Jump to content
tsolias26

Λάστιχα Σε Polo Gti 6R

Recommended Posts

Τώρα μου βάζεις δύσκολα

Πως να απορρίψω κάποια, αφού αν δεν τα εμπιστευόμουν δε θα στα πρότεινα

Αν επιμένεις όμως, θα σου προτείνω αυτά που έχω δουλέψει περισσότερο στο μαγαζί

KUMHO ECSTA LE SPORT KU39 - 450

TOYO PROXES T1R - 480

CONTINENTAL - SPORT CONTACT 2 - 550

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ Pirelli p zero nero και Continental sport contact 3 τι θα μου προτείνατε και γιατί..

(Δεν είναι για gti αλλά για polo 9n σε διάσταση 195-45-16)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο λάστιχο και μένα για το vrs αλλά σχετικά οικονομικό αλλά και αξιόπιστο όσο γίνετε πρέπει να αλλαχτούν μου παν στην εταιρεία έχουν σκιστεί από μέσα. Ψάχνοντας πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά βοηθήθηκα. Αυτά που μου πρωτινέ φίλος είναι

pirelli zero nero

bridgestone potenza re050a

bridgestone potenza re002

goodyear assymetric 2

yokohama S drive

βγαίνουν κοντά στα 600 έλεγα μήπως βρω κάτι φθηνότερο επίσης μου προτείνει να πάω σε 215/40/17 το δικό μου φοράει 205/40/17.

αρκετοι κατοχοι vrs στο εξωτερικο εχουν δει διαφορα προς το καλυτερο πηγαινοντας σε 215 στο εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε μεγαλύτερο πελμα πχ απο 205 σε 215 πρέπει να ρίξεις και το προφιλ αν αφήσεις το ιδιο νουμερο μετά θα ειναι πολύ πιο ψηλό το λάστιχο και βγαίνεις εκτός εργοστασιακων διαμέτρων ,

Τι εννοω? Ενα 215/40 με ενα 205/40 εχουν ναι μεν 10 ποντους διαφορα στο φάρδος ΑΛΛΑ το ''προφιλ'' θα αυξηθεί γτ το προφιλ δεν ειναι το 40 αλλα 215χ40%=86 στο ενα λαστιχο και στο αλλο 205χ40% =82 .

Τωρα θα μου πεις οτι με 215/35 βγαίνει πολυ μικρό ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι οπτικά τουλάχιστον θα ήταν ωραίο αν ψήλωνε έστω και λίγο γιατί το αμάξι φαίνετε ψιλό σε σχέση με polo gti παρόλο που φωραει πιο ψιλό λάστιχο.

Edited by msdx
Link to comment
Share on other sites

Sorry τι εννοείς? Απαγορευεται ή λόγω κόστους σκληρότητας κλπ?

Απαγορεύεται η χρήση των RFT σε αυτοκίνητα που δεν τα προβλέπει ο κατασκευαστής

Απαιτείται κατ' ελάχιστον η τοποθέτηση TPMS

Όποιες άλλες διευκρινήσεις χρειάζεσαι είμαι διαθέσιμος για τηλεφωνική κουβέντα

2102853598

skype: koumparos.vagelis

Link to comment
Share on other sites

συνιστω εγω παιδια να μην αλλαξετε την διασταση στο λαστιχο γτ τους δρομους που εχουμε στην ελλαδα ειναι σκατα παιδια εγω αυριο παω να βαλω τα pirelli zero nero διασταση που φοραω στην 16 αρα μου ζαντα ειναι 215/45/r16

Απορώ, που βρέθηκε το PZERO NERO σε διάσταση 215/45/16

Έχει διαγραφεί απ' τον κατάλογο της PIRELLI,

ήδη απ' τον Απρίλιο του 2011,

εκτός και κάνω λάθος

http://www.pirelli.com/tyre/gr/el/car/sheet/pzero_nero.html

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 4.000 χλμ έχω βάλει τα matador.

Μια χαρά προς το παρόν, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Είχα εμπιστοσύνη στο λαστιχά μου και με δικαίωσε.

Το esp παρεμβαίνει πολύ λιγότερο (ειδικά σε πολλή βροχή τα μαμίσια το είχαν παρακάνει). Και σε στροφές μια χαρά μου φαίνονται.

Αυτό που ο καιρός θα δείξει είναι η αντοχή τους (σε σχέση με τα ακριβότερα).

Τιμή 450 ευρώ.

Α, μειώθηκε και το κοπάνημα!

Edited by geologist
Link to comment
Share on other sites

Εσεις που εχετε αλλαξει λαστιχα μηπως κρατεισε κανεις τα παλια Dunlop να αγορασω ενα?

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρω ένα θεματάκι που είχα πρόσφατα με κάποιο ελαστικό.

Εδώ και λίγο καιρό, κάθε δεκαπέντε μέρες περίπου μου άναβε η ένδειξη χαμηλής πίεσης ελαστικού. Με τα πολλά, κατάλαβα ότι πρόκειται για το μπροστινό δεξί λάστιχο, που έχανε περίπου 8 εως 10 psi. Πιο συγκεκριμένα, από 39 psi έπεφτε στα 30 με 32 psi. Σε βουλκανιζατέρ που πήγα, δεν μπορούσε να βρει από που χάνει. Το 'ψαξα πιο πέρα, και τελικά βρήκα ότι είχε στραβώσει η μπροστινή ζάντα, με αποτέλεσμα να πιέζει λίγο λίγο το λάστιχο κατά την κίνησή της κι έτσι να χάνει σταδιακά αέρα. Καθώς βγήκε το λάστιχο, μου δείξανε ότι περιμετρικά το λάστιχο είχε ανοίξει, ας πούμε ότι είχε κάνει μια ρωγμή γύρω γύρω στο προφίλ και αυτό οφείλεται όπως μου είπαν σε χαμηλή πίεση που είχε το ελαστικό από την αρχή. Υποστήριξαν ότι είναι άχρηστο και επικίνδυνο και σε έλεγχο που έκανα και στο άλλο μπροστινό ελαστικό ανακάλυψα την ίδια ακριβώς φθορά, άρα δύο ελαστικά.

Τα λάστιχα έχουν κάνει μόνο 20000 χλμ, και δεν μπορώ να δεχτώ εύκολα να τα αλλάξω, λόγω ανοίγματος του ελαστικού που φαίνεται μόνο όταν το ξεζαντάρεις και το πιέσεις στα άκρα.

Το άφησα για την ώρα, να δω αν θα χάσει και αέρα το ελαστικό μετά τη διόρθωση της ζάντας και ρώτησα κάποιον φίλο λαστιχά με χρόνια εμπειρίας στο επάγγελμα, του εξήγησα το θέμα και μου είπε δεν κινδυνεύεις άστο όπως είναι, όλα τα λάστιχα με χαμηλή πίεση κάνουν ανοιγμα στο προφίλ και από τη στιγμή που δεν χάνουν αέρα, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Κάποιος που να έχει άποψη για το θέμα τι προτείνει? Να αλλαχθούν τα ελαστικά ή όχι?

Edited by mmike
Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρω ένα θεματάκι που είχα πρόσφατα με κάποιο ελαστικό.

Εδώ και λίγο καιρό, κάθε δεκαπέντε μέρες περίπου μου άναβε η ένδειξη χαμηλής πίεσης ελαστικού. Με τα πολλά, κατάλαβα ότι πρόκειται για το μπροστινό δεξί λάστιχο, που έχανε περίπου 8 εως 10 psi. Πιο συγκεκριμένα, από 39 psi έπεφτε στα 30 με 32 psi. Σε βουλκανιζατέρ που πήγα, δεν μπορούσε να βρει από που χάνει. Το 'ψαξα πιο πέρα, και τελικά βρήκα ότι είχε στραβώσει η μπροστινή ζάντα, με αποτέλεσμα να πιέζει λίγο λίγο το λάστιχο κατά την κίνησή της κι έτσι να χάνει σταδιακά αέρα. Καθώς βγήκε το λάστιχο, μου δείξανε ότι περιμετρικά το λάστιχο είχε ανοίξει, ας πούμε ότι είχε κάνει μια ρωγμή γύρω γύρω στο προφίλ και αυτό οφείλεται όπως μου είπαν σε χαμηλή πίεση που είχε το ελαστικό από την αρχή. Υποστήριξαν ότι είναι άχρηστο και επικίνδυνο και σε έλεγχο που έκανα και στο άλλο μπροστινό ελαστικό ανακάλυψα την ίδια ακριβώς φθορά, άρα δύο ελαστικά.

Τα λάστιχα έχουν κάνει μόνο 20000 χλμ, και δεν μπορώ να δεχτώ εύκολα να τα αλλάξω, λόγω ανοίγματος του ελαστικού που φαίνεται μόνο όταν το ξεζαντάρεις και το πιέσεις στα άκρα.

Το άφησα για την ώρα, να δω αν θα χάσει και αέρα το ελαστικό μετά τη διόρθωση της ζάντας και ρώτησα κάποιον φίλο λαστιχά με χρόνια εμπειρίας στο επάγγελμα, του εξήγησα το θέμα και μου είπε δεν κινδυνεύεις άστο όπως είναι, όλα τα λάστιχα με χαμηλή πίεση κάνουν ανοιγμα στο προφίλ και από τη στιγμή που δεν χάνουν αέρα, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Κάποιος που να έχει άποψη για το θέμα τι προτείνει? Να αλλαχθούν τα ελαστικά ή όχι?

Όταν λες μόνο 20000χλμ τι εννοείς? Αν δεν έχεις κάνει λάθος με ένα παραπάνω 0, τα λάστιχα σου δε λέω φυσικά ότι είναι για πέταμα αφού αυτό εξαρτάται και από την οδήγηση του καθενός, αλλά λογικά τον επόμενο χειμώνα θα θέλουν άλλαγμα.  Περίμενε να σου απαντήσουν και κάποιοι που ξέρουν πολλά στο θέμα ελαστικά όπως ο koumparos, αλλά τουλάχιστον από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου νομίζω ότι έτσι όπως το περιγράφεις δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Εγώ τουλάχιστον δε θα τα άλλαζα για τέτοιο λόγο. Τα πίσω έχουν και αυτά παρόμοιο θέμα? Αν όχι γιατί να μη βάλεις τα μπρος πίσω - κάτι που συνηθίζεται όταν τα πίσω είναι σε καλύτερη κατάσταση από τα μπροστά (σε εμπροσθιοκίνητο αυτοκίνητο).

Link to comment
Share on other sites

man ειχα και γω θεμα αλλα οχι με χασιμο αερα αλλα με καρουμπαλα στο μπροστα δεξια. εχει πεταξει 2 μικρα καρουμπαλακια οταν ειχα 16000χλμ. τα εβαλα τα μπροστα πισω κατι μου κολλησε ο βουλκανιζατερας απο μεσα στο καρουμπαλο και εκει πυ ολοι μου ελεγαν θα σου σκασει θα σκοτωθεις το πολυ 2000χλμ ακομα να βγαλεις εχω φτασει στα 32000χλμ. προσωπικα δεν ειμαι απο αυτους που αλλαζουν λαστιχα καθε 2 χρονια η καθε 30000χλμ γιατι απλα πιστευω πως δεν χρειαζεται αν δεν εχεις σκοπο να πηγαινεις με 200 καθε μερα. στο golf που ειχα τα λαστιχα της μανας του τα αλλαξα 68000χλμ.ξερω υπερβολικα πολλα χλμ και δεν ειναι σωστο αλλα αφου τωρα που εχω 32000χλμ εχουν πελμα ακομα γιατι να σκασω 600 ευρω?σιγουρα θα εχουν χασει σημαντικο μερος της λειτουργικοτητας και λογο καιρου και χλμ αλλα ετσι πραττω εγω (δεν λεω οτι ειναι και το σωστο)

πηγαινε και σε κανεναν αλλο βουλκανιζατερα και πες του το προβλημα και ρωτα τον αν την βγαζεις η οχι.εγω ειχα παει σε 3 διαφορετικους για το καρουμπαλο και οι 3 μου ειχα πει οτι δεν θα εχω θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι καταλαβαίνω, το πρόβλημά σου είναι κάτι σαν το παρακάτω

continental sport contact 3 σε octavia

 

SC3_OFF1.jpg

 

Ο χρήστης τα πέταξε και τα 4

Γεγονός είναι ότι στη σκέψη και μόνο, σου φαίνεται κάπως.........

Επειδή τα λινά στο λάστιχο δεν έχουν υποστεί ζημιά,

οι πιθανότητες να κλατάρει είναι 50 50

Αυτό που δεν χωράει αμφισβήτηση είναι ότι η αντοχή του στα συγκεκριμμένα σημεία

έχει περιοριστεί δραματικά

Σε περίπτωση που με αυτό το λάστιχο πέσεις με δύναμη σε λακούβα,

τότε θα κλατάρει άμεσα, διότι δεν θα υπάρχει υλικό να συγκρατήσει την πίεση και να δημιουργήσει μόνο καρούμπαλο (βυζί)

 

Η αλήθεια είναι ότι παίζεις με τις πιθανότητες

Εγώ θα τα άλλαζα

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι απαντήσεις είναι χρήσιμες.

Η εικόνα είναι σαν αυτή που φαίνεται στη φώτο πιο πάνω, σε λιγότερο βαθμό και για να το δεις πρέπει το λάστιχο να το έχεις ξεζαντάρεις και να το πιέσεις στα πλευρά. Αν είχε αυτή τη μορφή με τη μία, δεν θα ρώταγα καν για να τα αλλάξω. 

Για την ώρα θέλω να ελέγξω αν συνεχίζει να χάνει αέρα μετά το ίσιωμα της ζάντας και σε δεύτερη φάση, το χειμώνα τα αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Εσεις που εχετε αλλαξει λαστιχα μηπως κρατεισε κανεις τα παλια Dunlop να αγορασω ενα?

ΟΚ βρεθηκε απο φιλο συμφορουμιτη που κρατεισε ενα.

Οταν αλλαζεται λαστιχα μην τα παρατατε στους λαστιχαδες,τουλαχιστον τα πισω.

Το Gti πεταει συχνα βυζια,εχει σπανια διασταση και ειναι δυσεβρετα,οπωτε πωλουνται σε καλη τιμη ως δευτερο χερι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή Κυριακή :drinks:

Κάνω μια υποθετική ερώτηση στους κατόχους POLO,

που έχουν στ' αμάξια τους 17άρες ζάντες.

Ως γνωστόν, από τον 11/2012 όλες οι εταιρείες κατασκευής ελαστικών,υποχρεούνται

σύμφωνα με οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης,

να πραγματοποιούν τεστ  τα αποτελέσματα των οποίων να αναγράφονται επάνω στην ετικέτα

του ελαστικού (tyre label)

Τα τεστ αφορούν

το φρενάρισμα στο βρεγμένο οδόστρωμα

την κατανάλωση καυσίμου

την εκπομπή εξωτερικού θορύβου κύλισης

Ρωτάω λοιπόν:

Θα τοποθετούσατε ελαστικά με την παρακάτω ετικέτα ?

E-A-69.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάση αυτου του είδος της ετικέτας θα κοιτούσα να είχα

1.την καλύτερη δυνατή κατανάλωσή (όσο πιο λίγο γίνεται δηλαδή με το Α την λιγότερη)

2.το καλυτερο δυνατο φρενάρισμα στο βρεγμένο

και 3.τον λιγότερο δυνατο ήχο που κάνουν τα λάστιχα

Βέβαια όλα αυτά σε σύγκριση την τιμή

Φανταζομαι ολα αυτα που αναφερω πιο πανω περα του οτι αποτελουν τον ονειρικο συνδιασμο ακομα και αν καμια εταιρια τα παρεχει φανταζομαι πως η τιμη θα ειναι τσουχτερη!

Τωρα οσον αφορα την ετικετα που εβαλες εγω οχι δεν θα διαλεγα αυτο το ελαστικο γιατί παρόλο που έχει καλό φρενάρισμα στο βρεγμένο η κατανάλωση που θα επιφερει θα είναι δραματικά κακή

Link to comment
Share on other sites

Βάση αυτου του είδος της ετικέτας θα κοιτούσα να είχα

1.την καλύτερη δυνατή κατανάλωσή (όσο πιο λίγο γίνεται δηλαδή με το Α την λιγότερη)

2.το καλυτερο δυνατο φρενάρισμα στο βρεγμένο

και 3.τον λιγότερο δυνατο ήχο που κάνουν τα λάστιχα

Βέβαια όλα αυτά σε σύγκριση την τιμή

Φανταζομαι ολα αυτα που αναφερω πιο πανω περα του οτι αποτελουν τον ονειρικο συνδιασμο ακομα και αν καμια εταιρια τα παρεχει φανταζομαι πως η τιμη θα ειναι τσουχτερη!

Τωρα οσον αφορα την ετικετα που εβαλες εγω οχι δεν θα διαλεγα αυτο το ελαστικο γιατί παρόλο που έχει καλό φρενάρισμα στο βρεγμένο η κατανάλωση που θα επιφερει θα είναι δραματικά κακή

Ευχαριστώ για την απάντηση αγαπητέ φίλε

Περιμένω κι άλλες απαντήσεις-γνώμες-απόψεις

Πιστεύω ότι είναι ένα θέμα που απασχολεί άπαντες, η επιλογή του ελαστικού μας

Μην το προσπερνάτε απλά διαβάζοντας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.