο γιατι δεν ειχεσ χρημα για rs?μακαρι οχι....

και οκ στα renault υπερβαλω!ειναι σοβαρος γαλλος!και ναι εχει καλα σημεια εναντι ενος μαμα παντα golf.

αλλα το πεζο ρε φιλε το 207 το rc!!!!!!!!!!!!!!?????????????????????????????τα πεζο ειναι κουβαδες!!!!!!!

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

τα γαλακια στο δρομο αλαζουν δρομο!θα μπορουσα να παρω οποιο γαλο θελω αλλα τους εδωσα πορτα :D εσυ γιατι πηρες golf?εισαι εδω μονο γιατι δεν ειχεσ χρημα για rs?μακαρι οχι....

και οκ στα renault υπερβαλω!ειναι σοβαρος γαλλος!και ναι εχει καλα σημεια εναντι ενος μαμα παντα golf.

αλλα το πεζο ρε φιλε το 207 το rc!!!!!!!!!!!!!!?????????????????????????????τα πεζο ειναι κουβαδες!!!!!!!

Πήρα golf κατα βάση για το dsg, αν το εβγαζα απο τις επιλογές μου θα πήγαινα στα κουβαδο-rc που στρίβει τρένο και ας μη μου αρέσει σαν εμφάνιση και εσωτερικό. Το είχε φίλος μεχρι πριν 1 χρόνο και είχα δει πως πήγαινε.

Δεν πήγα σε rs για τους προφανείς λόγους (βενζίνες, τεκμήρια, εκτακτες εισφορές και οτι άλλο θυμηθεί ο κάθε π!@%#ας να ζητάει καθε 15 μερες) επειδή το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά, αλλιώς θα είχα ξεχάσει το dsg και θα πήγαινα καρφί για megane.

Φυσικά δεν σου λέω οτι το golf αγοράζει χωράφια, ούτε οτι δεν στρίβει/φρενάρει αποτελεσματικά, αλλά Γάλλος δεν είναι σε φρένα/ανάρτηση. Απο την άλλη το dsg δεν το χει δει ούτε στον ύπνο του κανένας Γάλλος και δεν μπορώ να πω οτι εχω μετανιώσει που πήρα το golf...

Τα peugeot=κουβάδες απο που προκύπτει; Δεν βλέπω και την vw να είναι κανένα τέρας αξιοπιστίας και ποιότητας, μάλλον το αντίθετο!!! Μην είσαι τόσο αφοριστικός αν δεν έχεις ζήσει κάποια αυτοκίνητα να δεις τι κάνουν στην πραγματικότητα.

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Πήρα golf κατα βάση για το dsg, αν το εβγαζα απο τις επιλογές μου θα πήγαινα στα κουβαδο-rc που στρίβει τρένο και ας μη μου αρέσει σαν εμφάνιση και εσωτερικό. Το είχε φίλος μεχρι πριν 1 χρόνο και είχα δει πως πήγαινε.

Δεν πήγα σε rs για τους προφανείς λόγους (βενζίνες, τεκμήρια, εκτακτες εισφορές και οτι άλλο θυμηθεί ο κάθε π!@%#ας να ζητάει καθε 15 μερες) επειδή το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά, αλλιώς θα είχα ξεχάσει το dsg και θα πήγαινα καρφί για megane.

Φυσικά δεν σου λέω οτι το golf αγοράζει χωράφια, ούτε οτι δεν στρίβει/φρενάρει αποτελεσματικά, αλλά Γάλλος δεν είναι σε φρένα/ανάρτηση. Απο την άλλη το dsg δεν το χει δει ούτε στον ύπνο του κανένας Γάλλος και δεν μπορώ να πω οτι εχω μετανιώσει που πήρα το golf...

Τα peugeot=κουβάδες απο που προκύπτει; Δεν βλέπω και την vw να είναι κανένα τέρας αξιοπιστίας και ποιότητας, μάλλον το αντίθετο!!! Μην είσαι τόσο αφοριστικός αν δεν έχεις ζήσει κάποια αυτοκίνητα να δεις τι κάνουν στην πραγματικότητα.

συμφωνω αρκετα σαυτα που λες εκτος απο τα πεζο που τη θεωρω απο τι; πιο αθλιες αν οχι η πιο αθλια μαρκα αυτοκινητων στο πλανητη!και οχι γιατι ετσι μου ρθε ενα πρωι.τεσπα αποψεις ειναι αυτες και γι αυτο υπαρχουν τοσες επιλογες οταν παιρνουμε αυτοκινητο....πλεον υπαρχουν τοσεσ επιλογες αλλα δεν υπαρχουν τα λευτα :p
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αρκετα σαυτα που λες εκτος απο τα πεζο που τη θεωρω απο τι; πιο αθλιες αν οχι η πιο αθλια μαρκα αυτοκινητων στο πλανητη!και οχι γιατι ετσι μου ρθε ενα πρωι.τεσπα αποψεις ειναι αυτες και γι αυτο υπαρχουν τοσες επιλογες οταν παιρνουμε αυτοκινητο....πλεον υπαρχουν τοσεσ επιλογες αλλα δεν υπαρχουν τα λευτα :p

Όντως απο επιλογές καλά πάμε, στα υπόλοιπα έχουμε ενα θέμα... :rolleyes::laugh: :laugh: :laugh:

Τα peugeot δεν τα χω δει να είναι τόσο μάπα απο γνωστούς και φίλους που είχαν και έχουν διάφορα μοντέλα κατα καιρούς αλλά τεσπα δεν θα κολλήσουμε εκεί τωρα!

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειμαι της αποψης οτι δεν μπορουμε να σταυρωνουμε καμια μαρκα γτ η καθε μια εχει την ιστορια της ποσο μαλλον οι γαλλικες που εχουν πολυ μακρια ιστορια...δεν θα ξεχασω ποτε ενα βιντεο παλιο του top gear που ειχε κανει ενα πολυ μεγαλο ρεπορταζ με πολλα αμαξια απο ολες τις μαρκες(ακομα και φεραρι) στην πιστα για το ποσο ωραια στριβουν και δευτερο μετα την φεραρι εβγαλαν το σιτροεν το σαξο το βτσ...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειμαι της αποψης οτι δεν μπορουμε να σταυρωνουμε καμια μαρκα γτ η καθε μια εχει την ιστορια της ποσο μαλλον οι γαλλικες που εχουν πολυ μακρια ιστορια...δεν θα ξεχασω ποτε ενα βιντεο παλιο του top gear που ειχε κανει ενα πολυ μεγαλο ρεπορταζ με πολλα αμαξια απο ολες τις μαρκες(ακομα και φεραρι) στην πιστα για το ποσο ωραια στριβουν και δευτερο μετα την φεραρι εβγαλαν το σιτροεν το σαξο το βτσ...

Το χω δει αυτό που λες (οπως και ολα τα παλια top gear :p) Oι Γάλλοι το είχαν πάντα με το στρίψιμο, αλλά παλιότερα ειδικά υστερούσαν πολύ σε σχεδιασμό εσωτερικά και εξωτερικά, ποιότητα υλικών μεσα κλπ Χαρακτηριστικό παράδειγμα: 306 gti :laugh:

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.