Jump to content
dimis_konto

Προβλημα Με Κλειδαρια

Recommended Posts

καλησπέρα στο αμάξι μου έχω την εξης ένδειξης μετά από έλεγχο με το vag-com.

στην Address 42:Door Elect,Driver

00096-Drivers Door Central Locking (Safe) Motor (V161)

012-Electrical Fault in Circuit

00928-Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220)

008-Implausible Signal

και Address 56:Radio

01044-Control Module Incorrectly Coded

000- -

να πω ότι το τελευταίο το βγάζει από όταν έβαλα πίσω ηχεία.

Μπορεί κανένας να μου πεί τι είναι και τι μπορώ να κάνω για να τα επιλύσω; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο αμάξι μου έχω την εξης ένδειξης μετά από έλεγχο με το vag-com.

στην Address 42:Door Elect,Driver

00096-Drivers Door Central Locking (Safe) Motor (V161)

012-Electrical Fault in Circuit

00928-Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220)

008-Implausible Signal

και Address 56:Radio

01044-Control Module Incorrectly Coded

000- -

να πω ότι το τελευταίο το βγάζει από όταν έβαλα πίσω ηχεία.

Μπορεί κανένας να μου πεί τι είναι και τι μπορώ να κάνω για να τα επιλύσω; Ευχαριστώ

για το πρώτο πρέπει να αλλάξεις τον κλειδαριά ή τον εγκέφαλο της κλειδαριάς στην πόρτα του οδηγού. δεν θυμάμαι όταν μου το εμφάνισε και μένα τη από τα δύο αλλάξανε γιατί ήμουν εγγύηση. μου είπαν τότε ότι μπορεί να κλειδώσει και να μην ξανά ανοίξει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

To 2o εχεις προσθέσει Pod adapter ή CD changer ή μήπως εχεις πειράξει την κωδικοποίηση με το vag com

Link to comment
Share on other sites

για το πρώτο πρέπει να αλλάξεις τον κλειδαριά ή τον εγκέφαλο της κλειδαριάς στην πόρτα του οδηγού. δεν θυμάμαι όταν μου το εμφάνισε και μένα τη από τα δύο αλλάξανε γιατί ήμουν εγγύηση. μου είπαν τότε ότι μπορεί να κλειδώσει και να μην ξανά ανοίξει με τίποτα.

θυμάσε μήπως πόσο ήταν το κόστος.

To 2o εχεις προσθέσει Pod adapter ή CD changer ή μήπως εχεις πειράξει την κωδικοποίηση με το vag com

όχι δεν πείραξα κωδικοποίηση αλλά όπως λέω παραπάνω μου έβγαλε αυτό το σφάλμα όταν έβαλα πίσω ηχεία. μήπως θέλει κάποια κωδικοποίηση για αυτό

Link to comment
Share on other sites

Oχι τα μεγαφωνα δεν θελουν καποια κωδικοποιηση.

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5141613-Control-Module-Incorrectly-Coded

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ρώτησα καν λόγω εγγύησης

οκ εγγύηση κανονική είχες η επέκταση; εμένα με καλύπτει η επέκταση έτσι;
Link to comment
Share on other sites

οκ εγγύηση κανονική είχες η επέκταση; εμένα με καλύπτει η επέκταση έτσι;

και εγώ στην επέκταση ήμουν την καλύπτει

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στην επέκταση ήμουν την καλύπτει

τους είπες οτι είχες επέκταση η φαίνεται από τον αριθμο πλαισίου όταν το τσεκαρουν;

Link to comment
Share on other sites

τους είπες οτι είχες επέκταση η φαίνεται από τον αριθμο πλαισίου όταν το τσεκαρουν;

τους το ειπα

Link to comment
Share on other sites

τους το ειπα

οκ θα πάω μια βόλτα από εκει μες την εβδομάδα και θα ενημερώσω. Πάντως σχετικα με το ράδιο άλλαξα την κωδικοποίηση και δεν το ξανα εμφάνησε σφάλμα. απο ότι κατάλαβα είχε για δυο ηχεια κωδικοποιηση και τα πισω δεν τα αναγνώρισε.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο καιρό όταν ξεκλειδώνο το αυτοκίνητο ακούγεται πρώτα να ανοίγει η πόρτα του οδηγού και με μια μικρή καθυστέρηση του συνοδηγού. Παλιότερα δεν το είχα παρατηρήσει. να ετοιμάζομαι για κλειδαριά ή τίποτα άλλο...Έχω και τα λάστιχα για αλλαγή...

Εχουμε καμιά ανάλογη περίπτωση;;;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο καιρό όταν ξεκλειδώνο το αυτοκίνητο ακούγεται πρώτα να ανοίγει η πόρτα του οδηγού και με μια μικρή καθυστέρηση του συνοδηγού. Παλιότερα δεν το είχα παρατηρήσει. να ετοιμάζομαι για κλειδαριά ή τίποτα άλλο...Έχω και τα λάστιχα για αλλαγή...

Εχουμε καμιά ανάλογη περίπτωση;;;

Ευχαριστώ...

Κανείς;;;

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο καιρό όταν ξεκλειδώνο το αυτοκίνητο ακούγεται πρώτα να ανοίγει η πόρτα του οδηγού και με μια μικρή καθυστέρηση του συνοδηγού.

Παλιότερα δεν το είχα παρατηρήσει. Να ετοιμάζομαι για κλειδαριά ή τίποτα άλλο;;;

Εχουμε καμιά ανάλογη περίπτωση;;;

Ευχαριστώ...

Δεν υπάρχει καμιά ανάλογη περίπτωση;;;

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο καιρό όταν ξεκλειδώνο το αυτοκίνητο ακούγεται πρώτα να ανοίγει η πόρτα του οδηγού και με μια μικρή καθυστέρηση του συνοδηγού. Παλιότερα δεν το είχα παρατηρήσει. να ετοιμάζομαι για κλειδαριά ή τίποτα άλλο...Έχω και τα λάστιχα για αλλαγή...

Εχουμε καμιά ανάλογη περίπτωση;;;

Ευχαριστώ...

Αν σου λειτουργεί κανονικά η κλειδαριά (κλειδώνει και ξεκλειδώνει) τότε μικρό το κακό. Μόνο στο ξεκλείδωμα το έχεις παρατηρήσει αυτό?

Εμένα πριν καιρό δεν κλείδωνε καθόλου του συνοδηγού. Ακουγόταν η εντολή από το κλειδί αλλά δεν όπλιζε η ασφάλεια. Το είχα πάει σε κανα δυό και όλοι έλεγαν ότι θέλει αλλαγή η κλειδαριά και η ηλεκτρομαγνητική μαζί (ένα 200άρι euro). Τελικά το πήγα σε συνεργείο της Bosch και τα παληκάρια την έβγαλαν, την σένιαραν και από τότε λειτουργεί άψογα και αυτό με ένα 30άρι ευρώ.

Άποψή μου, εφόσον λειτουργεί μην ασχοληθείς αλλά να το τσεκάρεις ότι κλειδώνει. Αν προκύψει θέμα απλά πήγαινέ το κάπου να ανοίξουν την πόρτα και να τσεκάρουν την κλειδαριά. Μπορεί να γλυτώσεις πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Αν σου λειτουργεί κανονικά η κλειδαριά (κλειδώνει και ξεκλειδώνει) τότε μικρό το κακό. Μόνο στο ξεκλείδωμα το έχεις παρατηρήσει αυτό?

Εμένα πριν καιρό δεν κλείδωνε καθόλου του συνοδηγού. Ακουγόταν η εντολή από το κλειδί αλλά δεν όπλιζε η ασφάλεια. Το είχα πάει σε κανα δυό και όλοι έλεγαν ότι θέλει αλλαγή η κλειδαριά και η ηλεκτρομαγνητική μαζί (ένα 200άρι euro). Τελικά το πήγα σε συνεργείο της Bosch και τα παληκάρια την έβγαλαν, την σένιαραν και από τότε λειτουργεί άψογα και αυτό με ένα 30άρι ευρώ.

Άποψή μου, εφόσον λειτουργεί μην ασχοληθείς αλλά να το τσεκάρεις ότι κλειδώνει. Αν προκύψει θέμα απλά πήγαινέ το κάπου να ανοίξουν την πόρτα και να τσεκάρουν την κλειδαριά. Μπορεί να γλυτώσεις πολλά...

Το πρόβλημα -εαν υπάρχει- είναι στο ξεκλέιδωμα που δεν συγχρονίζονται οι δυο πόρτες. Πρώτα ακούγεται του οδηγού και μετά από λίγο του συνογηγού. Στο κλείδωμα ακούγονται ταυτόχρονα. Το θέμα είναι να το πάω για κανα έλεγχο;;; αν είναι να να προλάβω καμιά ζημιά. Μην πάω κανα ταξίδι και δεν μου ανοίγει καμιά πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα χτες οταν παω να το ξεκλειδωσω να μπω μεσα δεν ανοιξε καθολου η πορτα του οδηγου.. ξαναδοκιμασα και ανοιξε καθυστερημενα ομως και κανοντας εναν περιεργο ηχο.. εκανα μερικες δοκιμες και καποιες φορες δεν ανοιγει καθολου καποιες αλλες ανοιγει πιο αργα απο του συνοδηγου και κανοντας αυτον τον ηχο σα να ζοριζεται και καποιες αλλες ανοιγει κανονικοτατα σαν να μη τρεχει τιποτα... το κλειδωμα απο μεσα με το κουμπι διπλα στο χερουλι της πορτας λειτουργει κανονικοτατα χωρις να καθυστερει καθολου.. ξερει κανεις τι μπορει να ειναι?? επισης αν καποιος που εχει παθει το ιδιο και την εβγαλε φτηνα σε καποιο συνεργειο και ειναι απο Αθηνα αν ειναι ευκολο ας μου στειλει με pm το ονομα του συνεργειου που πηγε..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.