Jump to content
Symearg

Ο Νέος Tdi 1,6 (102 Ps)

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Εχθές οδήγησα το νέο Caddy 1,6 TDI. Δεν θα αναφερθώ τόσο στο αμάξωμα όσο στο μοτέρ. Έμεινα άφωνος! Ένας εξαιρετικός κινητήρας σε όλα τα επίπεδα. Από την χροιά του ήχου που αφήνει μέχρι την ευστροφία του. Η βελόνα του στροφόμετρου από το ρελαντί στις 4000 ανεβαίνει για πλάκα ακόμη και με 5η (δυστυχώς δεν το δίνουν 6τάχυτο στη manual έκδοση). Η αίσθηση που σου δίνει στις επιταχύνσεις είναι διαφορετική από τους βενζινοκινητήρες π.χ. τον TSI 122ps. Εμφανίζει μεγαλύτερη ορμή και σε κολάει στο κάθισμα. Είναι φυσικά η διαφορά της ροπής... Το μυαλό μου πήγε αμέσως στο Golf με αυτό το μοτέρ. Άν το Caddy maxi με 200 - 250 κιλά παραπάνω πάει έτσι, φαντάσου το Golf..

Και από οτι μου έλεγε ο ιδιοκτήτης του καιει 30% λιγότερο καύσιμο απο το προηγούμενο caddy 1,6 βενζίνη που είχε.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κανένας φίλος με νέο Golf 1,6 TDI να μας πει από πρώτο χέρι τις εντυπώσεις του.

Εγώ πάντως το έβαλα στόχο. Το επόμενο Caddy θα είναι με αυτό το μοτέρ (καλά να είμαστε και δουλειά να έχουμε...).

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας για Καλαμάτα προχτές με ένα καινούργιο VW Caddy Maxi 1,6 TDI 102 PS με σασμάν DSG7 με 7η ταχύτητα και 3.000 στροφές, έβλεπα κατανάλωση 7,1 λίτρα η οποία νομίζω ότι είναι αρκετά αυξημένη..

Δηλαδή ο παλιός κινητήρας τι κατανάλωση είχε????

Link to comment
Share on other sites

7η και 3000 στρ? Δηλαδή με πόσα χλμ πηγαίνατε? Τα προηγούμενα μοτέρ ήταν τα TDI 1,9 με κατανάλωση ταξιδιού κοντά στα 6,0 - 6,5 (άδεια καρότσα και 110 - 120 χλμ/ ώρα με 5η).

Edited by symearg
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινα με 140 Km....

Ε, γι αυτό. Με 140 το παλιό μοτέρ ήθελε τουλάχιστο 1 λίτρο παραπάνω. Με ταχύτητες γύρω στα 120 θα πέσεις κάτω από τα 6 λ. Και μην ξεχνάς οτι επειδή δεν έχει πολύ καλό συντελεστή αεροδυναμικής αντίστασης (αν και για φορτηγάκι είναι μιά χαρά), μετά τα 120 οι αντιστάσεις αυξάνονται πολύ. Στο βενζινοκίνητο 1.4 με 140 (4800 στρ/λεπτό) έχει κατανάλωση 10 - 11 λ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.