Jump to content
vw-fil

Θεματάκι Με Μεταχειρισμένο Passat

Recommended Posts

Γειά σας.

Είμαι νέος τόσο στο forum όσο και στην κοινότητα VW.

Χθές αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Passat 3BG 1600cc του 2001 απο Θεσσαλονίκη και το έφερα εδώ στον Βόλο.

Όλα μια χαρά.

Σήμερα που το πήρα για βολτίτσα όμως μου εμφάνισε την πορτοκαλί ενδεικτική λυχνία που φαίνεται στην φωτογραφία που επισυνάπτω.

Απο τη στιγμή που το ανοίγω, βάζω μπροστά και το κλείνω, παραμένει η πορτοκαλί λυχνία αναμένη.

Μπορείτε να μου δώσετε περισσότερες λεπτομέρειες για το τι συμβαίνει;

Δεν γνωρίζω πολλά απο αυτοκίνητα :-)

post-21031-0-05531100-1321743577_thumb.j

Edited by vw-fil
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες!

Το λαμπάκι αυτό έχει να κάνει με τις βασικές λειτουργίες του κινητήρα όπως τροφοδοσία ή αναλογία των καυσαερίων που εκπέμπει το αυτοκίνητο κ.α. Μία συνήθης αιτία μπορεί να είναι δυσλειτουργία στον αισθητήρα λ. Ωστόσο συμβουλέψου το βιβλίο του αυτοκινήτου (ελπίζω να έχει) και επικοινώνησε με το συνεργείο σου (θα πρέπει να δουν με το διαγνωστικό τη βλάβη που έχει καταγραφεί στον εγκέφαλο) και θα σου πουν.

Άν κατάλαβα καλά το αυτοκίνητο το πήρες εχθές? (Καλοτάξιδο να είναι)

Ενημέρωσε τους από εκεί που το πήρες πριν το φτιάξεις αφενός για να ξέρουν, σε περίπτωση που είναι κάτι με σημαντικό κόστος και αφ ετέρου γιατί οι περισσότεροι δίνουν εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ.

Αυτό σημαίνει πως δεν θα πρέπει να κινήσω αυτές τις μέρες το αμάξι μέχρι να το πάω στο συνεργείο για το διαγνωστικό;

Γνωρίζει κανείς εδώ στον Βόλο κάποιο αξιόπιστο μέρος για διαγνωστικό έλεγχο VW?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες και καλοριζικο το αυτοκινητο.

Το λαμπακι αυτο,ειναι το γνωστο τσεκ,και μπορει να αναψει για πολλους και διαφορους λογους.

Οι συνηθεστεροι απο αυτους ειναι κακη βενζινα,αισθητηρας λ,καταλυτης.

Καλο ειναι να μπει πρωτα σε ενα διαγνωστικο και εκει θα αναφερεται ο λογος για τον οποιο εχει αναψει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μπορώ όμως να κινήσω το αμάξι μέχρι αύριο που θα το πάω για διαγνωστικό;

Στον Βόλο υπάρχει διαγνωστικό συνεργείο; γνωρίζει κανείς να προτείνει κάποιο;

Επειδή δεν γνωρίζω απο αμάξια, έχω βρεί στο ιντερνετ μερικά συνεργεία αλλά δεν μου δίνουν την εντύπωση για εξειδικευμένα και δεν θέλω να πάω σε άρπα κόλα.

Link to comment
Share on other sites

Το αν μπορεις να το κινησεις εξαρταται απο τον λογο για τον οποιο εχει αναψει το λαμπακι.Δεν μπορει να σου πει καποιος σιγουρα.

Αν αποφασισεις να το κινησεις παντως,πρεπει να μην το ζορισεις στο δρομο μιας και ακομα δεν ξερεις την αιτια.

Οταν λεμε διαγνωστικο συνεργειο,εννοουμε καπου που να εχει το μηχανημα να στο βαλει στον εγκεφαλο.Λογικα οποιο συνεργειο ασχολειται με group vag πρεπει να εχει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.