Jump to content
GALAN

Συντηρηση Τουρμπινασ

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

εχω ενα golf gti 200hp, απο το 2005.

εχω διανυσει 135.000 χλμ , χωρις να έχω το παραμικρό πρόβλημα! (ουτε ένα πρόβλημα!!!!!)

θέλω να μου πείτε αν χρειάζεται συντηρηση τουρμπίνας κάποια στιγμή. ισως έχω μια μικρη καθυστέρηση στην απόκριση αλλα εκτιμώ είναι φυσολογικο.Πότε θα πρέπει να αρχιζω να ανησυχω? Το κ΄σοτος συντήρησης ειναι μεγάλο?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Με βαση τα χιλιομετρα που εχεις,η τουρμπινα χρειαζεται ενα service.Αυτο συνηθως περιλαμβανει αλλαγη στο αξονακι,τσιμουχακια και καθαρισμα ή ελεγχο για ρωγμες κτλ.

Το κοστος αυτο,παιζει περιπου στα 200-300€ αναλογως περιπτωσης.

Ομως αν το αμαξι δεν σου καιει λαδι ή δεν σου βγαζει καπνο λαδιου απο την εξατμιση,σημαινει οτι ειναι ΟΚ η τουρμπινα και δεν ειναι τοσο απαραιτητο να την βγαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχετική κουβέντα που είχα με τεχνικό, μου είπε ότι στα επιβατικά που οι τουρμπίνες είναι μικρές, το κέλυφος με τα χρόνια γίνεται και πιό ευαίσθητο. Οπότε σε περίπτωση service, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να προληθεί ζημιά στο κέλυφος.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχετική κουβέντα που είχα με τεχνικό, μου είπε ότι στα επιβατικά που οι τουρμπίνες είναι μικρές, το κέλυφος με τα χρόνια γίνεται και πιό ευαίσθητο. Οπότε σε περίπτωση service, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να προληθεί ζημιά στο κέλυφος.

οποτε ας περιμενει μεχρι να χει προβλημα οποτε την αλλαζει ολη δεν συμφερει τοσα λευτα μονο για συντηρηση
Link to comment
Share on other sites

MHN ανοιξεις τιποτα.... εχω ξαδερφακι με 175.000 χιλιομετρα gti 2005 με πολυ πονο και ταξιδια ιταλιες γερμανιες κτλ...και πηγε για ελεγχο και δεν χρειαζοταν κατι για αλλαγη ...του ειπε ο μηχανικος με το καλο να φτασει τα 200-220 και να παει να παρει μια καινουρια η μεταχειρ απο τρακαρισμενο ...να του βγει στα 500-700 ευρω ...και να αξιζει η υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

MHN ανοιξεις τιποτα.... εχω ξαδερφακι με 175.000 χιλιομετρα gti 2005 με πολυ πονο και ταξιδια ιταλιες γερμανιες κτλ...και πηγε για ελεγχο και δεν χρειαζοταν κατι για αλλαγη ...του ειπε ο μηχανικος με το καλο να φτασει τα 200-220 και να παει να παρει μια καινουρια η μεταχειρ απο τρακαρισμενο ...να του βγει στα 500-700 ευρω ...και να αξιζει η υποθεση.

+1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.