Jump to content
golfioo

Golf 5/6 - RCD 510 Thread [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

 

Όταν πήρα το αυτοκίνητο μεταχειρισμένο (Golf 6 του 2009) είχε το RCD 310. Τότε αγόρασα μεταχειρισμένο ένα RCD 510 το οποίο δουλεύει κανονικά. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου έδωσε σε ένα χαρτί τον κωδικό του τον οποίο χρησιμοποιήσαμε στην εγκατάσταση. Το θέμα τώρα είναι ότι έχω χάσει το χαρτί αυτό. Τι γίνεται αν πχ μείνω από μπαταρία ή αλλάξω μπαταρία θα χρειαστεί να ξαναπεράσω τον κωδικό; Και να ναι πως μπορώ να τον βρω; Να σημειώσω ότι δεν έχω πια τα στοιχεία του προηγούμενου ιδιοκτήτη.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που το αμάξι μου εργοστασιακά είχε το 310 και όχι το 510 που αγόρασα μεταχειρισμένο. Αυτό δεν είναι πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια και απο εμενα.ειμαι περηφανος κατοχος εδω και ενα μηνα περιπου ενος golf 6 1.4 tsi και εχω μια απορια.ειναι η highline εκδοση και εχει το rcd 510 αν δεν κανω λαθος.αυτο που δεν εχω βρει και δεν ξερω αν γινετε κιολας ειναι το αν μπορω να συνδεσω το κινητο μου.στο τιμονι εχει πληκτρα για κληση και τετοια αλλα δεν εχω βρει ακομα πως.

ευχαριστω εκ των προτερων 

Edited by geo k
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.

 

Μεγειά καλοτάξιδο, έχεις το highline οπότε έχεις το πολυλειτουργικό τιμόνι.

 

Τα κουμπάκια για την κλήση που βλέπεις χρησιμοποιούνται εφ'όσον συνδεθεί το κινητό με το ηχοσύστημα μέσω bluetooth. Το RCD310 kai RCD510 δεν έχουν ενσωματωμένο bluetooth από το εργοστάσιο. Πρέπει να έχει αγοραστεί το 9w7 bluetooth kit (για RCD510) το οποίο τοποθετείται συνήθως κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού. Αν δεν το έχεις δεν μπορείς να συνδεθείς μέσω bluetooth.

 

Το αγοράζεις μέσω αντιπροσωπίας, ebay, aliexpress. Το τελευταίο το έχει κοντά στα 100-130. Δεν γνωρίζω τι παίζει με τελωνείο. Στο ebay 170-200 νομίζω. Από αντιπροσωπία δεν ξέρω πόσο έχει. 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για ολα και για την αμεση απαντηση .αν παρω ενα ανταπτορακι 3,5 jack to bluetooth δεν θα κανει δουλεια σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε θα κάνει. Το minijack 3,5 που θα συνδέσεις με την aux θύρα του αμαξιού (στον τεμπέλη μπροστά το έχω εγώ) είτε η άλλη άκρη του είναι δέκτης bluetooth είτε usb-c ή 3,5mm θα στέλνει μόνο ήχο στην πηγή. Το ηχοσύστημα δεν θα καταλαβαίνει ότι είναι κινητό αυτό που συνδέεις. Θα μπορείς μόνο να ανεβοκατεβάσεις την ένταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα η λύσεις είναι 2.

 

Η βάζεις το bluetooth της kufatec το οποίο είναι στα ίδια επίπεδα με το εργοστασιακό.

 

https://www.kufatec.com/en/handsfree-system/fiscon-bluetooth-solution/#

 

 

Η πας σε μια αντιπροσωπία VW και βάζεις αυτό εδώ.

 

https://store.vwcanarias.com/vwcanarias/kit-tactil-de-control-de-musica

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , OMINUS said:

Καλημέρα η λύσεις είναι 2.

 

Η βάζεις το bluetooth της kufatec το οποίο είναι στα ίδια επίπεδα με το εργοστασιακό.

 

https://www.kufatec.com/en/handsfree-system/fiscon-bluetooth-solution/#

 

 

Η πας σε μια αντιπροσωπία VW και βάζεις αυτό εδώ.

 

https://store.vwcanarias.com/vwcanarias/kit-tactil-de-control-de-musica

 

ωραιος ! κατατοπιστικότατος!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω λίγο το θέμα. Αν η μονάδα rcd510 δεν έχει το Bluetooth module, και παραγγείλω από alli πχ ένα τον 10-20 ευρώ δεν θα μπορώ να στέλνω μουσική? Όχι για κλήσεις. Μόνο μουσική. Χρειάζεται και τίποτα άλλο? Η μόνο αυτό?

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα ,Χριστος Ανεστη ,να ειστε ολοι Υγιεις και να περασει γρηγορα αυτη η δοκιμασια που μας μαστιζει.

Ηθελα να σας κανω μια ερωτηση ,εχω βρει και θελω να παρω το rcd 510 ,,το αμαξι μου ειναι το skoda rapid dizel ,εχω επανω αυτη τη στιγμη ,το rcd 310 και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος ,ηθελα λοιπον οσον αφαρα το rcd 510 που θελω να παρω ,αν υπαρχει στην αγορα εδω Ελλαδα ,η μεταχειρισμενο ,αυτο το upgrade που θα σας δειξω ,για να το παρω και να το βαλω ....αν ξερει κανεις ....,ευχαριστω και παλι χρονια πολλα ....

Spoiler

 

 

Edited by aetos100
Link to comment
Share on other sites

@aetos100 ειναι ασυμφορο.

https://tinyurl.com/y9c7tyv4      απο την τιμη που εχει στην Κινα φανταζεσαι ποσο θα εχει εδω (...αν το εχει φερει καποιο μαγαζι )

Προοριζεται για RCD510 της DELPHI (για την αγορα της Κινας) που δεν εχει RDS αλλα εχει εισοδο για USB και καμερα.

Τα RCD510 της Ευρωπαικης αγορας (Blaukpunkt, Bosch κλπ) εχουν RDS αλλα δεν εχουν εισοδο για USB και καμερα.

Στα multimedia οι αυτοκινητοβιομηχανιες ακολουθουν πολιτικη "διαιρει και βασιλευε" για aftersales κερδος.

 

ps. το RCD510 εχει χαμηλη αναλυση. κοιτα καλυτερα ενα RNS510.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , aetos100 said:

Γεια σας και απο εμενα ,Χριστος Ανεστη ,να ειστε ολοι Υγιεις και να περασει γρηγορα αυτη η δοκιμασια που μας μαστιζει.

Ηθελα να σας κανω μια ερωτηση ,εχω βρει και θελω να παρω το rcd 510 ,,το αμαξι μου ειναι το skoda rapid dizel ,εχω επανω αυτη τη στιγμη ,το rcd 310 και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος ,ηθελα λοιπον οσον αφαρα το rcd 510 που θελω να παρω ,αν υπαρχει στην αγορα εδω Ελλαδα ,η μεταχειρισμενο ,αυτο το upgrade που θα σας δειξω ,για να το παρω και να το βαλω ....αν ξερει κανεις ....,ευχαριστω και παλι χρονια πολλα ....

  Reveal hidden contents

 

 

 

Δεν ξέρω τη παίζει για το κινεζικό?

 

Αλλά δες εδώ καλύτερα από την  car solutions,  

 

https://car-solutions.com/en/gps-navigation-module-for-rcd510-delphi/

 

Το είχα ψάξει και εγώ για αυτό που λες και Ελλάδα δεν βρήκα τίποτα.

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , fkd said:

@aetos100 ειναι ασυμφορο.

https://tinyurl.com/y9c7tyv4      απο την τιμη που εχει στην Κινα φανταζεσαι ποσο θα εχει εδω (...αν το εχει φερει καποιο μαγαζι )

Προοριζεται για RCD510 της DELPHI (για την αγορα της Κινας) που δεν εχει RDS αλλα εχει εισοδο για USB και καμερα.

Τα RCD510 της Ευρωπαικης αγορας (Blaukpunkt, Bosch κλπ) εχουν RDS αλλα δεν εχουν εισοδο για USB και καμερα.

Στα multimedia οι αυτοκινητοβιομηχανιες ακολουθουν πολιτικη "διαιρει και βασιλευε" για aftersales κερδος.

 

ps. το RCD510 εχει χαμηλη αναλυση. κοιτα καλυτερα ενα RNS510.

Ευχαριστω για την απαντηση ,πιστευα οτι μπορει να μπει τουλαχιστον η καμερα οπισθοπορειας ,αλλα μαλλον θα αναθεωρησω ,το rns καλο αλλα ξεφευγω σε τιμη ,το rcd το εχω βρει σε μια πολυ καλη τιμη ........το περιεργο ειναι οτι μου εχουν πει οτι παιρνει καμερα το rcd 310 και οχι το 510 ??? κριμα ...οκ ,σε ευχαριστω πολυ ,να εισαι καλα..

Link to comment
Share on other sites

Spoiler
2 hours ago , OMINUS said:

 

Δεν ξέρω τη παίζει για το κινεζικό?

 

Αλλά δες εδώ καλύτερα από την  car solutions,  

 

https://car-solutions.com/en/gps-navigation-module-for-rcd510-delphi/

 

Το είχα ψάξει και εγώ για αυτό που λες και Ελλάδα δεν βρήκα τίποτα.

 

 

 

 

 

Ναι κατι τετοιο (,αλλα οπως μου ειπε πιο πανω ο φιλος που το εχει ψαξει ,δυσκολο ,και ασυμφορο ,....οκ ευχαριστω πολυ για το χροωο σου ,να εισαι καλα .

Edited by aetos100
Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2020 at 12:38 ΠΜ, aetos100 said:
  Reveal hidden contents

 

 

Καλησπέρα!

 

Θέλω να κάνω αναβάθμιση στο VW Golf V 2005. και να αλλάξω απο RCD 300 σε --> RNS 510. 

γίνεται ή θα έχω θέματα με τη μπαταρία που έχω ακούσει και θέλω και εξτρα έξοδα σε μετατροπές ηλεκτρολογικές?

Link to comment
Share on other sites

 

On 27/4/2020 at 12:38 ΠΜ, aetos100 said:
  Reveal hidden contents

 

 

Καλησπέρα!

 

Θέλω να κάνω αναβάθμιση στο VW Golf V 2005. και να αλλάξω απο RCD 300 σε --> RNS 510. 

γίνεται ή θα έχω θέματα με τη μπαταρία που έχω ακούσει και θέλω και εξτρα έξοδα σε μετατροπές ηλεκτρολογικές?

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2020 at 12:34 ΠΜ, aetos100 said:

Ευχαριστω για την απαντηση ,πιστευα οτι μπορει να μπει τουλαχιστον η καμερα οπισθοπορειας ,αλλα μαλλον θα αναθεωρησω ,το rns καλο αλλα ξεφευγω σε τιμη ,το rcd το εχω βρει σε μια πολυ καλη τιμη ........το περιεργο ειναι οτι μου εχουν πει οτι παιρνει καμερα το rcd 310 και οχι το 510 ??? κριμα ...οκ ,σε ευχαριστω πολυ ,να εισαι καλα..

Στο RCD 510 μπαινει καμερα οπισθοποριας . Το εχω εγω . Ομως εχω την καμερα την εργοστασιακη , αυτη που ειναι χωνευτη στο σημα της VW στο χερουλι του πορτ μπαγκαζ Golf 6 2010

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ,τελικα βρηκα ενα rns 315 σε αριστη τιμη και προχωρησα εκει ,περιμενω και την καμερα ,την εργοστασιακη ..........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.