Jump to content
trimon

Αργό Σαζμάν ? Η Κάτι Άλλο ?

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

θα ήθελα να μου καταθέσετε τις δικές σας εμπειρίες όσων αφορά την συμπεριφορά του σασμαν. Έχω ένα ΜΚ6 160ps manual και εχω παρατηρήσει ότι στις πολύ γρήγορες αλλαγές η ταχύτητα θα κουμπώσει 1 στις δέκα. Δεν υπάρχει θέμα γρατσανίσματος της ταχύτητας απλά δεν κουμπώνει. Πιθανολογώ πως έχουμε αργό συχρονιζέ. Απλά θέλω να το επιβεβαιώσω γιατί δεν έχω προηγούμενη οδηγική εμπειρία με ίδιο αυτοκίνητο.

Επίσης αν υπάρχει κάποιος που να έχει αλλάξει τις εργοστασιακές βαλβολίνες με ανώτερες και έχει δεί διαφορά στον χρόνο αλλαγής ταχύτητας.

Σίγουρα πρέπει να έχει συζητηθεί ξανά το θέμα από ότι θυμάμαι αλλά δεν το βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα το σασμαν δεν ειναι για γρηγορες αλλαγες ειδικα η 2ρα .. εχει μεγαλη διαδρομη και μεταφερει αναξιοπιστια...παρολαυτα το δικο σου ξεφευγει σιγουρα και εχει προβλημα το συγχρονιζε. Εμενα εχει ενα μικρο φρενακι πριν μπει οποιαδηποτε ταχυτητα αλλα αν θελω κουμπωνει και γρηγορα ...10 στις 10. Πανε να του ριξουν μια ματια φιλε....και γενικα ασε τις γρηγορες αλλαγες ...αλλιως δεν θα στο συγχωρησει το αυτοκινητο σε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος να του ρίξει ματιά και να καταλάβει τί ?. Στις αντιπροσωπίες είναι όλοι ανίδεοι, η θα κάνουν την παλαβή. Ούτε λόγος για εξωτερικό συνεργείο αφού είναι όλοι ταλιμπάν, άσε που έχω και επέκταση εγγύησης.

Όπως και να χει ευχαριστώ thano.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις εγγύηση θα πας αντιπροσωπεία και θα απαιτήσεις να δουν τι έχει ακόμα και αν χρειαστεί να λύσουν όλο το αμάξι. Αν αρχισουν τα δικά τους πες τους οτι θα μιλήσεις με την κοσμοκαρ να δεις πως θα σταματήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Paul οι ταχύτητες-σασμάν δουλεύουν κανονικά σε νορμάλ οδήγηση, το πρόβλημα εντοπίζεται στις πολύ γρήγορες αλλαγές . Να τρέξω στις αντιπροσωπίες για να διεκδικήσω τι?

Ανοίγοντας αυτό το θέμα θέλω να επαληθεύσω αν έχουμε αργό συχρονιζέ, η αν όντως έχω κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και εγω πριν καμια βδομαδα για service και τους ειπα οτι εμενα καποιες αλλαγες δεν τις "παιρνει".Οχι μια στις 10 αλλα ενα εξισου μεγαλο ποσοστο οπως 6 στις 10 που σε καποια περιπτωση(οχι κοντρα)μπορει να σε κρεμασει.Η απαντηση του μηχανικου ηταν οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο και οτι γινεται αυτο γιατι οι ταχυτητες ειναι κουμπωτες για να μη τρωγονται τα γραναζια.Να συπληρωσω οτι το φασμα των στροφων που δεν παιρνει τις ταχυτητες ειναι περιπου 3,300 μεχρι 5,000 οπου εκει εντοπιζονται οι πιο "δυσκολες" αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Το κιβώτιο του MK6 -- τουλάχιστον του 160αριού που έχω εγώ -- είναι αρκετά καλό, αλλά δεν είναι για πολλά-πολλά... το αμάξι το έχω δύο χρόνια με ~23.000 χλμ και το συγχρονιζέ της 2ας είναι ήδη ταλαιπωρημένο!! Ας όψεται η κίνηση της Αθήνας και ο Κηφισός! Όμως δεν φαίνεται να είναι και από τα ανθεκτικότερα κιβώτια κι εγώ -- επειδή έχουν περάσει αρκετά αυτοκίνητα από τα χέρια μου -- το προσέχω πολύ, με πολύ ομαλές αλλαγές μέχρι να ζεσταθεί και τη 2α όποτε μπορώ την αποφεύγω (το 1η - 3η πάει σύννεφο).

Πολύ μακράν (πίσω!) από Γιαπωνέζο!! Καλύτερα οι αλλαγές τύπου "καρφώνω σε 2ms" να αποφεύγονται, γιατί τα κιβώτια είναι ακριβά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και εγω πριν καμια βδομαδα για service και τους ειπα οτι εμενα καποιες αλλαγες δεν τις "παιρνει".Οχι μια στις 10 αλλα ενα εξισου μεγαλο ποσοστο οπως 6 στις 10 που σε καποια περιπτωση(οχι κοντρα)μπορει να σε κρεμασει.Η απαντηση του μηχανικου ηταν οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο και οτι γινεται αυτο γιατι οι ταχυτητες ειναι κουμπωτες για να μη τρωγονται τα γραναζια.Να συπληρωσω οτι το φασμα των στροφων που δεν παιρνει τις ταχυτητες ειναι περιπου 3,300 μεχρι 5,000 οπου εκει εντοπιζονται οι πιο "δυσκολες" αλλαγες.

Φιλε συγνωμη αλλα πρεπει να κινησεις διαδικασιες με την κοσμοκαρ να σου φτιαξουν το αυτοκινητο αυτα δεν ειναι φυσιολογικα πργαματα αυτα ειναι καραγκιοζηλικια. Επικοινωνησε με κοσμοκαρ και ζητα επιμονα αλλαγη ειται σασμαν ειται να το φτιαξουν . Σε φιλο με scirocco το αλλαξαν στα 30.000 το ειχεπαει 10+ φορες για το ιδιο προβλημα με το δικο σου . Και εδω καποιοι εχουν αλλαξει σασμαν .Δεν ειναι τιποτα ...αλλλιως τι νοημα εχει να εχεις ενα αυτοκινητο που δεν παιρνει τις ταχυτητες ? Δεν επαιρνες ενα matiz καλυτερα που τις παιρνει καρφωτες και κρυο ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε συγνωμη αλλα πρεπει να κινησεις διαδικασιες με την κοσμοκαρ να σου φτιαξουν το αυτοκινητο αυτα δεν ειναι φυσιολογικα πργαματα αυτα ειναι καραγκιοζηλικια. Επικοινωνησε με κοσμοκαρ και ζητα επιμονα αλλαγη ειται σασμαν ειται να το φτιαξουν . Σε φιλο με scirocco το αλλαξαν στα 30.000 το ειχεπαει 10+ φορες για το ιδιο προβλημα με το δικο σου . Και εδω καποιοι εχουν αλλαξει σασμαν .Δεν ειναι τιποτα ...αλλλιως τι νοημα εχει να εχεις ενα αυτοκινητο που δεν παιρνει τις ταχυτητες ? Δεν επαιρνες ενα matiz καλυτερα που τις παιρνει καρφωτες και κρυο ?

+10000000 εχει δικιο ο θανος! και εγω εχω αλαξει και δισκο πλατο και συγχρόνιζε 2ρας μάλιστα και με λιγα χιλιόμετρα (στα 9000χλμ!) το σασμάν δε, αν κανεις γρήγορη αλλαγή την εχει ακουσει!αν κ τωρα δεν εχει θεμα τοσο οσο περνάν τα χιλιόμετρα!βασικα σε σχεση με την αρχη εχω αλλο κιβώτιο πιο ομαλό(με λιγα λογια ανοίγει κ αυτο οπος και η μηχανη οσο περναν τα χιλιόμετρα που εχει γραψει!)....εχω λησμονήσει το 4αρι σασμαν απ το φορντακι μου του '85 μοντελο!

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις τι γινοταν με το 5ρι tsi ....οταν βγηκε ...Σασμαν και συγχρονιζε αβερτα .....Ας ελπισουμε στο 7 να βγαλουν νεο σασμαν ,εχουν πολλα κιβωτια να αντιγραψουν (Ford focus-Jiullietta-Hundai I35 κτλ) εαν στην τελικη ειναι τοσο μαμακες. Ελεος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου φυσιολογικο.Το 5αρι μου τις παιρνει ανετα τις καρφωτες σε μερικα ανοιγματακια που εχω κανει κατα καιρους.Πρεπει οπωσδηποτε να χρησιμοποιησεις την εγγυηση φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.