Jump to content
golfioo

Golf 5/6 - RCD 510 Thread [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ παιδια....χρειαζομαι μια γρηγορη απαντηση στις παρακατω ερωτησεις μου για την αλλαγη rcd 310 σε rcd 510 σε golf vi 2009.

1) πρεπει να βγαλω την μπαταρια για να αλλαξω την κονσολα και αν ναι ποιο απο τα 2 καλωδια?

2)η αντικατασταση ειναι ευκολη?δλδ μπορω να την κανω εκει που θα παω να το παρω μεταχειρισμενο ωστε να σιγουρευτω για το αν δουλευει και αν ο κωδικος που μου εδωσε ειναι σωστος?

3)και τελος αμα υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω το οποιο δεν το εχω σκευτει!

αν γινετε αμεσες απαντησεις γιατι μπορει να το παρω αυριο!

ευχαριστω παρα πολυ για ακομα μια φορα!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

1) τι εννοείς κονσόλα; τελοσπάντων, αν θες να είσαι σίγουρος, βγάλε την ασφάλεια του ραδιοσιντί (δες το εγχειρίδιο, σε μένα είναι στην ασφαλειοθήκη στο χώρο του κινητήρα).

2)αφού είχες από το εργοστάσιο το 310, η αλλαγή είναι βγάλε-βάλε. απλώς μόλις βάλεις το 510, μάλλον χρειάζεσαι διαγνωστικό για να σβήσεις πιθανά λάθη που προκύψουν και να το κωδικοποιήσεις (να του δηλώσεις πόσα ηχεία έχεις, αν έχεις θύρα aux-in και κάποια άλλα).

Link to comment
Share on other sites

το rcd εννουσα σορρυ!αααα... θα θελει και διαγνωστικο και τωρα ειδα και οτι οι βιδες του ειναι torx οποτε παω για αντιπροσωπια...απλα το θεμα ειναι οτι θα το παρω μεταχιρισμενο και η αντιπροσωπια για να στο βαλει θελει να δει τιμολογιο!!

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια ερωτηση μόνο θέλω για την πηγή rcd-510. Σε περίπτωση που δεν έχω κωδικό πως μπορώ να τον βρω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια ερωτηση μόνο θέλω για την πηγή rcd-510. Σε περίπτωση που δεν έχω κωδικό πως μπορώ να τον βρω?

Το PIN για την εγκατασταση το γραφει στο βιβλιαρακι του rcd που πηρες μαζι με την πηγη..

Link to comment
Share on other sites

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/6718986/

Καλησπεα, νέος κάτοχος Golf 6 tsi :-)

Σκέφτομαι να τοποθετήσω το παραπάνω Rcd , αξίζει , να προχωρήσω στην αγορά του και τι πρέπει να προσέξω;;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,βρήκα στο ebay το RCD 510 OEM το οποίο λέει ότι έχει και Bleutooth και USB...ήθελα να ρωτήσω αυτά τα έχει προεγκατεστημένα ή εννοεί ότι υπάρχουν υποδοχές και τα αγοράζεις ξεχωριστά και τα περνάς...Ευχαριστώ.

http://www.ebay.com/itm/OEM-RCD510-Radio-Black-Button-Code-USB-Bluetooth-iPod-MP3-For-VW-Volkswagen-/251974336438

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , professor said:

Υπάρχουν οι υποδοχές φίλε μου και τίποτα παραπάνω.

 

Σε ευχαριστώ φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να πουλήσω την οθόνη μου, rcd 510 αλλά δεν βρίσκω τον κωδικό! Είναι εργοστασιακή, σε σιροκο μοντέλο του 2011. Δεν αναγράφεται ούτε στο βιβλίο οδηγιών. Πώς μπορώ να ανακτήσω τον κωδικό;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να πουλήσω την οθόνη μου, rcd 510 αλλά δεν βρίσκω τον κωδικό! Είναι εργοστασιακή, σε σιροκο μοντέλο του 2011. Δεν αναγράφεται ούτε στο βιβλίο οδηγιών. Πώς μπορώ να ανακτήσω τον κωδικό;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Αντιπροσωπεια με την αδεια σου και αν σου ζητησουν λεφτα θα τους πεις πως ειναι υποχρεωμενοι να στο δωσουν τζαμπα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , takpanos said:


Αντιπροσωπεια με την αδεια σου και αν σου ζητησουν λεφτα θα τους πεις πως ειναι υποχρεωμενοι να στο δωσουν τζαμπα

Ευχαριστώ πολύ! Πήγα στην Καρέντα όπου και είχα πάρει το αμάξι, 25 ευρώ θέλουν γιατί θα πρέπει να το πάρουν το αυτοκίνητο, να συνδέσουν υπολογιστή για να μπορέσουν να δουν τον κωδικό! Δικλείδα ασφαλείας μου είπανε!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να το βρούν και χωρίς να το συνδέσουν σε υπολογιστή (αν δικαιολογούν έτσι τη χρέωση), μόνο με το VIN του αυτοκινήτου (το λέει η άδεια και είναι ο κωδικός που είναι τυπωμένος μπροστά στο παρμπρίζ) και με το serial number που γράφει πάνω το RCD. Τους τα πάς μαζί με την άδεια και στο δίνουν επιτόπου χωρίς χρέωση, γιατί ήταν υποχρεωμένοι να σου δώσουν τον κωδικό όταν αγόρασες το αμάξι.

Edited by Candlemass
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Πήγα στην Καρέντα όπου και είχα πάρει το αμάξι, 25 ευρώ θέλουν γιατί θα πρέπει να το πάρουν το αυτοκίνητο, να συνδέσουν υπολογιστή για να μπορέσουν να δουν τον κωδικό! Δικλείδα ασφαλείας μου είπανε!!

Αυτο που σου ειπε ο παραπανω. Ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν τον κωδικο. Εχεις αγορασει το αμαξι σου και το ηχοσυστημα σου ανηκει. Δεν ειναι κλεμενο. Τα αυτονοητα πρεπει να πουμε στην καρεντα? Επρεπε να το γραφει στο μανιουαλ. Ξαναπηγαινε με τσαμπουκα. Οχι να δειρεις αλλα σαν ανθρωπος που εχει δικιο 100%. Αν δε πιασει πηγαινε σε αλλη αντιπροσωπεια. Εγω βεβαια θα τον επαιρνα απο την καρεντα ασυζητιτη.
Εγω πηγα καποτε να αγορασω ενα ηχοσυστημα απο ενα μαγαζι μεταχειρισμενο. Ο μαγαζατορας ειπε πως του το ειχε αφησει ενας πελατης. Πηγα στη καρεντα και ζητησα κωδικο αλλα οταν μου ειπαν πως θελουν λεφτα το εστειλα πισω στο μαγαζι να το βρει ο πελατης του.
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα!! Θα το προσπαθήσω έτσι!! Και με περισσότεροτσαμπουκά αυτή τη φορά!! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Μολις πηρα ενα golf 6 highline με rcd310 και θελω να βαλω το 510. Γενικα τι θα μου λεγατε να προσεξω? Εχετε υπ'οψιν καποιο μαγαζι που να μπορω να βρω ενα σε καλη τιμη και να αναλαμβανει και την τοποθετηση? Σε περιπτωση που το βρω απο ιδιωτη, εχετε καποιον στο νου σαν μονο για την τοποθετηση? Και τι κοστιζει πανω κατω κατι τετοιο?

 

Τελευταια ερωτηση ειναι αν υπαρχει καποιο δοκιμασμενο aftermarket απο amazon η eBay που να θεωρειται εξισου καλο και να ειναι καλο value for money?

 

Καλως σας βρηκα και ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας :-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.