Jump to content
alfie86

Golf Gti Vs Renault Clio Rs

Recommended Posts

tsi έχει περισσότερη σχέση με το Gti παρά το Gti με ενα καθαρόαιμο σπορ hatchback .δεν είμαι πολέμιος του Gti απεναντίας το λατρεψα και παρ όλο που το πούλησα είμαι πάλι σε αναζητηση για ένα καλο Gti αλλα δεν μπορώ να μην είμαι και αντικειμενικός ..

χαχαχα Ανέστη το ίδιο σκέφτηκα και γω τώρα που ξαναδιάβαζα τα post. Βέβαια προσωπικά δεν μπορώ να το πω απόλυτα αφου το δικό μου το πήρα με 65000 χλμ και τώρα στα 83000 θέλει αμορτισερ αμεσα!! Οταν φορέσω τα πορτοκαλί koni που σκέφτομαι και με καινούρια ps3 θα δω πως πάει κανονικά το tsi. Το κακο ειναι οτι το gti ο φίλος μου το χει βελτιώσει οπότε δεν μπορώ να κάνω αμεση σύγκριση δυστυχώς :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα Gti dsg και μάλιστα πολύ πιο φτιαγμένο απο τον φίλο andain και όπως λέει καμία μα καμία σχέση το Gti με το Tsi να πω και εγω απο την εμπειρία μου πως καμία μα καμία σχέση το προηγούμενο Megane rs f1 σε εργοστασιακή κατάσταση με το φτιαγμένο Gti ναι στις ευθείες το είχα αλλα αν θες να νιώσεις οδήγηση το rs είναι μονόδρομος και μην τα παραλεμε και το Gti πλαστικούρα είναι μέσα. Το rs έχει εκτεταμένη χρήση μαλακων πλαστικών σε σύγκριση με το 5αρι Gti τέλος να πω κλείνοντας ότι tsi έχει περισσότερη σχέση με το Gti παρά το Gti με ενα καθαρόαιμο σπορ hatchback .δεν είμαι πολέμιος του Gti απεναντίας το λατρεψα και παρ όλο που το πούλησα είμαι πάλι σε αναζητηση για ένα καλο Gti αλλα δεν μπορώ να μην είμαι και αντικειμενικός ..

το ηξερα ανεστη οτι θα πουλησεις το δικο σου για να πας σενα καλο gti σπορ manual δηλαδη :D :D :D συμφωνω αλλα μεσα δεν συγκρινεται με golf ανεστη....
Link to comment
Share on other sites

πολτ ωραιο το εσωτεριο το rs cup παντως με κιτρινες αποχρωσεις,.δεν εχει ποιοτητα golf gti αλλα δεν ειναι και πολυ πιο κατω και τα καθισματα μονο με του r συγκρινονται.το αμαξι παντως θα το παιρνα πολυ χαλαρα κατι το διαφορετικο δεν ξερω πραγματικα δυσκολη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να πω ποσο μεγαλη εντυπωση μου κανει που στο φορουμ αυτο μπαινουν τοσοι πολλοι υποστηρικτες αλλων σχολων και γινονται μελη και γραφουν κιολας..Αυτο κατι λεει και για το vwclub.gr και για τη vw γενικοτερα. Δυο παρατηρησεις φιλε μου. Ποσα αυτοκινητα εχεις για να δινεις 1500 ευρω το χρονο για ενα αυτοκινητο που το μονο που σε ευχαριστει πανω του ειναι οτι στριβει καλα?? Γιατι υπαρχει και η περιπτωση εκεινη τη στιγμη που περασες το gti ο οδηγος του να χαζευε το εσωτερικο του αυτοκινητου και να χαλαρωνε με τη μουσικουλα του ενω εσυ προσπαθουσες να παρεις το αιμα σου πισω απο το τσαι που σε κερασε στην ευθεια...Ομορφο το τελευταιο rs (αν εχεις αυτο) αλλα το εσωτερικο του ειναι τραγικο ξεκινωντας απο την ποιοτητα των πλαστικων..Οταν λοιπον καποιος ιδιαιτερα σ αυτες τις εποχες πληρωνει 1500-2000 χλ το χρονο κι εχει σκασει αλλα 30000 για να εχει ενα αυτοκινητο διλιτρο δεν κοιταει μονο αν μπαινει καλα στις στροφες αλλα κ τα υπολοιπα..Και η δευτερη παρατηρηση ειπες οτι στις στροφες του Μπραλου τσαγιασες το gti..Στις ιδιες στροφες που εσυ ο ιδιος ειπες πριν οτι εκανες 98.000 χλμ και προφανως θα γνωριζεις ακομα και σε ποια πετρα χεζουν τα κουνελακια σε καθε εποχη του χρονου διαφορετικα..Με αλλα λογια σε στροφες που ξερεις απ εξω και ανακατωτα..Το βρισκω τουλαχιστον λογικο. Και για να τελειωνω θεωρω οτι το θεμα ¨στροφες¨εχει να κανει πρωτα με το ποσο καλα ξερει το δρομο ο οδηγος και επειτα με το ποση τρελα κουβαλαει..Αλλος θελει να περπαταει στο σχοινι με διχτυ απο κατω κι αλλος χωρις..αλλος θελει να ειναι το σκοινι στα 10 μετρα υψος κι αλλος στα 100..Αλλος αγαπαει τη ζωη του περισσοτερο κι αλλος λιγοτερο..Αλλος εχει πισω 100.000 ευρω καβαντζα κι αλλος 3 δανεια..Αν μπορεις να καταλαβεις..Θεωρω εν τελει οτι τοσο το rs οσο και το gti στριβουν εκπληκτικα και δεν προκειται ποτε να βρεις τα ορια αν δεν οδηγησεις τα αυτοκινητα σε πιστα, σε χωρο που μπορεις να πιεσεις πρωτα τον εαυτο σου και μετα τα αυτοκινητα στο 100%..Γιατι ξερετε ολοι σας πολυ καλα κι εγω μαζι οτι το "τσαι" στο δρομο ειναι καθαρα θεμα ματαιοδοξιας και κομπλεξ που ολοι κουβαλαμε..Κι ας ειναι σκληρο να το παραδεχτουμε..

τα ειπες ολα!

μη σου κανει εντυπωση για το γεγονος πως αλλοι που δεν εχουν GTI γραφουν εδω. πολυ απλα ζηλευουν. οσοι εχουμε GTI ξερουμε πολυ καλα πως ΠΟΤΕ κανεις δεν μας προσπερασε και πως το αμαξι μας ΔΕΝ παιζεται. ασε τους αλλους που εκαναν το λαθος και εδωσαν τζαμπα λεφτα σε πλαστικα ταπερακια να γραφουν οτι θελουν.

Link to comment
Share on other sites

τα ειπες ολα!

μη σου κανει εντυπωση για το γεγονος πως αλλοι που δεν εχουν GTI γραφουν εδω. πολυ απλα ζηλευουν. οσοι εχουμε GTI ξερουμε πολυ καλα πως ΠΟΤΕ κανεις δεν μας προσπερασε και πως το αμαξι μας ΔΕΝ παιζεται. ασε τους αλλους που εκαναν το λαθος και εδωσαν τζαμπα λεφτα σε πλαστικα ταπερακια να γραφουν οτι θελουν.

Πρέπει να είμαστε ανοιχτό βιβλίο όσοι γράφουμε εδώ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

AND64 έκανες και εσύ το λάθος και έδωσες τζάμπα λεφτά σε πλαστικά ταπεράκια αντί να πάρεις το GTI;;Τώρα φίλε drYAnnisK να σου πω ότι έχω και εγώ gti αλλά το πόλο αλλά δεν έχω το γνωστό κόμπλεξ που διακρίνει κάποιους που οδηγούν τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα με το λογότυπο GTI...Aν θεωρείς πλαστικό ταπεράκι το renault megane rs τότε λυπάμαι αλλά είσαι εξαιρετικά ανίδεος...Παραπάνω δεν πρόκειται να καθίσω να ασχοληθώ με το ποστ που έγραψες μιας και είμαι 100% σίγουρος ότι δεν διάβασες τίποτα από αυτά που βρίσκονται στις πίσω σελίδες απλά ήθελες να μας ενημερώσεις πόσο τυχερός είσαι που οδηγάς ένα supercar σαν το golf GTI...

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο Λιακο είναι πως όλοι αυτοί οι κολλημένοι αν τους ρωτήσεις αν έχουν εμπειρίες απο αλλα οχήματα θα σου πούνε όχι η θα πούνε ψέμματα ναι... Τώρα κάποιοι γραφικοί εδώ μέσα είναι γνωστοί και απλά δεν ασχολείται κανεις μαζί τους η ασχολούνται για να γελασουν γιατι τύποι σαν τον dryanni μόνο γέλια προκαλούν...

Link to comment
Share on other sites

εγω ανεστη τα θελω ολα αλλα!παντως το rs και το gti και το r τα θεωρω κορυφαια και δεν θα κοιταγα αλλη μαρκα!προφανος εχω κοιταχει για να λες οτι δεν θα κοιταγα ετσι?

οσο για το r vs megane rs?τι λες γι αυτο?

εγω το rs3 θα ηθελα :D

Link to comment
Share on other sites

74 χιλιάρικα κοστολογείται το rs3 αυτή την περίοδο....Πολλά είναι δεν συμφωνείς...Δυστυχώς τα όνειρα κοστίζουν!!και εγώ μια Μ3 θα ήθελα αλλά από ότι είδα μία καινούρια κοστίζει γύρω στα 120 χιλιάδες ευρώ.Χώρια το κόστος συντήρησης τα τέλη κυκλοφορίας την έκτακτη εισφορά για 3000 κυβικά αυτοκίνητο το τεκμήριο της εφορίας και την βενζίνη στο 1.70!!Οπότε μία χαρά βολεύομαι με το polo,αν κάποια στιγμή δούμε φως τότε ίσως πραγματοποιήσουμε κάποιο μικρό όνειρο..Εως τότε υπομονή και αναμονή(για την χρεωκοπία που έρχεται)

Link to comment
Share on other sites

AND64 έκανες και εσύ το λάθος και έδωσες τζάμπα λεφτά σε πλαστικά ταπεράκια αντί να πάρεις το GTI;;

Μπα! Το σκεφτόμουν για r26 μεταχείρο τότε που πήρα το golf αλλά επειδή φαινόταν πόσο καλά πηγαίναμε σαν χώρα και το 2λιτρο είχε ήδη αρχίσει να γίνεται μπελάς δεν έκανα το βήμα και γύρισα στα 1400 + dsg και δεν μπορώ να πω οτι το χω μετανιώσει.

Όμως είχα οδηγήσει τo r26 σε 2 καλές διαδρομές οταν είχε πρωτοβγεί και το χα πραγματικά αγαπήσει!! (τότε δούλευε φίλος σε αντιπροσωπεία renault) Φαντάζομαι το 3 το δικό σου πρέπει να είναι ακόμα καλύτερο....

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

ηλια εγω πιστευω gti και rs ειναι κορυφαια με το καθενα να χει πιο δυνατα στοιχεια σε καπιους τομεις και να σε κερδιζει με το τροπο του!αυτο που δεν ξερω ειναι αν βγαλουμε εξω τι τιμη θα παιρνες το r αντι για το rs?εχεις εμπειρια απο τετρακινητο golf?εγω οχι!

Link to comment
Share on other sites

Mπα όχι φίλε μου δεν έχω οδηγήσει τετρακίνητο γκολφ.Επειδή δεν γνωρίζω το golf R έχει μόνιμη τετρακίνηση;Πριν πάρω το rs κοιτούσα για κάποιο μεταχειρισμένο S3 που είχα βρει για να πάρω μια ιδέα έπεισα έναν φίλο μου να μου δώσει το δικό του να βολτάρω να δω πως είναι γενικά τα τετρακίνητα,μιας και μόνο στο στρατό οδήγησα :sorry: τετρακίνητο όχημα.Η βόλτα διάρκειας μισής ώρας που έκανα με το S3 ήταν και η μοναδική μου εμπειρία από τετρακίνηση ενός γρήγορου σπορ αυτοκινήτου.Φίλε playmaker αν έφτανα τα 50 χιλιάρικα σε μπάτζετ μάλλον θα κατέληγα στο S3...Aπό 17 χρονών είχα ένα θέμα με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και αυτός ο έρωτας κρατάει χρόνια τώρα...

Φίλε and64 πολύ καλό το νέο RS αλλά έχει ένα μειονέκτημα στην σημερινή Ελλάδα είναι 2000 κυβικά!!Δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα μπορώ να το κρατήσω σε συνδυασμό με το polo.Ευτυχώς μέχρι τώρα με σώζει το γεγονός ότι και η γυναίκα χρησιμοποιεί το Polo οπότε έχω δικαιολογία για να μην πουλήσω ακόμα το RS...Βέβαια από την άλλη καθημερινά ακούω την γνωστή γκρίνια για τα αυξημένα έξοδα και το γεγονός ότι θα μπορούσα να βολευτώ και με ένα μικρό αμάξι πόλης....(γυναίκες as always).χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Mπα όχι φίλε μου δεν έχω οδηγήσει τετρακίνητο γκολφ.Επειδή δεν γνωρίζω το golf R έχει μόνιμη τετρακίνηση;Πριν πάρω το rs κοιτούσα για κάποιο μεταχειρισμένο S3 που είχα βρει για να πάρω μια ιδέα έπεισα έναν φίλο μου να μου δώσει το δικό του να βολτάρω να δω πως είναι γενικά τα τετρακίνητα,μιας και μόνο στο στρατό οδήγησα :sorry: τετρακίνητο όχημα.Η βόλτα διάρκειας μισής ώρας που έκανα με το S3 ήταν και η μοναδική μου εμπειρία από τετρακίνηση ενός γρήγορου σπορ αυτοκινήτου.Φίλε playmaker αν έφτανα τα 50 χιλιάρικα σε μπάτζετ μάλλον θα κατέληγα στο S3...Aπό 17 χρονών είχα ένα θέμα με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και αυτός ο έρωτας κρατάει χρόνια τώρα...

Φίλε and64 πολύ καλό το νέο RS αλλά έχει ένα μειονέκτημα στην σημερινή Ελλάδα είναι 2000 κυβικά!!Δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα μπορώ να το κρατήσω σε συνδυασμό με το polo.Ευτυχώς μέχρι τώρα με σώζει το γεγονός ότι και η γυναίκα χρησιμοποιεί το Polo οπότε έχω δικαιολογία για να μην πουλήσω ακόμα το RS...Βέβαια από την άλλη καθημερινά ακούω την γνωστή γκρίνια για τα αυξημένα έξοδα και το γεγονός ότι θα μπορούσα να βολευτώ και με ένα μικρό αμάξι πόλης....(γυναίκες as always).χαχαχαχαχ

Haldex φοράει και το r όπως και το S3. Γενικά είναι ενα S3 με σήματα vw ;) Πρέπει να οδηγήσεις την πραγματική τετρακίνηση της audi σε μοντέλα που φοράνε torsen (a4 και πάνω) σε Ελληνική άσφαλτο (τρόπος του λέγειν δλδ ασφαλτο) είναι αποκάλυψη! Επειδή την έχω ζήσει την 4κινηση με a4 που είχα πριν το golf και τώρα με a5 φίλου που οδηγώ συχνά, πραγματικά φυτέυεις το πόδι σου στο πάτωμα σε σημεία και καταστάσεις που δεν διανοείσαι απλά με 2κινητο αφού συνήθως ή που θα πας απέναντι ή θα μείνεις εκεί που είσαι απο το σπινάρισμα :p

Τωρα για τα 2λιτρα είπαμε....είναι πίκρα η όλη φάση!

Link to comment
Share on other sites

Τρεις συγκεκριμενοι ποσταρουν διαρκως ευλογωντας ο ενας τα γενια του αλλου...(Αμην) Ενω οι υπολοιποι που λενε την αποψη τους ειναι ανιδεοι, ασχετοι , απειροι (γιατι δεν εχουν οδηγησει τα χιλιαδες αυτοκινητα, ετσι Ανεστη?), κομπλεξικοι και φαντασιοπληκτοι κατοχοι supercars..Ειστε ακριβως ο καθρεφτης της ελληνικης κοινωνιας το 2012..Aποριας αξιον ωστοσο οτι κανεις απο εσας (μονο ο τεταρτος της παρεας) δεν ειναι κατοχος renault (που αν εξαιρεσουμε το στριψιμο παραμενει ταπερ σε ποιοτητα και καλα τα ειπε ο Yannis) και ο ενας λοξοκοιταει προς s3 (Group vag) ο αλλος προς m3 κι ο αλλος ψαχνει να αγορασει gti παλι (ετσι Ανεστη?). Αααα, και να σου πω Ανεστη επειδη γνωριζομαστε φιλικα παντα, μερικες φορες ξεφευγεις και το ξερεις..Σε θεωρουσα πιο εξυπνο παιδι, δε χρειαζεσαι συντεχνιες για να εκφραζεις την πολλες φορες σωστη αποψη σου , καποιες φορες ομως εισαι ιδιαιτερα απολυτος και χανεις και το δικιο σου...Και οκ να σταματησει αυτη η καραμελα του εγω εχω οδηγησει ferrari, lamborghini , amg , m3, m5 , m6 και της Παναγιας ττα ματια αρα ειμαι ο ΞΕΡΟΛΑΣ και ο εμπειρος της αυτοκινησης...Αλλο να το οδηγησεις μια , δυο , τρεις φορες και αλλο να το οδηγας και να συμβιωνεις καθημερινα με ενα αυτοκινητο 5 και 10 χρονια..Αλλο να γαμησεις τη Τζουλια μια φορα και αλλο να τη βαλεις στο σπιτι σου και να κανεις οικογενεια μαζι της εεεε τι λετε??

Και για να τελειωσει το παραμυθι με το στριψιμο εχει τυχει να δει κανεις videakia στο youtube με τυπαδες να περνουν τις στροφες ταπα με yaris (χιλιαρι) , twingo, και corsa??? EIΠΑΜΕ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ειναι θεμα ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ, ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΤΡΕΛΑΣ...Και επειδη ξερω παλλικαρι κατοχο corollas δεκαετιας που μπαινει στις στροφες της Υλικης ταπα 200-210 αν το κανεις κι εσυ αυτο με το rs τοτε μπραβο σου..Βγαλε ενα βιντεακι ομως για να αποδειξεις οτι το κανεις..

Τελος θα ηθελα να πω οτι λυπαμαι που η γενικοτερη κατασταση εχει επηρεασει και το φορουμ αυτο..Εκει που συζητουσαμε για πραγματικα αυτοκινητα τωρα αρχισαμε να τρωμε 7days και follie...Γιατι αν μπορουσαν καποιοι να αγορασουν τα "εξωτικα" πλεον απο τιμολογιακη αποψη golf r , s3, rs3 δε θα ασχολουνταν με τα κρουασαν...

Στις παλιες καλες εποχες του φορουμ αν εμπαινε καποιος να εκθειασει γαλλικες μπαγκετες θα επαιρνε πληρωμενη απαντηση απο πολλους..Τωρα....κρισηηη..χαχαχα Και για να παραφρασω και τη διαφημιση: - Πλαστικα καλης ποιοτητας βαζεις στο μεγκαν??

- Αλλοιωνει τη γευση των στροφων ρε φιλε Ψιτ Ψιτ....

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Δλδ αν το χω σωστά πρέπει βάσει νόμου επειδή είναι vw forum εδώ να λέμε πόσο γαμάτο είναι το gti και πόσο σκατα όλα τα υπόλοιπα, rs, type r κλπ, τα οποία είναι εξ ορισμού κουτιά με ρόδες.

Οκ,πάσο...

Όσο για τα πλαστικά ελεος! Το εσωτερικό του golf είναι ωραιότατο αλλά δεν είναι και bentley!!

Εκεί που θα συμφωνήσω είναι για το ότι μετράει η τρέλα στις στροφες και οντως μπορεις να κανεις την πλάκα σου με 1000αρι, άνετα! Ομως αν για οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί να σηκώσεις το πόδι σου στη στροφή (γιατί ειδες πέτρα, ζώο, αγρότη whatever) το gti και το οποιοδήποτε στημένο αυτοκίνητο θα στο συγχωρήσει, ή θα προσπαθήσει τουλάχιστον. Με την corolla πιθανότατα θα αποτελείς μερος της υλικης ή του φυσικού περιβάλλοντος γενικότερα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε andain δεν θα μπω στον κόπο να σχολιάσω το παραπάνω ποστ που έκανες.Έγραψες αυτό που ήθελες και πολύ απλά επιβεβαίωσες αυτά που έγραψα πιο πάνω.Αν πρόσεξες καλά αναφέρθηκα στον DRYannisK και είπα ότι έχει ''ψωνιστεί'' επειδή έχει αποκτήσει το GTI...Δεν ανέφερα πουθενά το όνομα σου αλλά τελικά απάντησες εξαιρετικά οργισμένος και μας λες ότι αν στην Ελλάδα δεν υπήρχε κρίση κανένας δεν θα ασχολούταν με κρουασάν(προφανώς εννοείς το γαλλικό megane rs).οκ λοιπόν θα δεχθώ την ''έξυπνη'' ατάκα σου.Οδηγώ έναν κρουασάν και είμαι περήφανος με αυτό επίσης τυχαίνει να οδηγώ και ένα GTI αλλά όχι το υπερόπλο αλλά τον ''κουβά''.Να χαίρεσαι το αυτοκίνητο σου φιλαράκι και μία φιλικά συμβουλή.Ξεκαβάλα το καλάμι.Έχεις αγοράσει ένα πολύ καλό αυτοκίνητο με έναν αρκετά δυνατό κινητήρα και όμορφο εσωτερικό αλλά όπως και να το κάνουμε υπαρχουν και καλύτερα αυτοκίνητα εκεί έξω.Δεν ξέρω αν σε αυτά συμπεριλαμβάνεται και το κρουασάν αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν...Αυτά διαβάζουν και σε άλλα φόρουμ αυτοκίνησης και θεωρούν ότι όσοι έχουμε φολκσβάγκεν και μάλιστα GTI είμαστε για γέλια....

Το θέμα στροφή είναι θέμα τρέλας καλά τα λες.Αλλά αν πέσω από ένα γκρεμό με αλεξίπτωτο θα επιζήσω ενώ αν πέσω χωρίς τίποτα θα σκοτωθώ....Για κάποιον λοιπόν που ξέρει(προσωπικά πιστεύω ότι ξέρω) το Megane RS είναι ένα ''αλεξίπτωτο''.Αυτό με το βιντεάκι υποθέτω ότι το είπες για αστείο.Συνήθως τις ''ταρζανιές'' τις κάνω όταν είμαι μόνος.Γυναίκα και παιδί δεν μου χρωστάνε τίποτα.Επίσης αν κάνω αυτό που με προτρέπεις κάποιος άλλος θα πρέπει να αλλάζει ταχύτητες και να κρατάει το τιμόνι....Τέλος να ζητήσω ταπεινά συγνώμη που απασχολώ τους κατόχους GTI με το ταπεινό γαλλικό seven days δεν θα ξαναγίνει.Μπορείτε οι ''γνωστοί'' ''αγνωστοι'' να συνεχίσεται να ευλογείται τα γένια σας.Το κλου της υπόθεσης όμως είναι ότι και εγώ GTI έχω(όοοοοχι δεν ήθελα να αγοράσω γκολφ) και κατέληξα με τον κουβά.Αν και για εμένα μόνο κουβάς δεν είναι...

Υ.Γ Ένα εφάμιλλο αν όχι καλύτερο αυτοκίνητο από το golf gti θεωρώ την giulietta 1750 tbi ''quadrifoglio verde'' βέβαια δεν έχει πλαστικό εφάμιλλο της buggati veyron.... :sorry:

Edited by iliasd
Link to comment
Share on other sites

Τρεις συγκεκριμενοι ποσταρουν διαρκως ευλογωντας ο ενας τα γενια του αλλου...(Αμην) Ενω οι υπολοιποι που λενε την αποψη τους ειναι ανιδεοι, ασχετοι , απειροι (γιατι δεν εχουν οδηγησει τα χιλιαδες αυτοκινητα, ετσι Ανεστη?), κομπλεξικοι και φαντασιοπληκτοι κατοχοι supercars..Ειστε ακριβως ο καθρεφτης της ελληνικης κοινωνιας το 2012..Aποριας αξιον ωστοσο οτι κανεις απο εσας (μονο ο τεταρτος της παρεας) δεν ειναι κατοχος renault (που αν εξαιρεσουμε το στριψιμο παραμενει ταπερ σε ποιοτητα και καλα τα ειπε ο Yannis) και ο ενας λοξοκοιταει προς s3 (Group vag) ο αλλος προς m3 κι ο αλλος ψαχνει να αγορασει gti παλι (ετσι Ανεστη?). Αααα, και να σου πω Ανεστη επειδη γνωριζομαστε φιλικα παντα, μερικες φορες ξεφευγεις και το ξερεις..Σε θεωρουσα πιο εξυπνο παιδι, δε χρειαζεσαι συντεχνιες για να εκφραζεις την πολλες φορες σωστη αποψη σου , καποιες φορες ομως εισαι ιδιαιτερα απολυτος και χανεις και το δικιο σου...Και οκ να σταματησει αυτη η καραμελα του εγω εχω οδηγησει ferrari, lamborghini , amg , m3, m5 , m6 και της Παναγιας ττα ματια αρα ειμαι ο ΞΕΡΟΛΑΣ και ο εμπειρος της αυτοκινησης...Αλλο να το οδηγησεις μια , δυο , τρεις φορες και αλλο να το οδηγας και να συμβιωνεις καθημερινα με ενα αυτοκινητο 5 και 10 χρονια..Αλλο να γαμησεις τη Τζουλια μια φορα και αλλο να τη βαλεις στο σπιτι σου και να κανεις οικογενεια μαζι της εεεε τι λετε??

Και για να τελειωσει το παραμυθι με το στριψιμο εχει τυχει να δει κανεις videakia στο youtube με τυπαδες να περνουν τις στροφες ταπα με yaris (χιλιαρι) , twingo, και corsa??? EIΠΑΜΕ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ειναι θεμα ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ, ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΤΡΕΛΑΣ...Και επειδη ξερω παλλικαρι κατοχο corollas δεκαετιας που μπαινει στις στροφες της Υλικης ταπα 200-210 αν το κανεις κι εσυ αυτο με το rs τοτε μπραβο σου..Βγαλε ενα βιντεακι ομως για να αποδειξεις οτι το κανεις..

Τελος θα ηθελα να πω οτι λυπαμαι που η γενικοτερη κατασταση εχει επηρεασει και το φορουμ αυτο..Εκει που συζητουσαμε για πραγματικα αυτοκινητα τωρα αρχισαμε να τρωμε 7days και follie...Γιατι αν μπορουσαν καποιοι να αγορασουν τα "εξωτικα" πλεον απο τιμολογιακη αποψη golf r , s3, rs3 δε θα ασχολουνταν με τα κρουασαν...

Στις παλιες καλες εποχες του φορουμ αν εμπαινε καποιος να εκθειασει γαλλικες μπαγκετες θα επαιρνε πληρωμενη απαντηση απο πολλους..Τωρα....κρισηηη..χαχαχα Και για να παραφρασω και τη διαφημιση: - Πλαστικα καλης ποιοτητας βαζεις στο μεγκαν??

- Αλλοιωνει τη γευση των στροφων ρε φιλε Ψιτ Ψιτ....

για αλλη μια φορα τα ειπες "ολα"

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να λεμε την αποψη μας για τα αυτοκινητα κ οχι για τον Χ.Ψ γιατι νομιζω οτι ο τιτλος του θεματος ειναι ενα αυτοκινητο Vs ενα αλλο κ οχι προσωπικες λογομαχιες..οχι τπτ αλλο θα δημιουργηθουν παρεξηγησεις κ ειναι κριμα

καλη συνεχεια.

ΥΓ κ εγω GTI θα επερνα αναμεσα στα 2 γιατι πιστευω οτι τα εχει ολα σαν συνολο καθως δε δινω τοοοοση σημασια με το ποσο θα μπαινω σε στροφες.

αν κ το θεωρρω υπερκοστολογημενο καθως πληρωνεις κ την ιστορια του-ονομα του.στην ελλας του 2012 δε θα επερνα κανενα 2λιτρο.γιατι μας θελουν να οδηγουμε zastava

Link to comment
Share on other sites

Τρεις συγκεκριμενοι ποσταρουν διαρκως ευλογωντας ο ενας τα γενια του αλλου...(Αμην) Ενω οι υπολοιποι που λενε την αποψη τους ειναι ανιδεοι, ασχετοι , απειροι (γιατι δεν εχουν οδηγησει τα χιλιαδες αυτοκινητα, ετσι Ανεστη?), κομπλεξικοι και φαντασιοπληκτοι κατοχοι supercars..Ειστε ακριβως ο καθρεφτης της ελληνικης κοινωνιας το 2012..Aποριας αξιον ωστοσο οτι κανεις απο εσας (μονο ο τεταρτος της παρεας) δεν ειναι κατοχος renault (που αν εξαιρεσουμε το στριψιμο παραμενει ταπερ σε ποιοτητα και καλα τα ειπε ο Yannis) και ο ενας λοξοκοιταει προς s3 (Group vag) ο αλλος προς m3 κι ο αλλος ψαχνει να αγορασει gti παλι (ετσι Ανεστη?). Αααα, και να σου πω Ανεστη επειδη γνωριζομαστε φιλικα παντα, μερικες φορες ξεφευγεις και το ξερεις..Σε θεωρουσα πιο εξυπνο παιδι, δε χρειαζεσαι συντεχνιες για να εκφραζεις την πολλες φορες σωστη αποψη σου , καποιες φορες ομως εισαι ιδιαιτερα απολυτος και χανεις και το δικιο σου...Και οκ να σταματησει αυτη η καραμελα του εγω εχω οδηγησει ferrari, lamborghini , amg , m3, m5 , m6 και της Παναγιας ττα ματια αρα ειμαι ο ΞΕΡΟΛΑΣ και ο εμπειρος της αυτοκινησης...Αλλο να το οδηγησεις μια , δυο , τρεις φορες και αλλο να το οδηγας και να συμβιωνεις καθημερινα με ενα αυτοκινητο 5 και 10 χρονια..Αλλο να γαμησεις τη Τζουλια μια φορα και αλλο να τη βαλεις στο σπιτι σου και να κανεις οικογενεια μαζι της εεεε τι λετε??

Και για να τελειωσει το παραμυθι με το στριψιμο εχει τυχει να δει κανεις videakia στο youtube με τυπαδες να περνουν τις στροφες ταπα με yaris (χιλιαρι) , twingo, και corsa??? EIΠΑΜΕ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ειναι θεμα ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ, ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΤΡΕΛΑΣ...Και επειδη ξερω παλλικαρι κατοχο corollas δεκαετιας που μπαινει στις στροφες της Υλικης ταπα 200-210 αν το κανεις κι εσυ αυτο με το rs τοτε μπραβο σου..Βγαλε ενα βιντεακι ομως για να αποδειξεις οτι το κανεις..

Τελος θα ηθελα να πω οτι λυπαμαι που η γενικοτερη κατασταση εχει επηρεασει και το φορουμ αυτο..Εκει που συζητουσαμε για πραγματικα αυτοκινητα τωρα αρχισαμε να τρωμε 7days και follie...Γιατι αν μπορουσαν καποιοι να αγορασουν τα "εξωτικα" πλεον απο τιμολογιακη αποψη golf r , s3, rs3 δε θα ασχολουνταν με τα κρουασαν...

Στις παλιες καλες εποχες του φορουμ αν εμπαινε καποιος να εκθειασει γαλλικες μπαγκετες θα επαιρνε πληρωμενη απαντηση απο πολλους..Τωρα....κρισηηη..χαχαχα Και για να παραφρασω και τη διαφημιση: - Πλαστικα καλης ποιοτητας βαζεις στο μεγκαν??

- Αλλοιωνει τη γευση των στροφων ρε φιλε Ψιτ Ψιτ....

Κοίταξε φίλε άν με θεωρείς λιγότερο έξυπνο απο σένα είναι δικαίωμα σου. Με προσβάλει βεβαίως αλλα δεν ασχολούμε με μικρότητες. Εδώ και κάποια χρόνια μικρέ μου φίλε έχω στην κατοχή μου καλύτερα αυτοκινητα απο το gti το οποίο ηταν all over. Τον σύγχρονο έλληνα τον απαρτηζουμε όλοι μας άλλος πιο πολυ άλλος λιγότερο εγω δεν ξεκίνησα απο ψηλά αλλα εδώ που έφτασα έτυχε να κάνω το βιτσιο μου πραγματικότητα. Ούτε λεφτά έκλεψα ούτε δανεικά πείρα.να είσαι σίγουρος ότι μπορώ να ζήσω και χωρίς το amg το οποίο το σκότωνω όπως θα δεις στις αγγελίες αλλα και χωρίς το Gti και γενικά πολλα χωρίς.Απόλυτος είμαι με τους απόλυτους και να είσαι σίγουρος πως αν εμένα με χαρακτηρίζεισ απόλυτο δες τα γραφόμενα σου πιο πάνω η του φίλου σου που νομίζετε ότι με ένα Gti κερδίσατε το λαχείο. Όπως και να έχει δεν θα μου απαγορεύσεις να λέω τις αυτοκινιτιστικες μου εμπειρίες για να μην πληγεί το γόητρο του αυτοκινήτου σου.ξεκαθαρίσω μια και καλή πως ουδέποτε σκέφτηκα να το παίξω καλύτερος οδηγός απο σένα οι άλλους ενοχλημενους ούτε πιο μάγκας και σφερατος και λεφτασ ,αυτα ειναι σκευασματα του μυαλου σου,απλα κατάθεση εμπειριών έκανα ότι άλλο προβλημα έχεις με τον χαρακτήρα μου Η με αυτοκινητα που δεν οδήγησα 3-4φορες αλλα πόλεσ φορες σαν κάτοχος στείλε μου πμ. Edited by Fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

παντως ειναι κλασσικο παραδειγμα γενικα σε εμας τους Ελληνες να υποστηριζουμε μεχρι "θανατου" αυτο που εχουμε παρει.ακομα και η χειροτερη πατατα να ειναι θα πουμε πως ειναι το καλυτερο.και δεν το λεω για να το παιξω εξυπνος αλλα ειναι πραγματικοτητα σε οποιδηποτε τομεα.παντως το γκολφ ειναι πιο all around οπως λεει και παραπανω.αλλα και το rs πολυ καλο.

Edited by alex19871987
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που έμαθα σε αυτό το φόρουμ είναι ότι δεν πρέπει να μιλήσουμε για άλλα αυτοκίνητα.Στο VWforum εκθειάζουμε μόνο το golf gti...εγώ ως κάτοχος ενός Polo gti μπήκα σε αυτό το φόρουμ για να ενημερωθώ καταρχάς πριν δώσω 21000 και αποκτήσω το εν λόγω αυτοκίνητο.Από εκεί και πέρα παρακολουθώ το τόπικ του Polo για να ενημερώνομαι για τυχόν προβλήματα που προκύπτουν και κάποια θέματα tuning που με απασχολούν.Μερικές φορές ρίχνω και μία ματιά και σε κάποια άλλο τόπικ και καταθέτω την ταπεινή μου άποψη.Έχοντας εδώ και 1.5 χρόνο το megane rs είμαι ευχαριστημένος και δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλήμα.Αυτό καλύπτει τις ανάγκες μου και την τρέλα που έχω με συγκεκριμένο στυλ οδήγησης.Αν κάποια στιγμή στο μέλλον μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου θα προσπαθήσω να πάρω κάτι καλύτερο.

Όπως πολύ σωστά λέει και ο φίλτατος Ανέστης αυτά θέλαμε αυτά αγοράσαμε αλλά δεν σημαίνει ότι πιάσαμε τον παπά από τα αρχίδια επειδή οδηγάμε ενα σπορ αυτοκίνητο.Θέλω να πιστεύω ότι το φόρουμ είναι τόπος για να ανταλλάσονται απόψεις και να διευρύνονται οι γνώσεις μας και όχι για να εκθειάζουμε το golf gti.Αν τώρα κάποιοι έχουν γεννηθεί να οδηγάνε GTI και στους...στάβλους τους έχουν πολλάαααα άλογα καλύτερα να μην δίνουν σημασία σε εμας τους ταπεινούς

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας Ανεστη τσιμπησες χωρις λογο, εγω φιλικα το ειπα αν μπορεις να το καταλαβεις καλως αν δεν μπορεις ..πασο..Τελος γιατι θεωρεις οτι μονο εσυ εφτασες εκει που εφτασες με το σταυρο στο χερι δλδ και χωρις λαμογιες..Δε σου εχει περασει ποτε απο το μυαλο η περιπτωση να εχουν φτασει και οι αλλοι καπου χωρις λαμογιες και απατεωνιες??

Κατα δευτερον κοιτωντας το τιτλο του τοπικ ειδα οτι γινεται συγκριση αναμεσα σε gti και Τwingo....εεε συγνωμη clio rs..Νομιζα οτι συγκριναμε megane οποτε κι εγω θα ανοιξω ενα τοπικ να συγκρινουμε audi ttrs με toyota celica ή καλυτερα scirocco r με toyota agguris ή ακομα καλυτερα (κι ας με συγχωρησουν οι κατοχοι!) toyota prius με passat cc!!!

Tριτον τα σχολια περι ατομου που οτι αγορασε το υποστηριζει με θερμη και αυταπαρνηση ειναι αστεια..Αυτοι που με ξερουν στο φορουμ γνωριζουν οτι εχω κραξει ουκ ολιγες φορες οχι μονο τη vw αλλα κι αυτους που θεωρουν οτι αγοραζοντας vw εχουν στην κατοχη τους κατι..θεικο..Αλλα τι να κανω που εχω ενα αυτοκινητο σχεδον μια πενταετια και το μονο που μου εχει ζητησει μεχρι τωρα ειναι...τιποτα???? Κανεις δεν ειπε οτι δεν υπαρχουν αυτοκινητα καλυτερα απο το gti (αλλοιμονο δεν ειμαι απ αυτους που τους αρεσει να εχουν το καλυτερο γιατι συνηθως το καλυτερο δεν ειναι αντικειμενικο) ομως κοιτωντας ολα τα αυτοκινητα στην κατηγορια τιμης του ακομα δεν εχω βρει κατι που να πω οτι ειναι καλυτερο..Και να ειστε σιγουροι οτι αν βρω και θα το παραδεχτω και θα το αγορασω.

Τα εγραψα ολα αυτα λοιπον απλα για να σας κοψω λιγο τη φορα και να συνειδητοποιησετε οτι ο μικροκοσμος δεν εχει καμια σχεση με τον πραγματικο κοσμο..Εκτος κι αν λειτουργειτε σαν ενα γκρουπ ψυχοθεραπειας οποτε εχετε δικιο σας την χαλασα..

Αυτα και συνεχιστε τη..λειτουργια της ευλογιας κανει καλο σε χαλεπους καιρους σαν αυτους που περναμε...

Εγω παω για αποσυρση γιατι πραγματικα απογοητευομαι βλεποντας την καταντια αυτου του club..

Μάλιστα. Δλδ αν το χω σωστά πρέπει βάσει νόμου επειδή είναι vw forum εδώ να λέμε πόσο γαμάτο είναι το gti και πόσο σκατα όλα τα υπόλοιπα, rs, type r κλπ, τα οποία είναι εξ ορισμού κουτιά με ρόδες.

Οκ,πάσο...

Δεν το εχεις σωστα ...Ξαναπροσπαθησε ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.