Jump to content
tsolias26

Λάστιχα Σε Polo Gti 6R

Recommended Posts

Ανοίγω το τοπικ για να ρωτήσω κάτι απορίες σχετικά με την επιλογή λάστιχου για το Polo GTI 6R...

Όπως ξέρετε τα λάστιχα βαράν αρκετά σε ανωμαλίες του δρόμου οπότε αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλύτερα από διαστάσεις 215/40/17 να πάω σε 215/50/17. Ο λαστιχάς που ρώτησα μου είπε μάλιστα ότι είναι και καλύτερο ακόμα να πάω σε 205/50/17 καθώς δεν θα μου σπηνάρει τόσο εύκολα σε σχέση με τα 215 και επιπλέον επειδή το πλάτος θα είναι μικρότερο θα μου κάνει περισσότερη οικονομία στο καύσιμο. Όταν τον ρώτησα αν ταιριάζει στο προφίλ της ζάντας μου είπε ότι δεν θα έχω πρόβλημα... Τι μου προτείνεται να κάνω? Με ενδιαφέρει να αυξήσω λίγο την άνεση (να μην βαράει τόσο πολύ) αλλά να μην χάσω σε αξιοπιστία..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... :give_rose:

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω το τοπικ για να ρωτήσω κάτι απορίες σχετικά με την επιλογή λάστιχου για το Polo GTI 6R...

Όπως ξέρετε τα λάστιχα βαράν αρκετά σε ανωμαλίες του δρόμου οπότε αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλύτερα από διαστάσεις 215/40/17 να πάω σε 215/50/17. Ο λαστιχάς που ρώτησα μου είπε μάλιστα ότι είναι και καλύτερο ακόμα να πάω σε 205/50/17 καθώς δεν θα μου σπηνάρει τόσο εύκολα σε σχέση με τα 215 και επιπλέον επειδή το πλάτος θα είναι μικρότερο θα μου κάνει περισσότερη οικονομία στο καύσιμο. Όταν τον ρώτησα αν ταιριάζει στο προφίλ της ζάντας μου είπε ότι δεν θα έχω πρόβλημα... Τι μου προτείνεται να κάνω? Με ενδιαφέρει να αυξήσω λίγο την άνεση (να μην βαράει τόσο πολύ) αλλά να μην χάσω σε αξιοπιστία..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... :give_rose:

Καλημέρα φίλε tsolia

Μετά γνώσεως των γραφομένων μου, σου λέω:

Ο λαστιχάς που σου πρότεινε 215/50/17 ή 205/50/17 σε αντικατάσταση των εργοστασιακών 215/40/17,

δεν είναι μόνο απαράδεκτος, αλλά και επικίνδυνος :help:

Φιλικά, Βαγγέλης :give_rose:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις για πιο λόγο ???

Μα είναι απλό

Είμαι σίγουρος, ότι δε θα θέλεις να βάλεις λάστιχο που στη μια περίπτωση θα έχει

μεγαλύτερη διάμετρο απ' το εργοστασιακό κατά 33mm, ενώ στην άλλη περίπτωση κατά 43mm.

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνεις για να μπορέσω λίγο να βελτιώσω την άνεση?? Μάλλον πρέπει να μάθω να ζω με αυτό ε??

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνεις για να μπορέσω λίγο να βελτιώσω την άνεση?? Μάλλον πρέπει να μάθω να ζω με αυτό ε??

Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει νομότυπη εναλλακτική διάσταση, που να να σου επιλύσει το πρόβλημα

Η μοναδική που θα μπορούσες να βάλεις (η οποία παραβιάζει ελάχιστα τις επιτρεπόμενες ανοχές) είναι η 205/45/17

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, σκεφτομαι να βαλω τα toyo R1R αν και απ οτι ειδα στην σελιδα της τογιο τα βγαζει μονο σε 215 45 17 .. αυτο το 45 απο 40 , θα μου δημιουργησει προβληματα ?

Μην πειράζετε στην τύχη τις εργοστασιακές διαστάσεις :crazy:

(5%)Χ(215mm)=10,75mm υψηλότερο λάστιχο :give_rose:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ οτι αυτα καλυτερα να μενουν ως εχουν απο το εργοστασιο αλλα και αυτα τα sport maxx τραγικα κ θελουν επειγωντος πεταγμα, δεν βρισκω αλλη λυση απο τα r1r (για εμενα προσωπικα) ,αλλα κριμα, λογω προφιλ τα ξεχναμε!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ οτι αυτα καλυτερα να μενουν ως εχουν απο το εργοστασιο αλλα και αυτα τα sport maxx τραγικα κ θελουν επειγωντος πεταγμα, δεν βρισκω αλλη λυση απο τα r1r (για εμενα προσωπικα) ,αλλα κριμα, λογω προφιλ τα ξεχναμε!

Σου έχω στείλει ΡΜ με πρόταση :acute:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτά τα λάστιχα που έχουμε νομίζω σκάνε και πολύ εύκολα.εμενα μου χουν σκάσει 3 φορες και δεν φιαχνοντουσαν ήθελαν αλλαγή.

άσε που τα βρίσκεις πολύ δύσκολα και κάνουν και 220 το ένα

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου χει σκασει το ενα και μαλιστα πανω στην εθνικη κιολας..!μου το φτιαξανε και καλα αλλα χανει πολυ.εγω παω για parada yokohama μαλλον μετα απο αυτες τις μουφες που φοραμε.η toyo t1r

Link to comment
Share on other sites

3 φορές? πλάκα κάνεις........ πολεμικά δρομολόγια κάνεις κάθε μέρα?

xaxaxaxax

τη 1 φορα μεθυσμένος έπεσα σε πεζοδρόμιο την αλλη λακούβα και την αλλη πάλι λακούβα αλλα ήταν πολύ μικρή δεν ήταν για να σκάει.σκίστηκε και τις 3 φορες/

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxax

τη 1 φορα μεθυσμένος έπεσα σε πεζοδρόμιο την αλλη λακούβα και την αλλη πάλι λακούβα αλλα ήταν πολύ μικρή δεν ήταν για να σκάει.σκίστηκε και τις 3 φορες/

Ενημερωτικά πόσο χρονών είσαι ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο αρκετο ψαξιμο και μεγαλο ξενερωμα με την διασταση του πολο, ολα τα καλα λαστιχα δεν μας κανουν, κατεληξα τελικα σε αυτο : http://www.performanceplustire.com/tires-for-sale/vredestein-tire/ultrac-sessanta

και ενα πολυ ωραιο site :http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Size/

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο αρκετο ψαξιμο και μεγαλο ξενερωμα με την διασταση του πολο, ολα τα καλα λαστιχα δεν μας κανουν, κατεληξα τελικα σε αυτο : http://www.performan...ultrac-sessanta

και ενα πολυ ωραιο site :http://www.tyrerevie...o.uk/Tyre-Size/

Κι όμως αγαπητέ, υπάρχει ένα λάστιχο που είναι πάρα πολύ καλό ΚΑΙ για το POLO, αλλά και για τα υπόλοιπα αυτοκίνητα του group

Είναι το KUMHO ECSTA KU31

Δες http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Size/17-Inch-Tyres/215-40-17-Tyres.htm πόσα full επώνυμα έχει βάλει από κάτω, σύμφωνα με τα reviews

Απλά, διαπιστώνω ότι είναι πολύ δύσκολο να πείσεις τον πελάτη να το τοποθετήσει στο αμάξι του

Υπάρχει μεγάλη προκατάληψη απέναντι σε μάρκες που δεν τις γνωρίζει ο κόσμος

Ειδικά όταν η τιμή τους είναι πολύ πιο οικονομική σε σχέση με τα επώνυμα, τότε τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα

Εγώ αυτό που ξέρω είναι, ότι όπου τα έχω τοποθετήσει οι καταναλωτές ΔΕΝ έχουν εκφράσει κανένα παράπονο

Αντιθέτως, δηλώνουν οικανοποιημένοι και θεωρούν την αγορά τους ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ

Και ειδικά αν πρόκειται για περίεργη διάσταση, έχουν εξοικονομίσει και σχεδόν τα μισά λ7

Δυστυχώς, είμαστε περίεργοι καταναλωτές

Προτιμάμε ν' ακούσουμε (και να δεχτούμε ως σωστή de facto) τη γνώμη του φίλου, του ξάδερφου, του συνάδελφου

Τι να κάνουμε ? Έτσι είμαστε φτιαγμένοι

Link to comment
Share on other sites

Για τι ΤΙΜΕΣ μιλάμε για τα κούμο και τα βρεντεστάιν που είναι πρώτα στην λίστα ?

Ποια έχουν μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο ?

Διαφορά είναι όντως πιο καλά που βλέπω απο τα π.χ. πιρελι ζερο νερο ? Παράξενα αποτελέσματα και πολύ χρήσιμα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Για τι ΤΙΜΕΣ μιλάμε για τα κούμο και τα βρεντεστάιν που είναι πρώτα στην λίστα ?

Ποια έχουν μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο ?

Διαφορά είναι όντως πιο καλά που βλέπω απο τα π.χ. πιρελι ζερο νερο ? Παράξενα αποτελέσματα και πολύ χρήσιμα στοιχεία.

Για τα VREDESTEIN δεν γνωρίζω τιμή σε 215/40/17 για το POLO

Τα KUMHO κοστίζουν 435 κομπλέ

Και γιατί απορείς για τα στοιχεία που εμφανίζονται στα reviews ?

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμμένος λόγος για να είναι το PZeroNero καλύτερο ?

Στο κάτω κάτω αν εμπιστευθείς τα reviews για να πάρεις γνώμες για τα SportContact5 - Eagle F1 Asymmetric 2,

γιατί να μην τα εμπιστευθείς και για τα παραπάνω ?

Επειδή τα λένε VREDESTEIN - KUMHO ?

Αντίφαση δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

435 τα κουμο οκ

Μπορεις να μαθεις και τιμη για τα vredestain ?

Όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω, δεν γνωρίζω τιμή για τα VREDESTEIN

Αλλά κι αν ακόμη μάθω, σίγουρα δεν θα είναι ανταγωνιστική :give_rose:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.